Nawigacja

 • Podsumowanie projektu „Pomagamy rozwinąć skrzydła – rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie”


   W styczniu bieżącego roku zakończył się realizowany w naszej szkole od lutego 2014 roku projekt „Pomagamy rozwinąć skrzydła – rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie”.  Projekt realizowany był w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przy współpracy z Fundacją „Równy Start” Pani Moniki Pająk.  Umożliwił on uczniom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Uczestniczyło w nim 71 osób.  
   8 osób brało udział w zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez Panią Katarzynę Matoryn,  
  8 osób doskonaliło umiejętności matematyczne pod okiem Pani Agnieszki Kamińskiej, zaś 55 uczniów uczyło się języka angielskiego z Panią Agnieszką Krysą.        
   Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w wymiarze 45 minut. Lekcje przeprowadzano najczęściej metodą gier i zabaw, do czego przydatne były uzyskane w ramach projektu pomoce dydaktyczne,
  m.in.: puzzle ortograficzne, zestaw gier matematycznych, zbiory zadań z matematyki, karty obrazkowe, obrazkowe słowniki językowe, książki do nauki języka angielskiego.  Dodatkowo szkoła została wyposażona w nową tablicę interaktywną, dzięki której tok lekcji można było wzbogacić o nowe programy multimedialne, np. Time Domino, Ortograficzne Graffiti.  Dzięki zabawowej formie zajęć dzieci chętnie i aktywnie w nich uczestniczyły. Poprzez działanie pogłębiały swoje umiejętności językowe i matematyczne, wzbogacały swój zasób słownictwa, nauczyły się nowych zwrotów, zasad i reguł ortograficznych. Warto podkreślić, że większość pomocy dydaktycznych, z których korzystały dzieci podczas zajęć została im przekazana na własność.         
  Mamy nadzieję, że czas i wysiłek włożony przez uczniów zaprocentuje w przyszłości zwiększeniem ich kompetencji w zakresie nauczanych przedmiotów.
                          
                               Katarzyna Matoryn
                              Agnieszka Kamińska
                              Agnieszka Krysa
   

 • Święta tuż, tuż…


   Dnia 15 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Rodzice, uczniowie oraz nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej,      aby wspólnie przygotować ozdoby bożonarodzeniowe. Profesjonalnym instruktażem w tym zakresie służyły Panie: Elżbieta Fularz, Olga Burdyna i Danuta Kędzierska. Zapał do pracy wykazywali wszyscy zgromadzeni, nie wyłączając najmłodszych - kilkuletnich uczestników warsztatów, przybyłych wraz       z rodzicami. Uczymy się współpracy na wielu płaszczyznach, a poniedziałkowe spotkanie  pokazało,     że przygotowania do świąt Bożego Narodzenia mogą mieć szerszy wymiar, wykraczający poza grono najbliższej rodziny. W trakcie warsztatów wykorzystano materiały przygotowane wcześniej przez uczniów i nauczycieli, a także elementy dekoracyjne zakupione specjalnie na tę okazję przez Radę Rodziców. Ponadto współorganizatorki  przedsięwzięcia z ramienia rodziców - Panie Agnieszka Buchowska i Aneta Koryluk, przygotowały samodzielnie znaczną część materiałów wykorzystanych    do wytworzenia wyjątkowych stroików.
  Ekspozycja wszystkich ozdób świątecznych, powstałych w wyniku wspólnej pracy, będzie miała miejsce 18 grudnia 2014 r. W tym dniu zapraszamy wszystkich chętnych na godzinę 16:15           do obejrzenia jasełek przygotowanych przez uczniów.
  Arkadiusz Kruszelnicki

 • ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z PŁYWANIA


     Dnia 15 grudnia 2014 r. dobiegły końca zajęcia nauki pływania na basenie „Orka”
  w Bolesławcu. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy III naszej szkoły. Podczas dziesięciu  zajęć nasi młodzi pływacy poznawali ćwiczenia polegające na oswajaniu z wodą, a więc: zanurzaniu się pod wodą, otwieraniu oczu, wykonywaniu wydechów do wody. Po tych wstępnych ćwiczeniach następowały trudniejsze, a mianowicie: skoki do wody, nurkowanie w głąb z wyławianiem z dna basenu kolorowych krążków. Ostatnim elementem, który dzieci powinny opanować była nauka techniki pracy rąk i nóg w pływaniu kraulem na plecach
  i piersiach. Temu zagadnieniu poświęcono najwięcej czasu. Początkowo pływano z deskami piankowymi, ale stopniowo do końca kursu większość dzieci zaczynała samodzielnie pływać wzdłuż basenu. Zajęcia z nauki i doskonalenia pływania przeplatane były różnego rodzaju zabawami wykonywanymi w wodzie. Były więc: berki, wyścigi pojedynczo i parami,
  gra w koszykówkę wodną, przechodzenie między nogami kolegów pod wodą, zjazdy na brzuchu, plecach i bokach ze zjeżdżalni.
  Podczas tego krótkiego, ale intensywnego kursu nauki pływania, nasi trzecioklasiści przełamali w sobie lęk przed wodą, w podstawowym stopniu opanowali naukę pływania stylem dowolnym oraz poznali dużo zabaw i gier w środowisku wodnym. Na koniec z dużym uśmiechem odbierali z rąk pani Iwony – instruktorki pływania, certyfikaty świadczące
  o ukończeniu kursu.

  Aleksander Kłodnicki

 • Kolejna "żywa lekcja historii" w Żeliszowie


  Współpraca naszej szkoły z Biblioteką Gminną w Żeliszowie układa się znakomicie. Uczniowie korzystają nie tylko z bardzo bogatego księgozbioru czy też zajęciach dydaktycznych mających na celu poznanie tutejszej książnicy od podszewki, ale również z innych atrakcji oferowanych przez tę placówkę. Dzięki inicjatywie Pani Danuty Kędzierskiej, pracownika biblioteki, uczniowie klas III - VI w dniu 11.12.2014 r. mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądały trudy życia codziennego rycerzy w epoce średniowiecza.
  Zaproszona do Żeliszowa Grupa Artystyczna Pokazy Historyczne "Hegemon" z dużym rozmachem
  i ogromnym poczuciem humoru zaprezentowała dwugodzinny program, który tym razem pozwolił dzieciom w namacalny sposób (dosłownie!) przyswoić wiedzę odnoszącą się do czasów wieków średnich. Bogata dekoracja, rekwizyty oraz bezpośredniość przybyłych rycerzy sprawiły, iż uczniowie z zapartym tchem słuchali ciekawostek historycznych i z wypiekami na twarzy obserwowali pojedynki rycerskie. Co najważniejsze, sami mogli założyć niektóre elementy zbroi czy spróbować jak najdłużej utrzymać w dłoni miecze. Okazało się, że zadania te nie były wcale takie proste do wykonania, gdyż głowy i ręce wybrańców ledwie utrzymywały ciężar kilkukilogramowych hełmów i białej broni. Wiele śmiechu wśród dzieci wywołały ćwiczenia gimnastyczne w pełnej zbroi znamienitego rycerza - Tomasza herbu Lis. Pompki i przysiady gościa zostały nagrodzone gromkimi brawami, a jego potyczki z giermkiem w fechtunku, również Tomaszem, przyniosły temu drugiemu dowód sympatii w postaci głośnego skandowania zagrzewającego do walki "Pan gier-mek!, Pan gier - mek!, Pan gier - mek!"
  Możliwość udziału w tak niecodziennej lekcji historii z pewnością przyniosła wszystkim jej uczestnikom same korzyści - zabawę, radość, a przede wszystkim umiejętnie przekazaną wiedzę. Dziękując Panom Tomaszowi Miękusowi i Tomaszowi Sokołowskiemu oraz organizatorce zajęć, obiecano, że w następnym spotkaniu z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej wszyscy stawią się na 100% i będą, jak dzisiaj, bardzo aktywni. Bo na uczniach Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
  w Żeliszowie można polegać jak na Zawiszy.
  Grażyna Ott

 • Andrzejki w szkole

     „Niech święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze” – z takim zawołaniem dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przywitały wszystkich zebranych w sali sportowej naszej szkoły w czwartek 27 listopada, rozpoczynając coroczną zabawę andrzejkową. Dzisiejsze zabawy andrzejkowe swoim rodowodem sięgają daleko w głąb historii. Za ich kolebkę powszechnie uważana jest starożytna Grecja. Zaś w Polsce pierwsze wzmianki o obrzędach andrzejkowych zostały znalezione już w XVI wieku. Ten wieczór wróżb odprawianych 29 listopada, początkowo zarezerwowany był tylko dla kobiet. Panowie mieli swój wieczór pięć dni wcześniej, w noc świętej Katarzyny. Obecnie andrzejki i katarzynki odbywają się wspólnie. Bawią się na nich razem kobiety i mężczyźni. Jest to czas spotkań ze znajomymi, a wróżby i przepowiednie traktuje się, jako kontynuację tradycji, choć z wielkim przymrużeniem oka.
     Podobnie było w czwartkowy wieczór, gdzie w udekorowanej sali uczniowie ze wszystkich klas wspólnie się bawili. Chętni poznania swojej bliższej i dalszej przyszłości udawali się do naszych „szkolnych wróżek” i z wielką ciekawością odkrywali to, co ich w życiu jeszcze czeka. W czasie między tańcami i wspólną zabawą przeprowadzone zostały konkursy. W jednym z nich pod nazwą: „Mam talent” występujący prezentowali swoje uzdolnienia.
  Z dziewięciu występujących uczestników wyróżnienia otrzymali: Dominika Lech z oddziału przedszkolnego za recytację wiersza, Natalia Kura i Laura Okrasa- obie z klasy III za utwory śpiewane oraz Łukasz Szymański z klasy II, który jak prawdziwy wodzirej śpiewając piosenkę, poprowadził wszystkich do wspólnego tańca wokół sali.
  Tradycją zabaw andrzejkowych naszej szkoły jest również przebieranie się w ciekawe, nietypowe stroje. W konkursie na: „Najciekawsze przebranie andrzejkowe”, wyróżnienia otrzymali: Maria Lasak, Jakub Wróblewski- oboje z klasy pierwszej i Kamila Dudek z klasy trzeciej.
      Jak i wszystko, tak i wieczór andrzejkowy szybko dobiegł końca. Opuszczający salę uczestnicy zabawy wracali do swoich domów z nadzieją, że ten magiczny wieczór na długo jeszcze pozostanie w ich pamięci.

  Aleksander Kłodnicki

 • Wycieczka przedszkolaków

  Dnia 20 listopada 2014 r. dzieci przedszkolne wyjechały na swoją pierwszą wycieczkę. Celem było obejrzenie, wraz z uczniami klas I-III, spektaklu przedstawionego przez Teatr Współczesny z Krakowa - „W krainie Króla Lwa”. To wzruszająca historia na motywach jednego z najpopularniejszych filmów dla dzieci. Widzowie przenieśli się w malowniczy świat afrykańskiej sawanny. Za pomocą kolorowych kostiumów, pięknych masek, wesołych piosenek oraz  pomysłowej scenografii wzbogacona została wiedza o żyjących tam zwierzętach oraz ich środowisku naturalnym. Dostarczyło to najmłodszym  odbiorcom niezapomnianych wrażeń. Obawy związane z pierwszą w życiu podróżą  autobusem bez mamy poszły w zapomnienie. A głośny przekaz tekstów przez aktorów lub przejście „młodego królewicza Leona” pośród rozemocjonowanej widowni w trakcie przedstawienia, zostały już za nami. Nie budzą żadnego niepokoju. Wszyscy są szczęśliwi z odbytej podróży i oczekują nowych , ciekawych wrażeń.

   

   

  Renata Gogulska

   

   

   

   

   

 • Pan Twardowski w Bolesławcu!

  Dnia 18 listopada uczniowie klas IV - VI mieli okazję kontynuować zajęcia z edukacji teatralnej, uczestnicząc w spektaklu pt. "Pan Twardowski".  Tym razem stali się oni aktywnymi widzami sztuki wystawianej przez krakowski Teatr Współczesny, który gościnnie występował w Bolesławcu na zaproszenie BOK-MCC.
  Niektórzy z uczniów naszej szkoły po raz pierwszy przekroczyli progi "Forum", będąc wyraźnie pod jego wrażeniem. Zanim rozpoczęło się przedstawienie, wszyscy wygodnie zasiedli w fotelach i czekali na dźwięk trzeciego gongu. Po nim, na scenie ukazały się postaci znanej legendy o "pierwszym Polaku na Księżycu". Aktorzy w sposób humorystyczny pokazali barwne perypetie Jana Twardowskiego. Mimo że przystojny medyk do żeniaczki się nie palił, spotkał na swojej drodze życiowej przebojową kwiaciarkę Ofkę, która zagięła parol na nieszczęśnika i w końcu poprowadziła do ołtarza. Oczywiście nie tylko rezolutna żonka próbowała kierować mężem, ale co gorsza na jego duszę czyhał sam Mefistofeles - osobnik z piekła rodem.
  Zabawna i pełna magii opowieść o sprytnym Twardowskim, ubarwiona piosenkami oraz efektami specjalnymi wprowadziła wszystkich widzów w świetny nastrój. Wyrazem uznania dla popisowej gry aktorów i pracy całego zespołu teatralnego były gromkie brawa i prośby o bis!
  Grażyna Ott

 • Teatr i ja


  Dnia 18 listopada 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie wyjechali do Bolesławca w ramach projektu "Teatr i ja", którego celem jest przybliżenie idei teatru oraz jego historii młodym ludziom. Projekt ten realizuje pięćdziesięcioro dzieci w dwóch 25 osobowych grupach z klas I - VI. Dzięki wizycie w Teatrze Starym miały one możliwość poznania przybytku Melpomeny nie tylko z perspektywy widza,
  ale również od tak zwanej kuchni. Spotkanie z tą dziedziną sztuki rozpoczęła rozmowa z osobą prowadzącą zajęcia i z Panem Światełkiem na temat pracowników teatru, ich zakresu obowiązków
  i odpowiedzialności. Wszyscy przypomnieli sobie, czym zajmuje się reżyser, scenograf czy charakteryzator, następnie zaś obejrzeli prezentację multimedialną o początkach teatru sięgającego  czasów... człowieka pierwotnego - co dla wszystkich było zaskoczeniem, poprzez teatr antyczny
  aż po współczesne widowiska adresowane nawet do kilkudziesięciotysięcznej widowni.
  Niewątpliwą atrakcją dla każdego ucznia było zwiedzanie miejsc na co dzień niedostępnych
  dla zwykłego "oglądacza". Zajrzano więc do foyer, za kulisy, do charakteryzatorni, garderoby
  czy reżyserki, gdzie można było z najwyższej kondygnacji budować przestrzeń sceniczną. Uczniowie
  z wypiekami na twarzach poznawali tajniki realizowania dobrego spektaklu, operowania światłem
  czy dźwiękiem. Okazuje się, że aby dobrze wykonywać tę pracę, trzeba świetnie znać się
  na matematyce chemii i fizyce - nie wszystkim ta informacja się spodobała...
  Większość dzieci uczestniczących w wycieczce brała wcześniej udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych "Którędy", dlatego z niecierpliwością oczekiwała na możliwość pokazania swoich umiejętności na scenie. Wreszcie na zakończenie pobytu w teatrze młodzi adepci sztuki, podzieleni na kilkuosobowe grupy, mogli zaprezentować swoje umiejętności aktorskie w króciutkich etiudach, mających na celu szlifowanie swoich technik, np. przekazywania emocji.
  Teraz uczniów czeka bardzo przyjemna praca, będąca podsumowaniem projektu,
  czyli przedstawienie tego, co się w teatrze najbardziej im się spodobało ( dopuszczalne nawet narysowanie kawałka ściany...).

   Grażyna Ott


 • Co roku obchody Narodowego Święta Niepodległości są wydarzeniem wyjątkowym, do którego przygotowujemy się szczególnie starannie Zawsze też staramy się uatrakcyjnić formułę obchodów, by jak najlepiej trafiała do bardzo młodych odbiorców, nawet takich, którzy nie ukończyli siódmego roku życia. Chcemy też zaprezentować efekty wytężonej pracy całego zespołu jak najszerszemu gronu, dlatego spektakl prezentowany jest dwukrotnie; najpierw oglądają go uczniowie, a później - po zmroku - rodzice i zaproszeni goście.
      Szczególnie podniosła atmosfera panowała właśnie podczas wieczornego spotkania, którego wyrazistą dekorację stanowiły biało - czerwone kwiatowe lampiony.
      Tym razem autorki scenariusza, panie: Grażyna Ott, Joanna Sawicka i Mariola Tyc postawiły na przemienność form scenicznych i zmienne tempo narracji.   Montaż słowno - muzyczny otworzył polonez pięknie zatańczony przez uczniów klasy III i IV. Kolejne utwory poetyckie, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Jerzego Ficowskiego oraz komentarze historyczne wzbogacone zostały ilustracją muzyczną zaczerpniętą z utworów Wojciecha Kilara i Waldemara Kazaneckiego. Duże wrażenie wywarła na widzach prezentacja "Animownej historii Polski" autorstwa Tomasza Bagińskiego. Warto wspomnieć, że animacja ta przygotowana została dla promowania naszego kraju na wystawie światowej w Szanghaju w roku 2010. Teraz okazała się bardzo atrakcyjnym elementem spektaklu przybliżającego najmłodszym skomplikowane dzieje naszego kraju.
      Szczególnie wzruszające okazało się finałowe wykonanie przez uczniów klasy III piosenki "Uwięziony ptak". Bardzo trafnie skonstruowana treść utworu pozwoliła młodym wykonawcom stwierdzić, że zrozumieli, dlaczego "trudne słowo" - niepodległość "jest słowem najpiękniejszym".

  Joanna Sawicka

 • Praktyka szkolna XXI wieku

  13 listopada we Wrocławiu odbyła się konferencja "Dolnośląska platforma w praktyce szkolnej XXI wieku". W spotkaniu wzięli udział Pan Jerzy Więcławski z Urzędu Marszałkowskiego oraz Pani Jolanta Szwedowska z DODN. Naszą szkołę reprezentował dyrektor Arkadiusz Kruszelnicki. W trakcie uroczystości dokonano analizy aktywności szkół na platformie Fronter. Jak widać na załączonym slajdzie SP w Żeliszowie utrzymuje się w ścisłej czołówce wśród 160 szkół i placówek korzystających z platformy edukacyjnej na Dolnym Śląsku. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim użytkownikom.

  Podczas konferencji zapowiedziano rozszerzenie funkcji platformy o bezpłatne profesjonalne konta poczty elektronicznej oraz o możliwym dostępie  wszystkich użytkowników do wirtualnego pakietu biurowego Office 365 O wszystkich nowościach będziemy niezwłocznie informować, kiedy tylko zostaną udostępnione.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • PAMIĘTAJMY O ZWIERZĘTACH

     Październik jest miesiącem, podczas którego w szczególny sposób pamiętamy
  o zwierzętach.W roku 1931 na Konwencji Ekologicznej we Florencji, dzień 4 października – święto Franciszka – ustanowiono jako Światowy Dzień Zwierząt. Okres od 4 do 11 października jest obchodzony jako Tydzień Zwierząt, a cały miesiąc został nazwany Miesiącem Dobroci Dla Zwierząt.

  Celem obchodów tego czasu jest poprawa warunków życia wszystkich zwierząt, zmiana zachowań ludzkich wobec wszystkich stworzeń oraz uświadomienie nam – ludziom,
  że zwierzę to także stworzenie żywe i ma swoje prawa na ziemi.
  Również i nasza społeczność szkolna, jak co roku pamiętała o tych obchodach. Dnia 29 października podczas apelu, podsumowano działania związane z obchodami Miesiąca Dobroci Dla Zwierząt. Został ogłoszony konkurs na wykonanie prac plastycznych na temat: „Mój ulubiony zwierzak – bohater filmu, książki lub opowiadania”. Wśród licznie zaprezentowanych i wykonanych prac techniką przestrzenną, komisja sędziowska wybrała 6 najciekawszych, przedstawiających głównie naszych domowych pupilów. Autorką najbardziej oryginalnej pracy została: Ola Haniszewska. Oprócz tego ciekawe prace wykonali: Karolina Kura, Kamil i Michał Maćkowiakowie, Ola Sikacka i Asia Urbańska.
  Autorzy pozostałych kilkunastu prac otrzymali wyróżnienia.

  Pamiętajmy wszyscy każdego dnia o naszych milusińskich, troszczmy się o nich ofiarując im swoją pomoc i opiekę, a one na pewno odwdzięczą się nam swoja przyjaźnią i wiernością.

  Aleksander Kłodnicki

 • Dzień Edukacji Narodowej 2014


  Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli, pedagogów, wychowawców oraz wszystkich ludzi zawodowo związanych z oświatą. Święto to ustanowiono w 1972 roku – data 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Jest powszechnie obchodzone we wszystkich instytucjach związanych z edukacją i kształceniem, zwłaszcza w szkołach.
  W naszej szkole to święto ma podwójnie uroczysty charakter, bowiem co roku 14 października świeżo upieczeni pierwszoklasiści zostają przyjmowani do grona uczniów.
  W tym roku nie było inaczej. W sali gimnastycznej o godz. 9.00 zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście, aby uczestniczyć w obchodach Dnia Edukacji Narodowej i Pasowaniu
  na Ucznia.
  Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki, który przywitał wszystkich zebranych oraz złożył życzenia pracownikom szkoły. O życzeniach nie zapomnieli również rodzice, których reprezentowała Pani Agnieszka Buchowska. Następnie scenę przejęli pretendenci do miana uczniów – pierwszoklasiści. W brawurowo wykonanym programie artystycznym przekonali wszystkich, że ten tytuł słusznie im się należy: przedstawili się w dwóch językach, pięknie zaśpiewali
  i zatańczyli kilka piosenek, wykazali się wiedzą na temat swojego kraju, pokazali, jak dbać
  o środowisko. Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły zostali pasowani na uczniów przez dyrektora. Kropkę na „i” postawili, wypijając dzielnie kwaśny sok i uśmiechając się przy tym promiennie. Potwierdzeniem przyjęcia w poczet uczniów były dyplomy upamiętniające tę uroczystą chwilę. Obdarowani drobnymi upominkami przez szóstoklasistów i rodziców cierpliwie czekali na słodki poczęstunek, który był zwieńczeniem naszego święta.
  Kolejnym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej był krótki program artystyczny w wykonaniu uczennic z Samorządu Uczniowskiego, które w ciepłych słowach przywitały pierwszoklasistów, głównych aktorów dzisiejszej ceremonii. W swoich wierszach i piosenkach  przybliżyły pracę nauczycieli poszczególnych przedmiotów, nie zapominając  o pozostałych pracownikach szkoły. Doceniły trud i wysiłek pracy pedagogów, życząc wszystkim zdrowia i wytrwałości, przepraszając  za różnorodne  żarty i psoty, jakich często dopuszczała się szkolna brać uczniowska. W ostatniej części swojej prezentacji wszystkie dziewczęta jednoznacznie potwierdziły swoje przywiązanie do nauczycieli i szkoły słowami: ”… bo naprawdę Was kochamy”.

  Katarzyna Matoryn
  Aleksander Kłodnicki

 • FILMOWE SEKRETY


   2 października uczniowie klas I, II i III uczestniczyli w wycieczce do Kina Forum w Bolesławcu. W ten sposób zainaugurowaliśmy udział szkoły w projekcie „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Program zakłada comiesięczne projekcje wybranych filmów dostosowanych do wieku widzów.
   Podczas pierwszego spotkania filmowego dzieci miały okazję poznać historię kina, tajniki powstawania filmu, znaczenie słowa „taper” oraz wiele innych faktów i ciekawostek związanych
  z czarno – białym filmem niemym. Seans poprzedziła krótka prelekcja. Po niej obejrzeliśmy kilka filmów należących dziś do klasyki kina niemego,  m.in. „Elektryczny dom” z Busterem Keatonem
  oraz  „Lichwiarz” z Charlie Chaplinem w roli głównej.
  Podczas kolejnych wypraw do kina obejrzymy produkcje, których nie było wcześniej w polskich kinach. Miłego oglądania!
  Katarzyna Matoryn

 • Polskie Państwo Podziemne

  Wrzesień 1939 roku w historię naszego narodu wpisuje się w sposób szczególny. 75 lat temu hitlerowscy najeźdźcy przekroczyli granice Polski, doszło do tzw. czwartego rozbioru
  II Rzeczypospolitej, powstało Polskie Państwo Podziemne. Aby upamiętnić tamte wydarzenia uczniowie klasy VI pod opieką pań Grażyny Ott i Joanny Sawickiej przygotowali uroczysty apel. Montaż słowno - muzyczny przeplatany był dokumentalnymi filmami i nagraniami z września 1939 r. W niecodziennej lekcji historii wzięli udział uczniowie klas II- VI. Przybliżyła im ona wydarzenia kampanii wrześniowej. Widzowie na własne oczy mogli zobaczyć archiwalne filmy przedstawiające pierwsze naloty i bombardowania Polski, płonące miasta i wioski czy wysłuchać archiwalnych przemówień prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego zagrzewającego mieszkańców stolicy do obrony swojego miasta. Ogromne wrażenie na dzieciach wywarł teledysk szwedzkiej grupy Sabaton z piosenką o żołnierzach spod Wizny, których poświęcenie przeszło już do legend i jest porównywane z bohaterstwem Spartan pod Termopilami. Niezwykłe poruszenie sprawiła też piosenka patriotyczna "Przysięga" Kołakowskiego o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Armii Krajowej. Trudne momenty z dziejów naszego kraju przekazane w inny niż podręcznikowo - recytatorski sposób z pewnością zapadły w pamięć młodych słuchaczy, czemu miał służyć przygotowany apel. Wspólne zadumanie nad wydarzeniami sprzed 75 lat zakończyło oglądanie wystawy z oryginalnymi eksponatami z września 1939 roku.
  Grażyna Ott
  Joanna Sawicka

 • Sprzątanie Świata

   

  "Sprzątanie Świata" i "Święto  Ziemniaka"

     Pod hasłem: „Turysto! Szanuj Środowisko!” ruszyła tegoroczna międzynarodowa akcja
   - „Sprzątanie Świata”. W tym roku mija dwadzieścia jeden lat od momentu jej rozpoczęcia.
  Rodowód akcji wywodzi się z Australii, do Polski trafiła w 1993 r. W Polsce jej inicjatorką była Mira Stanisławska – Meysztowicz. Akcja odbywa się od 1994 roku corocznie. Krajowym jej patronem i koordynatorem w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. Również nasza szkoła przyłączyła się do tej szlachetnej akcji.
  Dnia 24 września wszyscy nasi uczniowie wraz z wychowawcami, ruszyli na swoje rejony sprzątania, z których wrócili z pełnymi workami różnego rodzaju śmieci i odpadków. Po ich złożeniu i posegregowaniu, rozpoczęły się konkursy sprawnościowe, połączone z pieczeniem ziemniaków. Wszystkie klasy stanęły do wspólnej rywalizacji, walcząc o zwycięstwo dla swoich drużyn.
  Po skończonej pełnej emocji rywalizacji wszyscy zebrali się wokół ogniska, gdzie zajadali się smacznymi, pieczonymi ziemniakami.
     Po zabawie i ziemniaczanym poczęstunku, wręczone zostały nagrody i dyplomy uczestnikom konkursów indywidualnych za: „Ziemniaczany strój” i „Ziemniaczane zwierzę”, natomiast zwycięskie zespoły w rywalizacji drużynowej otrzymały dyplomy
  w „Ziemniaczanym torze przeszkód”.
     Miejmy nadzieję, że udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu zapadnie w pamięć nas wszystkim i uwrażliwi na potrzebę dbania o swoje najbliższe środowisko oraz naszą całą planetę.

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Narodowe Czytanie

  Narodowe Czytanie - spotkanie z "Trylogią" Henryka Sienkiewicza

   

  W czasach wszechobecnej cyfryzacji, esemesów, Facebooka i platform z grami komputerowymi wielu młodym osobom coraz trudniej sięgnąć po książkę i zagłębić się w jej treść. Wymaga to pewnego wysiłku intelektualnego. Lepiej obejrzeć, posłuchać czy zagrać niż wejść w bezpośredni kontakt literaturą piękną.  Równie trudno mówić o patriotyzmie, dumie z przynależności narodowej, z bycia Polakiem. Dlatego wszelkie działania mające na celu poprawę tej sytuacji są godne pochwały i naśladowania.

  Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski jest inicjatorem jednego z nich - ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Biorą w nim udział, m.in. instytucje, placówki oraz zwykli obywatele naszego kraju. Na wspólnych spotkaniach czytano już "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza a także dzieła Aleksandra Fredry. W tym roku Prezydent zaprosił wszystkich do lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Ten niezwykły cykl powieści został wybrany przez Pana Bronisława Komorowskiego ze względu na jego głęboki patriotyzm i możliwość nowego odczytania tekstu o przygodach Skrzetuskiego, Kmicica czy pana Wołodyjowskiego.
  Dnia 5 września 2014 r. gabinet polonistyczny w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie zamienił się w ogromną czytelnię, w której zgromadzili się uczniowie klas IV - VI, ich nauczyciele oraz przedstawiciele społeczności lokalnej.

  Spotkanie z twórczością polskiego noblisty poprowadziła pani Grażyna Ott, która po powitaniu wszystkich przybyłych i słowie wstępnym przedstawiła prezentację multimedialną poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi - jego życiu i dziełom. Wspólną lekturę "Trylogii" rozpoczęto wybranymi fragmentami "Ogniem i mieczem" odczytanymi przez panią Agnieszkę Kamińską - nauczyciela matematyki i panią Danutę Kędzierską - pracownika Biblioteki Publicznej w Żeliszowie. Po wysłuchaniu frapujących urywków z pierwszej części cyklu obejrzano najciekawsze sceny z ekranizacji filmowej książki oraz wysłuchano "Dumki na dwa serca" w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka.

  W drugiej odsłonie wybrane przez siebie rozdziały z "Potopu" zaprezentowali uczniowie klasy VI: Marcelina Czuchraj, Karolina Kura i Szymon Petrus, oraz pan Aleksander Kłodnicki - nauczyciel wychowania fizycznego. Ponownym przerywnikiem w czytaniu było oglądanie adaptacji filmowej powieści, tym razem historii Andrzeja Kmicica - bohatera, który brał udział w obronie Jasnej Góry i uratował życie króla Jana Kazimierza.

  W ostatniej części "Narodowego Czytania" udział wzięli pani Maria Namięta, znana lokalnemu środowisku ze swoich haftowanych obrazów największych mistrzów malarstwa, oraz uczeń klasy VI Dominik Grabowy.  Przedstawili oni słuchaczom ulubione fragmenty "Pana Wołodyjowskiego" - utworu epickiego o przygodach pana Michała zwanego "małym rycerzem", który był pierwszą szablą w Rzeczpospolitej II połowy XVII wieku.

  Niestety, ograniczony czas spotkania nie pozwolił pozostałym czytelnikom na zaprezentowanie swoich przygotowanych urywków "Trylogii", dlatego na pożegnanie wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć na ekranie Tadeusza Łomnickiego w roli pana Michała, Magdalenę Zawadzką - jego żony Basi Wołodyjowskiej  i Daniela Olbrychskiego, który wcielił się w postać Azji Tuhajbejowicza. Zostali też zaproszeni na kontynuowanie lektury pisarza do Biblioteki Publicznej w godzinach popołudniowych.

  Podbudowani spotkaniem z dziełami Henryka Sienkiewicza postaramy się zapamiętać i realizować słowa Prezydenta Bronisława Komorowskiego, iż wspólne czytanie "najwybitniejszych dzieł rodzimej literatury pięknie jednoczy nas jako wspólnotę, wzmacnia polską tożsamość i narodową dumę".

   

  Grażyna Ott

 • Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

          

     1 września 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie zainaugurowano  nowy rok szkolny. W sali sportowej naszej szkoły licznie zgromadzili się rodzice, uczniowie i nauczyciele.

   Po powitaniu gości przez przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki. W swoim przemówieniu skierowanym głównie do uczniów, ciepłymi słowami zachęcał do podejmowania wysiłku, pracy nad nowymi wyzwaniami, które niesie ze sobą rozpoczynający się rok szkolny. Wiele miłych słów skierował do najmłodszych uczniów – przedszkolaków oraz pierwszoklasistów rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą.

  Nie obyło się jednak bez łez wzruszenia, ponieważ swoją długoletnią karierę pedagogiczną zakończyła w tym roku nauczycielka przyrody Pani Elżbieta Czyżowicz, którą uroczyście pożegnaliśmy. Gromkie brawa jakie otrzymała,  były wyrazem wielkiej sympatii i przywiązania uczniów. Jej miejsce zajmie Pani Joanna Kurpisz.

  Następnym punktem programu był występ artystyczny uczniów klas III i IV. W prezentowanych wierszach i piosenkach pojawiły się lasy, jeziora, góry, podróże, nowo nawiązane przyjaźnie. Jednak to już za nami – teraz nowe plany, wyzwania i obowiązki.

  Na koniec uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych. Przedszkolaki ujrzały odnowioną i wyposażoną w nowe, piękne sprzęty i zabawki salę, a pierwszoklasiści otrzymali darmowe podręczniki przygotowane dla nich przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  W nowym roku szkolnym życzymy uczniom, rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły wiele zadowolenia i sukcesów.

  Katarzyna Matoryn

   

 • Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

  Zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Nasi absolwenci będą kontynować naukę w gimnazjum. Mam nadzię, że udowodnią, iż zostali dobrze przygotowani, aby zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Dziękuję uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za wysiłek i zaangażowanie. Życzę miłego wypoczynku i zgromadzenia odpowiedniej porcji sił, niezbędnych w nowym roku szkolnym.

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • Wielki sukces Klaudii

    17 czerwca w siedzibie GOKiS w Kruszynie odbył się konkurs będący podsumowaniem akcji „Woda źródło życia, czyli z PW i K’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii”, adresowanej do uczniów klas III z terenu Gminy Bolesławiec.  Projekt finansowany był ze środków PWiK w Bolesławcu

  Sp. Z o. o., Urzędu Gminy Bolesławiec oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
  i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy pełnił Wójt Gminy Bolesławiec, Andrzej Dutkowski.
         Konkurs miał charakter testu sprawdzającego wiedzę uczestników na temat wody, ścieków
  i zielonej energii.  Reprezentantami naszej szkoły byli Klaudia Marut i Krzysztof Turek.
         Z ogromną przyjemnością informujemy, że I miejsce w konkursie zajęła Klaudia, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Jest to ogromny sukces Klaudii, bo  jako jedyna spośród wszystkich uczniów piszących test, na pytania odpowiedziała bezbłędnie i wyczerpująco, czym zachwyciła jury.
          Wielkie brawa!
  Katarzyna Matoryn

 • Wycieczka oddziału przedszkolnego i klasy II

  W czwartek, 12 czerwca klasy 0 i II wybrały się na wspólną wycieczkę do oddalonego od szkoły o koło 30 km rancza „Grapa”. Wyprawa miała wyjątkowy, rodzinny charakter, ponieważ towarzyszyła nam bardzo liczna grupa rodziców oraz młodsze rodzeństwo kilkorga uczniów z obu klas. Łącznie, przy 30 uczniach, pojechało ponad 50 osób.

  Przy mało zachęcającej pogodzie (co chwila kropił deszcz, który straszył, że zmieni się w letnią burzę), wyjechaliśmy w stronę Lwówka i dalej – Pielgrzymki gdzie na górze Obora (295 m n.p.m.) z widokami na Ostrzycę, Śnieżkę i Zamek Grodziec w ponad 15 hektarowym lesie znajduje się Ośrodek Parafialny "Grapa", należący do Parafii św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce. W tym miejscu do roku 1898 wydobywano piaskowiec, który służył okolicznym mieszkańcom do budowy domów.

  Kilka lat temu ksiądz Franciszek Wróbel z parafii w Pielgrzymce zaczął tworzyć tu swego rodzaju Arkę Noego, w której gromadzi różne okazy zwierząt żyjących tu ze sobą w zgodzie i cieszących oko zwiedzających.

  Widzieliśmy tam barany kameruńskie, lamy, osły, kucyki,  kozy, sarny, daniele, przepięknie ubarwione pawie, lamy i kicające wszędzie młodziutkie i dorosłe króliki. Największą atrakcją było jednak nie tylko oglądanie zwierząt zza ogrodzenia, ale możliwość bezpośredniego z nimi kontaktu i karmienia przywiezionymi przez dzieci smakołykami. Jak zauważyliśmy wszyscy, zwierzaki najchętniej zjadały słodkie marchewki i jabłka, a kucyk odganiał wszelką konkurencję od ziaren pysznego owsa.

  Podziwianie zwierząt to tylko jedna z wielu zalet pobytu w „Grapie”. Dla licznie odwiedzających ranczo grup dziecięcych utworzono tu bardzo atrakcyjny, niełatwy do pokonania, ale całkowicie bezpieczny plac zabaw będący mini – parkiem linowym. Każde odwiedzające go dziecko musiało wykazać się umiejętnością utrzymania równowagi na sprytnie obmyślanych przeszkodach, zaplanowania sposobu ich pokonania i ominięcia wielu utrudnień. Dla części młodszych uczestników było to nie lada wyzwanie, ale przy kolejnych „okrążeniach”, wszyscy nabrali wprawy i odważnie pokonywali cały tor przeszkód.

  Po takich wrażeniach wszyscy nabrali apetytu na przygotowane przez rodziców kiełbaski z wielkiego grilla z pysznymi bułkami i napojami.

  Pełni jak najlepszych wspomnień i nieco zmęczeni szczęśliwie wróciliśmy do szkoły, gdzie okazało się, że z wyjazdu tak samo zadowolone były zarówno dzieci jak i ich rodzice już teraz wyrażający chęć zorganizowania następnego pikniku rodzinnego.

   

  Joanna Sawicka

  Renata Gogulska

   

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im.Jana Brzechwy w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć