Nawigacja

 • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU

                                                                       PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU - Obrazek 1 

   W  czwartek  21 marca  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny.  Tego dnia wszyscy założyli kolorowe ubrania. Powitanie Wiosny rozpoczęło się od odczytania listu od Bociana Długonogiego, w którym zapisane były wskazówki ułatwiające odnalezienie wiosny. Nie zabrakło również   konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci śpiewały piosenki oraz głośnym zaklęciem przepędziły zimę. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy poszukać pierwszych oznak wiosny.

                                                                                                                                                 Małgorzata Gil

 •               Co robić by nie chorować i być zawsze zdrowym? – to jedno z najważniejszych pytań, które jeszcze nie doczekało się pełnej odpowiedzi. Współczesna nauka potrafi jednak wskazać te czynniki, które decydują o zdrowiu człowieka.

              Właśnie na temat tych czynników 4 marca 2019 uczniowie klas V - VIII  mogli usłyszeć od przedstawicielki Powiatowej Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej w Bolesławcu.

              Pani Beata Mrozik przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję multimedialną na temat zasad higieny oraz zdrowego odżywiania. Głównym jej celem było poszerzenie wiedzy na temat własnego zdrowia, jak o nie dbać (zdrowe odżywianie, codzienne spacery, dbanie o higienę osobistą), czego się wystrzegać i unikać, aby żyć zdrowo i prawidłowo się rozwijać.

              Podczas spotkania uczniowie zadawali sporo pytań, a Pani ochotniczo odpowiadała i udzielała wskazówek.

              Była to bardzo przydatna lekcja na temat dbania o zdrowie.

   

  Marta Butrymowicz

   

 • 1 marca 2019 członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza w Żeliszowie odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dłużynie Górnej. 
      Głównym celem naszego wyjazdu było wzbudzenie wrażliwości i zachęcenie do niesienia pomocy. W schronisku znajdują się psy i koty, które tylko czekają na to, aż ktoś je zaadoptyje i podaruje kochający dom – taki prawdziwy, na zawsze.
      Po dotarciu na miejsce przekazaliśmy: karmę, koce, smycze oraz zabawki zebrane podczas akcji „Psu na budę”. Następnie pani pracująca w schronisku oprowadziła nas po nim i opowiedziała o swojej codziennej pracy. Byliśmy zafascynowani czworonogami, lecz jednocześnie odczuwaliśmy wielki smutek z powodu przykrej przeszłości większości z nich. Po obejrzeniu schroniska mieliśmy możliwość zobaczenia gabinetu weterynaryjnego. Pan weterynarz również opowiedział nam o swojej pracy, a także o tym, jak należy opiekować się swoimi pupilami oraz jakie choroby nam grożą  w przypadku ich zaniedbania. Z ciekawością wszystkiego wysłuchaliśmy i chętnie zadawaliśmy pytania. Potem mieliśmy okazję pomóc pracownikom w ich codziennych obowiązkach takich, jak: zbieranie i mycie misek, porządkowanie pościeli i koców, mycie kuwet, nalewanie świeżej wody, noszenie karmy czy wyprowadzanie psów na spacer.
       Na koniec pani kierowniczka schroniska serdecznie podziękowała nam za dostarczoną  pomoc. Dla nas okazała się bezcenna wdzięczność w oczach samotnych psiaków. Obiecaliśmy, że jeszcze do nich wrócimy, aby chociaż na chwilę sprawić im radość w codziennym życiu za kratami. Wizyta w Dłużynie Górnej okazała się ogromnym przeżyciem dla nas wszystkich, wspaniałą lekcją miłości, szacunku i odpowiedzialności za zwierzęta. Z pewnością długo o niej nie zapomnimy.       Z całego serca zachęcamy również do adopcji piesków i kotków przebywających w schroniskach i wyczekujących na swojego człowieka. 
                                                                                                                         Klaudia Marut
                                                                                                          (wolontariuszka, uczennica kl. VIII)

 • " Nie ma jak Miód"

      Poniedziałkowy poranek zawsze jest  trudny. Nie chce się wstawać, pospałoby się jeszcze trochę. Ale tym razem, dla uczniów klasy IV Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie, tydzień rozpoczął zupełnie inaczej.

  4 marca 2019r., parę minut po godzinie ósmej, wraz z panią Agnieszką Kamińską, wyruszyliśmy busem w kierunki Chocianowa. Dla wielu z nas był to kierunek zupełnie nieznany. Po godzinie jazdy dotarliśmy na miejsce, do siedziby Stowarzyszenia LG „Wrzosowa Kraina”.
  Po krótkim powitaniu, panie Aneta i Wioletta wprowadziły nas w temat zajęć. Początek był bardzo słodki- zajęcia rozpoczęły się od degustacji miodów,  podczas której panie opowiadały o różnych rodzajach miodów i o kwiatach z jakich powstają poszczególne jego rodzaje. Prowadzące, w sposób ciekawy i interesujący, opowiadały o  życiu pszczół i  roli jaką pełnią te owady w środowisku naturalnym. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko miód jest darem od pszczół. Mieliśmy okazję zobaczyć i powąchać takie skarby, jak pyłek, propolis i jad pszczeli, które wykorzystuje się w medycynie i kosmetologii. Z wosku pszczelego każdy z nas własnoręcznie zrobił świecę, którą mógł zabrać do domu jako pamiątkę. Ponadto dowiedzieliśmy się, na czym polega praca pszczelarza i do czego służą różne tajemnicze sprzęty, jak np. podkurzacz. Mieliśmy okazję poznać budowę ula i zajrzeć do jego wnętrza. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Całe zajęcia wzbogacała wyświetlana prezentacja multimedialna. Kolejnym etapem było składanie z puzzli 3D modeli  owadów, które potem także zabraliśmy do domu. Następnie pani Agnieszka podzieliła nas na trzy drużyny, które rywalizowały w quizie wiedzy. Zabawa ta wzbudziła wiele emocji.

  Wreszcie nadszedł czas na drugie śniadanie. Świeżo przygotowane bułeczki z masłem panie smarowały miodami  lub domowej roboty dżemami. Każdy mógł najeść się do syta. Do picia była lemoniada oczywiście z miodem- przepyszna. Z pełnymi brzuszkami przystąpiliśmy do komponowania własnych „misio - słoiczków”. To był ostatni punkt naszego pobytu we Wrzosowej Krainie. Spędzony tu czas minął bardzo szybko.

  Zaopatrzeni w nową wiedzę oraz drobne gadżety wróciliśmy do szkoły. Bardzo nam się podobało i  chętnie wrócimy w to ciekawe miejsce na kolejne warsztaty.

   

                                                                                                                                                                             Uczniowie klasy IV

  Agnieszka Kamińska

 • NASZE SIATKARKI PONOWNIE WICEMISTRZYNIAMI POWIATU

  NASZE SIATKARKI PONOWNIE WICEMISTRZYNIAMI POWIATU - Obrazek 1   NASZE SIATKARKI PONOWNIE WICEMISTRZYNIAMI POWIATU - Obrazek 2

     Kolejną naszą drużyną, która odniosła duży sukces w rozgrywkach w mini piłce siatkowej, był zespół dziewcząt z klasy V. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zofia Barczuk, Karolina Drozd, Maria Lasak, Nicola Piekarz, Wiktoria Piotrowska i Julia Polilejko po raz drugi w swojej sportowej karierze stanęła do walki o tytuł Mistrzyń Powiatu. Zawody z ich udziałem odbyły się dnia 28 lutego 2019 r. w sali sportowej naszej szkoły. Uczestniczyły w nich cztery zespoły reprezentujący okoliczne gminy. Nasz zespół w pierwszym meczu pewnie wszedł do gry, pokonując w dwóch setach drużynę z Parowej. Drugi mecz był wyrównanym, choć przegranym w tie – breaku, pojedynkiem z późniejszymi zwyciężczyniami całego turnieju – drużyną z Raciborowic. Ostatnie wygrane spotkanie z siatkarkami ze szkoły Zakonu Pijarów z Bolesławca pozwoliło naszej drużynie zająć wysokie II miejsce w tych zawodach.

  Cieszymy się z kolejnego, drugiego z rzędu tytułu wicemistrzowskiego i gratulujemy całemu naszemu zespołowi sukcesu sportowego. Miejmy nadzieję, że nie ostatniego z ich udziałem.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

   

 • NASI TENISIŚCI STOŁOWI NA DRUGIM MIEJSCU W POWIECIE

  NASI TENISIŚCI STOŁOWI NA DRUGIM MIEJSCU W POWIECIE - Obrazek 1   NASI TENISIŚCI STOŁOWI NA DRUGIM MIEJSCU W POWIECIE - Obrazek 2

  Po zajęciu I miejsca w Mistrzostwach Gminy, tenisiści stołowi, reprezentanci naszej szkoły: Jakub Kalina, Kamil Tur i Marek Wyskup wzięli udział w kolejnych zawodach wyższego szczebla – Mistrzostwach Powiatu w tej konkurencji. Zawody odbyły się w dniu 25 lutego 2019 r. w sali sportowej Gimnazjum Samorządowego w Iwinach. Do rywalizacji stanęło pięć zespołów, mistrzów okolicznych gmin. Każda drużyna miała do rozegrania po cztery spotkania. Mecze pomiędzy zespołami odbywały się do trzech wygranych gier, w setach do 11 punktów każdy. Nasi zawodnicy po raz kolejny udowodnili, że w tej dyscyplinie sportu liczą się w ścisłej czołówce Powiatu bolesławieckiego.  Z czterech swoich pojedynków wygrali trzy, ulegając jedynie Mistrzom Powiatu w obecnym, jak i w ubiegłym roku, drużynie z bolesławieckiej dwójki i w końcowej klasyfikacji zajęli wysokie – II miejsce. Gratulacje za kolejny sukces w rozgrywkach na szczeblu Powiatu.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki   

 • KIBICOWALIŚMY NASZEJ LOKALNEJ DRUŻYNIE

  KIBICOWALIŚMY NASZEJ LOKALNEJ DRUŻYNIE - Obrazek 1     KIBICOWALIŚMY NASZEJ LOKALNEJ DRUŻYNIE - Obrazek 2

   

     Popularność, jaką cieszy się piłka siatkowa w wydaniu męskim, w naszym kraju jest wszystkim znana. Zwłaszcza po zdobyciu przez naszą narodową reprezentację kolejnego tytułu Mistrzów Świata. Wielu młodych chłopców marzy, by grać tak jak Kurek, Nowakowski, Bieniek i inni zawodnicy. Poza umiejętnościami czysto technicznymi, liczy się też wsparcie i kibicowanie dla lokalnych drużyn w piłce siatkowej. Do takich fanów można zaliczyć również uczniów naszej szkoły, którzy niejednokrotnie uczestniczyli, jako kibice w rozgrywkach zespołów PlusLigi. Tak samo było w dniu 20 lutego 2019 r., gdzie grupa uczniów naszej szkoły brała udział w  meczu 21 kolejki PlusLigi w Lubinie, pomiędzy zespołami Cuprum Lubin, a Zaksą Kędzierzyn – Koźle. Gospodarze gościli u siebie pierwszą w tabeli drużynę rundy zasadniczej rozgrywek ekstraklasy siatkarskiej. Nasi młodzi adepci gry w piłkę siatkową z dużą uwagą przypatrywali się ceremonii otwarcia spotkania, rozgrzewce zawodników, powitaniu zespołów, trenerów oraz sędziów. Mecz był pokazem umiejętności siatkarskich obu drużyn. Zaksa mająca w swoim składzie aktualnych trzech mistrzów świata, jakimi są reprezentacyjni zawodnicy: Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka oraz dwukrotny mistrz świata – libero Paweł Zatorski wygrała całe spotkanie 3 : 0.

  Drużyna gospodarzy momentami stawiała dzielnie opór mocnym atakom gości, dając tym nadzieję kibicom na wyrównaną walkę w dalszych kolejkach PlusLigi. Najlepszym zawodnikiem meczu został nasz reprezentacyjny mistrz świata, przyjmujący  – Aleksander Śliwka. Mamy nadzieję, że jeszcze zagościmy na parkietach siatkarskich Polskiej Ligi Siatkówki.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Karnawału Czas!

  Karnawału Czas! - Obrazek 1     Karnawału Czas! - Obrazek 2     Karnawału Czas! - Obrazek 3

  Karnawał to czas beztroskiej zabawy, śpiewu i tańca. Wiedzą o tym dobrze uczniowie naszej szkoły, którzy 25. stycznia uczestniczyli w corocznym Balu Karnawałowym. Impreza była pełna konkursów oraz zabaw: graliśmy w znane i lubiane „krzesełka” i wyłoniliśmy najpiękniej wykonane maski.  Panował fantastyczny nastrój, a w szkole można było spotkać barwne postaci, np.: Indianina, Pszczółkę Maję, strażników leśnych, czy wróżkę. Najpiękniejsze stroje zostały wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami.

  Koniec karnawału zbliża się wielkimi krokami, jednak przed nami jeszcze jedna okazja, aby go uczcić: Tłusty Czwartek!

 • SIATKARKI Z AWANSEM DO FINAŁU POWIATU

  SIATKARKI Z AWANSEM DO FINAŁU POWIATU - Obrazek 1       SIATKARKI Z AWANSEM DO FINAŁU POWIATU - Obrazek 2      SIATKARKI Z AWANSEM DO FINAŁU POWIATU - Obrazek 3

     Kolejną drużyną startującą w szkolnej lidze siatkarskiej, która brała udział w zawodach o tytuł Mistrzyń Gminy w mini piłce siatkowej, był zespół naszych młodych siatkarek z klasy V, tzw. „trójek”. Szkołę naszą reprezentowały: Zofia Barczuk, Karolina Drozd, Maria Lasak, Nicola Piekarz, Julia Polilejko oraz Wiktoria Piotrowska. Zawody z ich udziałem odbyły się w dniu 14 lutego 2019 r. w sali sportowej naszej szkoły. Dziewczęta broniły tytułu mistrzowskiego, jaki zdobyły w roku ubiegłym. W zawodach brały udział cztery zespoły. Każda drużyna miała do rozegrania po 3 mecze. Nasze zawodniczki wszystkie trzy spotkania wygrały, ponownie zajmując I miejsce. Czeka je teraz kolejny etap walki sportowej, tym razem w Mistrzostwach Powiatu. Gratulujemy sukcesu i liczymy na kolejny udany występ w następnych rozgrywkach.  

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 •  

                                SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO!!! - Obrazek 1              SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO!!! - Obrazek 2

   

  W celu zwiększenia świadomości na temat roli zdrowego odżywiania uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły, pod czujnym okiem wychowawców, przygotowali zdrowe śniadanie. Na stołach znalazły się kolorowe kanapki oraz warzywne i owocowe sałatki.                 Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci i młodzież mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych.    Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
                                                                                                                                        Marta Butrymowicz

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Obrazek 1   DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Obrazek 2   DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Obrazek 3

  Dzień Babci i Dziadka - nie lada to gratka!!!
  Jednym ze świąt, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez naszej szkoły jest Dzień Babci i Dziadka. Obchodzimy je bardzo uroczyście od wielu lat. Nie było inaczej i w tym roku.
  Tegoroczne święto odbyło się 22 stycznia w Sali Ludowej i zgromadziło, jak zwykle, liczne grono gości. Po oficjalnym powitaniu i złożeniu życzeń, dziadkowie i babcie obejrzeli specjalnie dla nich przygotowany program artystyczny składający się z wierszy, piosenek oraz tańca. Dzieci w najprostszy dla siebie sposób wyraziły  wdzięczność, oddanie i miłość,  wywołując wzruszenie, a niejednokrotnie i łezkę w oku u najstarszych członków rodzin.
   Chóralne „Sto lat” oraz własnoręcznie wykonane upominki, laurki i życzenia dopełniły całości, a dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek. Kolorytu uroczystości dodały piękne serduszka wykonane wspólnymi siłami przez dziadków i wnuków.  Staną się one ozdobą klas i przypominać będą pięknie spędzone chwile.
  Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny pokazały, jak ważne i potrzebne są takie spotkania. Zadbajmy więc wszyscy, abyśmy mogli w podobny sposób przebywać razem przez kolejne lata.

                                                                                                                                                         Katarzyna Matoryn

 • PONOWNIE NAJLEPSI W GMINIE - Obrazek 1     PONOWNIE NAJLEPSI W GMINIE - Obrazek 2

     Styczeń jest tym miesiącem, w którym rozpoczyna się coroczna szkolna liga siatkarska uczniów klas IV – VI oraz VII – VIII. Jako pierwsi do walki o tytuł Mistrzów Gminy w piłce siatkowej stanęli uczniowie klasy VIII. W dniu 11. I .2019 r. w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym odbyły się Mistrzostwa Gminy w tej grze. W turnieju wzięło udział 6 zespołów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kuba Kalina, Adrian Kura,

  Konrad Lipiński, Patryk Trębacz, Kamil Tur, Patryk Walicki i Marek Wyskup.

  W swojej karierze nasi zawodnicy już czterokrotnie zajmowali I miejsce najpierw w mini piłce siatkowej, teraz przyszła kolej na grę w piłkę siatkową 6 – osobową. Podczas tego turnieju nasi siatkarze rozegrali w sumie trzy spotkania i wszystkie trzy wygrali, nie tracąc przy tym żadnego seta. Po raz piąty z rzędu zajęli I miejsce i awansowali tym samym do Finału Powiatu.

  Gratulujemy kolejnego zwycięstwa naszym reprezentantom szkoły i trzymamy kciuki za ich start w rozgrywkach powiatowych. 

   

   

  Aleksander Kłodnicki

   

   

 • Świąteczna wycieczka do Wrocławia - Obrazek 1     Świąteczna wycieczka do Wrocławia - Obrazek 2

      11 grudnia uczniowie klas: IV, VI i VII wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Były z nami dwie, wspaniałe nauczycielki: Pani Marta Butrymowicz i Pani Aleksandra Czerniak. Podróż minęła nam bardzo szybko. 
      Po przyjeździe udaliśmy się do Galerii Dominikańskiej, a następnie ruszyliśmy  na Wrocławski Rynek, gdzie, jak co roku o tej porze, odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Było tam, jednym słowem, pięknie! Przywitała nas cudowna, bajkowa sceneria. Wśród pachnących lasem choinek i aromatu pierników można było poczuć magię świąt.
  Z rynku udaliśmy się do kina Nowe Horyzonty, gdzie obejrzeliśmy adaptację filmową książki J. K. Rowling (autorki powieści o Harrym Potterze) pt. „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindenwalda”. Po filmowych wrażeniach, udaliśmy się do KFC. Następnie ponownie wróciliśmy na Jarmark. Było już ciemno i można było podziwiać piękne, świąteczne iluminacje. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć.
      Niestety, czas szybko minął i musieliśmy ruszyć do domu. W drodze powrotnej słuchaliśmy  różnych piosenek, do których wesoło śpiewaliśmy. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Żeliszowa.
      

  Amelka Tobiasz
  (uczennica klasy VII)

 • SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W SZKOLE - Obrazek 1     SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W SZKOLE - Obrazek 2

       W czwartkowy poranek 6 grudnia 2018 r. sala sportowa naszej szkoły zapełniła się  w całości. Wszyscy zebrani przyszli na spotkanie z kimś wyjątkowym – Mikołajem. W oczekiwaniu na gościa przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przybliżyli najbardziej znaną wszystkim dzieciom postać, charakteryzującą się niesieniem pomocy i obdarowywaniem potrzebujących.  

  Uczniowie naszej szkoły przywitali gościa, jak najlepiej tylko potrafili, czytając napisane do niego listy, śpiewając piosenki, tańcząc i wciągając wszystkich w radosną atmosferę oczekiwania. Czuło się wielkie napięcie i nagle… dał się słyszeć dźwięk dzwoneczka, najpierw w oddali, cichutki, a potem coraz głośniejszy. Do sali wszedł Mikołaj, zmęczony długą podróżą, ale uśmiechnięty. Pozdrowił wszystkich i opowiedział o swojej długiej podróży. W rozmowie z dziećmi podziękował za napisane do niego listy oraz program artystyczny przygotowany na jego przybycie. Następnie zaprosił wszystkie dzieci do swoich klas, gdzie rozdał każdemu przygotowaną dla niego paczkę.

  Do zobaczenia, Mikołaju, za rok…   

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Świętujemy Magiczne Andrzejki! - Obrazek 1      Świętujemy Magiczne Andrzejki! - Obrazek 2

        Nie mogło zabraknąć ich również w naszej szkole!  Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji wyjątkową dyskotekę pełną najprzeróżniejszych atrakcji. Każde dziecko mogło zobaczyć, co czeka je w przyszłości dzięki wielu różnym wróżbom; pomalować twarz w kolorowe wzorki, kupić przekąski w specjalnym sklepiku, czy wziąć udział w zabawnych konkursach. Najciekawsze były jednak przebrania; wśród  nas przechadzało się wiele czarownic, księżniczek, sławny youtuber – kamerzysta, a nawet legionista rzymski! Najważniejszy konkurs wieczoru - na najpiękniejszy strój - wygrała Amelia Różańska z klasy I-szej. Serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że zabawa podobała się wszystkim, a w przyszłym roku będzie jeszcze większa frekwencja i ciekawsze kostiumy!

   

                                                                                                                                                                     SU

 • ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 1     ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 2

       Patriotyzm można pokazywać na wiele sposobów... także śpiewając! W ten właśnie sposób uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie uczcili obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
  26. listopada  wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego opowiadali o rysie historycznym każdej piosenki. Usłyszeliśmy dźwięki takich utworów, jak: Rota, Marsz Pierwszej Brygady, Rozkwitały Paki Białych Róż, czy Wojenko, Wojenko. Duch patriotyzmu unosił się w powietrzu!

                                 

   

                                                                                                                                                               SU

 • W miniony piątek 30.11 nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość oraz dowiedzieć się "kim będą w przyszłości". Dzień minął we wspaniałej atmosferze, pełnej tanca, zabaw i uśmiechów. Ten magiczny czas był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

                             Andrzejki w przedszkolu - Obrazek 1                            Andrzejki w przedszkolu - Obrazek 2

 • Wojewódzki etap konkursu „Bezpieczny KRUSnal”

  Wojewódzki etap konkursu „Bezpieczny KRUSnal” - Obrazek 1        Wojewódzki etap konkursu „Bezpieczny KRUSnal” - Obrazek 2

     Celem konkursu było upowszechnianie podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, uświadomienie zagrożeń chorobowych i wypadków występujących w środowisku wiejskim oraz zapoznanie dzieci z bezpiecznym zachowaniem się na obszarze leśnym. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 28 pytań wyboru i jednego pytania problemowego.

       Z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego z bardzo dobrym wynikiem zakwalifikował się uczeń klasy VI – Łukasz Szymański. Uzyskał on wyróżnienie i przywiózł ze sobą całą masę upominków oraz dyplom.

  Podczas konkursu ratownicy z GOPR i strażacy z OSP w Rybnicy przygotowali dla dzieci szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przy użyciu fantoma oraz sprzętu wykorzystywanego do ratownictwa przez te służby.

   

  Marta Butrymowicz

 • „Wrota historii rodziny” - Obrazek 1     „Wrota historii rodziny” - Obrazek 2

  W wyjeździe wzięli udział Oliwia Amolin, Kamila Czajka, Natalia Kura, Klaudia Marut, Szymon Kędzierski, Adrian Kura, Kamil Kuczyński, Kamil Tur, pani Agnieszka Kamińska oraz koordynator projektu pan Sebastian Zielonka. Grupę uzupełniali uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu oraz panie Danuta Kędzierska i Grażyna Wężyk z Gminnych Bibliotek Publicznych w Żeliszowie i Kruszynie.
  Zbiórka miała miejsce dość wcześnie, bo o godz. 6.45 na dworcu PKP w Bolesławcu, skąd wyjechaliśmy pociągiem do Wrocławia. Po dotarciu do stolicy Dolnego Śląska  spotkaliśmy się z naszą przewodniczką, która zaprowadziła nas na Rynek, opowiadając po drodze ciekawostki  o miejscach i budowlach, które mijaliśmy. Nasza wędrówka przebiegała pod hasłem „Kto nie ma korzeni, ten nie ma skrzydeł”. Zobaczyliśmy m. in. najcenniejsze kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek Ratusza oraz dwa małe domki zwane „Jasiem”         i „ Małgosią”. Mieliśmy okazję pospacerować Dzielnicą Czterech Świątyń zwaną też Wzajemnego Szacunku. Tu w niewielkiej odległości znajdowały się: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny zbór i synagoga. Widzieliśmy także gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.
    Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Ossolineum - polskim instytucie naukowym i kulturalnym. Wzięliśmy tu udział w warsztatach „Tajemnice Grafiki”- tworzymy książkę. Prowadzący zajęcia w atrakcyjny i zrozumiały sposób przekazał nam praktyczną wiedzę, obejmującą podstawowe zasady rządzące grafiką. Poznaliśmy etapy tworzenia matrycy i wykonywania odbitek. Zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy podczas realizacji własnych prac graficznych. Każdy z nas miał za zadanie zaprojektować własny ekslibris. Na jego podstawie wykonaliśmy matryce i odbitki, które zabraliśmy na pamiątkę.  Po wyczerpującej pracy postanowiliśmy zjeść obiad.

  Następnie, pełni sił, udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza. Znajdujące się w jednej z kamienic na Rynku muzeum zrobiło na nas duże wrażenie. Niedawno otwarty obiekt posiada bogatą ekspozycję na temat historii i obyczajowości polskiego romantyzmu. Tu wzięliśmy udział w multimedialnej lekcji „Zobaczyć Soplicowo… Opowieść o Polsce szlacheckiej”. Nowoczesne środki audiowizualne pozwoliły na atrakcyjne spędzenie czasu  i przeniesienie się w czasy pierwszej połowy XIX wieku. Znaczna część ekspozycji, którą podziwialiśmy, poświęcona była epopei Adama Mickiewicza. Z pewnością czas spędzony w Muzeum Pana Tadeusza nie był stracony, a zdobytą wiedzę wykorzystamy na lekcjach języka polskiego.

  Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Rynku i podziwianie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Chwile spędzone wśród choinek, światełek, mikołajów, przy dźwiękach kolęd i pastorałek wprowadziły nas w klimat świąt.

  Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bolesławca, skąd odebrali nas najbliżsi.

   

   

    Agnieszka Kamińska

 • 26 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia . Każdy przyniósł do przedszkola swojego ukochanego pluszaka. Dzieci chętnie wysłuchały  bajeczkę o Kubusiu Puchatku. Poza tym, chętnie nauczyły się piosenki o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły w rytm ulubionych melodii. Dużą atrakcją były zabawy z kolorową chustą animacyjną. Wszyscy mieli okazję sprawdzić się w konkurencjach sportowych. Dzieci podzielone na drużyny dzielnie walczyły o tytuł „Dzielnego Misia”.

  Podczas trwającego spotkania każdy mógł wykonać laurkę dla swojej maskotki oraz skosztować ulubionego przysmaku każdego niedźwiadka- słodkiego miodku.

                                                                                                                                                 Małgorzata Gil

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć