Nawigacja

 • TURNIEJ BRD 2016

  Zespół w składzie: Joanna Urbańska, Dominika Wróblewska, Krzysztof Turek i Jakub Marciniak zajął pierwsze miejsce w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2016. Zawody, które mają charakter ogólnopolski, organizowane są w stałej formule, składającej się z części teoretycznej ( test złożony z 30 pytań) oraz części praktycznej ( rowerowy tor przeszkód). Tym razem do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn z powiatu bolesławieckiego. Reprezentanci naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że doskonale radzą sobie z przepisami o ruchu drogowym. Bardzo dobrze rozwiązali zadania testowe, a następnie sprawnie pokonali wszystkie elementy toru przeszkód. 7 maja będziemy reprezentować powiat w zawodach strefowych, które odbędą się w Jeleniej Górze. Opiekunem drużyny jest pan Arkadiusz Kruszelnicki.

 • WIZYTA W GIMNAZJUM

  22 kwietnia 2016 r. szóstoklasiści z naszej szkoły udali się z wizytą do Gimnazjum Samorządowego
  nr 2 w Bolesławcu. Jak co roku szkoła ta organizuje dla swoich przyszłych uczniów tzw. "otwarte drzwi", dzięki czemu pokazuje to, co ma najlepszego do zaoferowania.

  Już przed budynkiem czekały na nas sympatyczne opiekunki - przewodniczki, a miłej atmosfery dopełniły uściski i gorące słowa powitania ze strony naszych ubiegłorocznych absolwentów. Zapoznanie z gimnazjum otworzyła Pani wicedyrektor Ewa Szajwaj, a o szkole opowiedzieli członkowie Samorządu Uczniowskiego. Dowiedzieliśmy się samych dobrych rzeczy, o złych nie wspomniano, bo po prostu ich nie ma - jesteśmy o tym przekonani! Uczniowie gimnazjum mogą skorzystać z wielu ciekawych zajęć, rozwijania swoich pasji i doskonalenia różnych umiejętności. Udowodniło to, m.in. przedstawienie pt. "Dlaczego warto uczyć się języków obcych?" utrzymane w konwencji paradokumentu "Trudne sprawy". Kilka scenek o konsekwencjach nieznajomości angielskiego, niemieckiego czy włoskiego rozbawiły nas do łez, zwłaszcza ta, która dzieje się w sklepie "Chalina" z codziennie wysokim cenami. Potem w doskonałych humorach udaliśmy się na lekcje.       W piątkowym planie mieliśmy: matematykę, geografię, chemię, brd (bezpieczeństwo ruchu drogowego) oraz w - f. Wcale się nie baliśmy, ponieważ zajęcia były prowadzone na luzie, a co najważniejsze nie stawiano nam ocen. Usłyszeliśmy wiele miłych słów od nauczycieli, co nas bardzo podbudowało. Obejrzeliśmy też klasy, wielką salę sportową (marzenie naszych sportowców), siłownię i miasteczko ruchu drogowego. Ochom i achom nie było końca. Gościnności dopełnił smaczny poczęstunek przygotowany przez naszych gospodarzy.

  Wycieczka bardzo nam się podobała. Z jednej strony żal nam będzie opuszczać mury naszej macierzystej szkoły, w której dorastaliśmy. Z drugiej zaś nie możemy się już doczekać września, aby ponownie przekroczyć próg gimnazjum przy ulicy Bielskiej jako jego pełnoprawni uczniowie.

  Grażyna Ott

   

 • KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

  19-go kwietnia uczennice naszej szkoły- grupa z klasy IV: Julia Mozgwa, Kamila Dudek, Natalia Kura i Amelia Tobiasz, solistki z klasy V: Dominika Wróblewska i Oliwia Izdebska oraz duet z klasy VI: Joanna Urbańska i Wiktoria Jakubiak reprezentowały naszą szkołę na II Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bożejowicach, gdzie sprawdziły swoje umiejętności leksykalno-wokalne. Dominika Wróblewska zdobyła wyróżnienie za wykonanie piosenki ,,Unconditionally?. Grupa uczennic z klasy IV piosenką ,,Sport ist gesund?” wyśpiewała III miejsce. Serdecznie gratulujemy laureatkom konkursu.

  Agnieszka Krysa

 • UCZYMY SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ – XII EDYCJA KONKURSU

   We wtorek, 12 kwietnia 2016 r. grupa sześciu uczniów naszej szkoły po raz kolejny wzięła udział w regionalnym konkursie: „Uczę się bezpiecznie żyć”. W konkursie tym brali udział nasi najmłodsi uczniowie z „zerówki” w składzie: Daria Członka, Julia Hancewicz i Lilianna Tobiasz oraz z klas IV i V – Kamila Czajka, Kamila Dudek i Krzysztof Turek.

  Celem jego było sprawdzenie w praktycznym działaniu wiadomości i znajomości zasad postępowania wśród młodzieży szkolnej z dziedziny szeroko pojętego bezpieczeństwa. Poza teoretycznymi wiadomościami startujący musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami, między innymi w zakresie: udzielania pierwszej pomocy, znajomości zasad bezpiecznego zachowania się na drodze, w czasie gier i zabaw, prawidłowego reagowania na sytuacje dnia codziennego oraz odpowiedzialnego dbania o środowisko naturalne.

  Konkurs ten pokazał, jak ważnym jest znajomość wiedzy i praktyki w naszym codziennym życiu.

  Aleksander Kłodnicki

 • Warsztaty w muzeum

  W środę, 23 marca, już po lekcjach i tuż przed Świętami Wielkanocnymi, pierwszoklasiści wybrali się na krótką wycieczkę do Bolesławca. Odwiedziliśmy Muzeum Ceramiki – Dział Historii Miasta, które zorganizowało cieszące się wielką popularnością warsztaty świąteczne dla uczniów w każdym wieku.

  Warsztaty towarzyszyły wystawie czasowej poświęconej polskim tradycjom wielkanocnym.

  Pierwszaki od razu po wejściu do sali wystawowej, w której odbywały się również zajęcia, zostały obdarowane dwoma rodzajami jajek do dekoracji oraz materiałami do ich ozdabiania . Ochoczo zabrali się do pracy i w krótkim czasie powstały niezwykle różnorodne i oryginalne, nowoczesne pisanki. Każdy, oczywiście, mógł zabrać swoje dzieło do domu.

  Po zakończeniu pracy, wszyscy obejrzeliśmy bardzo interesującą i kolorową wystawę „Nie tylko pisanki”. Oprowadzał nas pan Krzysztof Rajczakowski, nie tylko interesująco opowiadając o oglądanych eksponatach, ale także  - chętnie odpowiadając na wiele pytań.

  Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli uczestniczyć w tak ciekawych zajęciach.

  Joanna Sawicka

 • Przywitaliśmy wiosnę

  Nie nacieszyliśmy się tegoroczną zimą więc z tym większą niecierpliwością wypatrujemy wszyscy kolejnej, przyjemniejszej pory roku. W naszej szkole zawsze staramy się hucznie przywitać Panią Wiosnę. Od kilku lat obchodom towarzyszy szkolny konkurs recytatorski poświęcony twórczości naszego patrona – Jana Brzechwy.

  W poniedziałek, 21 III zaczęliśmy właśnie od konkursu, do którego stanęło 11 uczestników wyłonionych w etapach klasowych. Tegoroczni recytatorzy zaprezentowali się wyjątkowo dobrze i jury długo obradowało nad  wyborem laureatów. Wyróżnieni zostali:

  Dominika Lech z kl. I

  Natalia Kura z kl. IV

  Dominika Wróblewska z kl. V

  Kamil Tur z kl. IV.

  W trakcie obrad jury wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie wykonali dwa wiosenne zadania; grupowe wykonanie wielkiego kwiatu z dostarczonych materiałów oraz stworzenie wiersza ku czci wiosny. Okazało się, że każda grupa z takich samych elementów skonstruowała zupełnie inne kwiaty. Wymyślone naprędce wiersze też okazały się interesujące a nawet zabawne. Klasa IV np. napisała:

   

  „Wiosna w miejscowościach”

  Wiosna była już w Krakowie

  Nawet była i w Chojnowie

  Tam zbyt długo nie pobyła,

  Bo ją lato przegoniło

  A gdy doszła do Żeliszowa

  Rozchmurzyła się teściowa

   

  Szóstoklasiści zaś wołali:

   

  Wiosno, przyjdź tu do nas szczerze,

  Bo tak zimno, że nie wierzę,

  Że cię jeszcze z nami nie ma,

  Przyjdź tu szybko , czeka ziemia.

  Przyjdź tu do nas, bo tu ślisko,

  Trzeba stopić lodowisko.

  Przyjdź tu do nas droga wiosno,

  Bo cię lubię bardzo mocno.

   

  Ostatecznym obrzędem wygnania zimy jest zawsze spalenie marzanny. Tym razem również rzuciliśmy w ogień kukły wykonane w domu przez uczniów wszystkich klas. Paliły się szybko i gwałtownie. Mamy nadzieję, że zwiastuje to szybkie nadejście pięknej wiosny.

  Joanna Sawicka

 • PONOWNIE DRUDZY W POWIECIE

     Po rozgrywkach gminnych w siatkarskich trójkach nadszedł czas na następny etap rozgrywek międzyszkolnej ligi siatkarzy. Etapem tym był Finał Powiatu. Prawo gry w nim miały zespoły z poszczególnych gmin. Nasi reprezentanci szkoły, jako tegoroczni Mistrzowie Gminy zagwarantowali sobie udział w tym turnieju. W dniu 14 III 2016 r. w sali sportowej naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Powiatu w mini piłce siatkowej chłopców klas piątych. Wzięły w nim udział 4 drużyny: z bolesławieckiej czwórki, Warty Bolesławieckiej, Świętoszowa i zespół naszych siatkarzy z klasy V. Każdy zespół miał do rozegrania po 3 spotkania. Z trzech rozegranych meczów nasi chłopcy jeden przegrali – z bolesławiecką czwórką, a dwa wygrali z Wartą Bolesławiecką i Świętoszowem. W klasyfikacji ogólnej zajęli podobnie jak rok temu, bardzo wysokie II miejsce.

  Gratulujemy ponownego sukcesu i życzymy dalszych w przyszłości.

  Skład naszej drużyny:

  1. Jakub Kalina

  2. Adrian Kura

  3. Konrad Lipiński

  4. Alan Piekarz

  5. Patryk Trębacz

  6. Kamil Tur

  7. Marek Wyskup

   

  Aleksander Kłodnicki

 • WICEMISTRZYNE GMINY

     Miesiąc marzec jest tym okresem, w którym corocznie odbywają się rozgrywki szkolnej ligi siatkarskiej. W dniu 8 III 2016 r. w sali sportowej naszej szkoły odbyły Mistrzostwa Gminy

  w mini piłce siatkowej dziewcząt klas IV „dwójek”. Do rywalizacji stanęły trzy zespoły ze szkół: z Bożejowic, Trzebienia i gospodynie turnieju zawodniczki z Żeliszowa. Każda drużyna miała do rozegrania po dwa mecze. O zwycięstwie w meczu decydowała wygrana

  w dwóch setach rozegranych do 25 punktów na boisku o wymiarach 5 x 4 m. W pierwszym meczu nasze siatkarki trafiły na zespół z Trzebienia, z którym przegrały wynikiem 1: 2

  w setach, natomiast w drugim spotkaniu pokonały zespół z Bożejowic wygrywając dwa sety, a oddając jeden. Tym samym w całym turnieju nasze zawodniczki zajęły II miejsce. Zespół

  z Trzebienia po dwóch wygranych meczach zajął I miejsce, a dziewczęta z Bożejowice miejsce III.

  Gratulacje dla naszych najmłodszych siatkarek.  

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Babciu, Dziadku! Żyjcie nam sto lat!

  Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku, wyjątkowe daty w kalendarzu. Są one również bardzo ważnymi datami w kalendarzu naszej szkoły, co roku uroczyście obchodzonymi.

  22 stycznia Sala Ludowa w Żeliszowie zapełniła się po brzegi przemiłymi gośćmi. Babcie i dziadkowie nie zawiedli i jak zwykle licznie przybyli na zaproszenie swoich wnuków z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III. Dzieci w śpiewie, tańcu, słowach wierszy wyraziły swoją miłość, wdzięczność i szacunek za ciepło i dobroć, które dają im dziadkowie. Uczniowie obdarowali gości własnoręcznie wykonanymi upominkami, a miłym dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, za co serdecznie im dziękujemy.

  Po występach dzieci, wręczeniu prezentów i odśpiewaniu gromkiego „Sto lat!” wnukowie wraz ze swoimi babciami i dziadkami wykonali igielniki w kształcie serduszek, które zostaną miłą pamiątką minionego święta.

  Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy zdrowia, radości i zapraszamy do nas na kolejne uroczystości. Oby było ich jeszcze wiele!

  Katarzyna Matoryn

 • Spotkanie z Panią Śnieżkowską – Bielak

  10 grudnia w Domu Ludowym w Żeliszowie uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać Panią Elżbietę Śnieżkowską – Bielak -  poetkę, pisarkę, członkinię Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich
  we Wrocławiu, zamieszkałą w Gryfowie Śląskim.

  Autorka, poza tomikami wierszy, zbiorami opowiadań i powieściami dla dorosłych, pisze również dla dzieci. Spod jej pióra wyszły poetyckie adaptacje baśni klasyków, autorskie bajki, wiersze i opowiadania. Stworzyła również wiersze dla nauczycieli i logopedów oraz bajki terapeutyczne.

  Podczas spotkania uczniowie usłyszeli fragmenty wierszy i opowiadań czytanych przez autorkę. Do uważnego słuchania zachęcały konkursy dotyczące przeczytanych utworów, w których nagrodami były książki Pani  Śnieżkowskiej. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania, a chętni soliści pochwalili się znajomością polskich kolęd.

  Spotkanie zakończyło się wykonaniem wspólnej fotografii, a dodatkową pamiątką dla niektórych dzieci stały się zakupione książki pisarki, rzecz jasna, opatrzone jej autografem.

  Katarzyna Matoryn

   

   

   

 • Jak żyć bezpiecznie? Żeliszów w programie „Bezpieczna +”

  Zapoczątkowany w 2014 roku rządowy program „Bezpieczna i przyjazna szkoła” kontynuowany jest obecnie jako :”Bezpieczna+”. Jego celem jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach.

   Realizacja założeń programu  wymaga działań w środowisku szkolnym i lokalnym, budowania koalicji i  współpracy między różnymi instytucjami.

  Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy  w Żeliszowie aplikowała we wrześniu tego roku do wojewódzkiego konkursu na udzielenie wsparcia finansowego w ramach wspomnianego programu. Zdobyte fundusze przeznaczone zostały między innymi na sfinansowanie kilku wyjazdów naszych uczniów do Bolesławca. Dzięki nim wszyscy mogli poznać siedziby i pracę instytucji i ludzi dbających zawodowo o nasze bezpieczeństwo.

  W czwartek 15 października uczniowie klas I – III zwiedzili siedzibę Powiatowej Komendy Policji w Bolesławcu. Naszą przewodniczką po siedzibie Komendy była pani Beata Łuczkowska. Oprowadzając nas po budynku informowała zaciekawionych uczniów o zadaniach poszczególnych działów.

  Niezwykle istotnym elementem naszej wizyty było przypomnienie za pomocą ciekawych materiałów poglądowych o zasadach bezpieczeństwa w domu i drodze do szkoły.

  Okazało się, że nawet najmłodsi je znają i wszyscy bardzo aktywnie zgłaszali się do wypowiedzi.

  Jedną z największych atrakcji było zdjęcie odcisku palca, który każdy uczeń mógł zabrać ze sobą utrwalony na prawdziwym policyjnym druku.

  Klasy starsze -  IV, V VI odwiedziły Komendę Policji niemal miesiąc później – 8 XII. Opiekę nad naszymi uczniami przejęła pani Anna Kublik – Rościszewska oficer prasowy Bolesławieckiej Komendy Policji, która najpierw oprowadziła naszych uczniów po budynku Komendy. Po tym krótkim wprowadzeniu, opowiedziała o pracy policjantów z poszczególnych wydziałów, o roli dzielnicowego w społeczności lokalnej miasta. Przypomniała też wszystkim o obowiązkach uczniów w szkole, zachowaniu się w różnych sytuacjach dnia codziennego, przestrzegała o korzystaniu z wszelkiego rodzaju używek, jak też o odpowiedzialności każdego człowieka za swoje czyny.

  Bardzo atrakcyjna okazała się dla dzieci wizyta w bolesławieckiej jednostce wojskowej.

  4 grudnia 23 Śląski Pułk Artylerii uroczyście obchodził Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii i z tej okazji otworzył swoje podwoje, dzięki czemu można było poznać codzienną pracę i sprzęt bojowy tych, którzy bronią naszego kraju.
  Przydzielony grupie opiekun zaprowadził przybyłych uczniów na plac, na którym zorganizowano ogromną ekspozycję. Oczy wycieczkowiczów cieszył widok pojazdów z wyrzutniami rakietowymi, dowodzenia, pojazdów saperskich czy przyrządów do dokładnego wyznaczania celności strzału, ale największe zainteresowanie wzbudziła możliwość wzięcia do ręki prawdziwych karabinów. Tutaj chłopcy mogli pochwalić się znajomością nazw i kalibru zaprezentowanej broni, czym zaimponowali zawodowym żołnierzom.
  Niespodzianką i niewątpliwą atrakcją było strzelanie do tarcz z różnego rodzajów karabinów, jednak z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, bo małymi plastikowymi kulkami.

  Kolejny – równie emocjonujący – był wyjazd do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej. Najmłodsi uczestnicy projektu – klasy 0 – III poznały trudy pracy strażaka. Zobaczyliśmy specjalistyczne pojazdy i ich ciekawe wyposażenie. Każdy mógł sprawdzić jakim piaskiem posypuje się rozlany na jezdni olej, jak wysoko trzeba wspinać się do kabiny wozu strażackiego, jak wielkie i ciężkie są narzędzia do pracy na miejscu wypadku lub pożaru. Dzieci dowiedziały się również, jakiego rodzaju pomocy mogą udzielać strażacy osobom poszkodowanym w nagłych wypadkach. Jedna z pierwszoklasistek wcieliła się nawet  na chwilę w rolę poszkodowanej z uszkodzonym kręgosłupem.

  W trakcie naszej wizyty okazało się, że nawet najmłodsi całkiem już dobrze pamiętają numery alarmowe i wiedzą jak rozmawiać z dyspozytorem w nagłych zdarzeniach.

  Realizowany w naszej szkole program „Bezpieczna+” pozwala uczniom poznawać treści wykraczające poza standardowe wymagania edukacyjne. Dzieci poznają w atrakcyjnej formie zagadnienia istotne nie tylko dla nich, ale i dla ich rodzin oraz – szerzej – dla całego społeczeństwa. Dowiadują się, jak wiele osób dba codziennie o ich bezpieczeństwo i zdrowie. Wiedzą do kogo mogą się zwrócić o pomoc.

  Kolejnym elementem naszego udziału w programie będą zajęcia z zakresu pierwszej pomocy i reagowania w nagłych sytuacjach. Chcemy, aby nasi uczniowie potrafili nie tylko wezwać pomoc, ale również  - sami jej udzielić. W dzisiejszych czasach może to być jedna ze szczególnie ważnych umiejętności.

   

  Joanna Sawicka

  Grażyna Ott

  Aleksander Kłodnicki

 • MIKOŁAJ Z WIZYTĄ W SZKOLE

     Piątkowy poranek, 4 grudnia 2015 r. długo zapadnie w pamięci zebranych w sali sportowej naszej szkoły. Wszystkie dzieci, te mniejsze i te trochę większe w napięciu oczekiwały na przybycie gościa, który zapowiedział się do nas z wizytą. A tym długo oczekiwanym gościem był Mikołaj. W atmosferę oczekiwania wprowadził wszystkich Samorząd Uczniowski naszej szkoły, przybliżając najbardziej znaną wszystkim dzieciakom postać. Po tym krótkim wprowadzeniu, przywoływany wierszami i piosenkami przez każdą klasę, pojawił się w sali Mikołaj, który radośnie przywitał zebranych w sali.

  Nasze dzieci chciały jak najlepiej powitać miłego gościa, przygotowując krótki program,

  w którym zaprezentowały swoje umiejętności. Drużyny każdej z klas wzięły udział

  w zabawach, prezentując swój sportowy poziom. Były tam: biegi z przekazywaniem czapki Mikołaja, pokonywanie torów przeszkód z workami pełnymi piłek, skoki w workach,

  biegi w spodniach i kurtce Mikołaja w parach, kozłowania piłek. Każdy wyścig drużyn klasowych powodował gromkie okrzyki kibiców wszystkim zawodnikom, zarówno zwycięzcom, jak też pokonanym. Sam gość z dużym podziwem przyglądał się tym rozgrywkom, bijąc brawa każdej drużynie. Po zakończeniu klasowych zmagań Mikołaj pogratulował wszystkim startującym ich umiejętności sportowych oraz zachęcił zebranych do codziennej aktywności ruchowej i dbania o swoją sprawność, a tym samym o własne zdrowie.

  Przed udaniem się w dalszą podróż odwiedził każdą z klas, w których rozdał wszystkim długo oczekiwane prezenty.

  Do zobaczenia za rok drogi Mikołaju.

  Aleksander Kłodnicki

   

    

 • Kolejna grupa ukończyła kurs nauki pływania

     W miniony piątek, 27 listopada dwunastoosobowa grupa naszych młodych pływaków

  z klasy drugiej zakończyła swój udział w kursie nauki pływania pod nazwą: „Umiem pływać”. W dziesięciotygodniowym cyklu nauczania nasi młodzi adepci sztuki pływackiej zapoznali się z rodzajami ćwiczeń przygotowujących ich do swobodnego poruszania się w wodzie. Lecz jak to zwykle bywa, początki bywają zawsze trudne. Początkowe zajęcia uczyły oswojenia z wodą, poznania techniki pracy kończyn do pływania na piersiach i na grzbiecie, skoków do wody, wyławiania przedmiotów z dna basenu. W tym okresie nasi młodzi pływacy braki w umiejętnościach nadrabiali odwagą i dużymi chęciami. Z dużym zaangażowaniem

  i przejęciem podchodzili do zadań i nowych ćwiczeń, jakie stawiali im instruktorzy. Po okresie nauki przyszedł czas na utrwalenie nauczanych wcześniej umiejętności. Większość zaplanowanych zadań i ćwiczeń nasi młodzi pływacy zaliczyli w stopniu zadowalającym. Pomiędzy nauką niełatwych i wymagających dużo trudu ćwiczeń z pływania był również czas na zabawę i gry znane z placu zabaw. Były więc: berki w wodzie, zjazdy ze zjeżdżalni, grano w piłkę wodną.

  Mamy nadzieję, że ten dziesięciotygodniowy kurs nauki pływania pozostawi w jego uczestnikach wiele miłych wspomnień i sprawi, że nasi młodzi uczniowie nadal będą kontynuować tę trudną, ale jakże widowiskową dyscyplinę sportową, jaką jest pływanie. 

   

  Aleksander Kłodnicki 

 • Andrzejkowa magia

  Długie, jesienne wieczory sprzyjają spotkaniom towarzyskim. Jeszcze bardziej takim spotkaniom sprzyja nastrój magii i tajemniczości. To, między innymi, dlatego szkolne andrzejki od lat cieszą się niezmiennym powodzeniem. Również w tym roku większość uczniów naszej szkoły przybyła późnym, czwartkowym popołudniem by wspólnie spędzić czas, poznać swoją przyszłość u kilku szkolnych wróżbitów, czy też zaprezentować specjalnie przygotowany strój lub pokaz artystyczny.

  Każdy chętny mógł zobaczyć przyszłość wylaną z wosku, imię przyszłego narzeczonego czy narzeczonej, sprawdzić swój numerologiczny horoskop czy też sprawdzić swoje losy w szklanej kuli. Każdy mógł również zgłosić się do szkolnej wizażystki na malowanie twarzy.

  Jak co roku ogłoszono wcześniej konkursy na najpiękniejszy strój i na najciekawszy pokaz w dowolnie wybranej dziedzinie.

  Jury złożone z przedstawicieli samorządu uczniowskiego i nauczycieli za najciekawsze przebranie uznało strój Martynki Didyk występującej tego wieczoru jako Pippi Langstumpf. Najlepszy zaś pokaz swoich możliwości zaprezentowała Dominika Wróblewska wykonując piosenkę „Alleluja”.

  Ogromnym powodzeniem – jak zawsze – cieszył się również sklepik przygotowany i prowadzony przez mamy z Rady Rodziców.

  Wypełniony atrakcjami wieczór minął bardzo szybko i już teraz zastanawiamy się – jaki będzie następny.

  Joanna Sawicka

 • "Niepodległa, niepokorna" - 11 listopada

  11 listopada cała Polska obchodziła Święto Niepodległości. Równie uroczyście, choć z dwudniowym opóźnieniem, przypomniano uczniom naszej szkoły najważniejsze wydarzenia z przeszłości, których celem było odzyskanie przez Polaków upragnionej wolności.

  Motywem przewodnim przygotowanej inscenizacji była opowieść przodków, którzy przenieśli się
  w czasie do współczesności, aby swoim praprawnukom znudzonym zwiedzaniem muzeum przybliżyć chwile zrywów narodowowyzwoleńczych i nauczyć potomków miłości do ojczyzny. Piękna scenografia, wzruszające utwory muzyczne, m.in. "W domu ojczystym" Ewy Bem czy "Niepodległa, niepokorna" do słów Janusza Szczepkowskiego oraz wspaniała gra młodych wykonawców poruszyła niejedno serce osób zgromadzonych na widowni.

  Panie Joanna Sawicka i Grażyna Ott, które przygotowały to niezwykłe spotkanie z trudną historią naszego narodu, serdecznie dziękują wszystkim uczniom biorącym udział w uroczystości. Słowa uznania należą się całej klasie I oraz Natalce Kurze, Kamili Dudek, Julce Mozgwie, Amelce Tobiasz, Mateuszowi Rychlickiemu, Dominice Wróblewskiej, Kamili Czajce, Kamilowi Kuczyńskiemu, Oliwce Izdebskiej, Joasi Urbańskiej, Konradowi Banysiowi a także Jasiowi Izdebskiemu, bez których zaangażowania akademia nie miałaby tak szczególnie patriotycznego charakteru.  

  Grażyna Ott

 • Spotkanie z historią

       Dnia  9 listopada 2015 r. nasza szkoła ponownie odwiedziła gościnne progi Biblioteki Gminnej
  w Żeliszowie. Tym razem byliśmy uczestnikami żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę pokazową Hegemon, którą zaprosiła Pani Danuta Kędzierska. Temat zajęć nawiązywał poniekąd
  do zbliżającego się Święta Niepodległości, ponieważ odnosił się do początków państwa polskiego
  na przełomie X i XI wieku oraz jego potęgi. Przybyli do nas średniowieczni goście - Mścisław
  i Brzetysław - opowiedzieli nam w bardzo przystępny i niezwykle atrakcyjny sposób, jak rodziły się legendy na przestrzeni wieków. Sposób ten można porównać do dzisiejszej zabawy w głuchy telefon, o czym się przekonaliśmy, gdy wybrane osoby z sali miały przekazać imiona pierwszych władców ziem polskich we właściwej kolejności - rozbieżności i zmyślenia były przeogromne.  Przypomnieliśmy sobie historię powstania państwa Polan, godła i stolicy państwa polskiego.

  Z kolei zapoznano nas z przebiegiem wyboru na urząd władcy państwa. Nie obyło się przy tym bez walki przedstawicieli kandydatów, którymi byli Grzmotysława (Julka Mozgwa) i Dobromir (Kamil Kuczyński). Przy pomocy większości męskiej części widowni, która skandowała imię swojego reprezentanta, na tronie zasiadł Dobromir - władca spokojny i sprawiedliwy.

  Uczniowie naszej szkoły mieli tez okazję poznać plan grodu i podgrodzi, w tym plan średniowiecznego Gniezna, historię chrztu przyjętego przez Mieszka I w imieniu Polski, władanie pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, dzieje św. Wojciecha - misjonarza i męczennika oraz nauczyli się sztuki fechtunku. Mimo toporów, ostrych mieczy i strzał pokaz walk wojów był dla widzów niewątpliwą atrakcją. Sami też wykazywali ogromną chęć wzięcia udziału w pojedynkach, co im umożliwiono
  przy pomocy bezpiecznej, bo piankowej broni.

  Pokaz edukacyjny w wykonaniu grupy Hegemon - Panów Tomasza Miękusa i Tomasza Sokołowskiego - był trzecią lekcją historii przeprowadzoną dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie. Dzięki możności przeżywania historii niemal na żywo wzmocniło się nasze poczucie przynależności narodowej, a słowa: Polska, Polak, Polka teraz naprawdę brzmią dumnie.

  Grażyna Ott

  https://youtu.be/8OCUwHztcOo

 • ZAJĘCIA Z PŁYWANIA NA PÓŁMETKU

     Minął właśnie półmetek zajęć z nauki pływania, w którym uczestniczy kolejna grupa naszych młodych pływaków z klasy II. Zajęcia te odbywają się na pływalni miejskiej „Orka” w Bolesławcu w ramach programu: „Umiem pływać”. Jak to zwykle bywa, początki zawsze bywają trudne. Najpierw dzieci zapoznały się z obowiązującym regulaminem pływalni, poznały instruktorów oraz czuwających nad ich bezpieczeństwem ratowników. Następne zajęcia poświęcone były ćwiczeniom oswajającym z wodą i najtrudniejszym ich elementem, czyli zanurzaniem głowy pod wodą. Jego opanowanie sprawiało wszystkim niemało trudności, lecz na półmetku zajęć większość naszych młodych pływaków potrafiła ją w prawidłowy sposób zaprezentować. Kolejnymi umiejętnościami, które ćwiczono były: leżenie na plecach i próba pływania z deską na piersiach oraz nauka pływania przodem z deską na wyciągniętych ramionach. Każdy uczestnik kursu podczas zajęć starał się, jak najlepiej opanować zadane ćwiczenia, a dopełnieniem i miłym akcentem kończącym zajęcia na półmetku było wręczenie wszystkim dzieciom legitymacji uczestnictwa w kursie nauki pływania przez instruktora – pana Zdzisława. Mamy nadzieję, że do końca zajęć nasi młodzi pływacy z klasy II bardziej udoskonalą swoje umiejętności w niełatwej, lecz widowiskowej sztuce pływackiej. 

   

  Aleksander Kłodnicki    

 • Spotkanie z poetką, poezją i nie tylko...

  21 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły udali się z wizytą do miejscowej Biblioteki Gminnej w Żeliszowie. Czekały tu na nich Panie: Kalina Jerzykowska- znakomity gość oraz Danuta Kedzierska- gospodyni spotkania.

  Cóż można powiedzieć o zaproszonej osobie, której utwory poznaje się już 

  od najwcześniejszych dziecięcych lat, poprzez młodzież młodszą po tę starszą? Jej biografia jest obszerna: polonistka, teatrolog, dziennikarka (m.in. Gazety Wyborczej). Autorka wierszy, powieści, piosenek, sztuk i scenariuszy teatralnych. Kawaler Orderu Uśmiechu. I to wcale
  nie byłoby na tyle!

  "Autorskie południe" otworzyła Asia Urbańska z kl. VI, która zaprezentowała wiersz pt. Małe jest wielkie". Swoją interpretacją zachwyciła samą autorkę tekstu oraz publiczność,
  za co otrzymała gromkie brawa i słowa uznania.

  Natomiast Pani Kalina wszystkich przybyłych zauroczyła swoim niezwykłym poczuciem humoru, bezpośredniością w nawiązywaniu kontaktu ze słuchaczami i szczerością (chociażby w odniesieniu do podejścia kobiet do swojego wieku).

  Stwierdzając, że każdy może zostać aktorem, pozwoliła widzom zagrać w teatrze,
  który na poczekaniu zorganizowała. Sama zagrała główne role: bociana i sowy, a pozostałe
  z sali osoby były dwoma chórami - smakoszy i antysmakoszy różnych potraw, np. mysich uszu czy ogonków. Zabawa była przednia, choć morał wynikający z bajki miał charakter poważny  i może być wskazówką dla dzieci jak i dla dorosłych - "najważniejsze, aby w życiu zawsze być sobą".

  Poetka mówiła o swojej twórczości w sposób bardzo przystępny, zachęcając nawet najmłodszych czytelników do tworzenia własnych magicznych książek tylko dla siebie
  i swoich najbliższych. Jako przykład pokazała takie czarodziejskie dzieło zadedykowane wnuczce - ze zdjęciami z rodzinnego albumu i ręcznie ozdobione. Opowiedziała też
  o posiadanych przez siebie czworonogach, których imiona zaczynają się na literę B.:  Bulion, Budzik czy Biba. Niewątpliwą atrakcją przygotowaną dla publiczności była możliwość zakupu różnorodnych książkowych pozycji (zbiorów wierszy, opowiadań czy powieści
  z dreszczykiem) opatrzonych odręcznym wpisem autorki, czyli autografem.

  Prawie dwugodzinne spotkanie minęło bardzo szybko i tylko szkolny autobus zmusił dzieci
  do opuszczenia gościnnych progów żeliszowskiej biblioteki.

   

  Tych, których zafascynowała nietuzinkowa postać Pani Kaliny Jerzykowskiej (i nie tylko!), odsyłam na stronę internetową http://www.malyksiazkomaniak.pl/warto-przeczytac/wywiady-z-autorami

  Naprawdę warto!

   

  Grażyna Ott

 • Świętość to doskonałość

  Świętość to doskonałość. Każdy  z nas , został  powołany  do świętości. Świętość to przekraczanie samego siebie, swoich słabości, swoich grzechów ,to przesłanie chciał nam przekazać  Jan Paweł II.

          W czwartek  26 października 2015r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony pamięci papieża  Jana  Pawła II. Uczniowie  klasy czwartej, piątej i szóstej,  przypomnieli wydarzenia z życia naszego rodaka, które są dowodem na to ,że jest  to święty naszych czasów. Celem przedstawienia było  zaprezentowanie recepty na świętość według Jana Pawła II.

      Beata Adamus

 • Z wizytą u policjantów

  W czwartek 15 października uczniowie klas I – III zwiedzili siedzibę Powiatowej Komendy Policji w Bolesławcu. Wyjazd odbył się w ramach realizowanego  w naszej szkole rządowego projektu Bezpieczna + mającego na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci w szkole, na drodze, w domu. Jednym z elementów podjętych działań jest zapoznanie uczniów z instytucjami powołanymi w tym samym celu.

  Naszą przewodniczką po siedzibie Komendy była pani Beata Łuczkowska. Oprowadzając nas po budynku informowała zaciekawionych uczniów o zadaniach poszczególnych działów.

  Niezwykle istotnym elementem naszej wizyty było przypomnienie za pomocą ciekawych materiałów poglądowych o zasadach bezpieczeństwa w domu i drodze do szkoły.

  Okazało się, że nawet najmłodsi je znają i wszyscy bardzo aktywnie zgłaszali się do wypowiedzi.

  Jedną z największych atrakcji było zdjęcie odcisku palca, który każdy uczeń mógł zabrać ze sobą utrwalony na prawdziwym policyjnym druku.

  Na koniec obejrzeliśmy policyjne pojazdy. Niestety – ulewny deszcz nie pozwolił nam na dokładniejsze przyjrzenie się radiowozom, ale zdążyliśmy zrobić kilka pamiątkowych fotek.

   

  Joanna Sawicka 

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Jana Brzechwy w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć