Nawigacja

 • "Niepodległa, niepokorna" - 11 listopada

  11 listopada cała Polska obchodziła Święto Niepodległości. Równie uroczyście, choć z dwudniowym opóźnieniem, przypomniano uczniom naszej szkoły najważniejsze wydarzenia z przeszłości, których celem było odzyskanie przez Polaków upragnionej wolności.

  Motywem przewodnim przygotowanej inscenizacji była opowieść przodków, którzy przenieśli się
  w czasie do współczesności, aby swoim praprawnukom znudzonym zwiedzaniem muzeum przybliżyć chwile zrywów narodowowyzwoleńczych i nauczyć potomków miłości do ojczyzny. Piękna scenografia, wzruszające utwory muzyczne, m.in. "W domu ojczystym" Ewy Bem czy "Niepodległa, niepokorna" do słów Janusza Szczepkowskiego oraz wspaniała gra młodych wykonawców poruszyła niejedno serce osób zgromadzonych na widowni.

  Panie Joanna Sawicka i Grażyna Ott, które przygotowały to niezwykłe spotkanie z trudną historią naszego narodu, serdecznie dziękują wszystkim uczniom biorącym udział w uroczystości. Słowa uznania należą się całej klasie I oraz Natalce Kurze, Kamili Dudek, Julce Mozgwie, Amelce Tobiasz, Mateuszowi Rychlickiemu, Dominice Wróblewskiej, Kamili Czajce, Kamilowi Kuczyńskiemu, Oliwce Izdebskiej, Joasi Urbańskiej, Konradowi Banysiowi a także Jasiowi Izdebskiemu, bez których zaangażowania akademia nie miałaby tak szczególnie patriotycznego charakteru.  

  Grażyna Ott

 • Spotkanie z historią

       Dnia  9 listopada 2015 r. nasza szkoła ponownie odwiedziła gościnne progi Biblioteki Gminnej
  w Żeliszowie. Tym razem byliśmy uczestnikami żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę pokazową Hegemon, którą zaprosiła Pani Danuta Kędzierska. Temat zajęć nawiązywał poniekąd
  do zbliżającego się Święta Niepodległości, ponieważ odnosił się do początków państwa polskiego
  na przełomie X i XI wieku oraz jego potęgi. Przybyli do nas średniowieczni goście - Mścisław
  i Brzetysław - opowiedzieli nam w bardzo przystępny i niezwykle atrakcyjny sposób, jak rodziły się legendy na przestrzeni wieków. Sposób ten można porównać do dzisiejszej zabawy w głuchy telefon, o czym się przekonaliśmy, gdy wybrane osoby z sali miały przekazać imiona pierwszych władców ziem polskich we właściwej kolejności - rozbieżności i zmyślenia były przeogromne.  Przypomnieliśmy sobie historię powstania państwa Polan, godła i stolicy państwa polskiego.

  Z kolei zapoznano nas z przebiegiem wyboru na urząd władcy państwa. Nie obyło się przy tym bez walki przedstawicieli kandydatów, którymi byli Grzmotysława (Julka Mozgwa) i Dobromir (Kamil Kuczyński). Przy pomocy większości męskiej części widowni, która skandowała imię swojego reprezentanta, na tronie zasiadł Dobromir - władca spokojny i sprawiedliwy.

  Uczniowie naszej szkoły mieli tez okazję poznać plan grodu i podgrodzi, w tym plan średniowiecznego Gniezna, historię chrztu przyjętego przez Mieszka I w imieniu Polski, władanie pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, dzieje św. Wojciecha - misjonarza i męczennika oraz nauczyli się sztuki fechtunku. Mimo toporów, ostrych mieczy i strzał pokaz walk wojów był dla widzów niewątpliwą atrakcją. Sami też wykazywali ogromną chęć wzięcia udziału w pojedynkach, co im umożliwiono
  przy pomocy bezpiecznej, bo piankowej broni.

  Pokaz edukacyjny w wykonaniu grupy Hegemon - Panów Tomasza Miękusa i Tomasza Sokołowskiego - był trzecią lekcją historii przeprowadzoną dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie. Dzięki możności przeżywania historii niemal na żywo wzmocniło się nasze poczucie przynależności narodowej, a słowa: Polska, Polak, Polka teraz naprawdę brzmią dumnie.

  Grażyna Ott

  https://youtu.be/8OCUwHztcOo

 • ZAJĘCIA Z PŁYWANIA NA PÓŁMETKU

     Minął właśnie półmetek zajęć z nauki pływania, w którym uczestniczy kolejna grupa naszych młodych pływaków z klasy II. Zajęcia te odbywają się na pływalni miejskiej „Orka” w Bolesławcu w ramach programu: „Umiem pływać”. Jak to zwykle bywa, początki zawsze bywają trudne. Najpierw dzieci zapoznały się z obowiązującym regulaminem pływalni, poznały instruktorów oraz czuwających nad ich bezpieczeństwem ratowników. Następne zajęcia poświęcone były ćwiczeniom oswajającym z wodą i najtrudniejszym ich elementem, czyli zanurzaniem głowy pod wodą. Jego opanowanie sprawiało wszystkim niemało trudności, lecz na półmetku zajęć większość naszych młodych pływaków potrafiła ją w prawidłowy sposób zaprezentować. Kolejnymi umiejętnościami, które ćwiczono były: leżenie na plecach i próba pływania z deską na piersiach oraz nauka pływania przodem z deską na wyciągniętych ramionach. Każdy uczestnik kursu podczas zajęć starał się, jak najlepiej opanować zadane ćwiczenia, a dopełnieniem i miłym akcentem kończącym zajęcia na półmetku było wręczenie wszystkim dzieciom legitymacji uczestnictwa w kursie nauki pływania przez instruktora – pana Zdzisława. Mamy nadzieję, że do końca zajęć nasi młodzi pływacy z klasy II bardziej udoskonalą swoje umiejętności w niełatwej, lecz widowiskowej sztuce pływackiej. 

   

  Aleksander Kłodnicki    

 • Spotkanie z poetką, poezją i nie tylko...

  21 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do miejscowej Biblioteki Gminnej w Żeliszowie. Czekały tu na nich Panie: Kalina Jerzykowska- znakomity gość oraz Danuta Kedzierska- gospodyni spotkania.

  Cóż można powiedzieć o zaproszonej osobie, której utwory poznaje się już 

  od najwcześniejszych dziecięcych lat, poprzez młodzież młodszą po tę starszą? Jej biografia jest obszerna: polonistka, teatrolog, dziennikarka (m.in. Gazety Wyborczej). Autorka wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych. Kawaler Orderu Uśmiechu. I to wcale
  nie byłoby na tyle!

  "Autorskie południe" otworzyła Asia Urbańska z kl. VI, która zaprezentowała wiersz pt. Małe jest wielkie". Swoją interpretacją zachwyciła samą autorkę tekstu oraz publiczność,
  za co otrzymała gromkie brawa i słowa uznania.

  Natomiast Pani Kalina wszystkich przybyłych zauroczyła swoim niezwykłym poczuciem humoru, bezpośredniością w nawiązywaniu kontaktu ze słuchaczami i szczerością (chociażby w odniesieniu do podejścia kobiet do swojego wieku).

  Stwierdzając, że każdy może zostać aktorem, pozwoliła widzom zagrać w teatrze,
  który na poczekaniu zorganizowała. Sama zagrała główne role: bociana i sowy, a pozostałe
  z sali osoby były dwoma chórami - smakoszy i antysmakoszy różnych potraw, np. mysich uszu czy ogonków. Zabawa była przednia, choć morał wynikający z bajki miał charakter poważny  i może być wskazówką dla dzieci jak i dla dorosłych - "najważniejsze, aby w życiu zawsze być sobą".

  Poetka mówiła o swojej twórczości w sposób bardzo przystępny, zachęcając nawet najmłodszych czytelników do tworzenia własnych magicznych książek tylko dla siebie
  i swoich najbliższych. Jako przykład pokazała takie czarodziejskie dzieło zadedykowane wnuczce - ze zdjęciami z rodzinnego albumu i ręcznie ozdobione. Opowiedziała też
  o posiadanych przez siebie czworonogach, których imiona zaczynają się na literę B.:  Bulion, Budzik czy Biba. Niewątpliwą atrakcją przygotowaną dla publiczności była możliwość zakupu różnorodnych książkowych pozycji (zbiorów wierszy, opowiadań czy powieści
  z dreszczykiem) opatrzonych odręcznym wpisem autorki, czyli autografem.

  Prawie dwugodzinne spotkanie minęło bardzo szybko i tylko szkolny autobus zmusił dzieci
  do opuszczenia gościnnych progów żeliszowskiej biblioteki.

   

  Tych, których zafascynowała nietuzinkowa postać Pani Kaliny Jerzykowskiej (i nie tylko!), odsyłam na stronę internetową http://www.malyksiazkomaniak.pl/warto-przeczytac/wywiady-z-autorami

  Naprawdę warto!

   

  Grażyna Ott

 • Świętość to doskonałość

  Świętość to doskonałość. Każdy  z nas , został  powołany  do świętości. Świętość to przekraczanie samego siebie, swoich słabości, swoich grzechów ,to przesłanie chciał nam przekazać  Jan Paweł II.

          W czwartek  26 października 2015r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci papieża  Jana  Pawła II. Uczniowie  klasy czwartej, piątej i szóstej,  przypomnieli wydarzenia z życia naszego rodaka, które są dowodem na to ,że jest  to święty naszych czasów. Celem przedstawienia było  zaprezentowanie recepty na świętość według Jana Pawła II.

      Beata Adamus

 • Z wizytą u policjantów

  W czwartek 15 października uczniowie klas I – III zwiedzili siedzibę Powiatowej Komendy Policji w Bolesławcu. Wyjazd odbył się w ramach realizowanego  w naszej szkole rządowego projektu Bezpieczna + mającego na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci w szkole, na drodze, w domu. Jednym z elementów podjętych działań jest zapoznanie uczniów z instytucjami powołanymi w tym samym celu.

  Naszą przewodniczką po siedzibie Komendy była pani Beata Łuczkowska. Oprowadzając nas po budynku informowała zaciekawionych uczniów o zadaniach poszczególnych działów.

  Niezwykle istotnym elementem naszej wizyty było przypomnienie za pomocą ciekawych materiałów poglądowych o zasadach bezpieczeństwa w domu i drodze do szkoły.

  Okazało się, że nawet najmłodsi je znają i wszyscy bardzo aktywnie zgłaszali się do wypowiedzi.

  Jedną z największych atrakcji było zdjęcie odcisku palca, który każdy uczeń mógł zabrać ze sobą utrwalony na prawdziwym policyjnym druku.

  Na koniec obejrzeliśmy policyjne pojazdy. Niestety – ulewny deszcz nie pozwolił nam na dokładniejsze przyjrzenie się radiowozom, ale zdążyliśmy zrobić kilka pamiątkowych fotek.

   

  Joanna Sawicka 

 • Dzień Edukacji Narodowej. Pasowanie pierwszoklasistów

  14 października jest dniem wyjątkowym dla wszystkich uczestników życia szkolnego. Dla niektórych to po prostu dzień bez zajęć lekcyjnych. Dla większości jednak – okazja do chwili refleksji nad rolą edukacji w życiu ludzi i społeczeństw. W naszej szkole, już od wielu lat jest to również moment uroczystego pasowania pierwszaków na pełnoprawnych uczniów.

  Zawsze jest to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania dla uczniów, ich rodziców, nauczycieli i wychowawców oraz przedstawicieli społeczności lokalnej.

  Pierwszoklasiści byli w tym dniu głównymi bohaterami sceny, jednak uroczystość zaczęli przedstawiciele samorządu uczniowskiego, którzy oprócz życzeń dla wszystkich pracowników szkoły, przygotowali krótką , dowcipną scenkę z życia nauczycieli.

  Po starszych kolegach na scenę, w marszowym rytmie, wkroczyły przejęte pierwszaki, które swój występ przygotowywały od dłuższego już czasu. Mimo sporego napięcia, nikt nie zapomniał swojej kwestii ani układów rytmicznych do piosenek. Wszyscy też bezbłędnie wyrecytowali wspólną matematyczną wyliczankę i bez problemu odszukali wśród publiczności kartki ze swoimi imionami.

  Nawet próbę odwagi – wypicie magicznego napoju wszyscy przeszli bez najmniejszego problemu.

  Tak przygotowani mogli już złożyć uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

  Aktu pasowania dokonała pani Katarzyna Matoryn.

  Potem były już tylko prezenty, sesje fotograficzne, poczęstunek i następne prezenty i wspólna zabawa w klasie z rodzicami.

  Pierwszoklasiści na pewno długo będą pamiętali ten dzień.

   

  Joanna Sawicka

 • Dzień Ziemniaka

  Dzień Ziemniaka

   

  Jak co roku, pod koniec września obchodziliśmy w naszej szkole dwa święta.

  Najpierw zgromadziliśmy się na krótkim spotkaniu w holu szkoły by przypomnieć o wielkiej akcji wymyślonej w dalekiej Australii, która od wielu już lat doskonale przyjęła się również w Polsce. Chodzi oczywiście o „Sprzątanie Świata”. Uczniowie klasy V przygotowani przez panią Agnieszkę Kamińską przypomnieli najważniejsze fakty związane z tym międzynarodowym przedsięwzięciem. Zaprezentowali również dokładnie sposób segregacji śmieci.

  Następnie rozpoczęło się świętowanie drugiej z dzisiejszych okazji czyli Dzień Ziemniaka.

  Podsumowany został konkurs ogłoszony i oceniony przez Samorząd Uczniowski.

  Od kilku dni w holu szkoły pojawiły się ziemniaczane postacie czyli : Pan i Pani Bulwa oraz ziemniaczane Monstra. Dodatkowo kilka osób zdobyło się na wykonanie pracy plastycznej w niełatwej technice stempelków ziemniaczanych.

  W każdej kategorii wybrano trzy zwycięskie prace:

  Pan lub Pani Bulwa:

  I miejsce – Kacper Grabowy

  II miejsce – Filip Dębiński

  III miejsce – Wiktoria Cieślicka

   

  Ziemniaczane Monstrum:

  I miejsce – Wiktoria Ciepła

  II miejsce – Łukasz Kalina

  III miejsce – Arek Sołowiej, Hubert Przybylski

   

  Ziemniaczane obrazki:

  I miejsce – Kacper Banyś

  II miejsce – Julia Polilejko

  III miejsce – Emilia i Maja Królikowskie

  Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.

  Druga część obchodów odbyła się w plenerze przy wyjątkowo pięknej pogodzie. Klasy posprzątały wyznaczone rejony wokół szkoły przynosząc całkiem pokaźnie „zbiory”, a później rywalizowały ze sobą w „ziemniaczanych” konkurencjach na wesoło.

  Dzień Ziemniaka zakończyliśmy zjadając pyszne, pieczone w ognisku ziemniaki.

  Joanna Sawicka

 • Spotkanie z trenerem rugby

  RUGBY W NASZEJ SZKOLE

   

     Gry sportowe z udziałem zawodników dwóch drużyn zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzbudzając dużo emocji u oglądających je kibiców. Jedną z takich gier jest zyskująca coraz większą popularność wśród młodych ludzi gra w rugby. Nazwa jej pochodzi od miasta w środkowej Anglii o tej samej nazwie, w którym to zaczęto ją uprawiać.

  Również i nasza młodzież miała okazję poznać z bliska jej reguły i uczestniczyć w jej treningu .

  Dnia 14 września przybył do naszej szkoły p. Jakub Lisiewski – trener kadry Polski do lat 19

  i kadry Dolnego Śląska w rugby, który osobiście zademonstrował krótki trening i wyjaśnił podstawowe zasady gry. W pokazie tym brali udział uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej, a wśród zawodników nie zabrakło również odważnych dziewcząt, które dorównywały chłopcom umiejętnościami technicznymi. Rugby jest grą wymagającą dużej sprawności od każdego zawodnika, a celem jej jest zdobycie większej ilości punktów przy użyciu piłki, która ma kształt owalny. Podanie piłki ręką można wykonywać jedynie do tyłu. Atakować można tylko zawodnika posiadającego piłkę w sposób niezagrażający jego zdrowiu. Po skończonym treningu odbył się krótki mecz dwóch drużyn, którym głośno dopingowali kibice.

  Wraz z dzisiejszym pokazem gry w rugby, naszym młodym sportowcom przybyła nowa dyscyplina sportu, do uprawiania której na pewno niejednokrotnie powrócą.

  Aleksander Kłodnicki

 •  

     W środę, 3 czerwca 2015 r. wszyscy uczniowie wraz nauczycielami udali się na wycieczkę, której organizatorem była Rada Rodziców naszej szkoły. Pierwszym etapem było zwiedzanie położonego w malowniczej scenerii zamku Grodziec. Wzmianki o tej gotycko – renesansowej rezydencji pochodzą z XI wieku. Obecnie jest jedną z wielu atrakcji turystycznych naszego regionu. Powitani przez kasztelana zamku mali turyści udali się do zwiedzania wnętrz wraz z jego murami i basztami.
  Następnym etapem wycieczki była wizyta na ranczu Grappa w Nowych Łąkach. Pobyt na nim połączony był z dokarmianiem znajdujących się tam zwierząt, wśród nich: zajęcy, lam, osłów, koników. Atrakcjami pobytu były: poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek, ciast i napojów, gry i zabawy na świeżym powietrzu, prezentacje zdolności wokalno-tanecznych uczniów i obcowanie z naturą. Najpierw odbyły się występy artystyczne – recytacje wierszy, nowoczesne tańce, gry na instrumentach, pieśni połączone z tańcami z różnych epok w wykonaniu poszczególnych klas oraz solistów. Wszyscy uczestnicy byli nagradzani gromkimi brawami od słuchaczy. Równolegle z występem artystów odbywały się konkurencje sprawnościowe oraz gry sportowe. Był więc konkurs kręcenia kołem hula – hop, który wygrała Daria Łytka z czasem 13 m i 58 s. Najlepszym żonglerem piłkarskim został Daniel Turczynowicz, który podbijał piłkę różnymi częściami ciała aż 46 razy. Kto chciał sprawdzić swoją sprawność ogólną, czynił to na torze przeszkód. Poza konkursami indywidualnymi odbywały się również gry drużynowe dziewcząt z klas III i IV w grze w zbijanego, gra mieszana w piłkę siatkową oraz zespołowe odbicia piłki siatkowej na ilość odbić. Atrakcji było dużo, lecz jak zawsze w takich sytuacjach czas mijał również szybko. Z radosnymi uśmiechami na twarzach wszyscy ruszyli do autokarów i pełni wrażeń wrócili do domów.

   

  Aleksander Kłodnicki         

 • Dzień Patrona 2015

   Patronem naszej szkoły od września 2008 roku jest Jan Brzechwa – jeden z najbardziej znanych i bliskich dzieciom poeta słynący z wielu zabawnych wierszy, rymowanek oraz autor książek poświęconych arcyciekawej postaci Ambrożego Kleksa -  podróżnika, czarodzieja, nauczyciela prowadzącego akademię dla chłopców, których imiona rozpoczynają się literą ”A”.

  Dzień Patrona, który corocznie świętujemy w maju, umożliwia przybliżenie uczniom sylwetki Brzechwy, daje możliwość radosnego obcowania z bohaterami jego wierszy oraz jest okazją
  do uczczenia osoby poety.

  W tym roku nasze szkolne święto miało formę podsumowania dokonań poszczególnych klas, które wykonywały różnorakie zadania związane z osobą patrona. Najmłodsi z klas I – III wykonali ilustracje do wierszy, klasa IV pisała listy do poety, uczniowie  klasy V układali wiersze, a najstarsi, czyli dziewczynki z klasy VI przygotowały prezentację multimedialną poświęconą Janowi Brzechwie.

  Uroczystość otworzył dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki, który przywitał wszystkich i przypomniał pokrótce historię wyboru patrona.

  Następnie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Prezentowali się w nim zwycięzcy przeprowadzonych wcześniej konkursów klasowych. Jury wybrało trzech laureatów: Joannę Urbańską, Nikodema Andrukiewicza i Mateusza Rychlickiego. Otrzymali oni dyplomy i nagrody rzeczowe.

  Kolejnym punktem programu była prezentacja przygotowana przez Magdalenę Lianę, Laurę Kokosińską i Karolinę Kurę. Podczas projekcji uczniowie, zwłaszcza ci młodsi, mieli możliwość zdobycia informacji o życiu i twórczości Jana Brzechwy.

  Wiele emocji dostarczyło rozstrzygnięcie konkursów. W kategorii „najciekawszy list do patrona” zwyciężyli: Hubert Przybylski, Szymon Kędzierski i  Bartosz Sołowiej. Najładniejsze wiersze o poecie napisali: Joanna Urbańska, Jakub Marciniak oraz Jan Izdebski. W tej grupie zdecydowanie wyróżnił się wiersz Asi. Jury oceniło również oryginalność i pomysłowość strojów, w jakie przebrały się dzieci, wcielając się  tym samym w wybraną postać z wiersza. Wszyscy, którzy brali udział w tej konkurencji zostali nagrodzeni słodkościami.

  Pięknym, kolorowym przerywnikiem był występ przedszkolaków, którzy zainscenizowali wiersz pt. „Na straganie”.

  Ostatnim punktem programu był quiz poświęcony Brzechwie. Po sprawdzeniu testu okazało się, że wszyscy uczniowie bardzo dobrze znają życie i twórczość swojego patrona, gdyż większość  udzielonych odpowiedzi była prawidłowa.

  Nauka i zabawa połączone ze sobą podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona sprawiły,
  iż uroczystość przebiegła w miłej, niepowtarzalnej atmosferze, a być może niektóre dzieci zachęcone i zaciekawione tym, co zobaczyły i usłyszały, po powrocie do domu chętnie sięgnęły na półkę z książkami i wybrały wiersze Jana Brzechwy jako wieczorną lekturę.

  Katarzyna Matoryn

  Zobacz prezentację: https://www.youtube.com/watch?v=PliSeJ1uYfU

 • ZAKOŃCZENIE KURSU NAUKI PŁYWANIA (II grupa)

   

     Dzień 11 maja 2015 był dniem, w którym nasi najmłodsi pływacy zakończyli  ponad dwumiesięczny kurs nauki pływania pod nazwą: „Umiem pływać”. Uczestniczyło w nim 15 uczniów z klasy pierwszej i drugiej naszej szkoły. Zajęcia odbywały się na basenie „Orka” w Bolesławcu pod fachowym okiem instruktorów. Zakres kursu obejmował ćwiczenia i zabawy oswajające z wodą oraz naukę techniki przygotowującą do pływania stylem dowolnym (kraulem) na piersiach i plecach. Początki – jak to zazwyczaj bywa – były niełatwe dla większości uczestników. Jednym z najtrudniejszych zadań była nauka zanurzania głowy pod wodą. Kto opanował to zadanie, łatwiej przyswajał sobie następne, trudniejsze umiejętności. Wśród nich były między innymi: otwieranie oczu pod wodą, leżenie na piersiach i na grzbiecie, wykonywanie prostych skoków do wody. To pływackie abecadło kończyły ćwiczenia nauki ruchów rąk i nóg do kraula na piersiach i na grzbiecie oraz nauka nurkowania w głąb. W międzyczasie odbywały się krótkie sprawdziany nabytych umiejętności, do których każdy podchodził z wielką powagą. Poza wymienionymi elementami nauczania techniki poruszania się w wodzie, odbywały się gry i zabawy znane dzieciom z zajęć na boisku szkolnym. Były tam więc: berki, wyścigi do oznaczonych miejsc, rzuty piłkami do celu, zjazdy na zjeżdżalni. Panowała sympatyczna atmosfera i świetna zabawa. Na ostatnich zajęciach z wielkim zadowoleniem każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu pływackiego.

  Aleksander Kłodnicki

   

   

   

   

 • PIŁKARZE MISTRZAMI GMINY

     Piłka nożna jest grą, którą najchętniej uprawiają wszyscy chłopcy. Rozgrywki piłkarskie zawsze dostarczają dużo emocji, zarówno samym zawodnikom, jak też kibicom. Taka sportowa atmosfera panowała dnia 29 kwietnia 2015 r. podczas turnieju piłkarskiego, jaki odbył się w Szkole Podstawowej w Kruszynie. Do walki o tytuł Mistrzów Gminy stanęło osiem drużyn. Zespoły podzielone zostały na dwie grupy. Nasi piłkarze trafili na zespoły z Trzebienia, Kruszyna i Ocic. Pierwsze spotkanie nie zapowiadało końcowego zwycięstwa naszej drużyny, gdyż w meczu przegraliśmy z Trzebieniem. Lecz jak przystało na prawdziwych sportowców, nasi chłopcy nie poddali się i dalej podejmowali walkę sportową w następnych spotkaniach. Kolejny mecz przyniósł remis z Kruszynem, a w następnym wysoka wygrana z Ocicami zapewniła naszym zawodnikom wyjście z grupy na II miejscu i dalszą walkę w półfinale. Wygrane spotkanie półfinałowe z Brzeźnikiem pozwoliło naszym młodym piłkarzom podjąć ostatnią walkę tego turnieju – grę o tytuł Mistrzów Gminy. Po zaciętym spotkaniu finałowym, w którym doszło do ponownego spotkania z Trzebieniem, nasza drużyna zdobyła zwycięską bramkę i do końca meczu nie pozwoliła odebrać sobie zwycięstwa. Piłkarze naszej szkoły zajęli I miejsce i zostali Mistrzami Gminy. Swoją postawą w całym turnieju pokazali, że póki piłka w grze, trzeba walczyć i nie poddawać się do samego końca. Gratulacje dla całego zespołu i powodzenia w dalszych spotkaniach w Finale Powiatu.

  Skład naszej mistrzowskiej drużyny:

  1. Ambroży Michał

  2. Grabowy Dominik

  3. Lasak Stanisław

  4. Trębacz Patryk

  5. Tur Kacper

  6. Tur Kamil

  7.Turczynowicz Daniel

   

  Aleksander Kłodnicki      

 • WIZYTA W GIMNAZJUM NR 2

  Od kilku lat Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu zaprasza przyszłych uczniów w progi swojej szkoły na spotkanie z nauczycielami oraz starszymi kolegami
  i koleżankami. W tym roku z zaproszenia skorzystali nasi szóstoklasiści, którzy już w czerwcu staną się absolwentami tzw. podstawówki i rozpoczną kolejny etap edukacji.
      24 kwietnia 2015 r. cała czternastka razem z wychowawczynią Panią Grażyną Ott udała się
  z wizytą do bolesławieckiego gimnazjum. Na miejscu wszyscy zostali serdecznie powitani przez przydzielonych opiekunów, którzy zajęli się wystraszonymi "szóstakami" bardzo życzliwie. Spotkanie przyszłych pierwszoklasistów ze szkołą otworzyły Panie - Dyrektor Maria Subik i Wicedyrektor Ewa Szajwaj, które zachęciły gości do obejrzenia "Baśni na opak" w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli.  Dzięki przezabawnym bajkom o królewnie Śnieżce, Jasiu i Małgosi oraz wilku i siedmiu koźlątkach lęki odeszły w kąt, a humory wyraźnie się poprawiły.
      Po przedstawieniu zakończonym burzliwymi oklaskami nasi uczniowie oraz uczniowie szkoły podstawowej z Ocic udali się na Miasteczko Rowerowe, na którym rywalizowali w biegu na orientację, a także musieli wykazać się znajomością znaków drogowych. Zwycięzcami zostali reprezentanci z Żeliszowa!
      Kolejnym punktem wizyty w gimnazjum był udział w lekcji matematyki, podczas której układano przestrzenne konstrukcje z klocków tak, by były zgodne z odpowiednimi na planszach cieniami. Przeprowadzono też doświadczenia laboratoryjne, dzięki czemu szóstoklasiści mogli poczuć namiastkę nowego przedmiotu, czyli chemii. Kolejną lekcją, chyba najbardziej oczekiwaną
  przez uczniów (zwłaszcza chłopców), była lekcja w-fu - i to w dużej sali sportowej! W zorganizowanej międzyszkolnej konkurencji sportowej - "czwórki" - Żeliszów pokonał SP Ocice 21: 4. Ale była radość!!
      Po wyczerpujących zajęciach nastąpił czas na odpoczynek, poczęstunek i zwiedzanie z przewodnikami szkoły. Trzeba przyznać, że choć gimnazjum jest okazałe, to jednak nasza mała szkoła jest lepiej wyposażona w sprzęt multimedialny, zadbana i bardziej kolorowa - po prostu ładniejsza!
      Podsumowaniem piątkowej wizyty w Bolesławcu było otrzymanie z rąk dyrektora szkoły pisemnego podziękowania za skorzystanie z zaproszenia, oraz obejrzenie przedstawienia w języku niemieckim "Bezczelny Czerwony Kapturek". Miło było widzieć w nim naszych dawnych absolwentów, którzy już w czerwcu opuszczą mury gimnazjum, robiąc miejsce dla obecnych jeszcze szóstoklasistów, między innymi, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy z Żeliszowa.

   
  Grażyna Ott

 • JAK SIĘ UCZYĆ?

  W środę, 22 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Pana Marka Szurawskiego. W ramach projektu szkoleniowego odwiedził nas wybitny znawca technik uczenia się i zapamiętywania,  a prywatnie dziennikarz, tłumacz i żeglarz. Zajęcia warsztatowe odbywały się w dwóch grupach - klasy III-IV oraz V-VI. Wykładowca podzielił się z uczestnikami warsztaów wiedzą na temat mozliwości samodzielnej pracy nad doskonaleniem technik zapamiętywania wiekszych patrii tekstu lub ciagu liczb. Po kilkunastu minutach uczestnictwa w zajęciach każdy mógł osobiście przekonać się, że zasoby pamięci można rozwijać poprzez samodzielne ćwiczenia.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • Baśń muzyczna "W tajemniczej krainie krasnali"

  We wtorek, 21 kwietnia w kinie Forum uczniowie klas młodszych wraz z przedszkolakami obejrzeli baśń muzyczną w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci i Młodzieży „DUDUŚ” z Łodzi. Przedstawienie było pogodne i wesołe, pełne śpiewu, tańca oraz ruchu scenicznego.

   

  Historia  opierała się na tematyce baśniowej, w postaci wesołej przygody w dosyć dobrze znanym dzieciom świecie. W tajemniczej krainie mieszkało wielu bajkowych bohaterów: malutkie smerfy, króliczki, złośliwy troll Szczerbol, czarownica Hogata, niedźwiadek Miodojadek ,a nawet skrzaty. Wartkiej akcji towarzyszyły błyskotliwe i zabawne dialogi, po których słychać było salwy śmiechu, a dobrze znani bohaterowie baśni wzbudzali niezwykle żywiołowe reakcje u dzieci.  Przedstawienie bardzo się im podobało, przede wszystkim dlatego, że mogły w nim brać aktywny udział. Młodzi widzowie chętnie współpracowali, dawali rady, wskazówki i podpowiedzi. Dzieci czuły, że bez ich pomocy główny bohater nie pokonałby wszystkich przeciwności losu, co powodowało, iż czuli się ważnymi uczestnikami toczącej się historii. Każdy mógł poczuć się pomocnym bohaterem. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Dzieci uśmiechnięte, zadowolone z konkursów, zabaw, gier podczas występów marzą już o następnym wyjeździe.

   

  opiekunowie   

 • UCZĘ SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ 2015

     W dzisiejszych czasach każdy z nas może stać się świadkiem lub uczestnikiem nagłych zdarzeń i sytuacji wymagającymi podjęcia zdecydowanych i natychmiastowych działań. Bywa, że stajemy się przypadkowymi świadkami wypadku komunikacyjnego, pożaru lub innych zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu ludzi. Ważnym jest wtedy, aby wiedzieć jak szybko ocenić sytuację i przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową.

  Jednym ze sposobów przygotowania się do tego typu zadań są konkursy znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 17 kwietnia 2015,   w konkursie zorganizowanym już po raz jedenasty Państwowej Karkonoskiej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Troje uczniów z oddziału przedszkolnego: Tymon Dudek, Maja Kuczyńska i Dominika Lech, troje z klasy trzeciej: Kamila Dudek, Natalia Kura i Laura Okrasa oraz trójka czwartoklasistów: Kamila Czajka, Martyna Czuchraj i Krzysztof Turek.

  Każda trójka startowała w swojej kategorii wiekowej poruszając się we wcześniej zaplanowanej kolejności po sześciu punktach, gdzie czekały ich zaaranżowane przez organizatorów sytuacje, w których należało odpowiednio się zachować, właściwie zareagować i wykazać wiedzą z zakresu pierwszej pomocy.

  Dziewczęta z klasy III musiały np. poradzić sobie z poszkodowanym z udarem słonecznym, zatrutym lekami, skaleczonym ostrym narzędziem, odpowiednio zareagować w spotkaniu z chorym lub agresywnym zwierzęciem.

  Zadaniem dla klasy IV było między innymi bandażowanie rannego, sztuczne oddychanie, reagowanie w przypadku przemocy w szkole, poruszanie się środkami komunikacji miejskiej.

  Wszystkie zadania były bardzo skrupulatnie oceniane przez sędziów. Każda z kategorii wiekowych została oceniona osobno. Pełne wyniki można znaleźć pod adresem:

  http://www.euroregion-nysa.pl/images/stories/Konkurs2015/razemjeleniagora.pdf

     Udział w konkursie „Uczę się bezpiecznie żyć” pokazał, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy w codziennym życiu oraz jak jeszcze wiele musimy nauczyć się, aby być w pełni przygotowanymi do podejmowania trudnych działań ratowniczych.

  Renata Gogulska

  Joanna Sawicka

  Aleksander Kłodnicki

   

 • ZAKOŃCZENIE ROZGRYWEK SIATKARSKICH DWÓJEK

     W czwartek, 16 kwietnia 2015 r. nasza szkoła gościła drużyny siatkarskie chłopców z klas czwartych – „ dwójki”. Tego dnia w sali sportowej  odbył się turniej, którego stawką był tytuł – Mistrzów Powiatu. Wzięło w nim udział sześć drużyn – mistrzów gmin powiatu bolesławieckiego.

  Zespoły podzielono na dwie grupy, po trzy w każdej. Nasi siatkarze w pierwszym meczu trafili na zespół bolesławieckiej „czwórki”, z którym przegrali 0:2. Jednak ta porażka spowodowała, że w następnych dwóch spotkaniach z Wartą Bolesławiecką i Gromadką pokazali swój sportowy charakter, pokonując te zespoły w dwóch setach. Ostatnim meczem turnieju było spotkanie, którego stawką był tytuł Mistrzów Powiatu. Nasi siatkarze ponownie stanęli naprzeciwko bolesławieckiej „czwórki”. Podobnie jak w pierwszym spotkaniu, tak i w ostatnim, ulegli drużynie gości. Zajęli w całym turnieju wysokie II miejsce i zostali pierwszy raz w swojej młodej karierze sportowej – Wicemistrzami Powiatu.

  Wszystkie spotkania z udziałem naszych chłopców stały na bardzo dobrym, wysokim poziomie. Niejednokrotnie nasze mocne zagrywki przysparzały przeciwnikom sporo problemów w przyjęciu pierwszych piłek. Również szybkie rozegranie zakończone efektownym przebiciem piłek w wolne miejsca, deprymowało przeciwników i wielokrotnie wybijało ich z rytmu gry.

  Gratulacje dla całego zespołu i powodzenia w dalszych startach w przyszłym sezonie szkolnej ligi siatkarskiej.

  Skład reprezentacji naszej szkoły:

  1. Kalina Jakub

  2. Lipiński Konrad

  3. Trębacz Patryk

  4. Tur Kamil

  5. Walicki Patryk

  6. Wyskup Marek

  Aleksander Kłodnicki

 • KONKURS PIOSENKI

  10-go kwietnia uczennice naszej szkoły – Joanna Urbańska z klasy V oraz grupa z klasy III: Natalia Kura, Amelia Tobiasz, Kamila Dudek i Julia Mozgwa zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - lingwistyczne w I Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bożejowicach. Konkurs objęty został patronatem Wójta Gminy Bolesławiec i odbył się pod hasłem Cantus linguam docet czyli Śpiew uczy języka. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko zdolnościami wokalnymi i językowymi, dobrym słuchem muzycznym i prawidłową wymową, ale też odpowiednią interpretacją utworu, która świadczy o rozumieniu śpiewanego tekstu. Nasza solistka Joanna zaśpiewała piosenkę w języku angielskim „Don’t worry be happy” , a zespół zaprezentował utwór niemieckojęzyczny  „ Die Biene Maja” . Występy zostały przyjęte  dużym aplauzem i uznaniem publiczności.  Oprócz dobrej zabawy na wszystkich uczestników czekały dyplomy i drobne niespodzianki.

  Karolina Zdrowowicz

 • MISTRZOWIE GMINY Z KLASY IV

     Dzień 26 marca 2015 r. na długo zostanie zapamiętany przez reprezentantów naszej szkoły w mini piłce siatkowej. W tym właśnie dniu stanęli oni do walki o tytuł Mistrzów Gminyw mini piłce siatkowej chłopców klas IV „dwójek”. W tego typu rozgrywkach gra toczy się na boisku o wymiarach 5 x 4 m do dwóch wygranych setów, a siatka zawieszona jest na wysokości 2 m.
  W rozgrywanych w naszej szkole zawodach uczestniczyły trzy zespoły. Grano – każdyz każdym. W pierwszym spotkaniu nasi młodzi siatkarze spotkali się z drużyną z Kraśnika Dolnego, którą pokonali. Drugim zespołem, z którym zmierzyli się nasi chłopcy, byli zawodnicy z Ocic. Również i te spotkanie zakończyło się wygraną naszej drużyny, która wygrywając dwa spotkania z kompletem punktów zajęła I miejsce. Nasi młodzi siatkarze zdobyli pierwszy w swojej karierze tytuł – Mistrzów Gminy w tej bardzo widowiskowej dyscyplinie sportowej, jaką jest siatkówka i awansowali do kolejnego etapu rozgrywek w tej grze – Mistrzostw Powiatu. Gratulujemy im dużego sukcesu i życzymy dalszych, w rozpoczynającej się karierze sportowej.  

  Skład naszej drużyny:
  1. Kalina Jakub
  2. Tur Kamil
  3. Walicki Patryk
  4. Wyskup Marek


  Aleksander Kłodnicki

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Jana Brzechwy w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć