Nawigacja

 • MODA W NIEMIECKIM WYDANIU

  11-go marca grupa uczniów z klas piątej oraz szóstej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie już po raz trzeci brała udział w zajęciach języka niemieckiego odbywających się w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu w ramach projektu „Deutsch für die Grundschule”.

  Zajęcia od samego początku cieszą się wśród uczniów bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w przygotowania do  nich. Uczniowie współpracują z rówieśnikami z Bożejowic, Trzebienia, Dąbrowy i Bolesławca. Celem spotkań jest nie tylko poszerzanie umiejętności i kompetencji językowych uczniów poprzez zabawę, ale również zapoznaniez nową szkołą, pokonywanie barier, nawiązanie kontaktów ze starszymi koleżankami i kolegami.


  Tym razem zajęcia odbyły się pod hasłem  „Rund um die Mode” – Wokół mody.  Uczniowie zostali podzieleni na grupy . Pod okiem swoich opiekunów – gimnazjalistów, wśród których byli również nasi absolwenci, indywidualnie wykonywali, a następnie opisywali w języku niemieckim stworzone przez siebie projekty modowe. Po przełamaniu pierwszych lodów kolejnym krokiem było grupowe działanie – wykonanie wspólnego projektu kreacji i zaprezentowanie efektów pracy na forum. Zadanie to angażowało każdego członka grupy i wymagało wykazania się znajomością słownictwa i wyrażeń z zakresu  realizowanej tematyki, jak również współpracy, dobrej komunikacji i organizacji.

  Nasi uczniowie zasłużyli na uznanie prezentując swoje zainteresowania w Konkursie Talentów. Uczennice Marcelina Czuchraj, Karolina Kura w duecie zaśpiewały piosenkę pt. „Was ist in und was ist aus”, a Magdalena Liana przy pomocy koleżanki Laury Kokosińskiej zaprezentowała po niemiecku  swoją pasję, którą jest szkicowanie. Jej prace wzbudziły wśród obecnych ogromny podziw. Oba występy zostały przyjęte i  nagrodzone głośnym aplauzem i aprobatą. Koniec marcowego spotkania uwieńczył wspólny pokaz mody. Uczniowie zaprezentowali najnowsze modowe trendy. Każda kreacja była  w trakcie pokazu bogato komentowana przez profesjonalistki w tej dziedzinie – uczennice gimnazjum.

  Spotkanie dobiegło końca, uczniowie bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń  i motywacji do dalszej pracy z językiem niemieckim nie mogą doczekać się kolejnego – ostatniego majowego spotkania kończącego działania projektowe. Zajęcia zaowocowały nie tylko nową wiedzą, ale również  nowymi przyjaźniami.

  Karolina Zdrowowicz

 • SUKCES MŁODYCH RECYTATORÓW


  Dnia 20 lutego 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kruszynie odbyły się gminne eliminacje Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK, w których wzięło udział 29 uczniów szkół podstawowych. Naszymi reprezentantami byli zwycięzcy etapu szkolnego konkursu: Dominika Wróblewska i Nikodem Andrukiewicz - oboje z klasy IV oraz Dominik Grabowy z klasy VI. Niestety, szalejąca epidemia grypy wykluczyła Joasię Urbańską z klasy V z rywalizacji o tytuł laureatki.
  A nie ukrywamy, że szanse na jego zdobycie miała ogromne...
  Nasi młodzi recytatorzy po raz pierwszy stanęli w tak poważnym konkursie i od razu odnieśli duży sukces, ponieważ wszyscy troje wrócili z nagrodami. Komisja w składzie Maria Sobolska i Daniela Połetek doceniła dobór repertuaru, interpretację oraz kulturę słowa wykonawców, przyznając Dominikowi Grabowemu III miejsce, a Dominice Wróblewskiej i Nikodemowi Andrukiewiczowi  wyróżnienia. Gratulujemy!
  Miło nam poinformować, że Dominik będzie reprezentował naszą gminę na powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się w Teatrze Starym w Bolesławcu.
  Grażyna Ott

 • MIstrzowie gminy

   Szkolne rozgrywki w zespołowych grach sportowych zawsze niosą ze sobą dużą dawkę emocji. Dotyczy to każdej gry zespołowej, w tym również gry w piłkę siatkową. Każdy mecz, każde rozegranie piłki wywołuje u wszystkich zawodników duże napięcie. Dlatego tak bardzo ważnym jest wszechstronne przygotowanie zawodników do każdego spotkania. I nie chodzi tu tylko o sprawność motoryczną, w tym jakże ważne: szybkość, skoczność, zdolność podejmowania szybkich decyzji w krótkim czasie, ale również o dużą odporność psychiczną. Ważne jest to, aby „nie poddawać się” w trudnych dla swojej drużyny momentach gry. Liczy się tu także współdziałanie całej drużyny w każdym spotkaniu, każdej akcji meczu. Wiedzieli o tym nasi reprezentanci szkoły, którzy dnia 19 lutego w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym stanęli do walki o tytuł Mistrzów Gminy w mini piłce siatkowej chłopców klas VI „czwórek”. W zawodach uczestniczyły zespoły z czterech szkół naszej Gminy. Grano „każdy z każdym”. Z trzech rozegranych przez naszą drużynę spotkań nasi młodzi siatkarze wszystkie wygrali. O sukcesie w każdym meczu zadecydowała skuteczna zagrywka  wszystkich naszych graczy oraz kończące każdą akcję przebicia piłek na połowę przeciwnika tak, żeby ten nie mógł jej odebrać. Trzeba dodać, że w ciągu trzech lat nasi zawodnicy trzykrotnie zdobywali tytuł Mistrzów Gminy w tej grze. Wielkie gratulacje dla całej drużyny za potwierdzenie swojej klasy sportowej. Teraz naszych siatkarzy czeka walka w Finale Mistrzostw Powiatu, gdzie po raz trzeci staną do obrony tytułu mistrzowskiego.
  Życzymy im tego, jak i dalszych sportowych sukcesów.

  Skład naszej drużyny:
  1. Ambroży Michał
  2. Grabowy Dominik
  3. Lasak Stanisław
  4. Petrus Szymon
  5. Tur Kacper
  6. Tur Kamil
  7. Turczynowicz Daniel


  Aleksander Kłodnicki

 • „Muzyka na 5”

  Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzyki prowadzonej przez muzyków Filharmonii Jeleniogórskiej. Artyści postarali się  przybliżyć dzieciom zasady muzyki i elementy dzieła muzycznego.

  Uczniowie poznali, a niektórzy przypomnieli sobie, co to jest rytm,  metrum oraz tempo utworu. Świetnie poradzili sobie z zagadkami muzycznymi – rozpoznawali w jakim metrum są wysłuchane fragmenty kilku  utworów  muzycznych.

  Rytm flamenco dzieci ,z pomocą prowadzącej, zagrały na marakasach, a inni odtańczyli bałkański taniec – ryczenica w metrum na siedem.

  Pan Jan, grający na puzonie, zademonstrował płynne przechodzenie dźwięku, co w muzyce nazywa się glissando.  Mogliśmy porównać, jak brzmią instrumenty  bez akcentu i z akcentem. Zgodnie wszyscy stwierdzili, że bez akcentu brzmią, jakby miały się rozsypać.

  W wykonaniu muzyków wysłuchaliśmy dwóch  utworów - „Walca” Piotra Czajkowskiego oraz „Przybij piątkę”. Obie kompozycje w metrum na pięć.

  Dzisiejsza lekcja muzyki podobała się uczniom, i miejmy nadzieję, na długo zostanie w ich pamięci.

   

  Mariola Tyc

 • Szkolny Konkurs Recytatorski "Pegazik"

   

  Dnia 09.02.2015 r. odbyły się szkolne eliminacje do XX Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Wzięło w nim udział 12 uczestników z klas IV - VI, którzy pozwolili  zgromadzonej publiczności spotkać się  z "żywym słowem poetyckim". Przekrój repertuarowy prezentowanych tekstów był bardzo szeroki, począwszy od znanych utworów Jana Brzechwy poprzez żartobliwy tekst Juliana Tuwima o bożej krówce, kończąc na obszernym fragmencie filozoficznej przypowieści o Małym Księciu.
  Komisja konkursowa w składzie - Panie: Mariola Tyc, Agnieszka Kamińska i Grażyna Ott po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła przyznać główne nagrody: Joannie Urbańskiej z kl. V, Dominice Wróblewskiej z kl. IV, Dominikowi Grabowemu z kl. VI oraz Nikodemowi Andrukiewiczowi z kl. IV. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym "Pegazika" w Kruszynie. Już teraz trzymamy za nich kciuki!
   Pozostali wykonawcy zajęli równorzędne piąte miejsca. Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy, słodkie upominki i gromkie brawa całej widowni.
  Grażyna Ott

 • Dlaczego kochamy babcie i dziadków?

  Dlaczego kochamy babcie i dziadków? Chyba za to po prostu, że są. Dla wielu dzieci obecność babć i dziadków jest niemal tak samo oczywista i konieczna jak obecność rodziców. Bez nich nie byłoby pełnej rodziny. Większość dzieci jest o tym najszczerzej przekonana. Dlatego święto seniorów naszych rodzin wywołuje zawsze tak wielkie emocje. I jest tak oczekiwane przez wszystkich – zarówno wnuczęta jak i dziadków.

  Zgodnie z wieloletnią tradycją, to piękne rodzinne święto uczciliśmy w Żeliszowie popisami artystycznymi młodszej części naszych uczniów, wspólną zabawą i spotkaniem przy pysznym cieście i kawie. W tym roku – sporo później niż wynika z kalendarza – zebraliśmy się szóstego lutego z powodu wczesnych w tym roku ferii.

  Zaproszeni dużo wcześniej dziadkowie stawili się, jak zawsze w bardzo licznym gronie i zdecydowana większość wnucząt miała z kim dzielić radość spotkania.

