• Spotkanie z trenerem i dietetykiem

          • Nowa galeria Spotkanie z trenerem i dietetykiem została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 10 czerwca 2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie online z trenerem personalnym i właścicielem siłowni FIT STYLE ZONE – Panem Damianem Śliwińskim. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy V i VI.

            Trener przeprowadził z uczniami ciekawą pogadankę na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, które stanowią gwarancje dobrego zdrowia i samopoczucia. Szczegółowo omówił główne błędy żywieniowe prowadzące m.in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Uświadomił uczniom również, że zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale i piękną i zgrabną sylwetką.

                        Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu oraz zadawali pytania. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i dostarczyło uczniom wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym.

            Serdecznie dziękujemy za spotkanie!                                  

             

                                                                                                                                                                                                                                                                               Aleksandra Plizga

          • Spotkanie pedagoga z klasami I - III

          • Nowa galeria Spotkanie pedagoga z klasami I - III została dodana do albumu fotograficznego

                 Dnia 15.06.2021 r. pani pedagog, I. Popko, przeprowadziła zajęcia z uczniami klas I – III na temat uczuć i emocji. Spotkanie rozpoczęte zostało hasłem ,,Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech radosna powróci do mych rąk”.  

            W każdej grupie stykają się ze sobą różne osoby. Każda z tych osób to wyjątkowa indywidualność, z określonymi cechami charakteru, nastawieniem i upodobaniami. Niezbędne więc jest poznanie siebie nawzajem, aby móc dostrzegać odczucia drugiej osoby.

            Zajęcia, prowadzone w ramach tego tematu, uczą rozpoznania własnych i cudzych uczuć, nazywania ich, dostrzegania swoich mocnych stron, widzenia podobieństw i różnic oraz wzmacniać poczucie własnej wartości. Dodatkowo dzieci poznały różne techniki  radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami, np. w momencie, gdy uczeń odczuwa frustrację, może policzyć do dziesięciu, a skoncentrowanie się na oddechu odwraca uwagę od negatywnych emocji. Warte wypróbowania jest mocne zaciśnięcie dłoni (najlepiej samych palców, gdyż pięści mogą  posłużyć niechcący do czegoś innego), słuchanie muzyki relaksacyjnej, spacer po lesie - oczywiście z osobą dorosłą i wiele innych technik. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i same zgłaszały propozycje radzenia sobie z odczuciami.

            Uczniowie klas I – III aktywnie i z wielkim zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Ogromną radość sprawiły im zabawy socjoterapeutyczne oraz wykonywanie pracy plastycznej, dzięki której mogły wyrazić swoje emocje.  

            Już niedługo zbliżają się wakacje, dlatego też pani pedagog  podczas zajęć przypomniała dzieciom o tym, jak powinni bezpiecznie spędzać czas wolny od szkoły.

             

             

                                                                                                       Pedagog szkolny – Izabela Popko

          • Spotkanie z pedagogiem

          • Nowa galeria Spotkanie z pedagogiem została dodana do albumu fotograficznego

                 Dnia 02.06.2021r. odbyły się w naszej szkole niezwykle ciekawe lekcje wychowawcze. P. I. Popko, pedagog szkolny,  w trakcie spotkania z uczniami klas IV – VIII poruszyła bardzo ważny i trudny temat:
            emocje i samopoczucie dzieci tuż po zakończeniu nauki zdalnej i powrocie do pracy  w trybie stacjonarnym. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi technikami radzenia sobie z trudnymi emocjami.

            Z psychologicznego punktu widzenia emocje są częścią życia każdego człowieka. To reakcja na otoczenie, zachodzące zmiany, docierające bodźce. Pojawiają się pod wpływem tego, czego doświadczamy w relacji z otaczającym światem. Mimo że jedne są dla nas przykre, a inne przyjemne, to nie ma emocji ani złych, ani dobrych. Wszystkie informują nas o zmianach. Zły może być natomiast sposób ich okazywania.       

            Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, uświadamiając sobie, na czym polega umiejętność kontrolowania emocji i czy rzeczywiście jest ona tak ważna. Ponadto rozmawiali na temat tego, jak się odnajdują w obecnej sytuacji i jak się czuli w trakcie nauki zdalnej, która dla wielu z nich była ogromnym wyzwaniem. Dlatego też całe grono pedagogiczne, wychowawcy klas oraz pedagog szkolny oferują każdemu uczniowi swoje wsparcie i zrozumienie, a także wszelką możliwą pomoc w rozwiązywaniu problemów. Taką funkcję pełni również Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111). To tam anonimowo, bezpłatnie, chętnie i dyskretnie zostanie udzielona wszelka fachowa pomoc każdemu dziecku w potrzebie.

             

                                                                                                             Pedagog szkolny – Izabela Popko

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • Nowa galeria Święto Konstytucji 3 Maja została dodana do albumu fotograficznego

                 Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu
            i właściwej postawy obywatelskiej. 230 lat temu –3 maja 1791 roku –Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Uchwalono ją w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

                 W związku z trudną, pandemiczną sytuacją obchodziliśmy to święto nietypowo, bo…zdalnie. Chętni uczniowie z klas 1-8 zmierzyli się z niełatwym zadaniem, polegającym na  dokończeniu zdania  „KOCHAM POLSKĘ ZA…”. Uczniowie klas I-III wykonali prace plastyczne różnymi technikami. Jedni rysowali piękne, kolorowe krajobrazy inni wyklejali biało- czerwone symbole narodowe. Z kolei uczniowie klas starszych pokusili się o napisanie własnych wierszy. Mogli  w ten sposób podzielić się ze społecznością szkolną własną twórczością. Poniżej jeden z utworów literackich autorstwa Natalii Agos uczennicy kl. VIII.

                        „Za, co kocham Polskę”

                       Naszą Polskę kocham za to,
                        że, gdy już nadchodzi lato,
                        to nasz klimat jest wspaniały,
                        tak, jak piękny orzeł biały.

                       Gdy natomiast wiosnę mamy,
                        o symbole kraju dbamy,
                        3 maja, Święto Flagi,
                        To dzień bardzo dużej wagi.

            Wszystkim dziękuję za podjęcie wyzwania, pomysłowość i twórcze podejście do tematu.

                                                                                         Honorata Ambroszko

          • Dzień żonkila w szkole

          • Nowa galeria Dzień żonkila w szkole została dodana do albumu fotograficznego

               

                 78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim – pierwsze powstanie miejskie w Europie w czasie II wojny światowej. Żydzi zaatakowali Niemców, gdy dowiedzieli się o planowanej akcji likwidacji getta. W rocznicę tego wydarzenia przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile". Kwiaty te związane  z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej stały się symbolem szacunku   i pamięci. To on, co roku w rocznicę powstania składał ich bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

            W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną w ramach tego przedsięwzięcia uczniowie samodzielnie wykonywali żonkile.

            Podczas zajęć uczniowie klas I-III mieli okazję posłuchać słuchowiska na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek". Drobinki to istotki, opiekujące się lasem i ich mieszkańcami. Pewnego dnia jeden z nich znika… Piękna opowieść o pamięci i przywiązaniu.

            Podczas lekcji historii uczniowie klas IV-VI obejrzeli film „Będę pisać” – opowiadający o losach Zosi i Natana, którzy się  zaprzyjaźnili, a w listach opowiadali sobie o tym, co ich spotyka. To  pomogło im przetrwać trudne chwile i poradzić sobie z sytuacją, w której się znaleźli. Dla uczniów klas VII-VIII powstał film „Muranów- Dzielnica Północna”, o dzielnicy, w której na początku XX w mieszkało najwięcej Żydów oraz o historii zagłady niewinnych ludzi…

            Wszystkie lekcje zakończyły się refleksją, uczniów o tym, co ich zaskoczyło, zainteresowało, co czuli w trakcie oglądania filmu.

                                                                                                                     Honorata Ambroszko

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

          • Babcie i Dziadkowie odgrywają ogromną rolę w życiu każdego małego dziecka, dlatego z okazji dzisiejszego święta nasi podopieczni przygotowali  specjalny program artystyczny oraz drobne upominki. Młodsze dzieci nauczyły się pięknej piosenki oraz zatańczyły "zimowy taniec" natomiast starsze wyrecytowały wierszyki i życzenia . Przedszkolaki  bardzo żałują, że nie mogły  zaprosić ukochanych osób na tegoroczne  przedstawienie. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok !

                                                                                                                                Małgorzata Gil 

          • Ślubowanie klasy I

          •     Tegoroczna uroczystość odbyła się w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego - ograniczenie liczby uczestników, zachowanie bezpiecznej odległości, osłona twarzy, dezynfekcja dłoni. Wszyscy uczestnicy uroczystości zebrali się w sali gimnastycznej, by obejrzeć program przygotowany przez najmłodszych. Dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnościami, których nauczyły się w przedszkolu i pierwszym okresie nauki  - podawały wyniki działań matematycznych, układały wyrazy z sylab, wykazały się znajomością podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Śpiewająco udowodniły, że potrafią  posługiwać się językiem angielskim. Rewelacyjnie odpowiedziały na zagadki i pytania związane z Polską i symbolami narodowymi. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Po zaprezentowaniu dziecięcych talentów dyrektor szkoły Arkadiusz Kruszelnicki oficjalnie stwierdził, że pierwszaki mogą być przyjęte do społeczności uczniowskiej. W trakcie ślubowania uczniowie obiecali, że będą dobrymi Polakami, dbać o dobre imię klasy i szkoły, pracować dla Ojczyzny, być dobrymi kolegami, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu dyrektor szkoły dokonał uroczystego pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie.

            Na zakończenie rodzice, wraz z wychowawczynią, wręczyli dzieciom dyplomy i upominki. To było ważne i wzruszające wydarzenie dla najmłodszych oraz ich mam, które były dumne ze swoich pociech. Wszystkim uczniom klasy pierwszej życzę samych sukcesów w nauce oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

            Bogusława Posacka

          • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

          •     Wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele, czyli cała nasza społeczność szkolna spotkała się wspólnie po dłuższej przerwie w dniu 1 września 2020 r. przed budynkiem szkoły. Z uwagi na obecne warunki uroczystość miała nieco inny przebieg. Wszyscy spotkaliśmy się na placu przed szkołą, gdzie po krótkim przemówieniu dyrektora szkoły – Pana Arkadiusza Kruszelnickiego uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas. Tam zostali poinformowani o organizacji roku szkolnego oraz procedurach zachowania bezpieczeństwa w trakcie codziennych zajęć szkolnych. Wszystkie te zalecenia będą nam towarzyszyć podczas pobytu w szkole. Lecz mimo to, nasi uczniowie z radością przekroczyli mury szkoły. Mamy nadzieję, że ten nowy rok szkolny upłynie nam w miłej atmosferze i wszyscy w zdrowiu dotrwamy do końca nauki.  

            Aleksander Kłodnicki   

          • "DZIECI UCZĄ RODZICÓW W DOMU"

          • W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
            Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz  4 zadania do wykonania.  By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca. 

            Materiały można pobrać pod adresem: 
            https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
             

          • OGÓLNOPOLSKA AKCJA DZIECI UCZĄ RODZICÓW

          •     Nasze przedszkole zostało zgłoszone do akcji edukacyjnej pt. "Dzieci uczą rodziców", objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Jej celem jest  wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem zajęć. Organizatorem akcji jest Centrum Rozwoju Lokalnego 
                Co miesiąc będziemy otrzymywać drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia zajęć na tematy związane z bezpieczeństwem (w szkole/przedszkolu, na drodze, podczas zimowego i letniego wypoczynku, w internecie), ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. Każda lekcja będzie się składać z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wykorzystując otrzymane materiały i wiedzę własną wprowadzą dzieci w tematykę zajęć. Zaś w drugiej dzieci będą miały do wykonania zadanie przygotowane przez organizatora. Czasami będzie to pokolorowanie obrazka, prosta łamigłówka czy rebus. Następnie dzieci zabiorą obrazek do domu i pokazując rodzicom, zachęcą ich do rozmowy na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców".Udział w akcji jest darmowy.   

             Więcej informacji  na platformie: www.edu.crl.org.pl

          • „Złote” siatkarki z klasy VI z awansem do dalszych rozgrywek

          • Kolejnym zespołem startującym w szkolnych rozgrywkach mini piłki siatkowej uczestniczącym w Mistrzostwach Gminy była drużyna dziewcząt z klasy VI. Zawody z ich udziałem odbyły się dnia 28 lutego 2020 r w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Bożejowicach. Reprezentantki naszej szkoły: Zosia Barczuk, Martyna Didyk, Karolina Drozd, Ola Haniszewska, Patrycja Kura, Marysia Lasak, Nicola Piekarz, Wiktoria Piotrowska i Julia Polilejko stanęły po raz trzeci do rywalizacji sportowej o tytuł Mistrzyń Gminy i prawo startu w rozgrywkach powiatowych w piłce siatkowej. W zmaganiach tych uczestniczyły jeszcze drużyny z: Kraśnika Dolnego, Trzebienia i Bożejowic. Nasza drużyna rozegrała trzy spotkania, wygrywając z każdą z wymienionych drużyn, nie tracąc przy tym żadnego seta. Mocna i pewna zagrywka, rozegranie pierwszych piłek, stała kontrola gry pozwoliły naszym siatkarkom po raz trzeci zająć I miejsce, dające im prawo startu w rozgrywkach powiatowych. 
               Gratulacje dla całego zespołu i powodzenia w rozgrywkach powiatowych. 


                                                                                                                                         Aleksander Kłodnicki  

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie: Przedszkole Publiczne w Żeliszowie; Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żeliszowie
      • (075)784 3293 kom. szkoła: 797256890 kom. przedszkole: 797107682
      • Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec Poland
      • Arkadiusz Kruszelnicki Adres skrzynki podawczej ePUAP: /ZSP_Zeliszow/SkrytkaESP Adres do e-Doręczeń: PL-30313-19260-CVTUF-23
      • Piotr Chałaszczyk, telefon: 513644118 , e-mail: bezp.info@gmail.com
    • Logowanie