
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Ten, kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy ją i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków
i powiew ciepłego wiatru. Tak powinno być! Niestety, w tym roku trzeba naprawdę wielkiej wyobraźni, by dojrzeć nawet najmniejsze oznaki najpiękniejszej pory roku.
Niezrażeni śniegiem, dokuczliwym mrozem i porywistym wiatrem uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie rozpoczęli uroczystość powitania wiosny od wspólnego spotkania zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski. Przygotował on wiele atrakcji, konkursów
i zabaw integracyjnych, które miały zachęcić PANIĄ WIOSNĘ do rychłego pojawienia się nie tylko
w kalendarzu, ale i w przyrodzie. Dzieci z klas 0 -VI pochwaliły się znajomością świata flory i fauny, bezbłędnie odpowiadając na zagadki, przygotowały przepiękne marzanny, które z żalem trzeba było wrzucić do ognia, aby przepędzić zła zimę.
21 marca jest niekiedy nazywany Dniem Wagarowicza. W związku z tym Samorząd Uczniowski ufundował przechodnią miotłę antywagarowicza dla klasy z najniższą absencją. W tym roku zaszczyt ten przypadł klasie VI. Wspaniale przyozdobione trofeum odebrała wychowawczyni klasy Pani Elżbieta Czyżowicz i w imieniu podopiecznych przyrzekła bronić jej dzielnie.
Kolejną atrakcją tego wyjątkowego dnia był II Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem
„W wesołym świecie wierszy Jana Brzechwy”. Głównym celem konkursu jest popularyzowanie twórczości naszego patrona oraz rozwijanie zdolności recytatorskich uczniów.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach – klasowym i szkolnym. Zwycięzcy etapu klasowego reprezentowali swoje klasy podczas finału, na forum szkoły. W tym roku w szranki recytatorskiego boju stanęło dziesięcioro uczniów: Jakub Horbacz – oddział przedszkolny, Kamila Dudek, Adrian Lech – klasa I, Klaudia Marut, Dominika Wróblewska – klasa II, Joanna Urbańska – klasa III, Daria Łytka, Dominik Grabowy – klasa IV, Kamil Wojciechowski – klasa V oraz Weronika Andrukiewicz, uczennica klasy VI.
Jury konkursu – Panie: Grażyna Ott, Mariola Tyc oraz Katarzyna Matoryn z zainteresowaniem wysłuchało wszystkich recytacji. Na podkreślenie zasługuje różnorodność repertuaru oraz dobre przygotowanie uczestników. Po burzliwej naradzie wyłoniono trzech zwycięzców. Zostali nimi:
Jakub Horbacz, Adrian Lech i Weronika Andrukiewicz.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci, poza dyplomami, drobne upominki.
Po "uczcie dla duszy" nastąpiło kontynuowanie uroczystości witania wiosny. Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził międzyklasowe rozgrywki o tematyce wiosennej, m. in.: zagadki, kalambury z przysłowiami, quizy, ciekawostki o roślinach i ptakach czy układanie diagramów do wyrazu MARZANNA oraz WIOSNA. Po zaciętej rywalizacji z wszelkimi zasadami fair play
i podliczeniu punktów na podium stanęły wszystkie klasy. W grupie tzw. "maluchów" I miejsce zajęły ex aequo kl. 0 i kl. II, kolejne miejsca przypadły klasom: III i I. W grupie klas IV-VI obyło się bez niespodzianek, czyli zwyciężyła kl. VI, następne miejsce zajęła kl. V, potem - IV. Nagrodami były dyplomy oraz coś słodkiego dla podniebienia, a energetycznego dla żołądka.
Jak nakazuje tradycja, witanie wiosny musi zakończyć się pozbyciem symbolu przebrzydłej zimy tj. marzanny. Dlatego też wszyscy uczniowie szkoły ustawili się w orszaku i udali się na miejsce "kaźni", gdzie wrzucając kukły do ogniska, śpiewali z ogromnym zaangażowaniem:
"Ruszamy gromadą, wesołym pochodem
Niesiemy marzannę i wrzucimy w ogień.
Radują się drzewa, radują się domy,
Niesiemy marzannę - chochoła ze słomy.
Wrzucimy do ognia niedobra boginię,
Niech prędko się spali, w dymie się rozpłynie".
Oby tylko łaskawa PANI WIOSNA usłyszała wołania dzieci i pozwoliła cieszyć się sobą jak najszybciej!
Grażyna Ott
Katarzyna Matoryn