Nawigacja

 • Polskie Państwo Podziemne

  Wrzesień 1939 roku w historię naszego narodu wpisuje się w sposób szczególny. 75 lat temu hitlerowscy najeźdźcy przekroczyli granice Polski, doszło do tzw. czwartego rozbioru
  II Rzeczypospolitej, powstało Polskie Państwo Podziemne. Aby upamiętnić tamte wydarzenia uczniowie klasy VI pod opieką pań Grażyny Ott i Joanny Sawickiej przygotowali uroczysty apel. Montaż słowno - muzyczny przeplatany był dokumentalnymi filmami i nagraniami z września 1939 r. W niecodziennej lekcji historii wzięli udział uczniowie klas II- VI. Przybliżyła im ona wydarzenia kampanii wrześniowej. Widzowie na własne oczy mogli zobaczyć archiwalne filmy przedstawiające pierwsze naloty i bombardowania Polski, płonące miasta i wioski czy wysłuchać archiwalnych przemówień prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego zagrzewającego mieszkańców stolicy do obrony swojego miasta. Ogromne wrażenie na dzieciach wywarł teledysk szwedzkiej grupy Sabaton z piosenką o żołnierzach spod Wizny, których poświęcenie przeszło już do legend i jest porównywane z bohaterstwem Spartan pod Termopilami. Niezwykłe poruszenie sprawiła też piosenka patriotyczna "Przysięga" Kołakowskiego o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Armii Krajowej. Trudne momenty z dziejów naszego kraju przekazane w inny niż podręcznikowo - recytatorski sposób z pewnością zapadły w pamięć młodych słuchaczy, czemu miał służyć przygotowany apel. Wspólne zadumanie nad wydarzeniami sprzed 75 lat zakończyło oglądanie wystawy z oryginalnymi eksponatami z września 1939 roku.
  Grażyna Ott
  Joanna Sawicka

 • Sprzątanie Świata

   

  "Sprzątanie Świata" i "Święto  Ziemniaka"

     Pod hasłem: „Turysto! Szanuj Środowisko!” ruszyła tegoroczna międzynarodowa akcja
   - „Sprzątanie Świata”. W tym roku mija dwadzieścia jeden lat od momentu jej rozpoczęcia.
  Rodowód akcji wywodzi się z Australii, do Polski trafiła w 1993 r. W Polsce jej inicjatorką była Mira Stanisławska – Meysztowicz. Akcja odbywa się od 1994 roku corocznie. Krajowym jej patronem i koordynatorem w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Również nasza szkoła przyłączyła się do tej szlachetnej akcji.
  Dnia 24 września wszyscy nasi uczniowie wraz z wychowawcami, ruszyli na swoje rejony sprzątania, z których wrócili z pełnymi workami różnego rodzaju śmieci i odpadków. Po ich złożeniu i posegregowaniu, rozpoczęły się konkursy sprawnościowe, połączone z pieczeniem ziemniaków. Wszystkie klasy stanęły do wspólnej rywalizacji, walcząc o zwycięstwo dla swoich drużyn.
  Po skończonej pełnej emocji rywalizacji wszyscy zebrali się wokół ogniska, gdzie zajadali się smacznymi, pieczonymi ziemniakami.
     Po zabawie i ziemniaczanym poczęstunku, wręczone zostały nagrody i dyplomy uczestnikom konkursów indywidualnych za: „Ziemniaczany strój” i „Ziemniaczane zwierzę”, natomiast zwycięskie zespoły w rywalizacji drużynowej otrzymały dyplomy
  w „Ziemniaczanym torze przeszkód”.
     Miejmy nadzieję, że udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu zapadnie w pamięć nas wszystkim i uwrażliwi na potrzebę dbania o swoje najbliższe środowisko oraz naszą całą planetę.

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Narodowe Czytanie

  Narodowe Czytanie - spotkanie z "Trylogią" Henryka Sienkiewicza

   

  W czasach wszechobecnej cyfryzacji, esemesów, Facebooka i platform z grami komputerowymi wielu młodym osobom coraz trudniej sięgnąć po książkę i zagłębić się w jej treść. Wymaga to pewnego wysiłku intelektualnego. Lepiej obejrzeć, posłuchać czy zagrać niż wejść w bezpośredni kontakt literaturą piękną.  Równie trudno mówić o patriotyzmie, dumie z przynależności narodowej, z bycia Polakiem. Dlatego wszelkie działania mające na celu poprawę tej sytuacji są godne pochwały i naśladowania.

  Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski jest inicjatorem jednego z nich - ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Biorą w nim udział, m.in. instytucje, placówki oraz zwykli obywatele naszego kraju. Na wspólnych spotkaniach czytano już "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza a także dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku Prezydent zaprosił wszystkich do lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Ten niezwykły cykl powieści został wybrany przez Pana Bronisława Komorowskiego ze względu na jego głęboki patriotyzm i możliwość nowego odczytania tekstu o przygodach Skrzetuskiego, Kmicica czy pana Wołodyjowskiego.
  Dnia 5 września 2014 r. gabinet polonistyczny w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie zamienił się w ogromną czytelnię, w której zgromadzili się uczniowie klas IV - VI, ich nauczyciele oraz przedstawiciele społeczności lokalnej.

  Spotkanie z twórczością polskiego noblisty poprowadziła pani Grażyna Ott, która po powitaniu wszystkich przybyłych i słowie wstępnym przedstawiła prezentację multimedialną poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi - jego życiu i dziełom. Wspólną lekturę "Trylogii" rozpoczęto wybranymi fragmentami "Ogniem i mieczem" odczytanymi przez panią Agnieszkę Kamińską - nauczyciela matematyki i panią Danutę Kędzierską - pracownika Biblioteki Publicznej w Żeliszowie. Po wysłuchaniu frapujących urywków z pierwszej części cyklu obejrzano najciekawsze sceny z ekranizacji filmowej książki oraz wysłuchano "Dumki na dwa serca" w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka.

  W drugiej odsłonie wybrane przez siebie rozdziały z "Potopu" zaprezentowali uczniowie klasy VI: Marcelina Czuchraj, Karolina Kura i Szymon Petrus, oraz pan Aleksander Kłodnicki - nauczyciel wychowania fizycznego. Ponownym przerywnikiem w czytaniu było oglądanie adaptacji filmowej powieści, tym razem historii Andrzeja Kmicica - bohatera, który brał udział w obronie Jasnej Góry i uratował życie króla Jana Kazimierza.

  W ostatniej części "Narodowego Czytania" udział wzięli pani Maria Namięta, znana lokalnemu środowisku ze swoich haftowanych obrazów największych mistrzów malarstwa, oraz uczeń klasy VI Dominik Grabowy.  Przedstawili oni słuchaczom ulubione fragmenty "Pana Wołodyjowskiego" - utworu epickiego o przygodach pana Michała zwanego "małym rycerzem", który był pierwszą szablą w Rzeczpospolitej II połowy XVII wieku.

  Niestety, ograniczony czas spotkania nie pozwolił pozostałym czytelnikom na zaprezentowanie swoich przygotowanych urywków "Trylogii", dlatego na pożegnanie wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć na ekranie Tadeusza Łomnickiego w roli pana Michała, Magdalenę Zawadzką - jego żony Basi Wołodyjowskiej  i Daniela Olbrychskiego, który wcielił się w postać Azji Tuhajbejowicza. Zostali też zaproszeni na kontynuowanie lektury pisarza do Biblioteki Publicznej w godzinach popołudniowych.

  Podbudowani spotkaniem z dziełami Henryka Sienkiewicza postaramy się zapamiętać i realizować słowa Prezydenta Bronisława Komorowskiego, iż wspólne czytanie "najwybitniejszych dzieł rodzimej literatury pięknie jednoczy nas jako wspólnotę, wzmacnia polską tożsamość i narodową dumę".

   

  Grażyna Ott

 • Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

          

     1 września 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie zainaugurowano  nowy rok szkolny. W sali sportowej naszej szkoły licznie zgromadzili się rodzice, uczniowie i nauczyciele.

   Po powitaniu gości przez przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki. W swoim przemówieniu skierowanym głównie do uczniów, ciepłymi słowami zachęcał do podejmowania wysiłku, pracy nad nowymi wyzwaniami, które niesie ze sobą rozpoczynający się rok szkolny. Wiele miłych słów skierował do najmłodszych uczniów – przedszkolaków oraz pierwszoklasistów rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą.

  Nie obyło się jednak bez łez wzruszenia, ponieważ swoją długoletnią karierę pedagogiczną zakończyła w tym roku nauczycielka przyrody Pani Elżbieta Czyżowicz, którą uroczyście pożegnaliśmy. Gromkie brawa jakie otrzymała,  były wyrazem wielkiej sympatii i przywiązania uczniów. Jej miejsce zajmie Pani Joanna Kurpisz.

  Następnym punktem programu był występ artystyczny uczniów klas III i IV. W prezentowanych wierszach i piosenkach pojawiły się lasy, jeziora, góry, podróże, nowo nawiązane przyjaźnie. Jednak to już za nami – teraz nowe plany, wyzwania i obowiązki.

  Na koniec uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych. Przedszkolaki ujrzały odnowioną i wyposażoną w nowe, piękne sprzęty i zabawki salę, a pierwszoklasiści otrzymali darmowe podręczniki przygotowane dla nich przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  W nowym roku szkolnym życzymy uczniom, rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły wiele zadowolenia i sukcesów.

  Katarzyna Matoryn

   

 • Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

  Zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Nasi absolwenci będą kontynować naukę w gimnazjum. Mam nadzię, że udowodnią, iż zostali dobrze przygotowani, aby zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Dziękuję uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za wysiłek i zaangażowanie. Życzę miłego wypoczynku i zgromadzenia odpowiedniej porcji sił, niezbędnych w nowym roku szkolnym.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • Wielki sukces Klaudii

    17 czerwca w siedzibie GOKiS w Kruszynie odbył się konkurs będący podsumowaniem akcji „Woda źródło życia, czyli z PW i K’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii”, adresowanej do uczniów klas III z terenu Gminy Bolesławiec.  Projekt finansowany był ze środków PWiK w Bolesławcu

  Sp. Z o. o., Urzędu Gminy Bolesławiec oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
  i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy pełnił Wójt Gminy Bolesławiec, Andrzej Dutkowski.
         Konkurs miał charakter testu sprawdzającego wiedzę uczestników na temat wody, ścieków
  i zielonej energii.  Reprezentantami naszej szkoły byli Klaudia Marut i Krzysztof Turek.
         Z ogromną przyjemnością informujemy, że I miejsce w konkursie zajęła Klaudia, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Jest to ogromny sukces Klaudii, bo  jako jedyna spośród wszystkich uczniów piszących test, na pytania odpowiedziała bezbłędnie i wyczerpująco, czym zachwyciła jury.
          Wielkie brawa!
  Katarzyna Matoryn

 • Wycieczka oddziału przedszkolnego i klasy II

  W czwartek, 12 czerwca klasy 0 i II wybrały się na wspólną wycieczkę do oddalonego od szkoły o koło 30 km rancza „Grapa”. Wyprawa miała wyjątkowy, rodzinny charakter, ponieważ towarzyszyła nam bardzo liczna grupa rodziców oraz młodsze rodzeństwo kilkorga uczniów z obu klas. Łącznie, przy 30 uczniach, pojechało ponad 50 osób.

  Przy mało zachęcającej pogodzie (co chwila kropił deszcz, który straszył, że zmieni się w letnią burzę), wyjechaliśmy w stronę Lwówka i dalej – Pielgrzymki gdzie na górze Obora (295 m n.p.m.) z widokami na Ostrzycę, Śnieżkę i Zamek Grodziec w ponad 15 hektarowym lesie znajduje się Ośrodek Parafialny "Grapa", należący do Parafii św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce. W tym miejscu do roku 1898 wydobywano piaskowiec, który służył okolicznym mieszkańcom do budowy domów.

  Kilka lat temu ksiądz Franciszek Wróbel z parafii w Pielgrzymce zaczął tworzyć tu swego rodzaju Arkę Noego, w której gromadzi różne okazy zwierząt żyjących tu ze sobą w zgodzie i cieszących oko zwiedzających.

  Widzieliśmy tam barany kameruńskie, lamy, osły, kucyki,  kozy, sarny, daniele, przepięknie ubarwione pawie, lamy i kicające wszędzie młodziutkie i dorosłe króliki. Największą atrakcją było jednak nie tylko oglądanie zwierząt zza ogrodzenia, ale możliwość bezpośredniego z nimi kontaktu i karmienia przywiezionymi przez dzieci smakołykami. Jak zauważyliśmy wszyscy, zwierzaki najchętniej zjadały słodkie marchewki i jabłka, a kucyk odganiał wszelką konkurencję od ziaren pysznego owsa.

  Podziwianie zwierząt to tylko jedna z wielu zalet pobytu w „Grapie”. Dla licznie odwiedzających ranczo grup dziecięcych utworzono tu bardzo atrakcyjny, niełatwy do pokonania, ale całkowicie bezpieczny plac zabaw będący mini – parkiem linowym. Każde odwiedzające go dziecko musiało wykazać się umiejętnością utrzymania równowagi na sprytnie obmyślanych przeszkodach, zaplanowania sposobu ich pokonania i ominięcia wielu utrudnień. Dla części młodszych uczestników było to nie lada wyzwanie, ale przy kolejnych „okrążeniach”, wszyscy nabrali wprawy i odważnie pokonywali cały tor przeszkód.

  Po takich wrażeniach wszyscy nabrali apetytu na przygotowane przez rodziców kiełbaski z wielkiego grilla z pysznymi bułkami i napojami.

  Pełni jak najlepszych wspomnień i nieco zmęczeni szczęśliwie wróciliśmy do szkoły, gdzie okazało się, że z wyjazdu tak samo zadowolone były zarówno dzieci jak i ich rodzice już teraz wyrażający chęć zorganizowania następnego pikniku rodzinnego.

   

  Joanna Sawicka

  Renata Gogulska

   

   

 • Wycieczka do Bolesławca


  6 czerwca klasy I i III brały udział w kolejnej wycieczce. Tym razem wybraliśmy się do Muzeum Ceramiki oraz do Urzędu Gminy w Bolesławcu. W Muzeum Ceramiki dzieci mogły obejrzeć stałą  ekspozycję zabytkowej ceramiki oraz wystawę zabawek zatytułowaną „Zabawki dawniej i dziś”. Aktywnie spędziły czas, mogąc oglądać m.in. figurki i przedmioty wykonane z klocków Lego, związane tematycznie z kultowym filmem George’a  Lucasa pt. „Gwiezdne wojny”  oraz samodzielne wykonać rysunki, układać puzzle, klocki na przygotowanych przez muzeum stanowiskach do zabawy.  Następnie odwiedziliśmy budynek Działu Historii Miasta  przy ul. Kutuzowa. Tam mieliśmy okazję obejrzeć wystawę militariów z epoki napoleońskiej, grafiki, przedmioty z wyposażenia żołnierzy oraz meble z  XIX- wiecznej bolesławieckiej apteki. Dużą atrakcją okazał się film upamiętniający  Napoleona Bonaparte, który aż czterokrotnie przebywał w Bolesławcu.
  Następnym punktem programu wycieczki była wizyta w Urzędzie Gminy Bolesławiec przy
  ul. Teatralnej. Naszym przewodnikiem była Sekretarz Gminy, Pani Iwona Przybylska. Odwiedziliśmy sekretariat, dowiedzieliśmy się, jakie ważne sprawy załatwia się w urzędzie, a niektórzy sprawdzili nawet, czy ich nazwiska na pewno figurują w ewidencji ludności. Obdarowani drobnymi upominkami, zadowoleni, wróciliśmy do szkoły.

  Katarzyna Matoryn
  Mariola Tyc

  https://www.youtube.com/watch?v=syRNMwxszSo

   

 • Woda źródło życia

            

    4 czerwca klasa III naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Przedsiębiorstwa Wodociągów
   i Kanalizacji w Bolesławcu będącej pierwszym etapem projektu „Woda źródło życia, czyli z PWiK’IEM
  o wodzie, ściekach i zielonej energii”.
  Podczas wycieczki uczniowie, pod opieką Pani Magdaleny Grundman, brali udział w zajęciach terenowych  dotyczących produkcji wody, oczyszczania ścieków oraz sposobów wytwarzania zielonej energii.  Etap pierwszy projektu miał za zadanie przygotować dzieci do konkursu adresowanego do uczniów klas III szkół podstawowych z terenu Gminy Bolesławiec.
          Uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z działalnością PWiK, obejrzeli prezentację na temat wody
  i zielonej energii, zwiedzili stację uzdatniania wody „Modłowa” oraz zobaczyli, jak odbywa się proces oczyszczania ścieków.
         Na zakończenie spotkania, bardzo ciekawie poprowadzonego przez Panią Magdę, wszyscy wycieczkowicze zostali obdarowani drobnymi upominkami.
       Przed nami przygotowania do konkursu, który odbędzie się 17 czerwca.
  Katarzyna Matoryn

 • I Gminny Konkyrs Odkrywców Talentów

  W I Gminnym Konkursie "Odkrywców Talentów" Jakub Horbacz z klasy pierwszej zajął 3. miejsce, natomiast Joanna Urbańska z klasy czwartej- 2. miejsce. Naszą szkołę reprezentowali także Magdalena Liana z  klasy piątej oraz Jan Izdebski z klasy czwartej.

  Uczestnicy konkursu prezentowali swoje zinteresowania i uzdolnienia.

 • Mali sportowcy poznają sąsiadów

       Ostatni piątek maja przebiegł przedszkolakom w niecodzienny sposób, a mianowicie pod hasłem „Mali sportowcy poznają sąsiadów”.  W piątek bowiem pojechaliśmy do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach, gdzie odbywała się I Spartakiada Przedszkolaka 2014.  Rozbrykana, pełna energii i pogodna grupa wspierana przez operatywną mamę świetnie się bawiła. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt, że możemy brać udział w sportowej zabawie razem z rówieśnikami. Ośmioro dzieci z wielką radością i zaangażowaniem brało udział we wszystkich konkurencjach: biegały, czołgały się, skakały w workach, trafiały woreczkami do celu, zbierały je na czas, przenosiły gumową piłkę na łyżce. Najtrudniejszy jednak okazał się wyścig „dużych stóp” z pianki. Małych zawodników motywowali fantastycznym dopingiem koledzy i koleżanki, skandując donośnie przygotowane rymowanki. Obecny na sali pan dyrektor równie entuzjastycznie wspierał kibicowaniem drużynę z Żeliszowa. Wszystkie dzieci czuły się wygrane. Duch sportu opanował uczestników całkowicie. Zawodnicy na dowód zwycięstwa otrzymali złote medale, dyplom oraz nagrody rzeczowe. Był też upragniony przez najmłodszych słodki poczęstunek. Najważniejsze jednak było to, że zarówno dzieci, jak i dorośli bawili się wesoło, a radości było co niemiara. Zawody sportowe przebiegały w bardzo pozytywnej atmosferze. Dzieci wykazały się wysokim poziomem sprawności fizycznej oraz pełnym zaangażowaniem.

  Cieszymy się, że ucząc dzieci zdrowej rywalizacji, promujemy także zdrowy styl spędzania wolnego czasu oraz dostarczamy im radości i satysfakcji z możliwości uczestnictwa w różnorodnych konkurencjach sportowych.

   

  Renata Gogulska

  https://www.youtube.com/watch?v=Qu2yvBsptqk

 • Dzień Dziecka i Sportu Szkolnego

   

     Jak każda dziedzina życia, tak i sport zbliża, i łączy bliższych i dalszych znajomych. Jest tak również z koleżankami i kolegami z jednej klasy oraz szkoły. Wysiłki całego zespołu
  we wspólnym działaniu zmierzają w jednym kierunku angażując wszystkich uczestników. Jest nim osiągnięcie jak najlepszego efektu. Poprzez taką postawę każdy czuje się odpowiedzialny za wynik końcowy swojej klasy czy drużyny.
  Z takim nastawieniem u wszystkich uczestników przebiegała rywalizacja sportowa w Dniu Dziecka i Sportu Szkolnego, który odbył się dnia 2 czerwca w naszej szkole. W czasie otwarcia Laura Kokosińska z Samorządu Uczniowskiego przypomniała wszystkim, że jest to wspólne święto wszystkich dzieci, czas zabawy i rywalizacji sportowej w duchu „fair play” – czystej, sportowej gry.   
  Po przedstawieniu programu, rozpoczęły się sportowe zmagania uczestników Dnia Sportu.
  Jako pierwsi rywalizowali najmłodsi w biegu dookoła dużego boiska piłkarskiego. Zwycięzcami zostali: w kategorii dziewcząt – Maria Lasak, wśród chłopców – Hubert Burdukiewicz. Po biegach przyszła kolej na grę w zbijanego, w której dziewczęta z klasy III pokonały zespół swoich koleżanek z klasy II. Po dziewczętach przyszła kolej na chłopców. W meczu piłki nożnej chłopcy z klasy III pokonali drużynę piłkarzy z klasy II. Po przeprowadzeniu gier w klasach młodszych, do startu w biegu sprinterskim na dystansie 60 m przystąpili uczniowie z klasy IV. Tutaj najszybszą okazała się – Joanna Urbańska wśród dziewcząt, zaś najszybszym chłopcem okazał – Kamil Gurniak. Na koniec rozgrywek odbyły się mecze piłki ręcznej dziewcząt z klas V i VI i piłki koszykowej chłopców z klas
  V i VI. W pierwszym spotkaniu triumfowały zawodniczki z klasy VI. U chłopców zwycięstwo odnieśli zawodnicy z klasy V.
  Gratulacje dla wszystkich startujących w tym dniu, a kibicom za gorący doping swoim faworytom.
     Zmagania sportowe nie były jedyną atrakcją tego dnia. Pomiędzy konkurencjami, zarówno sportowcy jak i kibice, częstowali się pieczonymi kiełbaskami i napojami przygotowanymi dla wszystkich przez Radę Rodziców naszej szkoły. Dopełnieniem tego dnia, był słodki podarunek dla wszystkich naszych dzieci w dniu ich święta od państwa Koreckich.


  Aleksander Kłodnicki

      
     

    

 • W drodze na Olimp

    Dnia 28.05.2014 uczniowie kl. IV, V i VI mieli okazję uczestniczyć w interaktywnym spektaklu wrocławskiego Teatru Kalliope pt. "W drodze na Olimp". Tym bardziej była to dla wszystkich nie lada gratka, gdyż przedstawienie miało miejsce w bolesławieckim Centrum Integracji Kulturalnej, czyli dawnym kinie "Orzeł".  Co prawda młodzi widzowie nie wiedzą, jak wyglądał ówczesny przybytek X Muzy, jednak wszyscy byli pod wrażeniem odnowionego obiektu, który zachwycił swoją nowoczesnością i widocznie kulturalnym przeznaczeniem, choć niektórzy nieśmiało pytali o punkt sprzedaży popcornu i znanego napoju gazowanego.
      Po zajęciu miejsc w przepastnych sofach i zgaszeniu świateł każdy z oglądających przedstawienie przeniósł się w czasy starożytnych mitów i legend. Aktorzy w sposób bardzo pouczający, choć dowcipny przybliżyli najciekawsze postaci dawnej Hellady - ich życie oraz niezwykłe czyny. W mitycznych scenach przewijali się bogowie i boginie, nimfy, herosi, niezwykli ludzie czy wielcy wynalazcy. Najciekawszym elementem spektaklu było zaangażowanie widzów do aktywnego uczestnictwa w sztuce. I tak niektórzy wybrańcy szkoły, m.in. Asia Urbańska, Wiktoria Jakubiak, Kuba Marciniak i Jaś Izdebski wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych lub wcielili się w postaci związanych z Herkulesem i jego dwunastoma pracami.
      Nieprzeparta chęć wszystkich widzów do zostania aktorami oraz salwy śmiechu sprawiły, że czas spędzony w antycznym świecie Greków minął bardzo szybko. Na zakończenie rozległy się gromkie brawa i głosy żalu, że droga na Olimp dobiegła mety.

  Grażyna Ott

 • Dzień Patrona Szkoły


   24 maja uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. To coroczne święto jest okazją
  do przypomnienia sylwetki oraz dorobku literackiego Jana Brzechwy, który patronuje naszej szkole
  od 2008 roku.
  Sobotnia uroczystość składała się z dwóch części: apelu oraz konkursu sprawdzającego wiedzę uczniów na temat biografii i twórczości Brzechwy.
  Po przywitaniu zgromadzonych gości przez przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego głos zabrał dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki. Przypomniał pokrótce historię wyborów patrona i zachęcił wszystkich do wspólnej zabawy. Podzielił się także z nami radosną wiadomością o sukcesie Joanny Urbańskiej i Jakuba Horbacza, którzy w odbywającym się dzień wcześniej Gminnym Konkursie „Odkrywców talentów” zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.
  Następnie odbyła się część artystyczna składająca się z inscenizacji opartej na wierszach Jana Brzechwy oraz prezentacji multimedialnej. Część narracyjną, polegającą na przypomnieniu podstawowych informacji o życiu i twórczości poety, pięknie poprowadziły uczennice klasy III - Klaudia Marut i Oliwia Izdebska. Obejrzeliśmy także inscenizacje trzech wierszy: „Sroka” –
  w wykonaniu Kamila Kuczyńskiego i Kamili Czajki, „Żuk” – Julii Mozgwy, Amelii Tobiasz, Adriana Lecha oraz „Jeż”, w której  rolę tytułowej postaci brawurowo odegrała Monika Drobisz, a w role pozostałych zwierząt wcieliły się Marcelina Czuchraj, Laura Kokosińska,  Magdalena Liana i Daria Łytka. Wielkie emocje wśród publiczności wzbudziła „Kaczka – dziwaczka”, która tym razem pojawiła się w piosence,
  w wersji karaoke. Na koniec zaprezentowali się zwycięzcy tegorocznego Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „W wesołym świecie wierszy Jana Brzechwy”.
  Kulminacją uroczystości był turniej wiedzy adresowany do uczniów klas 0 – IV. Prowadzenie konkursu powierzono przedstawicielom klas V i VI. Rywalizujące ze sobą drużyny  wykazały się dużą znajomością życia i twórczości patrona, umiejętnościami zręcznościowymi, plastycznymi i literackimi. Zwycięzcami konkursu została grupa „Gladiatorów” z klasy III, drugie miejsce zajęły ”Dziewczynki”
  z oddziału przedszkolnego, a trzecie klasa IV.
  Dodatkową atrakcją dla dzieci był słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców.
  Intencją organizatorów Dnia Patrona Szkoły było uczynienie tego dnia radosnym, kolorowym świętem. Uśmiechnięte buzie dzieci, chóralny śpiew, dobra zabawa połączona z nauką to sygnały świadczące o tym, że cel został osiągnięty. Mamy nadzieję, że magia i radość płynąca z wierszy Jana Brzechwy zachęci wszystkich do czytania utworów naszego patrona.
  Katarzyna Matoryn

 • „Blask świętości”


  "Miejcie odwagę żyć dla Miłości, Bóg jest Miłością". ~ Jan Paweł II
       Dzień 8 maja w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie  był dniem szczególnym. Uczniowie klasy 5 i 6  pod przewodnictwem pani Beaty Adamus przedstawili montaż słowno – muzyczny z okazji kanonizacji Jana Pawła 2  pt. „Blask świętości”. Zaproszeni goście  oraz uczniowie i grono pedagogiczne z wielkim wzruszeniem  wysłuchali ulubionych pieśni naszego wspaniałego  rodaka  oraz obejrzeli   prezentacje multimedialną  przedstawiającą drogę do świętości   Karola Wojtyły. Dzieci włożyły wiele serca w przygotowanie przedstawienia  i z radością  przyjęły gratulacje od pana dyrektora ,jak i od zaproszonych gości.

       Beata Adamus

 • Wycieczka klasy I i III

  We wtorek, 6 maja, uczniowie klasy pierwszej i trzeciej pojechali na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Amazonka” w Ostaszowie koło Przemkowa.

   To miejsce, w którym dzieci mogły poznać czasy książąt  i rycerzy, a więc odległe średniowiecze.

  W bardzo interesujący, a przede wszystkim zabawny sposób ,dwie panie prowadzące przez prawie trzy godziny wprowadzały dzieci w świat rycerzy i czarownic.

  Uczniowie oglądali  i przymierzali ekwipunek rycerza – zbroje, rękawice, miecze          i topory. Uczestniczyli w mini turnieju rycerskim, strzelali z łuku, „walczyli” na miecze.

  Wzięli udział w procesie czarownicy – Kamili, uczyli się sporządzać napój z ziół. Wysłuchali też opowieści i legendy średniowieczne.

  Na koniec dzieci zjadły samodzielnie upieczone kiełbaski, czyli rycerskie hot dogi.

  Wiadomo, że wycieczka bez pamiątek jest nieważna, więc wszyscy uczniowie oblegali sklepik, aby wyjść z niego z mieczami i figurkami rycerzy.

  Ta wycieczka zostanie na długo w pamięci dzieci. Wiemy, że tam jeszcze wrócimy, aby poznać wioskę indiańską i zwiedzić muzeum zwierząt.

   

   

  Mariola Tyc

  Katarzyna Matoryn

 • Turniej BRD

   

  30 kwietnia reprezentacja  w składzie: Karolina Mech, Urszula Petrus, Szymon Sołowiej i Bartłomiej Zabawa uczestniczyła w Powiatowych Eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zadaniem uczestników było wykazanie się znajomością przepisów o ruchu drogowym, pokonanie rowerowego toru przeszkód oraz przejazd przez miasteczko rowerowe. W konkursie wzięło udział 17 drużyn ze szkół podstawowych z terenu  powiatu. Przedstawiciele naszej szkoły zostali sklasyfikowani na 8. miejscu. Zachęcam uczniów klas młodszych do doskonalenia umięjętności jazdy na rowerze oraz zgłębiania przepisów Kodeksu drogowego, ponieważ w każdej edycji zawodów do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym rower dla zwycięzcy w kategorii indywidualnej.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • Uczę się bezpiecznie żyć

  Półfinał konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”, zorganizowany przez Województwo Dolnośląskie i Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa, miał miejsce 10 kwietnia w Jeleniej Górze. W zmaganiach startowały trzyosobowe drużyny z oddziału przedszkolnego, klasy trzeciej i najstarsi uczniowie naszej szkoły. Reprezentanci oceniani byli przez profesjonalistów w tej dziedzinie: ratowników medycznych, policjantów, strażaków i strażników miejskich. Każda stacja konkursowa była praktycznym sprawdzianem wiedzy i umiejętności dzieci. Zawodnicy wykazali się wiadomościami i praktycznymi umiejętnościami związanymi z bezpieczeństwem dnia codziennego. Dla najmłodszych uczestników był to również wielki egzamin samodzielności i odwagi. Pierwszy raz wyjechali bowiem w daleką drogę bez rodziców. Cały dzień spędzili z wychowawcą w wielkiej hali sportowej, wśród setek przybyłych na konkurs dzieci szkolnych i przedszkolnych. Przeżyły wielką przygodę i poznały nowych ludzi.

  Renata Gogulska

   

   

   

 • „BRĄZOWA STREFA” DLA NASZYCH SIATKARZY

     Gra na coraz wyższym poziomie rozgrywek jest marzeniem i celem każdej drużyny. Jest to  awans i przynależność do czołówki najlepszych zespołów w grach sportowych.     
  Po zwycięstwie w Mistrzostwach Powiatu reprezentacja naszych siatkarzy z klasy V ponownie stanęła do kolejnych rozgrywek. Tym razem czekał ich najtrudniejszy sprawdzian – walka w Finale Strefy Jeleniogórskiej. Turniej ten odbył się dnia 28 marca w Szkole Podstawowej w Smolniku k / Leśnej. Do rywalizacji stanęło 6 drużyn – Mistrzów Powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego, kamiennogórskiego i zgorzeleckiego. Każdy zespół miał do rozegrania 5 spotkań. Grano „każdy z każdym”. Nasz zespół na 5 rozegranych meczów przegrał dwa – z późniejszymi Mistrzami i Wicemistrzami Strefy – drużynami z Kamiennej Góry (S P nr 1) oraz z Lubawki. Natomiast trzy spotkania wygrał, między innymi z wielokrotnym finalistą mistrzostw strefowych – drużyną ze Smolnika. Także
  zespoły ze Lwówka Śląskiego i Pieńska nie dały rady naszym zawodnikom. Reprezentanci naszej szkoły zakończyli ten turniej zajmując wysokie III miejsce.
     Podobnie jak w finale powiatowym tak i tu na strefie, atutem naszej drużyny była mocna i trudna do odbioru zagrywka, dokładne przyjęcia pierwszych piłek oraz kierowanie ich w wolne, wybrane miejsce na połowie przeciwnika. W trudnych, czasem decydujących o dalszej grze chwilach, nasi siatkarze grali spokojnie i odważnie. Jest to też efekt wielu rozegranych wcześniej spotkań z różnymi przeciwnikami, preferującymi różne style gry. Ważne jest wtedy, aby trzymać się konsekwentnie wcześniej ustalonej taktyki i wytrwale do końca prowadzić swoją grę.
  Gratulacje za bardzo dobry wynik dla całego zespołu. Czekamy na dalsze sukcesy.   


  Aleksander Kłodnicki

 • Gościliśmy uczestników mistrzostw powiatu

    Po udanym starcie w Mistrzostwach Gminy chłopców z klasy V nadszedł czas na dalszy ciąg zmagań w szkolnej lidze siatkarskiej. Jako Mistrzowie Gminy, nasi zawodnicy stanęli do następnego trudnego sprawdzianu swoich umiejętności, a mianowicie do Finału Mistrzostw Powiatu. Turniej ten odbył się w środę 26 marca w sali sportowej naszej szkoły. Brały w nim udział 4 zespoły – z bolesławieckiej „czwórki”, ze Świętoszowa, z Warty Bolesławieckiej i z naszej szkoły. Były to te same drużyny, które rok temu grały razem w takim samym turnieju.
  Nasi zawodnicy stanęli w nim do ponownej obrony tytułu – MISTRZÓW POWIATU, jaki zdobyli będąc w klasie IV. Wszystkie zespoły grały „każdy z każdym”. Po dwóch wygranych pierwszych spotkaniach z Wartą i ze Świętoszowem, naszych siatkarzy czekał najtrudniejszy sprawdzian umiejętności – mecz z bolesławiecką „czwórką” o I miejsce. Po pierwszym secie nasi zawodnicy zeszli z parkietu pokonani. W drugim nasza mocniejsza trójka pokonała przeciwnika. W decydującym trzecim – tie – breaku gra toczyła się „punkt za punkt”. Po zmianie stron (8 punkt), nasz zespół zaczął powoli „odchodzić” przeciwnikowi nie dając mu szans na dojście do remisu. Set ten zakończył się wynikiem 15 do 11 dla naszego zespołu.
  Nasi młodzi zawodnicy zajęli w całym turnieju – I miejsce i ponownie zdobyli tytuł
  MISTRZÓW POWIATU. O zwycięstwie drużyny zadecydowała bardzo trudna i mocna zagrywka, która „odrzucała” od siatki przeciwnika uniemożliwiając mu dokładne przyjęcie
  i rozegranie pierwszej piłki, a także precyzyjne przebijanie piłek w wolne miejsca na jego połowie.
  Jak dotąd, żadnej naszej drużynie nie udało się osiągnąć takiego sukcesu dwa lata z rzędu.
  Nasi chłopcy pokazali, że walka do końca przynosi zawsze oczekiwany efekt i że suma umiejętności wszystkich zawodników składa się na sukces całej drużyny.
  Kolejnym startem naszych reprezentantów będą Mistrzostwa Strefy Jeleniogórskiej.
  Gratulacje za wielki sukces całej drużynie.

  Aleksander Kłodnicki

   

   

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Jana Brzechwy w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć