Nawigacja

 • Dzień Ziemniaka

  Dzień Ziemniaka

   

  Jak co roku, pod koniec września obchodziliśmy w naszej szkole dwa święta.

  Najpierw zgromadziliśmy się na krótkim spotkaniu w holu szkoły by przypomnieć o wielkiej akcji wymyślonej w dalekiej Australii, która od wielu już lat doskonale przyjęła się również w Polsce. Chodzi oczywiście o „Sprzątanie Świata”. Uczniowie klasy V przygotowani przez panią Agnieszkę Kamińską przypomnieli najważniejsze fakty związane z tym międzynarodowym przedsięwzięciem. Zaprezentowali również dokładnie sposób segregacji śmieci.

  Następnie rozpoczęło się świętowanie drugiej z dzisiejszych okazji czyli Dzień Ziemniaka.

  Podsumowany został konkurs ogłoszony i oceniony przez Samorząd Uczniowski.

  Od kilku dni w holu szkoły pojawiły się ziemniaczane postacie czyli : Pan i Pani Bulwa oraz ziemniaczane Monstra. Dodatkowo kilka osób zdobyło się na wykonanie pracy plastycznej w niełatwej technice stempelków ziemniaczanych.

  W każdej kategorii wybrano trzy zwycięskie prace:

  Pan lub Pani Bulwa:

  I miejsce – Kacper Grabowy

  II miejsce – Filip Dębiński

  III miejsce – Wiktoria Cieślicka

   

  Ziemniaczane Monstrum:

  I miejsce – Wiktoria Ciepła

  II miejsce – Łukasz Kalina

  III miejsce – Arek Sołowiej, Hubert Przybylski

   

  Ziemniaczane obrazki:

  I miejsce – Kacper Banyś

  II miejsce – Julia Polilejko

  III miejsce – Emilia i Maja Królikowskie

  Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia.

  Druga część obchodów odbyła się w plenerze przy wyjątkowo pięknej pogodzie. Klasy posprzątały wyznaczone rejony wokół szkoły przynosząc całkiem pokaźnie „zbiory”, a później rywalizowały ze sobą w „ziemniaczanych” konkurencjach na wesoło.

  Dzień Ziemniaka zakończyliśmy zjadając pyszne, pieczone w ognisku ziemniaki.

  Joanna Sawicka

 • Spotkanie z trenerem rugby

  RUGBY W NASZEJ SZKOLE

   

     Gry sportowe z udziałem zawodników dwóch drużyn zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzbudzając dużo emocji u oglądających je kibiców. Jedną z takich gier jest zyskująca coraz większą popularność wśród młodych ludzi gra w rugby. Nazwa jej pochodzi od miasta w środkowej Anglii o tej samej nazwie, w którym to zaczęto ją uprawiać.

  Również i nasza młodzież miała okazję poznać z bliska jej reguły i uczestniczyć w jej treningu .

  Dnia 14 września przybył do naszej szkoły p. Jakub Lisiewski – trener kadry Polski do lat 19

  i kadry Dolnego Śląska w rugby, który osobiście zademonstrował krótki trening i wyjaśnił podstawowe zasady gry. W pokazie tym brali udział uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej, a wśród zawodników nie zabrakło również odważnych dziewcząt, które dorównywały chłopcom umiejętnościami technicznymi. Rugby jest grą wymagającą dużej sprawności od każdego zawodnika, a celem jej jest zdobycie większej ilości punktów przy użyciu piłki, która ma kształt owalny. Podanie piłki ręką można wykonywać jedynie do tyłu. Atakować można tylko zawodnika posiadającego piłkę w sposób niezagrażający jego zdrowiu. Po skończonym treningu odbył się krótki mecz dwóch drużyn, którym głośno dopingowali kibice.

  Wraz z dzisiejszym pokazem gry w rugby, naszym młodym sportowcom przybyła nowa dyscyplina sportu, do uprawiania której na pewno niejednokrotnie powrócą.

  Aleksander Kłodnicki

 •  

     W środę, 3 czerwca 2015 r. wszyscy uczniowie wraz nauczycielami udali się na wycieczkę, której organizatorem była Rada Rodziców naszej szkoły. Pierwszym etapem było zwiedzanie położonego w malowniczej scenerii zamku Grodziec. Wzmianki o tej gotycko – renesansowej rezydencji pochodzą z XI wieku. Obecnie jest jedną z wielu atrakcji turystycznych naszego regionu. Powitani przez kasztelana zamku mali turyści udali się do zwiedzania wnętrz wraz z jego murami i basztami.
  Następnym etapem wycieczki była wizyta na ranczu Grappa w Nowych Łąkach. Pobyt na nim połączony był z dokarmianiem znajdujących się tam zwierząt, wśród nich: zajęcy, lam, osłów, koników. Atrakcjami pobytu były: poczęstunek w postaci pieczonych kiełbasek, ciast i napojów, gry i zabawy na świeżym powietrzu, prezentacje zdolności wokalno-tanecznych uczniów i obcowanie z naturą. Najpierw odbyły się występy artystyczne – recytacje wierszy, nowoczesne tańce, gry na instrumentach, pieśni połączone z tańcami z różnych epok w wykonaniu poszczególnych klas oraz solistów. Wszyscy uczestnicy byli nagradzani gromkimi brawami od słuchaczy. Równolegle z występem artystów odbywały się konkurencje sprawnościowe oraz gry sportowe. Był więc konkurs kręcenia kołem hula – hop, który wygrała Daria Łytka z czasem 13 m i 58 s. Najlepszym żonglerem piłkarskim został Daniel Turczynowicz, który podbijał piłkę różnymi częściami ciała aż 46 razy. Kto chciał sprawdzić swoją sprawność ogólną, czynił to na torze przeszkód. Poza konkursami indywidualnymi odbywały się również gry drużynowe dziewcząt z klas III i IV w grze w zbijanego, gra mieszana w piłkę siatkową oraz zespołowe odbicia piłki siatkowej na ilość odbić. Atrakcji było dużo, lecz jak zawsze w takich sytuacjach czas mijał również szybko. Z radosnymi uśmiechami na twarzach wszyscy ruszyli do autokarów i pełni wrażeń wrócili do domów.

   

  Aleksander Kłodnicki         

 • Dzień Patrona 2015

   Patronem naszej szkoły od września 2008 roku jest Jan Brzechwa – jeden z najbardziej znanych i bliskich dzieciom poeta słynący z wielu zabawnych wierszy, rymowanek oraz autor książek poświęconych arcyciekawej postaci Ambrożego Kleksa -  podróżnika, czarodzieja, nauczyciela prowadzącego akademię dla chłopców, których imiona rozpoczynają się literą ”A”.

  Dzień Patrona, który corocznie świętujemy w maju, umożliwia przybliżenie uczniom sylwetki Brzechwy, daje możliwość radosnego obcowania z bohaterami jego wierszy oraz jest okazją
  do uczczenia osoby poety.

  W tym roku nasze szkolne święto miało formę podsumowania dokonań poszczególnych klas, które wykonywały różnorakie zadania związane z osobą patrona. Najmłodsi z klas I – III wykonali ilustracje do wierszy, klasa IV pisała listy do poety, uczniowie  klasy V układali wiersze, a najstarsi, czyli dziewczynki z klasy VI przygotowały prezentację multimedialną poświęconą Janowi Brzechwie.

  Uroczystość otworzył dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki, który przywitał wszystkich i przypomniał pokrótce historię wyboru patrona.

  Następnie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Prezentowali się w nim zwycięzcy przeprowadzonych wcześniej konkursów klasowych. Jury wybrało trzech laureatów: Joannę Urbańską, Nikodema Andrukiewicza i Mateusza Rychlickiego. Otrzymali oni dyplomy i nagrody rzeczowe.

  Kolejnym punktem programu była prezentacja przygotowana przez Magdalenę Lianę, Laurę Kokosińską i Karolinę Kurę. Podczas projekcji uczniowie, zwłaszcza ci młodsi, mieli możliwość zdobycia informacji o życiu i twórczości Jana Brzechwy.

  Wiele emocji dostarczyło rozstrzygnięcie konkursów. W kategorii „najciekawszy list do patrona” zwyciężyli: Hubert Przybylski, Szymon Kędzierski i  Bartosz Sołowiej. Najładniejsze wiersze o poecie napisali: Joanna Urbańska, Jakub Marciniak oraz Jan Izdebski. W tej grupie zdecydowanie wyróżnił się wiersz Asi. Jury oceniło również oryginalność i pomysłowość strojów, w jakie przebrały się dzieci, wcielając się  tym samym w wybraną postać z wiersza. Wszyscy, którzy brali udział w tej konkurencji zostali nagrodzeni słodkościami.

  Pięknym, kolorowym przerywnikiem był występ przedszkolaków, którzy zainscenizowali wiersz pt. „Na straganie”.

  Ostatnim punktem programu był quiz poświęcony Brzechwie. Po sprawdzeniu testu okazało się, że wszyscy uczniowie bardzo dobrze znają życie i twórczość swojego patrona, gdyż większość  udzielonych odpowiedzi była prawidłowa.

  Nauka i zabawa połączone ze sobą podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona sprawiły,
  iż uroczystość przebiegła w miłej, niepowtarzalnej atmosferze, a być może niektóre dzieci zachęcone i zaciekawione tym, co zobaczyły i usłyszały, po powrocie do domu chętnie sięgnęły na półkę z książkami i wybrały wiersze Jana Brzechwy jako wieczorną lekturę.

  Katarzyna Matoryn

  Zobacz prezentację: https://www.youtube.com/watch?v=PliSeJ1uYfU

 • ZAKOŃCZENIE KURSU NAUKI PŁYWANIA (II grupa)

   

     Dzień 11 maja 2015 był dniem, w którym nasi najmłodsi pływacy zakończyli  ponad dwumiesięczny kurs nauki pływania pod nazwą: „Umiem pływać”. Uczestniczyło w nim 15 uczniów z klasy pierwszej i drugiej naszej szkoły. Zajęcia odbywały się na basenie „Orka” w Bolesławcu pod fachowym okiem instruktorów. Zakres kursu obejmował ćwiczenia i zabawy oswajające z wodą oraz naukę techniki przygotowującą do pływania stylem dowolnym (kraulem) na piersiach i plecach. Początki – jak to zazwyczaj bywa – były niełatwe dla większości uczestników. Jednym z najtrudniejszych zadań była nauka zanurzania głowy pod wodą. Kto opanował to zadanie, łatwiej przyswajał sobie następne, trudniejsze umiejętności. Wśród nich były między innymi: otwieranie oczu pod wodą, leżenie na piersiach i na grzbiecie, wykonywanie prostych skoków do wody. To pływackie abecadło kończyły ćwiczenia nauki ruchów rąk i nóg do kraula na piersiach i na grzbiecie oraz nauka nurkowania w głąb. W międzyczasie odbywały się krótkie sprawdziany nabytych umiejętności, do których każdy podchodził z wielką powagą. Poza wymienionymi elementami nauczania techniki poruszania się w wodzie, odbywały się gry i zabawy znane dzieciom z zajęć na boisku szkolnym. Były tam więc: berki, wyścigi do oznaczonych miejsc, rzuty piłkami do celu, zjazdy na zjeżdżalni. Panowała sympatyczna atmosfera i świetna zabawa. Na ostatnich zajęciach z wielkim zadowoleniem każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu pływackiego.

  Aleksander Kłodnicki

   

   

   

   

 • PIŁKARZE MISTRZAMI GMINY

     Piłka nożna jest grą, którą najchętniej uprawiają wszyscy chłopcy. Rozgrywki piłkarskie zawsze dostarczają dużo emocji, zarówno samym zawodnikom, jak też kibicom. Taka sportowa atmosfera panowała dnia 29 kwietnia 2015 r. podczas turnieju piłkarskiego, jaki odbył się w Szkole Podstawowej w Kruszynie. Do walki o tytuł Mistrzów Gminy stanęło osiem drużyn. Zespoły podzielone zostały na dwie grupy. Nasi piłkarze trafili na zespoły z Trzebienia, Kruszyna i Ocic. Pierwsze spotkanie nie zapowiadało końcowego zwycięstwa naszej drużyny, gdyż w meczu przegraliśmy z Trzebieniem. Lecz jak przystało na prawdziwych sportowców, nasi chłopcy nie poddali się i dalej podejmowali walkę sportową w następnych spotkaniach. Kolejny mecz przyniósł remis z Kruszynem, a w następnym wysoka wygrana z Ocicami zapewniła naszym zawodnikom wyjście z grupy na II miejscu i dalszą walkę w półfinale. Wygrane spotkanie półfinałowe z Brzeźnikiem pozwoliło naszym młodym piłkarzom podjąć ostatnią walkę tego turnieju – grę o tytuł Mistrzów Gminy. Po zaciętym spotkaniu finałowym, w którym doszło do ponownego spotkania z Trzebieniem, nasza drużyna zdobyła zwycięską bramkę i do końca meczu nie pozwoliła odebrać sobie zwycięstwa. Piłkarze naszej szkoły zajęli I miejsce i zostali Mistrzami Gminy. Swoją postawą w całym turnieju pokazali, że póki piłka w grze, trzeba walczyć i nie poddawać się do samego końca. Gratulacje dla całego zespołu i powodzenia w dalszych spotkaniach w Finale Powiatu.

  Skład naszej mistrzowskiej drużyny:

  1. Ambroży Michał

  2. Grabowy Dominik

  3. Lasak Stanisław

  4. Trębacz Patryk

  5. Tur Kacper

  6. Tur Kamil

  7.Turczynowicz Daniel

   

  Aleksander Kłodnicki      

 • WIZYTA W GIMNAZJUM NR 2

  Od kilku lat Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu zaprasza przyszłych uczniów w progi swojej szkoły na spotkanie z nauczycielami oraz starszymi kolegami
  i koleżankami. W tym roku z zaproszenia skorzystali nasi szóstoklasiści, którzy już w czerwcu staną się absolwentami tzw. podstawówki i rozpoczną kolejny etap edukacji.
      24 kwietnia 2015 r. cała czternastka razem z wychowawczynią Panią Grażyną Ott udała się
  z wizytą do bolesławieckiego gimnazjum. Na miejscu wszyscy zostali serdecznie powitani przez przydzielonych opiekunów, którzy zajęli się wystraszonymi "szóstakami" bardzo życzliwie. Spotkanie przyszłych pierwszoklasistów ze szkołą otworzyły Panie - Dyrektor Maria Subik i Wicedyrektor Ewa Szajwaj, które zachęciły gości do obejrzenia "Baśni na opak" w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli.  Dzięki przezabawnym bajkom o królewnie Śnieżce, Jasiu i Małgosi oraz wilku i siedmiu koźlątkach lęki odeszły w kąt, a humory wyraźnie się poprawiły.
      Po przedstawieniu zakończonym burzliwymi oklaskami nasi uczniowie oraz uczniowie szkoły podstawowej z Ocic udali się na Miasteczko Rowerowe, na którym rywalizowali w biegu na orientację, a także musieli wykazać się znajomością znaków drogowych. Zwycięzcami zostali reprezentanci z Żeliszowa!
      Kolejnym punktem wizyty w gimnazjum był udział w lekcji matematyki, podczas której układano przestrzenne konstrukcje z klocków tak, by były zgodne z odpowiednimi na planszach cieniami. Przeprowadzono też doświadczenia laboratoryjne, dzięki czemu szóstoklasiści mogli poczuć namiastkę nowego przedmiotu, czyli chemii. Kolejną lekcją, chyba najbardziej oczekiwaną
  przez uczniów (zwłaszcza chłopców), była lekcja w-fu - i to w dużej sali sportowej! W zorganizowanej międzyszkolnej konkurencji sportowej - "czwórki" - Żeliszów pokonał SP Ocice 21: 4. Ale była radość!!
      Po wyczerpujących zajęciach nastąpił czas na odpoczynek, poczęstunek i zwiedzanie z przewodnikami szkoły. Trzeba przyznać, że choć gimnazjum jest okazałe, to jednak nasza mała szkoła jest lepiej wyposażona w sprzęt multimedialny, zadbana i bardziej kolorowa - po prostu ładniejsza!
      Podsumowaniem piątkowej wizyty w Bolesławcu było otrzymanie z rąk dyrektora szkoły pisemnego podziękowania za skorzystanie z zaproszenia, oraz obejrzenie przedstawienia w języku niemieckim "Bezczelny Czerwony Kapturek". Miło było widzieć w nim naszych dawnych absolwentów, którzy już w czerwcu opuszczą mury gimnazjum, robiąc miejsce dla obecnych jeszcze szóstoklasistów, między innymi, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy z Żeliszowa.

   
  Grażyna Ott

 • JAK SIĘ UCZYĆ?

  W środę, 22 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Pana Marka Szurawskiego. W ramach projektu szkoleniowego odwiedził nas wybitny znawca technik uczenia się i zapamiętywania,  a prywatnie dziennikarz, tłumacz i żeglarz. Zajęcia warsztatowe odbywały się w dwóch grupach - klasy III-IV oraz V-VI. Wykładowca podzielił się z uczestnikami warsztaów wiedzą na temat mozliwości samodzielnej pracy nad doskonaleniem technik zapamiętywania wiekszych patrii tekstu lub ciagu liczb. Po kilkunastu minutach uczestnictwa w zajęciach każdy mógł osobiście przekonać się, że zasoby pamięci można rozwijać poprzez samodzielne ćwiczenia.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • Baśń muzyczna "W tajemniczej krainie krasnali"

  We wtorek, 21 kwietnia w kinie Forum uczniowie klas młodszych wraz z przedszkolakami obejrzeli baśń muzyczną w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci i Młodzieży „DUDUŚ” z Łodzi. Przedstawienie było pogodne i wesołe, pełne śpiewu, tańca oraz ruchu scenicznego.

   

  Historia  opierała się na tematyce baśniowej, w postaci wesołej przygody w dosyć dobrze znanym dzieciom świecie. W tajemniczej krainie mieszkało wielu bajkowych bohaterów: malutkie smerfy, króliczki, złośliwy troll Szczerbol, czarownica Hogata, niedźwiadek Miodojadek ,a nawet skrzaty. Wartkiej akcji towarzyszyły błyskotliwe i zabawne dialogi, po których słychać było salwy śmiechu, a dobrze znani bohaterowie baśni wzbudzali niezwykle żywiołowe reakcje u dzieci.  Przedstawienie bardzo się im podobało, przede wszystkim dlatego, że mogły w nim brać aktywny udział. Młodzi widzowie chętnie współpracowali, dawali rady, wskazówki i podpowiedzi. Dzieci czuły, że bez ich pomocy główny bohater nie pokonałby wszystkich przeciwności losu, co powodowało, iż czuli się ważnymi uczestnikami toczącej się historii. Każdy mógł poczuć się pomocnym bohaterem. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Dzieci uśmiechnięte, zadowolone z konkursów, zabaw, gier podczas występów marzą już o następnym wyjeździe.

   

  opiekunowie   

 • UCZĘ SIĘ BEZPIECZNIE ŻYĆ 2015

     W dzisiejszych czasach każdy z nas może stać się świadkiem lub uczestnikiem nagłych zdarzeń i sytuacji wymagającymi podjęcia zdecydowanych i natychmiastowych działań. Bywa, że stajemy się przypadkowymi świadkami wypadku komunikacyjnego, pożaru lub innych zdarzeń zagrażających zdrowiu lub życiu ludzi. Ważnym jest wtedy, aby wiedzieć jak szybko ocenić sytuację i przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową.

  Jednym ze sposobów przygotowania się do tego typu zadań są konkursy znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 17 kwietnia 2015,   w konkursie zorganizowanym już po raz jedenasty Państwowej Karkonoskiej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Troje uczniów z oddziału przedszkolnego: Tymon Dudek, Maja Kuczyńska i Dominika Lech, troje z klasy trzeciej: Kamila Dudek, Natalia Kura i Laura Okrasa oraz trójka czwartoklasistów: Kamila Czajka, Martyna Czuchraj i Krzysztof Turek.

  Każda trójka startowała w swojej kategorii wiekowej poruszając się we wcześniej zaplanowanej kolejności po sześciu punktach, gdzie czekały ich zaaranżowane przez organizatorów sytuacje, w których należało odpowiednio się zachować, właściwie zareagować i wykazać wiedzą z zakresu pierwszej pomocy.

  Dziewczęta z klasy III musiały np. poradzić sobie z poszkodowanym z udarem słonecznym, zatrutym lekami, skaleczonym ostrym narzędziem, odpowiednio zareagować w spotkaniu z chorym lub agresywnym zwierzęciem.

  Zadaniem dla klasy IV było między innymi bandażowanie rannego, sztuczne oddychanie, reagowanie w przypadku przemocy w szkole, poruszanie się środkami komunikacji miejskiej.

  Wszystkie zadania były bardzo skrupulatnie oceniane przez sędziów. Każda z kategorii wiekowych została oceniona osobno. Pełne wyniki można znaleźć pod adresem:

  http://www.euroregion-nysa.pl/images/stories/Konkurs2015/razemjeleniagora.pdf

     Udział w konkursie „Uczę się bezpiecznie żyć” pokazał, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy w codziennym życiu oraz jak jeszcze wiele musimy nauczyć się, aby być w pełni przygotowanymi do podejmowania trudnych działań ratowniczych.

  Renata Gogulska

  Joanna Sawicka

  Aleksander Kłodnicki

   

 • ZAKOŃCZENIE ROZGRYWEK SIATKARSKICH DWÓJEK

     W czwartek, 16 kwietnia 2015 r. nasza szkoła gościła drużyny siatkarskie chłopców z klas czwartych – „ dwójki”. Tego dnia w sali sportowej  odbył się turniej, którego stawką był tytuł – Mistrzów Powiatu. Wzięło w nim udział sześć drużyn – mistrzów gmin powiatu bolesławieckiego.

  Zespoły podzielono na dwie grupy, po trzy w każdej. Nasi siatkarze w pierwszym meczu trafili na zespół bolesławieckiej „czwórki”, z którym przegrali 0:2. Jednak ta porażka spowodowała, że w następnych dwóch spotkaniach z Wartą Bolesławiecką i Gromadką pokazali swój sportowy charakter, pokonując te zespoły w dwóch setach. Ostatnim meczem turnieju było spotkanie, którego stawką był tytuł Mistrzów Powiatu. Nasi siatkarze ponownie stanęli naprzeciwko bolesławieckiej „czwórki”. Podobnie jak w pierwszym spotkaniu, tak i w ostatnim, ulegli drużynie gości. Zajęli w całym turnieju wysokie II miejsce i zostali pierwszy raz w swojej młodej karierze sportowej – Wicemistrzami Powiatu.

  Wszystkie spotkania z udziałem naszych chłopców stały na bardzo dobrym, wysokim poziomie. Niejednokrotnie nasze mocne zagrywki przysparzały przeciwnikom sporo problemów w przyjęciu pierwszych piłek. Również szybkie rozegranie zakończone efektownym przebiciem piłek w wolne miejsca, deprymowało przeciwników i wielokrotnie wybijało ich z rytmu gry.

  Gratulacje dla całego zespołu i powodzenia w dalszych startach w przyszłym sezonie szkolnej ligi siatkarskiej.

  Skład reprezentacji naszej szkoły:

  1. Kalina Jakub

  2. Lipiński Konrad

  3. Trębacz Patryk

  4. Tur Kamil

  5. Walicki Patryk

  6. Wyskup Marek

  Aleksander Kłodnicki

 • KONKURS PIOSENKI

  10-go kwietnia uczennice naszej szkoły – Joanna Urbańska z klasy V oraz grupa z klasy III: Natalia Kura, Amelia Tobiasz, Kamila Dudek i Julia Mozgwa zaprezentowały swoje umiejętności wokalno - lingwistyczne w I Gminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bożejowicach. Konkurs objęty został patronatem Wójta Gminy Bolesławiec i odbył się pod hasłem Cantus linguam docet czyli Śpiew uczy języka. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko zdolnościami wokalnymi i językowymi, dobrym słuchem muzycznym i prawidłową wymową, ale też odpowiednią interpretacją utworu, która świadczy o rozumieniu śpiewanego tekstu. Nasza solistka Joanna zaśpiewała piosenkę w języku angielskim „Don’t worry be happy” , a zespół zaprezentował utwór niemieckojęzyczny  „ Die Biene Maja” . Występy zostały przyjęte  dużym aplauzem i uznaniem publiczności.  Oprócz dobrej zabawy na wszystkich uczestników czekały dyplomy i drobne niespodzianki.

  Karolina Zdrowowicz

 • MISTRZOWIE GMINY Z KLASY IV

     Dzień 26 marca 2015 r. na długo zostanie zapamiętany przez reprezentantów naszej szkoły w mini piłce siatkowej. W tym właśnie dniu stanęli oni do walki o tytuł Mistrzów Gminyw mini piłce siatkowej chłopców klas IV „dwójek”. W tego typu rozgrywkach gra toczy się na boisku o wymiarach 5 x 4 m do dwóch wygranych setów, a siatka zawieszona jest na wysokości 2 m.
  W rozgrywanych w naszej szkole zawodach uczestniczyły trzy zespoły. Grano – każdyz każdym. W pierwszym spotkaniu nasi młodzi siatkarze spotkali się z drużyną z Kraśnika Dolnego, którą pokonali. Drugim zespołem, z którym zmierzyli się nasi chłopcy, byli zawodnicy z Ocic. Również i te spotkanie zakończyło się wygraną naszej drużyny, która wygrywając dwa spotkania z kompletem punktów zajęła I miejsce. Nasi młodzi siatkarze zdobyli pierwszy w swojej karierze tytuł – Mistrzów Gminy w tej bardzo widowiskowej dyscyplinie sportowej, jaką jest siatkówka i awansowali do kolejnego etapu rozgrywek w tej grze – Mistrzostw Powiatu. Gratulujemy im dużego sukcesu i życzymy dalszych, w rozpoczynającej się karierze sportowej.  

  Skład naszej drużyny:
  1. Kalina Jakub
  2. Tur Kamil
  3. Walicki Patryk
  4. Wyskup Marek


  Aleksander Kłodnicki

 • POWITANIE WIOSNY

     Wiosna jest tą porą roku, na którą chyba wszyscy oczekują z niecierpliwością. Wraz z jej nadejściem dni stają się dłuższe, słońce mocniej przygrzewa, a cała przyroda wokół budzi się do życia. Aby jednak wiosna zawitała, należy ją godnie przywitać. W naszej polskiej tradycji istnieje zwyczaj żegnania zimy i radosnego powitania wiosny.
  Społeczność naszej szkoły przywitała nadejście nowej pory roku w dniu 20 marca 2015 r.
  W atmosferę tego dnia wprowadziły wszystkich dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego, które w ciepłych słowach „zaprosiły” wiosnę do nas. Po powitalnych wierszach wszystkie klasy zdawały test ze znajomości wiosennych zwiastunów, jakie przychodzą wraz
  z tą nadchodzącą porą roku. Po udanym dla każdej klasy sprawdzianie, wszystkim zebranym zaprezentowali się uczniowie poprzebierani w wiosenne, kolorowe stroje, przygotowane specjalnie na tę chwilę. Następną atrakcją imprezy był pokaz kukieł marzann – symboli odchodzącej zimy, przygotowanych przez każdą z klas. Po pokazach wszyscy udali się na miejsce ich spalenia. Podczas symbolicznego żegnania zimy chłopcy z klasy IV przypomnieli obecnym, że z wiosną należy również dbać o swoją tężyznę fizyczną. Zaprezentowali zestaw ćwiczeń fizycznych rozwijających sprawność ogólną, tak potrzebną do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Do tych wspólnych ćwiczeń włączyła się większość naszych uczniów. Prezentację uzupełniły zabawy i ćwiczenia z piłkami do gier sportowych. Powoli uroczystość powitania wiosny dobiegła końca. Wracając do szkoły, wszyscy cieszyli się, że najpiękniejsza pora roku jest już z nami.

  Aleksander Kłodnicki

 • MODA W NIEMIECKIM WYDANIU

  11-go marca grupa uczniów z klas piątej oraz szóstej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie już po raz trzeci brała udział w zajęciach języka niemieckiego odbywających się w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu w ramach projektu „Deutsch für die Grundschule”.

  Zajęcia od samego początku cieszą się wśród uczniów bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w przygotowania do  nich. Uczniowie współpracują z rówieśnikami z Bożejowic, Trzebienia, Dąbrowy i Bolesławca. Celem spotkań jest nie tylko poszerzanie umiejętności i kompetencji językowych uczniów poprzez zabawę, ale również zapoznaniez nową szkołą, pokonywanie barier, nawiązanie kontaktów ze starszymi koleżankami i kolegami.


  Tym razem zajęcia odbyły się pod hasłem  „Rund um die Mode” – Wokół mody.  Uczniowie zostali podzieleni na grupy . Pod okiem swoich opiekunów – gimnazjalistów, wśród których byli również nasi absolwenci, indywidualnie wykonywali, a następnie opisywali w języku niemieckim stworzone przez siebie projekty modowe. Po przełamaniu pierwszych lodów kolejnym krokiem było grupowe działanie – wykonanie wspólnego projektu kreacji i zaprezentowanie efektów pracy na forum. Zadanie to angażowało każdego członka grupy i wymagało wykazania się znajomością słownictwa i wyrażeń z zakresu  realizowanej tematyki, jak również współpracy, dobrej komunikacji i organizacji.

  Nasi uczniowie zasłużyli na uznanie prezentując swoje zainteresowania w Konkursie Talentów. Uczennice Marcelina Czuchraj, Karolina Kura w duecie zaśpiewały piosenkę pt. „Was ist in und was ist aus”, a Magdalena Liana przy pomocy koleżanki Laury Kokosińskiej zaprezentowała po niemiecku  swoją pasję, którą jest szkicowanie. Jej prace wzbudziły wśród obecnych ogromny podziw. Oba występy zostały przyjęte i  nagrodzone głośnym aplauzem i aprobatą. Koniec marcowego spotkania uwieńczył wspólny pokaz mody. Uczniowie zaprezentowali najnowsze modowe trendy. Każda kreacja była  w trakcie pokazu bogato komentowana przez profesjonalistki w tej dziedzinie – uczennice gimnazjum.

  Spotkanie dobiegło końca, uczniowie bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń  i motywacji do dalszej pracy z językiem niemieckim nie mogą doczekać się kolejnego – ostatniego majowego spotkania kończącego działania projektowe. Zajęcia zaowocowały nie tylko nową wiedzą, ale również  nowymi przyjaźniami.

  Karolina Zdrowowicz

 • SUKCES MŁODYCH RECYTATORÓW


  Dnia 20 lutego 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kruszynie odbyły się gminne eliminacje Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK, w których wzięło udział 29 uczniów szkół podstawowych. Naszymi reprezentantami byli zwycięzcy etapu szkolnego konkursu: Dominika Wróblewska i Nikodem Andrukiewicz - oboje z klasy IV oraz Dominik Grabowy z klasy VI. Niestety, szalejąca epidemia grypy wykluczyła Joasię Urbańską z klasy V z rywalizacji o tytuł laureatki.
  A nie ukrywamy, że szanse na jego zdobycie miała ogromne...
  Nasi młodzi recytatorzy po raz pierwszy stanęli w tak poważnym konkursie i od razu odnieśli duży sukces, ponieważ wszyscy troje wrócili z nagrodami. Komisja w składzie Maria Sobolska i Daniela Połetek doceniła dobór repertuaru, interpretację oraz kulturę słowa wykonawców, przyznając Dominikowi Grabowemu III miejsce, a Dominice Wróblewskiej i Nikodemowi Andrukiewiczowi  wyróżnienia. Gratulujemy!
  Miło nam poinformować, że Dominik będzie reprezentował naszą gminę na powiatowym etapie konkursu, który odbędzie się w Teatrze Starym w Bolesławcu.
  Grażyna Ott

 • MIstrzowie gminy

   Szkolne rozgrywki w zespołowych grach sportowych zawsze niosą ze sobą dużą dawkę emocji. Dotyczy to każdej gry zespołowej, w tym również gry w piłkę siatkową. Każdy mecz, każde rozegranie piłki wywołuje u wszystkich zawodników duże napięcie. Dlatego tak bardzo ważnym jest wszechstronne przygotowanie zawodników do każdego spotkania. I nie chodzi tu tylko o sprawność motoryczną, w tym jakże ważne: szybkość, skoczność, zdolność podejmowania szybkich decyzji w krótkim czasie, ale również o dużą odporność psychiczną. Ważne jest to, aby „nie poddawać się” w trudnych dla swojej drużyny momentach gry. Liczy się tu także współdziałanie całej drużyny w każdym spotkaniu, każdej akcji meczu. Wiedzieli o tym nasi reprezentanci szkoły, którzy dnia 19 lutego w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym stanęli do walki o tytuł Mistrzów Gminy w mini piłce siatkowej chłopców klas VI „czwórek”. W zawodach uczestniczyły zespoły z czterech szkół naszej Gminy. Grano „każdy z każdym”. Z trzech rozegranych przez naszą drużynę spotkań nasi młodzi siatkarze wszystkie wygrali. O sukcesie w każdym meczu zadecydowała skuteczna zagrywka  wszystkich naszych graczy oraz kończące każdą akcję przebicia piłek na połowę przeciwnika tak, żeby ten nie mógł jej odebrać. Trzeba dodać, że w ciągu trzech lat nasi zawodnicy trzykrotnie zdobywali tytuł Mistrzów Gminy w tej grze. Wielkie gratulacje dla całej drużyny za potwierdzenie swojej klasy sportowej. Teraz naszych siatkarzy czeka walka w Finale Mistrzostw Powiatu, gdzie po raz trzeci staną do obrony tytułu mistrzowskiego.
  Życzymy im tego, jak i dalszych sportowych sukcesów.

  Skład naszej drużyny:
  1. Ambroży Michał
  2. Grabowy Dominik
  3. Lasak Stanisław
  4. Petrus Szymon
  5. Tur Kacper
  6. Tur Kamil
  7. Turczynowicz Daniel


  Aleksander Kłodnicki

 • „Muzyka na 5”

  Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzyki prowadzonej przez muzyków Filharmonii Jeleniogórskiej. Artyści postarali się  przybliżyć dzieciom zasady muzyki i elementy dzieła muzycznego.

  Uczniowie poznali, a niektórzy przypomnieli sobie, co to jest rytm,  metrum oraz tempo utworu. Świetnie poradzili sobie z zagadkami muzycznymi – rozpoznawali w jakim metrum są wysłuchane fragmenty kilku  utworów  muzycznych.

  Rytm flamenco dzieci ,z pomocą prowadzącej, zagrały na marakasach, a inni odtańczyli bałkański taniec – ryczenica w metrum na siedem.

  Pan Jan, grający na puzonie, zademonstrował płynne przechodzenie dźwięku, co w muzyce nazywa się glissando.  Mogliśmy porównać, jak brzmią instrumenty  bez akcentu i z akcentem. Zgodnie wszyscy stwierdzili, że bez akcentu brzmią, jakby miały się rozsypać.

  W wykonaniu muzyków wysłuchaliśmy dwóch  utworów - „Walca” Piotra Czajkowskiego oraz „Przybij piątkę”. Obie kompozycje w metrum na pięć.

  Dzisiejsza lekcja muzyki podobała się uczniom, i miejmy nadzieję, na długo zostanie w ich pamięci.

   

  Mariola Tyc

 • Szkolny Konkurs Recytatorski "Pegazik"

   

  Dnia 09.02.2015 r. odbyły się szkolne eliminacje do XX Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Wzięło w nim udział 12 uczestników z klas IV - VI, którzy pozwolili  zgromadzonej publiczności spotkać się  z "żywym słowem poetyckim". Przekrój repertuarowy prezentowanych tekstów był bardzo szeroki, począwszy od znanych utworów Jana Brzechwy poprzez żartobliwy tekst Juliana Tuwima o bożej krówce, kończąc na obszernym fragmencie filozoficznej przypowieści o Małym Księciu.
  Komisja konkursowa w składzie - Panie: Mariola Tyc, Agnieszka Kamińska i Grażyna Ott po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła przyznać główne nagrody: Joannie Urbańskiej z kl. V, Dominice Wróblewskiej z kl. IV, Dominikowi Grabowemu z kl. VI oraz Nikodemowi Andrukiewiczowi z kl. IV. Uczniowie ci będą reprezentować naszą szkołę w etapie gminnym "Pegazika" w Kruszynie. Już teraz trzymamy za nich kciuki!
   Pozostali wykonawcy zajęli równorzędne piąte miejsca. Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy, słodkie upominki i gromkie brawa całej widowni.
  Grażyna Ott

 • Dlaczego kochamy babcie i dziadków?

  Dlaczego kochamy babcie i dziadków? Chyba za to po prostu, że są. Dla wielu dzieci obecność babć i dziadków jest niemal tak samo oczywista i konieczna jak obecność rodziców. Bez nich nie byłoby pełnej rodziny. Większość dzieci jest o tym najszczerzej przekonana. Dlatego święto seniorów naszych rodzin wywołuje zawsze tak wielkie emocje. I jest tak oczekiwane przez wszystkich – zarówno wnuczęta jak i dziadków.

  Zgodnie z wieloletnią tradycją, to piękne rodzinne święto uczciliśmy w Żeliszowie popisami artystycznymi młodszej części naszych uczniów, wspólną zabawą i spotkaniem przy pysznym cieście i kawie. W tym roku – sporo później niż wynika z kalendarza – zebraliśmy się szóstego lutego z powodu wczesnych w tym roku ferii.

  Zaproszeni dużo wcześniej dziadkowie stawili się, jak zawsze w bardzo licznym gronie i zdecydowana większość wnucząt miała z kim dzielić radość spotkania.

  Występy zaczęli najmłodsi artyści. Wszystkie dzieci zaangażowane zostały do popisów scenicznych i zaprezentowały bezbłędnie wyuczone wiersze i piosenki. Gościom niezwykle podobały się dowcipne życzenia wygłoszone przez najmłodszych aktorów, którzy potrafili zapamiętać naprawdę imponującą ilość tekstu.

  Pierwszaki zabrały popisały się w tym roku dynamicznym tańcem, w którym musieli wykazać się dobrą koordynacją i integracją całej grupy.

  Drugoklasiści poza popisem recytatorskim przygotowali również taniec, ale w dużo bardziej nowoczesnej, wręcz dyskotekowej aranżacji, która wywołała żywy aplauz widzów.

  Uczniowie klasy trzeciej w poetyckiej formie zastanawiali się, co było, gdyby nagle zniknęli babcia lub dziadek i zgodnie doszli do wniosku, że to przecież niemożliwe. Zaprosili też śpiewająco babcie i dziadków na wspólny spacer, a na zakończenie pochwalili się grą na fletach, którą to umiejętność zaczęli niedawno ćwiczyć.

  Zwieńczeniem części artystycznej były śpiewane przez wszystkich uczniów, gromkie życzenia stu lat dla wszystkich babć i dziadków oraz wręczenie samodzielnie przygotowanych prezentów. Mogli je wspólnie podziwiać przy suto zastawionych stołach zapełnionych pysznymi ciastami, jak zawsze świetnie przygotowanymi przez niezawodne mamy.

  Chcieliśmy, aby po miłej uroczystości została nam pamiątka, dlatego na zakończenie poprosiliśmy zgromadzonych, aby wspólnie z dziećmi, z przygotowanych wcześniej kolorowych, papierowych kółek wykonali rodzinne portrety techniką płaskiego orgiami. Pomysłowość twórców daleko przerosła oczekiwania autorek zabawy. Wykonane dziś prace utworzą małą galerię, która przypominała będzie o wspólnie spędzonych chwilach. Bo w tym szczególnym święcie najważniejsze jest chyba właśnie to, aby uświadomić sobie jak cenny dla wszystkich jest czas spędzony razem.

  Joanna Sawicka

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Jana Brzechwy w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć