• Nauka przez działanie, czyli kolejna edycja „Akademii Pana Kleksa” w Żeliszowie

• Za nami dzień pełen emocji związanych z realizowaną, w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie, innowacją pedagogiczną pod tytułem „Akademia Pana Kleksa”. Tym razem w ofercie przygotowanej na 11 stycznia 2024 r. znalazło się wiele atrakcji z dziedziny: matematyki, fizyki, chemii i informatyki, zaplanowanych z myślą o uczniach wszystkich klas szkoły podstawowej. Na kilka  godzin wyłączony został tradycyjny dzwonek szkolny. Po krótkim apelu, na którym wprowadzono uczniów w tematykę  warsztatów, przystąpiliśmy do działania. Uczniowie klas I-III, pod kierunkiem Pań: Marioli Tyc ,  Bogusławy Posackiej oraz Anny Wójcik, rozwijali swoje kompetencje kulinarne. Powstały dietetyczne kanapki, sałatki owocowo – warzywne oraz pyszne desery. W klasach unosił się cudowny zapach przygotowywanych potraw.

Następnie uczniowie klas I-VI zostali zaproszeni do udziału w warsztatach z zakresu programowania i robotyki (prowadzący Pan Arkadiusz Kruszelnicki), eksperymentach matematyczno-przyrodniczych (prowadząca Pani Agnieszka Kamińska) oraz doświadczeniach chemiczno-fizycznych (prowadząca Pani Elżbieta Sowińska). Można by pomyśleć, że pominięci zostali uczniowie klasy VII i VIII. Ależ nic bardziej mylnego! Jak to ma miejsce w prawdziwej Akademii- wykładowcom  towarzyszą asystenci. I tak było również u nas. To właśnie zadaniem młodzieży z najstarszych dwóch zespołów klasowych było przygotowanie zadań, jak również poprowadzenie, pod opieką nauczycieli, doświadczeń, eksperymentów oraz warsztatów dla młodszych koleżanek i kolegów. Wszyscy asystenci spisali się na medal. Byli kreatywni  i skutecznie dzielili się swoją wiedzą z młodszymi uczniami.

Do realizacji większości warsztatów i eksperymentów wykorzystane zostały pomoce dydaktyczne, zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

Zwieńczeniem pracowitego dnia, pełnego dobrej zabawy, połączonej z nauką, było wspólne spotkanie, mające na celu podsumowanie działań,  na którym uczniowie wyrazili swoją radość i zadowolenie z możliwości udziału w tak atrakcyjnej formie zajęć dydaktycznych. Z wielkim animuszem odśpiewano  utwory „Witajcie w naszej bajce” oraz „Całkiem nowa bajka”, czyli fragmenty ścieżek dźwiękowych pochodzących z filmów o przygodach Ambrożego Kleksa oraz jego podopiecznych. Już jesteśmy myślami przy kolejnym spotkaniu w ramach naszej Akademii…

Arkadiusz Kruszelnicki

• ZEBRANIE Z RODZICAMI

•      Dnia 11 stycznia 2024 r. zapraszamy Państwa na spotkanie informacyjne, poświęcone podsumowaniu I semestru roku szkolnego 2023/2024.

Harmonogram zebrania:

- 16:00- spotkanie rodziców dzieci przedszkolnych z opiekunami grup,

-16:30- spotkanie rodziców uczniów klas I-VIII z wychowawcami klas.

• KONCERT Z CYKLU „W KRAINIE PANI MUZYKI” – TAM, GDZIE PANOWIE CHODZĄ W SPÓDNICZKACH – SZKOCJA I IRLANDIA

•     Dnia 3 stycznia 2024 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się niezwykły koncert, w czasie którego wybraliśmy się w cudowną podróż do Szkocji i Irlandii. Wysłuchaliśmy legendy o Tristanie i Izoldzie, której towarzyszyła piękna muzyczna oprawa. Uczniowie klas I-VIII oraz starsza grupa przedszkolaków mieli zaszczyt uczestniczyć w kolejnym koncercie pt „Tam, gdzie panowie chodzą w spódniczkach – Szkocja i Irlandia”. Utalentowani muzycy zaprezentowali grę na dudach; złożonych z piszczałek, otworów bocznych, zbiorników powietrza oraz rurek do wdmuchiwania powietrza.

Wspólna zabawa wprawiła nas w radosny nastrój. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z muzyką.

• Wspólne kolędowanie. Wyniki konkursu „Choinka 3d”.

•    Śpiewanie kolęd przy kolacji wigilijnej to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. W tym roku postanowiliśmy zebrać się w sali gimnastycznej i wspólnie z grupami przedszkolnymi oraz wszystkimi oddziałami i pracownikami szkoły posłuchać świątecznego koncertu. Chór złożony z utalentowanych uczniów klas I-VIII zaśpiewał kolędy i piosenki świąteczne, dzięki którym mogliśmy poczuć magię Bożego Narodzenia. Na widowni nie zabrakło także rodziców. Po wysłuchaniu występu, pan dyrektor Arkadiusz Kruszelnicki, złożył nam świąteczne życzenia.

Koncert został zwieńczony rozdaniem nagród w konkursie „Choinka 3d”.  Wszystkie prace można było oglądać w holu szkoły.
            Oto lista laureatów:
            klasy I-III
            miejsce I – Julia Kościołek (klasa I)
            miejsce II – Antonina Krzyżanowska (klasa I)
            miejsce III – Karolina Kalina (klasa I)
            klasy IV-VIII
            miejsce I – Lena Michalak (klasa IV)
            miejsce II – Julia Królikowska (klasa VI)
            miejsce III – Tycjan Wójcik (klasa IV).

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, składamy najszczersze gratulacje!
            Życzymy wesołych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!