• Sukces Dominika Woźniaka

          •      W sportowych zmaganiach JuJitsu, które odbyły się 6 czerwca 2023 roku w sercu Gór Świętokrzyskich, w gminie Nowa Słupia, uczeń klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie Dominik Woźniak zdobył pierwsze miejsce podczas Pucharu  Polski w konkurencji Grappling w kategorii Młodzików o wadze 45 kg. Gratulujemy!

            H. Ambroszko

          • Dzień Dziecka

          •      Pierwszy czerwca to dzień, na który czekają wszyscy uczniowie i wychowankowie przedszkola. Dzień Dziecka w naszej Szkole był wyjątkowy! Rada Rodziców we współpracy z nauczycielami i Samorządem Uczniowskim zorganizowała piknik pełen wspaniałych atrakcji! Całe nasze grono spędzało wspólnie ten słoneczny dzień na dworze, jedząc kiełbaski i przekąski przy tanecznej muzyce. Chętni uczniowie brali udział w meczach piłki nożnej i koszykówki oraz konkursach hula hop i skakania na skakance. Nie zabrakło tańców i wspólnych zabaw na placu. Główną atrakcją wydarzenia była wizyta strażaków z OSP w Starych Jaroszowicach, którzy odkryli przed nami tajniki wozu strażackiego, zrobili pokaz swoich umiejętności, a nawet pozwolili dzieciom bawić się wężem strażackim! Bardzo się cieszymy, że ten dzień podobał się naszym uczniom! 

            Opiekunka Samorządu Uczniowskiego 

            Ewelina Bartkowska

          • Rodzaje uzależnień

          •    Uzależnienia, z jakimi możemy spotkać się każdego dnia bywają różnego rodzaju. Można być uzależnionym od: jedzenia, telefonu, Internetu, gier i wielu jeszcze innych rzeczy. Wszystkie one mogą szkodzić zdrowiu i życiu człowieka. Poza wyżej wymienionymi, spotykamy jeszcze inne uzależnienia. Należą do nich: alkohol, nikotyna, dopalacze, narkotyki. Ich częste zażywanie prowadzi do nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Sporadyczne jednorazowe „spróbowanie” używek często kończy się całkowitym uzależnieniem od nich, powodującym, że człowiek wpada w nałóg. Za najgroźniejsze używki uważa się dopalacze, których skład do końca nie jest znany i trudno o zastosowanie odpowiedniego leku, który mógłby pomóc osobie je zażywającej. Dnia 29 maja 2023 r. odbyło się spotkanie uczniów klas VII i VIII naszej szkoły z Panią Kamilą Kołakowską, przedstawicielem bolesławieckiego Sanepidu. Pani Kamila w swojej multimedialnej prezentacji przedstawiła rodzaje szkodliwych dla zdrowia i życia używek, sposoby ich produkcji i skutki, jakie niesie ze sobą ich częste zażywanie.  Mamy nadzieję, że nasi uczniowie na długo zapamiętają, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać teraz i w przyszłości i będą ich unikać w dalszym swoim życiu.

             

            Aleksander Kłodnicki

          • Sukces trzecioklasistów

          •     Miesiąc maj, dla uczniów klasy trzeciej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żeliszowie, związany był z uczestnictwem w akcji „Woda - źródło życia, czyli z PWiK' iem o wodzie, ściekach i zielonej energii”.

               17 maja uczestniczyli w zajęciach terenowych oraz warsztatach prowadzonych przez pracowników Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu.  Oglądali prezentacje multimedialne, wykonywali doświadczenia, zwiedzili stację uzdatniania wody. Tam poznali procesy związane z pozyskiwaniem oraz uzdatnianiem wody. Następnie udali się do oczyszczalni ścieków, gdzie prześledzili etapy oczyszczania ścieków i poznali sposoby dbania o środowisko, a także sposoby wytwarzania zielonej energii.

                Drugi etap akcji obejmował: konkurs pisemny w formie testu z wiedzy zdobytej w trakcie zajęć terenowych  i warsztatów oraz przygotowanie plakatu, który promuje picie wody z kranu. Test rozwiązywali reprezentanci klasy – Jadwiga Gogulska, Alicja Kurzydło, Damian Kalina. Praca plastyczna oraz hasło były dziełem całej klasy.

            W efekcie uczniowie zdobyli nagrodę główną, czyli poidełko – źródełko wody pitnej, które zostanie dostarczone i zamontowane w naszej szkole.

            Gratuluję wszystkim uczniom klasy trzeciej, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

             

            Bogusława Posacka

          • Wycieczka szkolna dofinansowana z programu "Poznaj Polskę".

          •         Dnia 29.05.23 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Żywego Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Zamku Czocha w Suchej. Wyjazd został dofinansowany ze środków pozyskanych w ramach realizacji przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki " Poznaj Polskę". Pierwsza część programu wycieczki obejmowała wszystkie etapy produkcji ceramiki począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny drugi wypał kamionkowych naczyń. Niesamowity jest fakt, iż każde naczynie od początku do końca wytwarzane jest ręcznie.

                  W drugiej części wycieczki, pod opieką przewodnika, zwiedziliśmy piękny zamek Czocha, którego budowla stoi na stromym brzegu Jeziora Leśniańskiego. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat niezwykłej architektury zamku oraz legend związanych m.in. z jego mieszkańcami. Poznaliśmy tajne przejścia i zakamarki, które niewątpliwie zrobiły ogromne wrażenie na najmłodszych zwiedzających. Na zakończenie przygody uczniowie zjedli pyszny obiad w urokliwej zamkowej restauracji. Możemy śmiało przyznać, że był to naprawdę wspaniały dzień!

             

                                                                                                                                        Anna Wójcik

             

          • Warsztaty edukacyjne "We wrzosowej krainie".

          •    We wtorek 16 maja 2023 r., uczniowie klasy III i IV Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żeliszowie uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym, którego tematem były pszczoły i ochrona środowiska. Zajęcia z dziećmi prowadzili członkowie Stowarzyszenia „Wrzosowa Kraina”. W czasie zajęć uczniowie analizowali budowę owadów. Poznali wygląd dawnego i współczesnego ula oraz różnice w wyglądzie jego mieszkańców. Dowiedzieli się  o tym, że pszczoły są owadami społecznymi i dzielą się pracą wykonywaną dla dobra grupy. Mają swoje zadania i role (robotnice, trutnie, matka pszczela). Poznali trudną pracę małych robotnic, a także wiele ciekawostek, np. tajemnicę dotyczącą sposobu rozpoznawania przez pszczoły swojego ula. Oglądali plastry miodu oraz elementy stroju pszczelarza. W czasie projekcji filmików obejrzeli pszczoły porozumiewające się za pomocą tańca, a także sposób czyszczenia ula. Odkryli  zagrożenia czyhające na te małe owady. Wskazywali różnice w wyglądzie szerszenia, pszczoły, trzmiela oraz osy. Omówili sposoby zachowania się w przypadku natrafienia na dziki rój.  Obejrzeli prezentację o miodach i ich właściwościach. Docenili rolę pszczół w przyrodzie – utrzymanie wiele gatunków roślin i zwierząt oraz zachowanie właściwej równowagi i stabilności ekosystemu.

              W drugiej części spotkania wykonali świecę z wosku pszczelego, którą ozdobili koronką. Następnie wypełnili test podsumowujący zdobytą wiedzę.

                Na zakończenie otrzymali upominki w postaci pierniczków z miodem oraz linijek, a dla szkoły – domek dla owadów oraz drewnianą pszczołę.

                                                                                                                                      Bogusława Posacka

          • V Gminna Spartakiada Przedszkolaka

          •      We wtorek 9 maja uczestniczyliśmy V Gminnej Spartakiadzie Przedszkolaka. Promujące aktywność ruchową wśród dzieci zmagania sportowe, odbyły się w Bożejowicach. Spotkało się tam 9 drużyn z przedszkoli  z terenu gminy Bolesławiec, co było świetną okazją do integracji pomiędzy zawodnikami. Wesoła atmosfera  nieustannie towarzyszyła nie tylko naszej drużynie, ale również wytrwale dopingującym ją pozostałym starszakom i opiekunce - pani Ani. Konkurencje wymagały od zawodników skupienia i szybkości w działaniu, a nasi mali sportowcy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i dobrą sprawnością fizyczną.  Ich wysiłek został ukoronowany pamiątkowym dyplomem oraz indywidualnymi medalami, a radośni uczestnicy długo dzielili się nowymi wrażeniami z tych niezwykłych zmagań i rywalizacji.

            Wielkie gratulacje dla sportowców z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie! 

            Renata Gogulska

             

             

             

          • Kościoły - wystawa makiet w Centrum Wiedzy w Bolesławcu

          •         Zwiedzając Dolny Śląsk, można odkryć wiele fascynujących obiektów kultury sakralnej. Wśród nich znajdują się kościoły, które stanowią ważną część regionalnej historii. W ramach poznawania dziedzictwa kulturowego tego regionu, uczniowie klasy VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie podjęli się wykonania budowli przestrzennych przedstawiających wybrane przez siebie kościoły.
                      Praca nad tym projektem była wymagająca, jednak uczniowie stanęli na wysokości zadania i wykazali się nie tylko zaangażowaniem, ale również umiejętnościami manualnymi. Ich prace są nie tylko wiernym odwzorowaniem kościołów, ale także odznaczają się dbałością o najmniejsze szczegóły. Każdy detal został dokładnie wykonany, co świadczy o precyzji i staranności, jaką uczniowie włożyli w swoje projekty.
                     Należy również zaznaczyć, że autorzy wykazali się ogromną kreatywnością. Choć wykorzystywali podobne materiały i techniki, każde dzieło wyróżnia się unikalnym stylem i interpretacją. To dowód na to, że młodzi artyści potrafią wyrazić swoją indywidualność nawet w ramach wspólnego tematu.
                   Projekt ten nie tylko rozwijał umiejętności artystyczne uczniów, ale także pogłębiał ich wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Dzięki takiemu doświadczeniu mogli oni lepiej zrozumieć znaczenie i piękno tych obiektów sakralnych.
                 Prace wykonane przez naszych uczniów są nie tylko dowodem na ich zaangażowanie, ale również świadectwem wartościowych doświadczeń edukacyjnych. Dzięki nim mogą rozwijać swoje umiejętności, odkrywać swoje pasje i lepiej poznawać świat, który ich otacza.
                      Prace można oglądać na żywo w Centrum Wiedzy w Bolesławcu w dniach 13.05.2023 r. -31.05.2023 r. lub na stronie:
            https://www.mbp.boleslawiec.pl/index.php/1/213-centrum-wiedzy/1979-niezla-sztuka-w-bibliotece-centrum-wiedzy

                                                                           Honorata Ambroszko

          • Dzień bez plecaka

          •     Czy plecak jest jedynym nosidłem, w którym możemy nosić książki i przybory szkolne? Samorząd Uczniowski z naszej szkoły kolejny raz udowodnił, że nie! W piątek 12 maja odbyła się druga edycja "Dnia bez plecaka", w którym uczniowie i nauczyciele wykazują się kreatywnością i przynoszą swoje rzeczy w bardzo nietypowych bagażach.
            W tym roku uczniowie wykorzystali (przynieśli ze sobą) poszewki na poduszki, futerały na gitary, ozdobne lampiony, walizki na narzędzia, koszyki, wiadra, worki na pranie, a nawet wielkie pluszowe misie i zabawkowe kuchnie! Pomysłowość dzieci nie ma granic!Ten dzień to jedno z naszych nowych ulubionych szkolnych wydarzeń i z pewnością będzie kontynuowane w przyszłości!

             

             

            E. Bartkowska opiekunka Samorządu Uczniowskiego

          • Witaj majowa jutrzenko! - apel z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

          •    Dnia 28 kwietnia 2023 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ceremonię rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu narodowego "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie z klas VI i VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie, pod kierunkiem p. H. Ambroszko i p. A. Kamińskiej, wystąpili w przedstawieniu, które wprowadziło widownię w atmosferę tamtych czasów.

               Część artystyczna uroczystości przypomniała najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Przedstawiono sytuację polityczno-gospodarczą kraju w tamtej epoce i ukazano jak ważne było to wydarzenie dla Polski oraz dla przyszłej Europy. Uczniowie mieli okazję wysłuchać patriotycznych pieśni i  wierszy wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi, które wzbudziły wiele wzruszeń i pobudziły uczucia patriotyczne wśród obecnych.

               Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni w czasach szczególnie trudnych dla Polski. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa. Składała się z 11 artykułów i wprowadzała trójpodział władzy, gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa, a także regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

               Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole były okazją do wzbogacenia wiedzy historycznej dotyczącej tego ważnego wydarzenia patriotycznego. Uczniowie mieli okazję uczyć się patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej, a także doświadczyć radości i nadziei związanych z majowymi świętami.

            H. Ambroszko

            A. Kamińska

          • Finał Strefy Jeleniogórskiej z udziałem naszych siatkarek i siatkarzy

          •    Zakończeniem tegorocznych rozgrywek minisiatkówki dziewcząt i chłopców klas czwartych był odbyty w dniu 25 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, Finał Strefy Jeleniogórskiej. W turnieju tym wzięły udział nasze najmłodsze siatkarki: Julia Nieratka, Nikola Piwowarska, Lena Skórzyńska i Julia Woźniak oraz siatkarze: Kornel Didyk, Kuba Królikowski, Szymon Łabecki i Gabryś Pukacki. Dziewczęta rozegrały cztery spotkania, z których dwa wygrały, a w dwóch uległy swoim przeciwniczkom zajmując IV miejsce. Natomiast chłopcy, po rozegraniu pięciu meczów z bardzo wymagającymi przeciwnikami, ukończyli rozgrywki na VI miejscu. Należy zaznaczyć, że  reprezentanci naszej szkoły po raz pierwszy, jako zawodnicy, doszli do najwyższego szczebla tego typu rozgrywek w swojej kategorii wiekowej, w tak mocno obsadzonej imprezie. Gratulujemy im tego wielkiego sukcesu sportowego i życzymy dalszych osiągnięć.

             

            Aleksander Kłodnicki   

          • Tydzień kultury antycznej

          •    Tydzień kultury antycznej w naszej szkole odbył się w dniach 17-21 kwietnia i był wypełniony wieloma ciekawymi wydarzeniami, które pozwoliły uczniom poznać tajemnice starożytnego świata.

             Rozpoczęliśmy od przygotowania gazetki ściennej, na temat antycznej Grecji i Rzymu.  W holu szkoły można było przeczytać sentencje łacińskie, które inspirowały do poznawania antycznej kultury. Uczniowie w świetlicy szkolnej mieli okazję zilustrować wybrane przez siebie sentencje łacińskie. To było miłe i kreatywne doświadczenie.

            We wtorek odbył się konkurs z mitologii, w którym uczniowie klas V-VIII  mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o bogach i herosach.

            Następnie uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę  z tego jak wyglądały starożytne igrzyska olimpijskie. Uczestnicy quizu dzielili się swoimi wiadomościami o dyscyplinach popularnych w starożytnej Grecji.

            Piątek to dzień pokazu mody antycznej, który miał na celu ukazanie uczniom, jak wyglądały stroje i moda w antycznym świecie. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi starożytni herosi, bogowie czy boginie. Był to też ostatni dzień tygodnia kultury antycznej, poświęcony greckiemu dramatowi w III aktach. Na szkolnej scenie zostało wystawione przedstawienie „Wśród starożytnych bogów”. Dzięki, któremu zobaczyli jak wyglądał dzień na Olimpie. Widzowie byli pod wrażeniem aktorskich umiejętności,  naszych uczniów.

            Tydzień kultury antycznej był niesamowitą okazją dla uczniów, aby zagłębić się w antycznym świecie i poznać tajemnice kultury, która do dziś fascynuje. Był czasem pełnym pozytywnych wrażeń i inspiracji, który pozwolił uczniom poszerzyć swoją wiedzę na temat antycznego świata i zachęcił do kontynuowania poznawania jego tajemnic.

             

             

                                                                                                           Honorata Ambroszko

                                                                                                           Ewelina Bartkowska

          • Dziewczęta z klas III i IV Mistrzyniami Powiatu w minisiatkówce

          •    Nasze najmłodsze siatkarki z klas III i IV: Jadzia Gogulska, Julia Nieratka, Nikola Piwowarska i Lena Skórzyńska po raz kolejny przystąpiły do sportowej rywalizacji – Mistrzostw Powiatu dziewcząt w minisiatkówce. Dnia 20 kwietnia 2023 r. w sali sportowej naszej szkoły odbyły się zawody tej rangi. Wystąpiły w nich trzy drużyny – z Osiecznicy, Raciborowic i z naszej szkoły. Każdy zespół miał do rozegrania po dwa mecze. O zwycięstwie drużyny decydowała wygrana w dwóch setach. Nasze dziewczęta po spokojnej i pewnej grze, wygrały swoje mecze, nie oddając przeciwniczkom ani jednego seta. Podobnie, jak ich koledzy z klasy, którzy dzień wcześniej zajęli również I miejsce, nasze siatkarki wygrały cały turniej, zajmując I miejsce. Jako Mistrzynie Powiatu wystartują na kolejnych zawodach – Mistrzostwach Strefy Jeleniogórskiej. Gratulujemy sukcesu, dojrzałej gry w każdym spotkaniu i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.

             

            Aleksander Kłodnicki

             

             

             

               

          • Akcja społeczno - edukacyjna "Żonkil"

          •    W dniu 19 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, które było zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i jednocześnie pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, podczas której zwrócono uwagę na siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.

               Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przez wiele lat pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku i co roku w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

               W tym dniu uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie włączyli się w uczczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. W trakcie apelu przedstawiciele Samorządu Szkolnego wprowadzili nas w tematykę powstania w getcie warszawskim, przedstawili fakty oraz skłonili  do chwili zadumy na temat godności i wolności każdego niezależnie od rasy, narodowości, wyznawanej religii czy światopoglądu.

               Tegoroczne obchody dedykowane były w szczególności cywilom. Opowiadały historie ich cichego oporu, tak samo bohaterskiego jak ten z bronią w ręku. Pamiętajmy, że historia nie jest tylko „pisana” walką zbrojną, ale także trwaniem i oporem ludności cywilnej, bohaterstwem samego życia.

                        Uczniowie, na znak solidarności, wykonali i przypięli sobie papierowe żonkile.

             Honorata Ambroszko

          • Siatkarze z klasy IV Mistrzami Powiatu

          •    Reprezentacja chłopców naszej szkoły w minisiatkówce dwójkami – Kornel Didyk, Kuba Królikowski, Szymon Łabecki i Gabryś Pukacki po raz drugi w swojej tegorocznej karierze zawodniczej, stanęła do kolejnego etapu rozgrywek w tej grze zespołowej. W dniu 19 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Osiecznicy rozegrane zostały zawody – Mistrzostwa Powiatu w minisiatkówce chłopców klas IV. Do rywalizacji przystąpiło pięć ekip z: bolesławieckiej „dwójki”, Nowogrodźca, Osiecznicy, Raciborowic i Żeliszowa. Nasi najmłodsi siatkarze w sumie rozegrali cztery spotkania i wszystkie wygrali, zajmując w całym turnieju I miejsce. Gratulujemy bardzo dobrej, stojącej momentami na wysokim poziomie gry i czekamy na kolejny start z udziałem chłopców– w Mistrzostwach Strefy Jeleniogórskiej.

             

             

            Aleksander Kłodnicki     

          • Spotkanie z Maksem i Fenkiem

          • W piątek 31 marca dzieci z przedszkola miały okazje spotkać się z Maksem i Fenkiem ,bohaterami serii ulubionych książeczek "Przygody Fenka".Przedszkolaki wysłuchały bardzo pouczającej bajeczki pt' Trudno usiedzieć w miejscu" , w której poruszono  bardzo ważną kwestię udzielania pierwszej pomocy . Zdumienie dzieci było wielkie, kiedy na salę weszli  bohaterowie książki, którzy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy i tańca. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkową plakietkę, która potwierdziła przyjęcie do grona "Przyjaciół Fenka" . Bardzo dziękujemy Pani Sylwii  za zaproszenie, mamy nadzięję ze jeszcze nie raz bedziemy mieli okazję uczestniczyć w tak wspaniałej zabwie.

                                                                                                                             Malgorzata Gil

          • Biskupin - wystawa prac

          •    Odkrycie osady w Biskupinie, dokonane 90 lat temu, było przełomowym momentem w badaniach nad prehistorią i kulturą ludów zamieszkujących Polskę wiele tysięcy lat temu. Nauczyciel Walenty Szwajcer zauważył wystające z wysychającego jeziora drewniane konstrukcje.  Okazało się, że są to pozostałości świetnie zachowanej osady z wczesnej epoki żelaza. Dzisiaj stanowisko archeologiczne w Biskupinie jest  najbardziej znanym miejscem związanym z archeologią w Polsce. O Biskupinie słyszał niemal każdy... 

            W ramach realizacji projektu „Biskupin” uczniowie klas V i VI Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żeliszowie poznali historię osady i wykonali jej makiety. Uczniowie mogli pracować indywidualnie lub w parach. Każdy musiał zaprojektować i samodzielnie wykonać rekonstrukcję grodu. Powstałe prace wymagały dużo zaangażowania, wysiłku, kreatywności i dokładności. Dzięki tego typu projektom uczestnicy nauczyli się, że oprócz własnych wizji, przemyśleń, do pełnego sukcesu potrzebny jest kompromis i wspólna praca. Niby nic, a tyle prawdy i nauki!

            Odkrywanie przeszłości okazało się bardzo ciekawe, a realizacja projektu przyniosła wykonawcom dużo satysfakcji i zadowolenia. Powstały prace, które można było podziwiać na głównym korytarzu szkoły.

                          Zachęcamy do zwiedzania wystawy „Biskupin” przygotowanej przez uczniów klas V i VI Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żeliszowie. Wydarzenie potrwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu od 3  do 28 kwietnia.

             

            https://www.mbp.boleslawiec.pl/index.php/1/213-centrum-wiedzy/1950-biskupin-w-centrum-wiedzy

             

                                                               Honorata Ambroszko

          • Zajęcia otwarte w przedszkolu

          • Nowa galeria Zajęcia otwarte w przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego

            W piątek 24 marca w Przedszkolu Publicznym w Żeliszowie w grupie ”maluszków” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „W wielkanocnym  nastroju”. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wizyty swoich rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej. Uczestnicy spotkania powitali się  piosenką integracyjną „Wszyscy są, witam Was”.  Na początku zajęć nasi podopieczni zaśpiewali swoim rodzicom wesołą  piosenkę „Maszeruje wiosna”, która wprawiła wszystkich w pogodny, świąteczny nastrój. Następnie przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały krótkiego wiersza pt. „Wielkanocne kolory”  Doroty Gellner  oraz udzielały  odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu. Podczas zajęć dzieci poznały niektóre tradycje, zwyczaje i symbole  wielkanocne. Kontynuacją tego utworu były zadania matematyczne w oparciu o metody             E. Gruszczyk-Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka” z wykorzystaniem kolorowych papierowych pisanek. Podczas tej zabawy dzieci doskonaliły umiejętności przeliczania elementów na konkretach, tworzyły zbiory, segregowały wg określonej cechy.  Wiele pozytywnych emocji wzbudziła wśród zaproszonych gości zabawa muzyczno-ruchowa pt. „Krzyżowanie” autorstwa  Marii Tomaszewskiej. Pod koniec zajęć każde dziecko zasłużyło na odpoczynek, w tym celu wszystkie mamy  wykonały masażyk relaksacyjny swoim pociechom. Taka forma zabawy pozwala ona pogłębienie więzi uczuciowej dziecka z rodzicem, kształtuje  jego wyobraźnię, uczy orientacji we własnym ciele oraz rozwija koncentrację uwagi. Miłym zakończeniem tego dnia było wykonanie wielkanocnego kurczaczka  ze styropianowych jajeczek i kolorowych piórek. Z pomocą rodziców powstały przepiękne dekoracje świąteczne.

            Piątkowe zajęcia rozwinęły współpracę między środowiskiem rodzinnym a przedszkolem oraz były doskonałą okazją dla rodzica, do obserwacji zachowania dzieci podczas zajęć i zabaw organizowanych przez nauczyciela.

                         Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie oraz stworzenie miłej atmosfery.

             

             

                                                                                                               Małgorzata Gil

          • Akademia Pana Kleksa

          •     W tym roku pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy w wyjątkowy sposób. Postanowiliśmy połączyć go z drugą częścią innowacji „Akademia Pana Kleksa”. Uczniowie otrzymali listy z zadaniami do wykonania w grupach. Przez kilka godzin lekcyjnych tworzyli własne, baśniowe kraje, elementy języka, stroje ludowe, legendy i mapy. Do zaprojektowania ubrań wykorzystaliśmy takie odpady jak: papier i plastik, aby przy okazji włączyć w naszą zabawę edukację ekologiczną.  Dzieci ze wszystkich oddziałów wykazały się umiejętnościami językowymi i plastycznymi, rozwijając zdolności pracy w grupie i współdziałania. Nawet nie zauważyliśmy, jak szybko mijał nam czas! Wytwory wyobraźni uczniów zostały zaprezentowane w szkolnym holu. Na wspólne podsumowanie dnia zaprosiliśmy również przedszkolaki, które przyszły przebrane za mieszkańców lasu. Kraje wymyślone przez uczniów klas I-VIII były bardzo różnorodne, a wiele z nich odzwierciedlało temperament i zainteresowania uczniów; w „Leniolandzie” mieszkają ludzie za leniwi, aby żyć na Ziemi, a  mieszkańcy „Iglowa” są biali jak śnieg. Wszystkie prace dzieci zawidnieją na gazetkach na korytarzach – zachęcamy do czytania i oglądania.

             

                                                                                                                                        Ewelina Bartkowska

          • III miejsce naszych siatkarek na Mistrzostwach Strefy Jeleniogórskiej

          •    Nasze siatkarki, jako Mistrzynie Powiatu, w składzie: Ola Czajka, Magda Garncarz, Emilia Królikowska, Maja Królikowska, Oliwia Łukasiewicz, Karolina Marut, Emilia Turecka, Oliwia Walicka i Lilianna Tobiasz, ponownie wróciły na parkiet stając do kolejnej rywalizacji. Dnia 16 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Pieńsku odbył się Finał Strefy Jeleniogórskiej w minisiatkówce dziewcząt. Wzięło w nim udział 5 zespołów z Gryfowa Śląskiego, Kamiennej Góry, Pieńska, Pisarzowic i Żeliszowa. Grano każdy z każdym. Nasze dziewczęta dzielnie i odważnie walczyły w każdym spotkaniu „zabierając” każdej z drużyn po jednym secie. W klasyfikacji końcowej ostatecznie zajęły wysokie III miejsce. Widać, że nasz zespół w każdym kolejnym spotkaniu staje się bardziej dojrzałym i lepszym pod względem technicznym i taktycznym, potrafiącym odważnie stanąć naprzeciw najlepszym zespołom z różnych stron naszego rejonu. Gratulacje dla wszystkich naszych zawodniczek. 

             

             

            Aleksander Kłodnicki

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie: Przedszkole Publiczne w Żeliszowie; Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żeliszowie
      • (075)784 3293 kom. szkoła: 797256890 kom. przedszkole: 797107682
      • Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec Poland
      • Arkadiusz Kruszelnicki Adres skrzynki podawczej ePUAP: /ZSP_Zeliszow/SkrytkaESP Adres do e-Doręczeń: PL-30313-19260-CVTUF-23
      • Piotr Chałaszczyk, telefon: 513644118 , e-mail: bezp.info@gmail.com
    • Logowanie