  Występy zaczęli najmłodsi artyści. Wszystkie dzieci zaangażowane zostały do popisów scenicznych i zaprezentowały bezbłędnie wyuczone wiersze i piosenki. Gościom niezwykle podobały się dowcipne życzenia wygłoszone przez najmłodszych aktorów, którzy potrafili zapamiętać naprawdę imponującą ilość tekstu.

  Pierwszaki zabrały popisały się w tym roku dynamicznym tańcem, w którym musieli wykazać się dobrą koordynacją i integracją całej grupy.

  Drugoklasiści poza popisem recytatorskim przygotowali również taniec, ale w dużo bardziej nowoczesnej, wręcz dyskotekowej aranżacji, która wywołała żywy aplauz widzów.

  Uczniowie klasy trzeciej w poetyckiej formie zastanawiali się, co było, gdyby nagle zniknęli babcia lub dziadek i zgodnie doszli do wniosku, że to przecież niemożliwe. Zaprosili też śpiewająco babcie i dziadków na wspólny spacer, a na zakończenie pochwalili się grą na fletach, którą to umiejętność zaczęli niedawno ćwiczyć.

  Zwieńczeniem części artystycznej były śpiewane przez wszystkich uczniów, gromkie życzenia stu lat dla wszystkich babć i dziadków oraz wręczenie samodzielnie przygotowanych prezentów. Mogli je wspólnie podziwiać przy suto zastawionych stołach zapełnionych pysznymi ciastami, jak zawsze świetnie przygotowanymi przez niezawodne mamy.

  Chcieliśmy, aby po miłej uroczystości została nam pamiątka, dlatego na zakończenie poprosiliśmy zgromadzonych, aby wspólnie z dziećmi, z przygotowanych wcześniej kolorowych, papierowych kółek wykonali rodzinne portrety techniką płaskiego orgiami. Pomysłowość twórców daleko przerosła oczekiwania autorek zabawy. Wykonane dziś prace utworzą małą galerię, która przypominała będzie o wspólnie spędzonych chwilach. Bo w tym szczególnym święcie najważniejsze jest chyba właśnie to, aby uświadomić sobie jak cenny dla wszystkich jest czas spędzony razem.

  Joanna Sawicka

   

 • GMINNY TENIS STOŁOWY

     Tenis stołowy należy do tych dyscyplin sportowych, w których o wyniku sportowym decydują przede wszystkim indywidualne predyspozycje zawodników. Chodzi tu o takie psychofizyczne cechy jak: szybkość, zwinność, koordynacja ruchowa i odporność psychiczna. Ważne też jest „wyłączenie się” od otoczenia, kibiców, skupienie na każdej akcji, aby w odpowiednim momencie podjąć akcję, zaatakować i zakończyć ją zdobytym punktem.

  Mecze prowadzi się w grze pojedynczej i podwójnej, w której liczy się dobra współpraca dwóch zawodników drużyny, ich wzajemne zaufanie, odwaga w podejmowaniu szybkiej decyzji.

  Przed takim zadaniem stanęli nasi dwaj zawodnicy, uczniowie klasy VI – Michał Ambroży

  i Staszek Lasak, którzy w dniu 4 lutego 2015 r. uczestniczyli w Finale Mistrzostw Gminy w tenisie stołowym w kategorii chłopców, w której uczestniczyło pięć zespołów. Miejscem tego turnieju była Szkoła Podstawowa w Trzebieniu. W pierwszym spotkaniu nasi tenisiści trafili na gospodarzy, z którymi w decydującym o zwycięstwie trzecim secie gry podwójnej, ulegli w przewadze. Następne mecze z zespołami z Kruszyna, Brzeźnika i Kraśnika Dolnego zakończyły się zwycięstwami. Nasi chłopcy zakończyli turniej – podobnie jak rok temu – na wysokim drugim miejscu, tuż za drużyną z Trzebienia, wyprzedzając zespoły z: Brzeźnika, Kraśnika Dolnego i Kruszyna.

  Gratulujemy im ponownego zdobycia tytułu Wicemistrzów Gminy i życzymy dalszych sukcesów sportowych w przyszłości.

   

  Aleksander Kłodnicki

   

 • KARNAWAŁ W SZKOLE

  Tradycje zabaw karnawałowych znane są od wieków. Bawiono się już w starożytnej Grecji, Rzymie i średniowieczu, a także w naszych czasach. Okres tych hucznych zabaw trwał zawsze od początku Nowego Roku aż do środy popielcowej, czyli początku Wielkiego Postu. Obecnie najsłynniejsze bale karnawałowe, pochody i maskarady odbywają się w Wenecji, gdzie na tą okazję zakłada się pięknie zdobione i drogie maski oraz w dalekiej, gorącej Brazylii w Rio de Janeiro, gdzie barwne i głośne korowody przechodzą ulicami miasta. Również w Polsce corocznie odbywają się bale i zabawy karnawałowe w czasie których wszyscy uczestnicy poprzebierani w ciekawe stroje wspólnie się bawiąc.

     Podobnie było w naszej szkole w dniu 16 stycznia 2015 r., gdzie w sali sportowej uczniowie zebrali się na wspólnej zabawie, poprzebierani w różnorodne, czasem egzotyczne stroje

  i własnoręcznie wykonane maski. Początek zabawie dały dziewczęta z klasy VI, które przebrane za „tradycyjne Słowianki” zatańczyły i zaśpiewały dla wszystkich zebranych znany utwór – „My Słowianie”. Wspólne tańce i zabawy przerywane były konkursami. Pierwszym rozstrzygniętym wśród nich był konkurs na najciekawszą maskę karnawałową. Następnymi przerywnikami zabawy były konkursy zręcznościowe: „Transport balonów” oraz „Wyścig gąsienic”, w którym swoją zwinnością wykazały się zespoły z klas młodszych. Po każdej rywalizacji ich zwycięzcy nagradzani byli gromkimi brawami od widzów.

     Czas zabawy szybko jednak dobiegł końca. Wszyscy uczestnicy tej wspólnej, szkolnej imprezy z niezapomnianymi wrażeniami rozeszli się do swoich domów. 

   

  Aleksander Kłodnicki

                                      YOU TUBE

 • Podsumowanie projektu „Pomagamy rozwinąć skrzydła – rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie”


   W styczniu bieżącego roku zakończył się realizowany w naszej szkole od lutego 2014 roku projekt „Pomagamy rozwinąć skrzydła – rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie”.  Projekt realizowany był w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przy współpracy z Fundacją „Równy Start” Pani Moniki Pająk.  Umożliwił on uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Uczestniczyło w nim 71 osób.  
   8 osób brało udział w zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez Panią Katarzynę Matoryn,  
  8 osób doskonaliło umiejętności matematyczne pod okiem Pani Agnieszki Kamińskiej, zaś 55 uczniów uczyło się języka angielskiego z Panią Agnieszką Krysą.        
   Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w wymiarze 45 minut. Lekcje przeprowadzano najczęściej metodą gier i zabaw, do czego przydatne były uzyskane w ramach projektu pomoce dydaktyczne,
  m.in.: puzzle ortograficzne, zestaw gier matematycznych, zbiory zadań z matematyki, karty obrazkowe, obrazkowe słowniki językowe, książki do nauki języka angielskiego.  Dodatkowo szkoła została wyposażona w nową tablicę interaktywną, dzięki której tok lekcji można było wzbogacić o nowe programy multimedialne, np. Time Domino, Ortograficzne Graffiti.  Dzięki zabawowej formie zajęć dzieci chętnie i aktywnie w nich uczestniczyły. Poprzez działanie pogłębiały swoje umiejętności językowe i matematyczne, wzbogacały swój zasób słownictwa, nauczyły się nowych zwrotów, zasad i reguł ortograficznych. Warto podkreślić, że większość pomocy dydaktycznych, z których korzystały dzieci podczas zajęć została im przekazana na własność.         
  Mamy nadzieję, że czas i wysiłek włożony przez uczniów zaprocentuje w przyszłości zwiększeniem ich kompetencji w zakresie nauczanych przedmiotów.
                          
                               Katarzyna Matoryn
                              Agnieszka Kamińska
                              Agnieszka Krysa
   

 • Święta tuż, tuż…


   Dnia 15 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Rodzice, uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej,      aby wspólnie przygotować ozdoby bożonarodzeniowe. Profesjonalnym instruktażem w tym zakresie służyły Panie: Elżbieta Fularz, Olga Burdyna i Danuta Kędzierska. Zapał do pracy wykazywali wszyscy zgromadzeni, nie wyłączając najmłodszych - kilkuletnich uczestników warsztatów, przybyłych wraz       z rodzicami. Uczymy się współpracy na wielu płaszczyznach, a poniedziałkowe spotkanie  pokazało,     że przygotowania do świąt Bożego Narodzenia mogą mieć szerszy wymiar, wykraczający poza grono najbliższej rodziny. W trakcie warsztatów wykorzystano materiały przygotowane wcześniej przez uczniów i nauczycieli, a także elementy dekoracyjne zakupione specjalnie na tę okazję przez Radę Rodziców. Ponadto współorganizatorki  przedsięwzięcia z ramienia rodziców - Panie Agnieszka Buchowska i Aneta Koryluk, przygotowały samodzielnie znaczną część materiałów wykorzystanych    do wytworzenia wyjątkowych stroików.
  Ekspozycja wszystkich ozdób świątecznych, powstałych w wyniku wspólnej pracy, będzie miała miejsce 18 grudnia 2014 r. W tym dniu zapraszamy wszystkich chętnych na godzinę 16:15           do obejrzenia jasełek przygotowanych przez uczniów.
  Arkadiusz Kruszelnicki

 • ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z PŁYWANIA


     Dnia 15 grudnia 2014 r. dobiegły końca zajęcia nauki pływania na basenie „Orka”
  w Bolesławcu. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy III naszej szkoły. Podczas dziesięciu  zajęć nasi młodzi pływacy poznawali ćwiczenia polegające na oswajaniu z wodą, a więc: zanurzaniu się pod wodą, otwieraniu oczu, wykonywaniu wydechów do wody. Po tych wstępnych ćwiczeniach następowały trudniejsze, a mianowicie: skoki do wody, nurkowanie w głąb z wyławianiem z dna basenu kolorowych krążków. Ostatnim elementem, który dzieci powinny opanować była nauka techniki pracy rąk i nóg w pływaniu kraulem na plecach
  i piersiach. Temu zagadnieniu poświęcono najwięcej czasu. Początkowo pływano z deskami piankowymi, ale stopniowo do końca kursu większość dzieci zaczynała samodzielnie pływać wzdłuż basenu. Zajęcia z nauki i doskonalenia pływania przeplatane były różnego rodzaju zabawami wykonywanymi w wodzie. Były więc: berki, wyścigi pojedynczo i parami,
  gra w koszykówkę wodną, przechodzenie między nogami kolegów pod wodą, zjazdy na brzuchu, plecach i bokach ze zjeżdżalni.
  Podczas tego krótkiego, ale intensywnego kursu nauki pływania, nasi trzecioklasiści przełamali w sobie lęk przed wodą, w podstawowym stopniu opanowali naukę pływania stylem dowolnym oraz poznali dużo zabaw i gier w środowisku wodnym. Na koniec z dużym uśmiechem odbierali z rąk pani Iwony – instruktorki pływania, certyfikaty świadczące
  o ukończeniu kursu.

  Aleksander Kłodnicki

 • Kolejna "żywa lekcja historii" w Żeliszowie


  Współpraca naszej szkoły z Biblioteką Gminną w Żeliszowie układa się znakomicie. Uczniowie korzystają nie tylko z bardzo bogatego księgozbioru czy też zajęciach dydaktycznych mających na celu poznanie tutejszej książnicy od podszewki, ale również z innych atrakcji oferowanych przez tę placówkę. Dzięki inicjatywie Pani Danuty Kędzierskiej, pracownika biblioteki, uczniowie klas III - VI w dniu 11.12.2014 r. mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądały trudy życia codziennego rycerzy w epoce średniowiecza.
  Zaproszona do Żeliszowa Grupa Artystyczna Pokazy Historyczne "Hegemon" z dużym rozmachem
  i ogromnym poczuciem humoru zaprezentowała dwugodzinny program, który tym razem pozwolił dzieciom w namacalny sposób (dosłownie!) przyswoić wiedzę odnoszącą się do czasów wieków średnich. Bogata dekoracja, rekwizyty oraz bezpośredniość przybyłych rycerzy sprawiły, iż uczniowie z zapartym tchem słuchali ciekawostek historycznych i z wypiekami na twarzy obserwowali pojedynki rycerskie. Co najważniejsze, sami mogli założyć niektóre elementy zbroi czy spróbować jak najdłużej utrzymać w dłoni miecze. Okazało się, że zadania te nie były wcale takie proste do wykonania, gdyż głowy i ręce wybrańców ledwie utrzymywały ciężar kilkukilogramowych hełmów i białej broni. Wiele śmiechu wśród dzieci wywołały ćwiczenia gimnastyczne w pełnej zbroi znamienitego rycerza - Tomasza herbu Lis. Pompki i przysiady gościa zostały nagrodzone gromkimi brawami, a jego potyczki z giermkiem w fechtunku, również Tomaszem, przyniosły temu drugiemu dowód sympatii w postaci głośnego skandowania zagrzewającego do walki "Pan gier-mek!, Pan gier - mek!, Pan gier - mek!"
  Możliwość udziału w tak niecodziennej lekcji historii z pewnością przyniosła wszystkim jej uczestnikom same korzyści - zabawę, radość, a przede wszystkim umiejętnie przekazaną wiedzę. Dziękując Panom Tomaszowi Miękusowi i Tomaszowi Sokołowskiemu oraz organizatorce zajęć, obiecano, że w następnym spotkaniu z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej wszyscy stawią się na 100% i będą, jak dzisiaj, bardzo aktywni. Bo na uczniach Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
  w Żeliszowie można polegać jak na Zawiszy.
  Grażyna Ott

 • Andrzejki w szkole

     „Niech święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze” – z takim zawołaniem dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przywitały wszystkich zebranych w sali sportowej naszej szkoły w czwartek 27 listopada, rozpoczynając coroczną zabawę andrzejkową. Dzisiejsze zabawy andrzejkowe swoim rodowodem sięgają daleko w głąb historii. Za ich kolebkę powszechnie uważana jest starożytna Grecja. Zaś w Polsce pierwsze wzmianki o obrzędach andrzejkowych zostały znalezione już w XVI wieku. Ten wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, początkowo zarezerwowany był tylko dla kobiet. Panowie mieli swój wieczór pięć dni wcześniej, w noc świętej Katarzyny. Obecnie andrzejki i katarzynki odbywają się wspólnie. Bawią się na nich razem kobiety i mężczyźni. Jest to czas spotkań ze znajomymi, a wróżby i przepowiednie traktuje się, jako kontynuację tradycji, choć z wielkim przymrużeniem oka.
     Podobnie było w czwartkowy wieczór, gdzie w udekorowanej sali uczniowie ze wszystkich klas wspólnie się bawili. Chętni poznania swojej bliższej i dalszej przyszłości udawali się do naszych „szkolnych wróżek” i z wielką ciekawością odkrywali to, co ich w życiu jeszcze czeka. W czasie między tańcami i wspólną zabawą przeprowadzone zostały konkursy. W jednym z nich pod nazwą: „Mam talent” występujący prezentowali swoje uzdolnienia.
  Z dziewięciu występujących uczestników wyróżnienia otrzymali: Dominika Lech z oddziału przedszkolnego za recytację wiersza, Natalia Kura i Laura Okrasa- obie z klasy III za utwory śpiewane oraz Łukasz Szymański z klasy II, który jak prawdziwy wodzirej śpiewając piosenkę, poprowadził wszystkich do wspólnego tańca wokół sali.
  Tradycją zabaw andrzejkowych naszej szkoły jest również przebieranie się w ciekawe, nietypowe stroje. W konkursie na: „Najciekawsze przebranie andrzejkowe”, wyróżnienia otrzymali: Maria Lasak, Jakub Wróblewski- oboje z klasy pierwszej i Kamila Dudek z klasy trzeciej.
      Jak i wszystko, tak i wieczór andrzejkowy szybko dobiegł końca. Opuszczający salę uczestnicy zabawy wracali do swoich domów z nadzieją, że ten magiczny wieczór na długo jeszcze pozostanie w ich pamięci.

  Aleksander Kłodnicki

 • Wycieczka przedszkolaków

  Dnia 20 listopada 2014 r. dzieci przedszkolne wyjechały na swoją pierwszą wycieczkę. Celem było obejrzenie, wraz z uczniami klas I-III, spektaklu przedstawionego przez Teatr Współczesny z Krakowa - „W krainie Króla Lwa”. To wzruszająca historia na motywach jednego z najpopularniejszych filmów dla dzieci. Widzowie przenieśli się w malowniczy świat afrykańskiej sawanny. Za pomocą kolorowych kostiumów, pięknych masek, wesołych piosenek oraz  pomysłowej scenografii wzbogacona została wiedza o żyjących tam zwierzętach oraz ich środowisku naturalnym. Dostarczyło to najmłodszym  odbiorcom niezapomnianych wrażeń. Obawy związane z pierwszą w życiu podróżą  autobusem bez mamy poszły w zapomnienie. A głośny przekaz tekstów przez aktorów lub przejście „młodego królewicza Leona” pośród rozemocjonowanej widowni w trakcie przedstawienia, zostały już za nami. Nie budzą żadnego niepokoju. Wszyscy są szczęśliwi z odbytej podróży i oczekują nowych , ciekawych wrażeń.

   

   

  Renata Gogulska

   

   

   

   

   

 • Pan Twardowski w Bolesławcu!

  Dnia 18 listopada uczniowie klas IV - VI mieli okazję kontynuować zajęcia z edukacji teatralnej, uczestnicząc w spektaklu pt. "Pan Twardowski".  Tym razem stali się oni aktywnymi widzami sztuki wystawianej przez krakowski Teatr Współczesny, który gościnnie występował w Bolesławcu na zaproszenie BOK-MCC.
  Niektórzy z uczniów naszej szkoły po raz pierwszy przekroczyli progi "Forum", będąc wyraźnie pod jego wrażeniem. Zanim rozpoczęło się przedstawienie, wszyscy wygodnie zasiedli w fotelach i czekali na dźwięk trzeciego gongu. Po nim, na scenie ukazały się postaci znanej legendy o "pierwszym Polaku na Księżycu". Aktorzy w sposób humorystyczny pokazali barwne perypetie Jana Twardowskiego. Mimo że przystojny medyk do żeniaczki się nie palił, spotkał na swojej drodze życiowej przebojową kwiaciarkę Ofkę, która zagięła parol na nieszczęśnika i w końcu poprowadziła do ołtarza. Oczywiście nie tylko rezolutna żonka próbowała kierować mężem, ale co gorsza na jego duszę czyhał sam Mefistofeles - osobnik z piekła rodem.
  Zabawna i pełna magii opowieść o sprytnym Twardowskim, ubarwiona piosenkami oraz efektami specjalnymi wprowadziła wszystkich widzów w świetny nastrój. Wyrazem uznania dla popisowej gry aktorów i pracy całego zespołu teatralnego były gromkie brawa i prośby o bis!
  Grażyna Ott

 • Teatr i ja


  Dnia 18 listopada 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie wyjechali do Bolesławca w ramach projektu "Teatr i ja", którego celem jest przybliżenie idei teatru oraz jego historii młodym ludziom. Projekt ten realizuje pięćdziesięcioro dzieci w dwóch 25 osobowych grupach z klas I - VI. Dzięki wizycie w Teatrze Starym miały one możliwość poznania przybytku Melpomeny nie tylko z perspektywy widza,
  ale również od tak zwanej kuchni. Spotkanie z tą dziedziną sztuki rozpoczęła rozmowa z osobą prowadzącą zajęcia i z Panem Światełkiem na temat pracowników teatru, ich zakresu obowiązków
  i odpowiedzialności. Wszyscy przypomnieli sobie, czym zajmuje się reżyser, scenograf czy charakteryzator, następnie zaś obejrzeli prezentację multimedialną o początkach teatru sięgającego  czasów... człowieka pierwotnego - co dla wszystkich było zaskoczeniem, poprzez teatr antyczny
  aż po współczesne widowiska adresowane nawet do kilkudziesięciotysięcznej widowni.
  Niewątpliwą atrakcją dla każdego ucznia było zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych
  dla zwykłego "oglądacza". Zajrzano więc do foyer, za kulisy, do charakteryzatorni, garderoby
  czy reżyserki, gdzie można było z najwyższej kondygnacji budować przestrzeń sceniczną. Uczniowie
  z wypiekami na twarzach poznawali tajniki realizowania dobrego spektaklu, operowania światłem
  czy dźwiękiem. Okazuje się, że aby dobrze wykonywać tę pracę, trzeba świetnie znać się
  na matematyce chemii i fizyce - nie wszystkim ta informacja się spodobała...
  Większość dzieci uczestniczących w wycieczce brała wcześniej udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych "Którędy", dlatego z niecierpliwością oczekiwała na możliwość pokazania swoich umiejętności na scenie. Wreszcie na zakończenie pobytu w teatrze młodzi adepci sztuki, podzieleni na kilkuosobowe grupy, mogli zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w króciutkich etiudach, mających na celu szlifowanie swoich technik, np. przekazywania emocji.
  Teraz uczniów czeka bardzo przyjemna praca, będąca podsumowaniem projektu,
  czyli przedstawienie tego, co się w teatrze najbardziej im się spodobało ( dopuszczalne nawet narysowanie kawałka ściany...).

   Grażyna Ott


 • Co roku obchody Narodowego Święta Niepodległości są wydarzeniem wyjątkowym, do którego przygotowujemy się szczególnie starannie Zawsze też staramy się uatrakcyjnić formułę obchodów, by jak najlepiej trafiała do bardzo młodych odbiorców, nawet takich, którzy nie ukończyli siódmego roku życia. Chcemy też zaprezentować efekty wytężonej pracy całego zespołu jak najszerszemu gronu, dlatego spektakl prezentowany jest dwukrotnie; najpierw oglądają go uczniowie, a później - po zmroku - rodzice i zaproszeni goście.
      Szczególnie podniosła atmosfera panowała właśnie podczas wieczornego spotkania, którego wyrazistą dekorację stanowiły biało - czerwone kwiatowe lampiony.
      Tym razem autorki scenariusza, panie: Grażyna Ott, Joanna Sawicka i Mariola Tyc postawiły na przemienność form scenicznych i zmienne tempo narracji.   Montaż słowno - muzyczny otworzył polonez pięknie zatańczony przez uczniów klasy III i IV. Kolejne utwory poetyckie, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Jerzego Ficowskiego oraz komentarze historyczne wzbogacone zostały ilustracją muzyczną zaczerpniętą z utworów Wojciecha Kilara i Waldemara Kazaneckiego. Duże wrażenie wywarła na widzach prezentacja "Animownej historii Polski" autorstwa Tomasza Bagińskiego. Warto wspomnieć, że animacja ta przygotowana została dla promowania naszego kraju na wystawie światowej w Szanghaju w roku 2010. Teraz okazała się bardzo atrakcyjnym elementem spektaklu przybliżającego najmłodszym skomplikowane dzieje naszego kraju.
      Szczególnie wzruszające okazało się finałowe wykonanie przez uczniów klasy III piosenki "Uwięziony ptak". Bardzo trafnie skonstruowana treść utworu pozwoliła młodym wykonawcom stwierdzić, że zrozumieli, dlaczego "trudne słowo" - niepodległość "jest słowem najpiękniejszym".

  Joanna Sawicka

 • Praktyka szkolna XXI wieku

  13 listopada we Wrocławiu odbyła się konferencja "Dolnośląska platforma w praktyce szkolnej XXI wieku". W spotkaniu wzięli udział Pan Jerzy Więcławski z Urzędu Marszałkowskiego oraz Pani Jolanta Szwedowska z DODN. Naszą szkołę reprezentował dyrektor Arkadiusz Kruszelnicki. W trakcie uroczystości dokonano analizy aktywności szkół na platformie Fronter. Jak widać na załączonym slajdzie SP w Żeliszowie utrzymuje się w ścisłej czołówce wśród 160 szkół i placówek korzystających z platformy edukacyjnej na Dolnym Śląsku. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim użytkownikom.

  Podczas konferencji zapowiedziano rozszerzenie funkcji platformy o bezpłatne profesjonalne konta poczty elektronicznej oraz o możliwym dostępie  wszystkich użytkowników do wirtualnego pakietu biurowego Office 365 O wszystkich nowościach będziemy niezwłocznie informować, kiedy tylko zostaną udostępnione.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • PAMIĘTAJMY O ZWIERZĘTACH

     Październik jest miesiącem, podczas którego w szczególny sposób pamiętamy
  o zwierzętach.W roku 1931 na Konwencji Ekologicznej we Florencji, dzień 4 października – święto Franciszka – ustanowiono jako Światowy Dzień Zwierząt. Okres od 4 do 11 października jest obchodzony jako Tydzień Zwierząt, a cały miesiąc został nazwany Miesiącem Dobroci Dla Zwierząt.

  Celem obchodów tego czasu jest poprawa warunków życia wszystkich zwierząt, zmiana zachowań ludzkich wobec wszystkich stworzeń oraz uświadomienie nam – ludziom,
  że zwierzę to także stworzenie żywe i ma swoje prawa na ziemi.
  Również i nasza społeczność szkolna, jak co roku pamiętała o tych obchodach. Dnia 29 października podczas apelu, podsumowano działania związane z obchodami Miesiąca Dobroci Dla Zwierząt. Został ogłoszony konkurs na wykonanie prac plastycznych na temat: „Mój ulubiony zwierzak – bohater filmu, książki lub opowiadania”. Wśród licznie zaprezentowanych i wykonanych prac techniką przestrzenną, komisja sędziowska wybrała 6 najciekawszych, przedstawiających głównie naszych domowych pupilów. Autorką najbardziej oryginalnej pracy została: Ola Haniszewska. Oprócz tego ciekawe prace wykonali: Karolina Kura, Kamil i Michał Maćkowiakowie, Ola Sikacka i Asia Urbańska.
  Autorzy pozostałych kilkunastu prac otrzymali wyróżnienia.

  Pamiętajmy wszyscy każdego dnia o naszych milusińskich, troszczmy się o nich ofiarując im swoją pomoc i opiekę, a one na pewno odwdzięczą się nam swoja przyjaźnią i wiernością.

  Aleksander Kłodnicki

 • Dzień Edukacji Narodowej 2014


  Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich ludzi zawodowo związanych z oświatą. Święto to ustanowiono w 1972 roku – data 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Jest powszechnie obchodzone we wszystkich instytucjach związanych z edukacją i kształceniem, zwłaszcza w szkołach.
  W naszej szkole to święto ma podwójnie uroczysty charakter, bowiem co roku 14 października świeżo upieczeni pierwszoklasiści zostają przyjmowani do grona uczniów.
  W tym roku nie było inaczej. W sali gimnastycznej o godz. 9.00 zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście, aby uczestniczyć w obchodach Dnia Edukacji Narodowej i Pasowaniu
  na Ucznia.
  Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki, który przywitał wszystkich zebranych oraz złożył życzenia pracownikom szkoły. O życzeniach nie zapomnieli również rodzice, których reprezentowała Pani Agnieszka Buchowska. Następnie scenę przejęli pretendenci do miana uczniów – pierwszoklasiści. W brawurowo wykonanym programie artystycznym przekonali wszystkich, że ten tytuł słusznie im się należy: przedstawili się w dwóch językach, pięknie zaśpiewali
  i zatańczyli kilka piosenek, wykazali się wiedzą na temat swojego kraju, pokazali, jak dbać
  o środowisko. Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły zostali pasowani na uczniów przez dyrektora. Kropkę na „i” postawili, wypijając dzielnie kwaśny sok i uśmiechając się przy tym promiennie. Potwierdzeniem przyjęcia w poczet uczniów były dyplomy upamiętniające tę uroczystą chwilę. Obdarowani drobnymi upominkami przez szóstoklasistów i rodziców cierpliwie czekali na słodki poczęstunek, który był zwieńczeniem naszego święta.
  Kolejnym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej był krótki program artystyczny w wykonaniu uczennic z Samorządu Uczniowskiego, które w ciepłych słowach przywitały pierwszoklasistów, głównych aktorów dzisiejszej ceremonii. W swoich wierszach i piosenkach  przybliżyły pracę nauczycieli poszczególnych przedmiotów, nie zapominając  o pozostałych pracownikach szkoły. Doceniły trud i wysiłek pracy pedagogów, życząc wszystkim zdrowia i wytrwałości, przepraszając  za różnorodne  żarty i psoty, jakich często dopuszczała się szkolna brać uczniowska. W ostatniej części swojej prezentacji wszystkie dziewczęta jednoznacznie potwierdziły swoje przywiązanie do nauczycieli i szkoły słowami: ”… bo naprawdę Was kochamy”.

  Katarzyna Matoryn
  Aleksander Kłodnicki

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Jana Brzechwy w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć