Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas przyszli. Chodziło tylko o wybór sposobu umierania. Marek Edelman.
Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie wzięli czynny udział w Akcji “Żonkile”. 19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej,
a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz dwunasty akcję społeczno-edukacyjną “Żonkile”. Kwiaty te nieodłącznie związane są z ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, Markiem Edelmanem, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Podczas apelu cała społeczność szkolna otrzymała po symbolicznym, papierowym żonkilu, a prowadzące zwróciły uwagę, że pamięć o tamtych wydarzeniach pozwala oddać hołd tym, którzy oddali życie w walce o słuszną sprawę, a zarazem uświadamia, że dbanie o godność i szacunek dla każdego człowieka, niezależnie od rasy, narodowości, wyznawanej religii czy światopoglądu, jest naszym moralnym obowiązkiem.
Miło nam, że w wydarzeniu wzięła udział grupa starszaków z przedszkola.
Pięknie dziękuję wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Honorata Ambroszko