Nawigacja

 • JAK SIĘ UCZYĆ?

  W środę, 22 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Pana Marka Szurawskiego. W ramach projektu szkoleniowego odwiedził nas wybitny znawca technik uczenia się i zapamiętywania,  a prywatnie dziennikarz, tłumacz i żeglarz. Zajęcia warsztatowe odbywały się w dwóch grupach - klasy III-IV oraz V-VI. Wykładowca podzielił się z uczestnikami warsztaów wiedzą na temat mozliwości samodzielnej pracy nad doskonaleniem technik zapamiętywania wiekszych patrii tekstu lub ciagu liczba. Po kilkunastu minutach uczestnictwa w zajęciach każdy mógł osobiście przekonać się, że zasoby pamięci można rozwijać poprzez samodzielne ćwiczenia.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • Baśń muzyczna "W tajemniczej krainie krasnali"

  We wtorek, 21 kwietnia w kinie Forum uczniowie klas młodszych wraz z przedszkolakami obejrzeli baśń muzyczną w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci i Młodzieży „DUDUŚ” z Łodzi. Przedstawienie było pogodne i wesołe, pełne śpiewu, tańca oraz ruchu scenicznego.

   

  Historia  opierała się na tematyce baśniowej, w postaci wesołej przygody w dosyć dobrze znanym dzieciom świecie. W tajemniczej krainie mieszkało wielu bajkowych bohaterów: malutkie smerfy, króliczki, złośliwy troll Szczerbol, czarownica Hogata, niedźwiadek Miodojadek ,a nawet skrzaty. Wartkiej akcji towarzyszyły błyskotliwe i zabawne dialogi, po których słychać było salwy śmiechu, a dobrze znani bohaterowie baśni wzbudzali niezwykle żywiołowe reakcje u dzieci.  Przedstawienie bardzo się im podobało, przede wszystkim dlatego, że mogły w nim brać aktywny udział. Młodzi widzowie chętnie współpracowali, dawali rady, wskazówki i podpowiedzi. Dzieci czuły, że bez ich pomocy główny bohater nie pokonałby wszystkich przeciwności losu, co powodowało, iż czuli się ważnymi uczestnikami toczącej się historii. Każdy mógł poczuć się pomocnym bohaterem. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Dzieci uśmiechnięte, zadowolone z konkursów, zabaw, gier podczas występów marzą już o następnym wyjeździe.

   

  opiekunowie   

 • UCZĘ SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ 2015

     W dzisiejszych czasach każdy z nas może stać się świadkiem lub uczestnikiem nagłych zdarzeń i sytuacji wymagającymi podjęcia zdecydowanych i natychmiastowych działań. Bywa, że stajemy się przypadkowymi świadkami wypadku komunikacyjnego, pożaru lub innych zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu ludzi. Ważnym jest wtedy, aby wiedzieć jak szybko ocenić sytuację i przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową.

  Jednym ze sposobów przygotowania się do tego typu zadań są konkursy znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

  17 kwietnia 2015,   w konkursie zorganizowanym już po raz jedenasty Państwowej Karkonoskiej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Troje uczniów z oddziału przedszkolnego:

  Tymon Dudek, Maja Kuczyńska i Dominika Lech, troje z klasy trzeciej: Kamila Dudek, Natalia Kura i Laura Okrasa oraz trójka czwartoklasistów: Kamila Czajka, Martyna Czuchraj i Krzysztof Turek.

  Każda trójka startowała w swojej kategorii wiekowej poruszając się we wcześniej zaplanowanej kolejności po sześciu punktach, gdzie czekały ich zaaranżowane przez organizatorów sytuacje, w których należało odpowiednio się zachować, właściwie zareagować i wykazać wiedzą z zakresu pierwszej pomocy.

  Dziewczęta z klasy III musiały np. poradzić sobie z poszkodowanym z udarem słonecznym, zatrutym lekami, skaleczonym ostrym narzędziem, odpowiednio zareagować w spotkaniu z chorym lub agresywnym zwierzęciem.

  Zadaniem dla klasy IV było między innymi bandażowanie rannego, sztuczne oddychanie, reagowanie w przypadku przemocy w szkole, poruszanie się środkami komunikacji miejskiej.

  Wszystkie zadania były bardzo skrupulatnie oceniane przez sędziów. Każda z kategorii wiekowych została oceniona osobno. Pełne wyniki można znaleźć pod adresem:

  http://www.euroregion-nysa.pl/images/stories/Konkurs2015/razemjeleniagora.pdf

     Udział w konkursie „Uczę się bezpiecznie żyć” pokazał, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy w codziennym życiu oraz jak jeszcze wiele musimy nauczyć się, aby być w pełni przygotowanymi do podejmowania trudnych działań ratowniczych.

  Renata Gogulska

   

 • ZAKOŃCZENIE ROZGRYWEK SIATKARSKICH DWÓJEK

     W czwartek, 16 kwietnia 2015 r. nasza szkoła gościła drużyny siatkarskie chłopców z klas czwartych – „ dwójki”. Tego dnia w sali sportowej  odbył się turniej, którego stawką był tytuł – Mistrzów Powiatu. Wzięło w nim udział sześć drużyn – mistrzów gmin powiatu bolesławieckiego.

  Zespoły podzielono na dwie grupy, po trzy w każdej. Nasi siatkarze w pierwszym meczu trafili na zespół bolesławieckiej „czwórki”, z którym przegrali 0:2. Jednak ta porażka spowodowała, że w następnych dwóch spotkaniach z Wartą Bolesławiecką i Gromadką pokazali swój sportowy charakter, pokonując te zespoły w dwóch setach. Ostatnim meczem turnieju było spotkanie, którego stawką był tytuł Mistrzów Powiatu. Nasi siatkarze ponownie stanęli naprzeciwko bolesławieckiej „czwórki”. Podobnie jak w pierwszym spotkaniu, tak i w ostatnim, ulegli drużynie gości. Zajęli w całym turnieju wysokie II miejsce i zostali pierwszy raz w swojej młodej karierze sportowej – Wicemistrzami Powiatu.

  Wszystkie spotkania z udziałem naszych chłopców stały na bardzo dobrym, wysokim poziomie. Niejednokrotnie nasze mocne zagrywki przysparzały przeciwnikom sporo problemów w przyjęciu pierwszych piłek. Również szybkie rozegranie zakończone efektownym przebiciem piłek w wolne miejsca, deprymowało przeciwników i wielokrotnie wybijało ich z rytmu gry.

  Gratulacje dla całego zespołu i powodzenia w dalszych startach w przyszłym sezonie szkolnej ligi siatkarskiej.

  Skład reprezentacji naszej szkoły:

  1. Kalina Jakub

  2. Lipiński Konrad

  3. Trębacz Patryk

  4. Tur Kamil

  5. Walicki Patryk

  6. Wyskup Marek

  Aleksander Kłodnicki

 • KONKURS PIOSENKI

  10-go kwietnia uczennice naszej szkoły – Joanna Urbańska z klasy V oraz grupa z klasy III: Natalia Kura, Amelia Tobiasz, Kamila Dudek i Julia Mozgwa zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - lingwistyczne w I Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bożejowicach. Konkurs objęty został patronatem Wójta Gminy Bolesławiec i odbył się pod hasłem Cantus linguam docet czyli Śpiew uczy języka. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko zdolnościami wokalnymi i językowymi, dobrym słuchem muzycznym i prawidłową wymową, ale też odpowiednią interpretacją utworu, która świadczy o rozumieniu śpiewanego tekstu. Nasza solistka Joanna zaśpiewała piosenkę w języku angielskim „Don’t worry be happy” , a zespół zaprezentował utwór niemieckojęzyczny  „ Die Biene Maja” . Występy zostały przyjęte  dużym aplauzem i uznaniem publiczności.  Oprócz dobrej zabawy na wszystkich uczestników czekały dyplomy i drobne niespodzianki.

  Karolina Zdrowowicz

 • MISTRZOWIE GMINY Z KLASY IV

     Dzień 26 marca 2015 r. na długo zostanie zapamiętany przez reprezentantów naszej szkoły w mini piłce siatkowej. W tym właśnie dniu stanęli oni do walki o tytuł Mistrzów Gminyw mini piłce siatkowej chłopców klas IV „dwójek”. W tego typu rozgrywkach gra toczy się na boisku o wymiarach 5 x 4 m do dwóch wygranych setów, a siatka zawieszona jest na wysokości 2 m.
  W rozgrywanych w naszej szkole zawodach uczestniczyły trzy zespoły. Grano – każdyz każdym. W pierwszym spotkaniu nasi młodzi siatkarze spotkali się z drużyną z Kraśnika Dolnego, którą pokonali. Drugim zespołem, z którym zmierzyli się nasi chłopcy, byli zawodnicy z Ocic. Również i te spotkanie zakończyło się wygraną naszej drużyny, która wygrywając dwa spotkania z kompletem punktów zajęła I miejsce. Nasi młodzi siatkarze zdobyli pierwszy w swojej karierze tytuł – Mistrzów Gminy w tej bardzo widowiskowej dyscyplinie sportowej, jaką jest siatkówka i awansowali do kolejnego etapu rozgrywek w tej grze – Mistrzostw Powiatu. Gratulujemy im dużego sukcesu i życzymy dalszych, w rozpoczynającej się karierze sportowej.  

  Skład naszej drużyny:
  1. Kalina Jakub
  2. Tur Kamil
  3. Walicki Patryk
  4. Wyskup Marek


  Aleksander Kłodnicki

 • POWITANIE WIOSNY

     Wiosna jest tą porą roku, na którą chyba wszyscy oczekują z niecierpliwością. Wraz z jej nadejściem dni stają się dłuższe, słońce mocniej przygrzewa, a cała przyroda wokół budzi się do życia. Aby jednak wiosna zawitała, należy ją godnie przywitać. W naszej polskiej tradycji istnieje zwyczaj żegnania zimy i radosnego powitania wiosny.
  Społeczność naszej szkoły przywitała nadejście nowej pory roku w dniu 20 marca 2015 r.
  W atmosferę tego dnia wprowadziły wszystkich dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego, które w ciepłych słowach „zaprosiły” wiosnę do nas. Po powitalnych wierszach wszystkie klasy zdawały test ze znajomości wiosennych zwiastunów, jakie przychodzą wraz
  z tą nadchodzącą porą roku. Po udanym dla każdej klasy sprawdzianie, wszystkim zebranym zaprezentowali się uczniowie poprzebierani w wiosenne, kolorowe stroje, przygotowane specjalnie na tę chwilę. Następną atrakcją imprezy był pokaz kukieł marzann – symboli odchodzącej zimy, przygotowanych przez każdą z klas. Po pokazach wszyscy udali się na miejsce ich spalenia. Podczas symbolicznego żegnania zimy chłopcy z klasy IV przypomnieli obecnym, że z wiosną należy również dbać o swoją tężyznę fizyczną. Zaprezentowali zestaw ćwiczeń fizycznych rozwijających sprawność ogólną, tak potrzebną do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Do tych wspólnych ćwiczeń włączyła się większość naszych uczniów. Prezentację uzupełniły zabawy i ćwiczenia z piłkami do gier sportowych. Powoli uroczystość powitania wiosny dobiegła końca. Wracając do szkoły, wszyscy cieszyli się, że najpiękniejsza pora roku jest już z nami.

  Aleksander Kłodnicki

 • MODA W NIEMIECKIM WYDANIU

  11-go marca grupa uczniów z klas piątej oraz szóstej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie już po raz trzeci brała udział w zajęciach języka niemieckiego odbywających się w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu w ramach projektu „Deutsch für die Grundschule”.

  Zajęcia od samego początku cieszą się wśród uczniów bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w przygotowania do  nich. Uczniowie współpracują z rówieśnikami z Bożejowic, Trzebienia, Dąbrowy i Bolesławca. Celem spotkań jest nie tylko poszerzanie umiejętności i kompetencji językowych uczniów poprzez zabawę, ale również zapoznaniez nową szkołą, pokonywanie barier, nawiązanie kontaktów ze starszymi koleżankami i kolegami.


  Tym razem zajęcia odbyły się pod hasłem  „Rund um die Mode” – Wokół mody.  Uczniowie zostali podzieleni na grupy . Pod okiem swoich opiekunów – gimnazjalistów, wśród których byli również nasi absolwenci, indywidualnie wykonywali, a następnie opisywali w języku niemieckim stworzone przez siebie projekty modowe. Po przełamaniu pierwszych lodów kolejnym krokiem było grupowe działanie – wykonanie wspólnego projektu kreacji i zaprezentowanie efektów pracy na forum. Zadanie to angażowało każdego członka grupy i wymagało wykazania się znajomością słownictwa i wyrażeń z zakresu  realizowanej tematyki, jak również współpracy, dobrej komunikacji i organizacji.

  Nasi uczniowie zasłużyli na uznanie prezentując swoje zainteresowania w Konkursie Talentów. Uczennice Marcelina Czuchraj, Karolina Kura w duecie zaśpiewały piosenkę pt. „Was ist in und was ist aus”, a Magdalena Liana przy pomocy koleżanki Laury Kokosińskiej zaprezentowała po niemiecku  swoją pasję, którą jest szkicowanie. Jej prace wzbudziły wśród obecnych ogromny podziw. Oba występy zostały przyjęte i  nagrodzone głośnym aplauzem i aprobatą. Koniec marcowego spotkania uwieńczył wspólny pokaz mody. Uczniowie zaprezentowali najnowsze modowe trendy. Każda kreacja była  w trakcie pokazu bogato komentowana przez profesjonalistki w tej dziedzinie – uczennice gimnazjum.

  Spotkanie dobiegło końca, uczniowie bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń  i motywacji do dalszej pracy z językiem niemieckim nie mogą doczekać się kolejnego – ostatniego majowego spotkania kończącego działania projektowe. Zajęcia zaowocowały nie tylko nową wiedzą, ale również  nowymi przyjaźniami.

  Karolina Zdrowowicz

 • SUKCES MŁODYCH RECYTATORÓW


  Dnia 20 lutego 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kruszynie odbyły się gminne eliminacje Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK, w których wzięło udział 29 uczniów szkół podstawowych. Naszymi reprezentantami byli zwycięzcy etapu szkolnego konkursu: Dominika Wróblewska i Nikodem Andrukiewicz - oboje z klasy IV oraz Dominik Grabowy z klasy VI. Niestety, szalejąca epidemia grypy wykluczyła Joasię Urbańską z klasy V z rywalizacji o tytuł laureatki.
  A nie ukrywamy, że szanse na jego zdobycie miała ogromne...
  Nasi młodzi recytatorzy po raz pierwszy stanęli w tak poważnym konkursie i od razu odnieśli duży sukces, ponieważ wszyscy troje wrócili z nagrodami. Komisja w składzie Maria Sobolska i Daniela Połetek doceniła dobór repertuaru, interpretację oraz kulturę słowa wykonawców, przyznając Dominikowi Grabowemu III miejsce, a Dominice Wróblewskiej i Nikodemowi Andrukiewiczowi  wyróżnienia. Gratulujemy!
  Miło nam poinformować, że Dominik będzie reprezentował naszą gminę na powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się w Teatrze Starym w Bolesławcu.
  Grażyna Ott

 • MIstrzowie gminy

   Szkolne rozgrywki w zespołowych grach sportowych zawsze niosą ze sobą dużą dawkę emocji. Dotyczy to każdej gry zespołowej, w tym również gry w piłkę siatkową. Każdy mecz, każde rozegranie piłki wywołuje u wszystkich zawodników duże napięcie. Dlatego tak bardzo ważnym jest wszechstronne przygotowanie zawodników do każdego spotkania. I nie chodzi tu tylko o sprawność motoryczną, w tym jakże ważne: szybkość, skoczność, zdolność podejmowania szybkich decyzji w krótkim czasie, ale również o dużą odporność psychiczną. Ważne jest to, aby „nie poddawać się” w trudnych dla swojej drużyny momentach gry. Liczy się tu także współdziałanie całej drużyny w każdym spotkaniu, każdej akcji meczu. Wiedzieli o tym nasi reprezentanci szkoły, którzy dnia 19 lutego w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym stanęli do walki o tytuł Mistrzów Gminy w mini piłce siatkowej chłopców klas VI „czwórek”. W zawodach uczestniczyły zespoły z czterech szkół naszej Gminy. Grano „każdy z każdym”. Z trzech rozegranych przez naszą drużynę spotkań nasi młodzi siatkarze wszystkie wygrali. O sukcesie w każdym meczu zadecydowała skuteczna zagrywka  wszystkich naszych graczy oraz kończące każdą akcję przebicia piłek na połowę przeciwnika tak, żeby ten nie mógł jej odebrać. Trzeba dodać, że w ciągu trzech lat nasi zawodnicy trzykrotnie zdobywali tytuł Mistrzów Gminy w tej grze. Wielkie gratulacje dla całej drużyny za potwierdzenie swojej klasy sportowej. Teraz naszych siatkarzy czeka walka w Finale Mistrzostw Powiatu, gdzie po raz trzeci staną do obrony tytułu mistrzowskiego.
  Życzymy im tego, jak i dalszych sportowych sukcesów.

  Skład naszej drużyny:
  1. Ambroży Michał
  2. Grabowy Dominik
  3. Lasak Stanisław
  4. Petrus Szymon
  5. Tur Kacper
  6. Tur Kamil
  7. Turczynowicz Daniel


  Aleksander Kłodnicki

 • „Muzyka na 5”

  Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzyki prowadzonej przez muzyków Filharmonii Jeleniogórskiej. Artyści postarali się  przybliżyć dzieciom zasady muzyki i elementy dzieła muzycznego.

  Uczniowie poznali, a niektórzy przypomnieli sobie, co to jest rytm,  metrum oraz tempo utworu. Świetnie poradzili sobie z zagadkami muzycznymi – rozpoznawali w jakim metrum są wysłuchane fragmenty kilku  utworów  muzycznych.

  Rytm flamenco dzieci ,z pomocą prowadzącej, zagrały na marakasach, a inni odtańczyli bałkański taniec – ryczenica w metrum na siedem.

  Pan Jan, grający na puzonie, zademonstrował płynne przechodzenie dźwięku, co w muzyce nazywa się glissando.  Mogliśmy porównać, jak brzmią instrumenty  bez akcentu i z akcentem. Zgodnie wszyscy stwierdzili, że bez akcentu brzmią, jakby miały się rozsypać.

  W wykonaniu muzyków wysłuchaliśmy dwóch  utworów - „Walca” Piotra Czajkowskiego oraz „Przybij piątkę”. Obie kompozycje w metrum na pięć.

  Dzisiejsza lekcja muzyki podobała się uczniom, i miejmy nadzieję, na długo zostanie w ich pamięci.

   

  Mariola Tyc

 • Szkolny Konkurs Recytatorski "Pegazik"

   

  Dnia 09.02.2015 r. odbyły się szkolne eliminacje do XX Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Wzięło w nim udział 12 uczestników z klas IV - VI, którzy pozwolili  zgromadzonej publiczności spotkać się  z "żywym słowem poetyckim". Przekrój repertuarowy prezentowanych tekstów był bardzo szeroki, począwszy od znanych utworów Jana Brzechwy poprzez żartobliwy tekst Juliana Tuwima o bożej krówce, kończąc na obszernym fragmencie filozoficznej przypowieści o Małym Księciu.
  Komisja konkursowa w składzie - Panie: Mariola Tyc, Agnieszka Kamińska i Grażyna Ott po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła przyznać główne nagrody: Joannie Urbańskiej z kl. V, Dominice Wróblewskiej z kl. IV, Dominikowi Grabowemu z kl. VI oraz Nikodemowi Andrukiewiczowi z kl. IV. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym "Pegazika" w Kruszynie. Już teraz trzymamy za nich kciuki!
   Pozostali wykonawcy zajęli równorzędne piąte miejsca. Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy, słodkie upominki i gromkie brawa całej widowni.
  Grażyna Ott

 • Dlaczego kochamy babcie i dziadków?

  Dlaczego kochamy babcie i dziadków? Chyba za to po prostu, że są. Dla wielu dzieci obecność babć i dziadków jest niemal tak samo oczywista i konieczna jak obecność rodziców. Bez nich nie byłoby pełnej rodziny. Większość dzieci jest o tym najszczerzej przekonana. Dlatego święto seniorów naszych rodzin wywołuje zawsze tak wielkie emocje. I jest tak oczekiwane przez wszystkich – zarówno wnuczęta jak i dziadków.

  Zgodnie z wieloletnią tradycją, to piękne rodzinne święto uczciliśmy w Żeliszowie popisami artystycznymi młodszej części naszych uczniów, wspólną zabawą i spotkaniem przy pysznym cieście i kawie. W tym roku – sporo później niż wynika z kalendarza – zebraliśmy się szóstego lutego z powodu wczesnych w tym roku ferii.

  Zaproszeni dużo wcześniej dziadkowie stawili się, jak zawsze w bardzo licznym gronie i zdecydowana większość wnucząt miała z kim dzielić radość spotkania.

  Występy zaczęli najmłodsi artyści. Wszystkie dzieci zaangażowane zostały do popisów scenicznych i zaprezentowały bezbłędnie wyuczone wiersze i piosenki. Gościom niezwykle podobały się dowcipne życzenia wygłoszone przez najmłodszych aktorów, którzy potrafili zapamiętać naprawdę imponującą ilość tekstu.

  Pierwszaki zabrały popisały się w tym roku dynamicznym tańcem, w którym musieli wykazać się dobrą koordynacją i integracją całej grupy.

  Drugoklasiści poza popisem recytatorskim przygotowali również taniec, ale w dużo bardziej nowoczesnej, wręcz dyskotekowej aranżacji, która wywołała żywy aplauz widzów.

  Uczniowie klasy trzeciej w poetyckiej formie zastanawiali się, co było, gdyby nagle zniknęli babcia lub dziadek i zgodnie doszli do wniosku, że to przecież niemożliwe. Zaprosili też śpiewająco babcie i dziadków na wspólny spacer, a na zakończenie pochwalili się grą na fletach, którą to umiejętność zaczęli niedawno ćwiczyć.

  Zwieńczeniem części artystycznej były śpiewane przez wszystkich uczniów, gromkie życzenia stu lat dla wszystkich babć i dziadków oraz wręczenie samodzielnie przygotowanych prezentów. Mogli je wspólnie podziwiać przy suto zastawionych stołach zapełnionych pysznymi ciastami, jak zawsze świetnie przygotowanymi przez niezawodne mamy.

  Chcieliśmy, aby po miłej uroczystości została nam pamiątka, dlatego na zakończenie poprosiliśmy zgromadzonych, aby wspólnie z dziećmi, z przygotowanych wcześniej kolorowych, papierowych kółek wykonali rodzinne portrety techniką płaskiego orgiami. Pomysłowość twórców daleko przerosła oczekiwania autorek zabawy. Wykonane dziś prace utworzą małą galerię, która przypominała będzie o wspólnie spędzonych chwilach. Bo w tym szczególnym święcie najważniejsze jest chyba właśnie to, aby uświadomić sobie jak cenny dla wszystkich jest czas spędzony razem.

  Joanna Sawicka

   

 • GMINNY TENIS STOŁOWY

     Tenis stołowy należy do tych dyscyplin sportowych, w których o wyniku sportowym decydują przede wszystkim indywidualne predyspozycje zawodników. Chodzi tu o takie psychofizyczne cechy jak: szybkość, zwinność, koordynacja ruchowa i odporność psychiczna. Ważne też jest „wyłączenie się” od otoczenia, kibiców, skupienie na każdej akcji, aby w odpowiednim momencie podjąć akcję, zaatakować i zakończyć ją zdobytym punktem.

  Mecze prowadzi się w grze pojedynczej i podwójnej, w której liczy się dobra współpraca dwóch zawodników drużyny, ich wzajemne zaufanie, odwaga w podejmowaniu szybkiej decyzji.

  Przed takim zadaniem stanęli nasi dwaj zawodnicy, uczniowie klasy VI – Michał Ambroży

  i Staszek Lasak, którzy w dniu 4 lutego 2015 r. uczestniczyli w Finale Mistrzostw Gminy w tenisie stołowym w kategorii chłopców, w której uczestniczyło pięć zespołów. Miejscem tego turnieju była Szkoła Podstawowa w Trzebieniu. W pierwszym spotkaniu nasi tenisiści trafili na gospodarzy, z którymi w decydującym o zwycięstwie trzecim secie gry podwójnej, ulegli w przewadze. Następne mecze z zespołami z Kruszyna, Brzeźnika i Kraśnika Dolnego zakończyły się zwycięstwami. Nasi chłopcy zakończyli turniej – podobnie jak rok temu – na wysokim drugim miejscu, tuż za drużyną z Trzebienia, wyprzedzając zespoły z: Brzeźnika, Kraśnika Dolnego i Kruszyna.

  Gratulujemy im ponownego zdobycia tytułu Wicemistrzów Gminy i życzymy dalszych sukcesów sportowych w przyszłości.

   

  Aleksander Kłodnicki

   

 • KARNAWAŁ W SZKOLE

  Tradycje zabaw karnawałowych znane są od wieków. Bawiono się już w starożytnej Grecji, Rzymie i średniowieczu, a także w naszych czasach. Okres tych hucznych zabaw trwał zawsze od początku Nowego Roku aż do środy popielcowej, czyli początku Wielkiego Postu. Obecnie najsłynniejsze bale karnawałowe, pochody i maskarady odbywają się w Wenecji, gdzie na tą okazję zakłada się pięknie zdobione i drogie maski oraz w dalekiej, gorącej Brazylii w Rio de Janeiro, gdzie barwne i głośne korowody przechodzą ulicami miasta. Również w Polsce corocznie odbywają się bale i zabawy karnawałowe w czasie których wszyscy uczestnicy poprzebierani w ciekawe stroje wspólnie się bawiąc.

     Podobnie było w naszej szkole w dniu 16 stycznia 2015 r., gdzie w sali sportowej uczniowie zebrali się na wspólnej zabawie, poprzebierani w różnorodne, czasem egzotyczne stroje

  i własnoręcznie wykonane maski. Początek zabawie dały dziewczęta z klasy VI, które przebrane za „tradycyjne Słowianki” zatańczyły i zaśpiewały dla wszystkich zebranych znany utwór – „My Słowianie”. Wspólne tańce i zabawy przerywane były konkursami. Pierwszym rozstrzygniętym wśród nich był konkurs na najciekawszą maskę karnawałową. Następnymi przerywnikami zabawy były konkursy zręcznościowe: „Transport balonów” oraz „Wyścig gąsienic”, w którym swoją zwinnością wykazały się zespoły z klas młodszych. Po każdej rywalizacji ich zwycięzcy nagradzani byli gromkimi brawami od widzów.

     Czas zabawy szybko jednak dobiegł końca. Wszyscy uczestnicy tej wspólnej, szkolnej imprezy z niezapomnianymi wrażeniami rozeszli się do swoich domów. 

   

  Aleksander Kłodnicki

                                      YOU TUBE

 • Podsumowanie projektu „Pomagamy rozwinąć skrzydła – rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie”


   W styczniu bieżącego roku zakończył się realizowany w naszej szkole od lutego 2014 roku projekt „Pomagamy rozwinąć skrzydła – rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie”.  Projekt realizowany był w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przy współpracy z Fundacją „Równy Start” Pani Moniki Pająk.  Umożliwił on uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Uczestniczyło w nim 71 osób.  
   8 osób brało udział w zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez Panią Katarzynę Matoryn,  
  8 osób doskonaliło umiejętności matematyczne pod okiem Pani Agnieszki Kamińskiej, zaś 55 uczniów uczyło się języka angielskiego z Panią Agnieszką Krysą.        
   Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w wymiarze 45 minut. Lekcje przeprowadzano najczęściej metodą gier i zabaw, do czego przydatne były uzyskane w ramach projektu pomoce dydaktyczne,
  m.in.: puzzle ortograficzne, zestaw gier matematycznych, zbiory zadań z matematyki, karty obrazkowe, obrazkowe słowniki językowe, książki do nauki języka angielskiego.  Dodatkowo szkoła została wyposażona w nową tablicę interaktywną, dzięki której tok lekcji można było wzbogacić o nowe programy multimedialne, np. Time Domino, Ortograficzne Graffiti.  Dzięki zabawowej formie zajęć dzieci chętnie i aktywnie w nich uczestniczyły. Poprzez działanie pogłębiały swoje umiejętności językowe i matematyczne, wzbogacały swój zasób słownictwa, nauczyły się nowych zwrotów, zasad i reguł ortograficznych. Warto podkreślić, że większość pomocy dydaktycznych, z których korzystały dzieci podczas zajęć została im przekazana na własność.         
  Mamy nadzieję, że czas i wysiłek włożony przez uczniów zaprocentuje w przyszłości zwiększeniem ich kompetencji w zakresie nauczanych przedmiotów.
                          
                               Katarzyna Matoryn
                              Agnieszka Kamińska
                              Agnieszka Krysa
   

 • Święta tuż, tuż…


   Dnia 15 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Rodzice, uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej,      aby wspólnie przygotować ozdoby bożonarodzeniowe. Profesjonalnym instruktażem w tym zakresie służyły Panie: Elżbieta Fularz, Olga Burdyna i Danuta Kędzierska. Zapał do pracy wykazywali wszyscy zgromadzeni, nie wyłączając najmłodszych - kilkuletnich uczestników warsztatów, przybyłych wraz       z rodzicami. Uczymy się współpracy na wielu płaszczyznach, a poniedziałkowe spotkanie  pokazało,     że przygotowania do świąt Bożego Narodzenia mogą mieć szerszy wymiar, wykraczający poza grono najbliższej rodziny. W trakcie warsztatów wykorzystano materiały przygotowane wcześniej przez uczniów i nauczycieli, a także elementy dekoracyjne zakupione specjalnie na tę okazję przez Radę Rodziców. Ponadto współorganizatorki  przedsięwzięcia z ramienia rodziców - Panie Agnieszka Buchowska i Aneta Koryluk, przygotowały samodzielnie znaczną część materiałów wykorzystanych    do wytworzenia wyjątkowych stroików.
  Ekspozycja wszystkich ozdób świątecznych, powstałych w wyniku wspólnej pracy, będzie miała miejsce 18 grudnia 2014 r. W tym dniu zapraszamy wszystkich chętnych na godzinę 16:15           do obejrzenia jasełek przygotowanych przez uczniów.
  Arkadiusz Kruszelnicki

 • ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z PŁYWANIA


     Dnia 15 grudnia 2014 r. dobiegły końca zajęcia nauki pływania na basenie „Orka”
  w Bolesławcu. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy III naszej szkoły. Podczas dziesięciu  zajęć nasi młodzi pływacy poznawali ćwiczenia polegające na oswajaniu z wodą, a więc: zanurzaniu się pod wodą, otwieraniu oczu, wykonywaniu wydechów do wody. Po tych wstępnych ćwiczeniach następowały trudniejsze, a mianowicie: skoki do wody, nurkowanie w głąb z wyławianiem z dna basenu kolorowych krążków. Ostatnim elementem, który dzieci powinny opanować była nauka techniki pracy rąk i nóg w pływaniu kraulem na plecach
  i piersiach. Temu zagadnieniu poświęcono najwięcej czasu. Początkowo pływano z deskami piankowymi, ale stopniowo do końca kursu większość dzieci zaczynała samodzielnie pływać wzdłuż basenu. Zajęcia z nauki i doskonalenia pływania przeplatane były różnego rodzaju zabawami wykonywanymi w wodzie. Były więc: berki, wyścigi pojedynczo i parami,
  gra w koszykówkę wodną, przechodzenie między nogami kolegów pod wodą, zjazdy na brzuchu, plecach i bokach ze zjeżdżalni.
  Podczas tego krótkiego, ale intensywnego kursu nauki pływania, nasi trzecioklasiści przełamali w sobie lęk przed wodą, w podstawowym stopniu opanowali naukę pływania stylem dowolnym oraz poznali dużo zabaw i gier w środowisku wodnym. Na koniec z dużym uśmiechem odbierali z rąk pani Iwony – instruktorki pływania, certyfikaty świadczące
  o ukończeniu kursu.

  Aleksander Kłodnicki

 • Kolejna "żywa lekcja historii" w Żeliszowie


  Współpraca naszej szkoły z Biblioteką Gminną w Żeliszowie układa się znakomicie. Uczniowie korzystają nie tylko z bardzo bogatego księgozbioru czy też zajęciach dydaktycznych mających na celu poznanie tutejszej książnicy od podszewki, ale również z innych atrakcji oferowanych przez tę placówkę. Dzięki inicjatywie Pani Danuty Kędzierskiej, pracownika biblioteki, uczniowie klas III - VI w dniu 11.12.2014 r. mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądały trudy życia codziennego rycerzy w epoce średniowiecza.
  Zaproszona do Żeliszowa Grupa Artystyczna Pokazy Historyczne "Hegemon" z dużym rozmachem
  i ogromnym poczuciem humoru zaprezentowała dwugodzinny program, który tym razem pozwolił dzieciom w namacalny sposób (dosłownie!) przyswoić wiedzę odnoszącą się do czasów wieków średnich. Bogata dekoracja, rekwizyty oraz bezpośredniość przybyłych rycerzy sprawiły, iż uczniowie z zapartym tchem słuchali ciekawostek historycznych i z wypiekami na twarzy obserwowali pojedynki rycerskie. Co najważniejsze, sami mogli założyć niektóre elementy zbroi czy spróbować jak najdłużej utrzymać w dłoni miecze. Okazało się, że zadania te nie były wcale takie proste do wykonania, gdyż głowy i ręce wybrańców ledwie utrzymywały ciężar kilkukilogramowych hełmów i białej broni. Wiele śmiechu wśród dzieci wywołały ćwiczenia gimnastyczne w pełnej zbroi znamienitego rycerza - Tomasza herbu Lis. Pompki i przysiady gościa zostały nagrodzone gromkimi brawami, a jego potyczki z giermkiem w fechtunku, również Tomaszem, przyniosły temu drugiemu dowód sympatii w postaci głośnego skandowania zagrzewającego do walki "Pan gier-mek!, Pan gier - mek!, Pan gier - mek!"
  Możliwość udziału w tak niecodziennej lekcji historii z pewnością przyniosła wszystkim jej uczestnikom same korzyści - zabawę, radość, a przede wszystkim umiejętnie przekazaną wiedzę. Dziękując Panom Tomaszowi Miękusowi i Tomaszowi Sokołowskiemu oraz organizatorce zajęć, obiecano, że w następnym spotkaniu z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej wszyscy stawią się na 100% i będą, jak dzisiaj, bardzo aktywni. Bo na uczniach Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
  w Żeliszowie można polegać jak na Zawiszy.
  Grażyna Ott

 • Andrzejki w szkole

     „Niech święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze” – z takim zawołaniem dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przywitały wszystkich zebranych w sali sportowej naszej szkoły w czwartek 27 listopada, rozpoczynając coroczną zabawę andrzejkową. Dzisiejsze zabawy andrzejkowe swoim rodowodem sięgają daleko w głąb historii. Za ich kolebkę powszechnie uważana jest starożytna Grecja. Zaś w Polsce pierwsze wzmianki o obrzędach andrzejkowych zostały znalezione już w XVI wieku. Ten wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, początkowo zarezerwowany był tylko dla kobiet. Panowie mieli swój wieczór pięć dni wcześniej, w noc świętej Katarzyny. Obecnie andrzejki i katarzynki odbywają się wspólnie. Bawią się na nich razem kobiety i mężczyźni. Jest to czas spotkań ze znajomymi, a wróżby i przepowiednie traktuje się, jako kontynuację tradycji, choć z wielkim przymrużeniem oka.
     Podobnie było w czwartkowy wieczór, gdzie w udekorowanej sali uczniowie ze wszystkich klas wspólnie się bawili. Chętni poznania swojej bliższej i dalszej przyszłości udawali się do naszych „szkolnych wróżek” i z wielką ciekawością odkrywali to, co ich w życiu jeszcze czeka. W czasie między tańcami i wspólną zabawą przeprowadzone zostały konkursy. W jednym z nich pod nazwą: „Mam talent” występujący prezentowali swoje uzdolnienia.
  Z dziewięciu występujących uczestników wyróżnienia otrzymali: Dominika Lech z oddziału przedszkolnego za recytację wiersza, Natalia Kura i Laura Okrasa- obie z klasy III za utwory śpiewane oraz Łukasz Szymański z klasy II, który jak prawdziwy wodzirej śpiewając piosenkę, poprowadził wszystkich do wspólnego tańca wokół sali.
  Tradycją zabaw andrzejkowych naszej szkoły jest również przebieranie się w ciekawe, nietypowe stroje. W konkursie na: „Najciekawsze przebranie andrzejkowe”, wyróżnienia otrzymali: Maria Lasak, Jakub Wróblewski- oboje z klasy pierwszej i Kamila Dudek z klasy trzeciej.
      Jak i wszystko, tak i wieczór andrzejkowy szybko dobiegł końca. Opuszczający salę uczestnicy zabawy wracali do swoich domów z nadzieją, że ten magiczny wieczór na długo jeszcze pozostanie w ich pamięci.

  Aleksander Kłodnicki

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Jana Brzechwy w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć