„Nie znać historii – to być zawsze dzieckiem” (Cyceron), stąd uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie, jak co roku, przygotowali akademię z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Jest to niewątpliwie dla uczniów jedna z form nauki historii Polski, a dla dorosłych – jej przypomnienie. Dnia 3 maja 1791 r. w Polsce została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja, która określała zasady, na jakich miała się opierać władza państwowa. Głównymi jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była wyrazem nadziei Polaków na wzmocnienie Polski osłabionej po I
rozbiorze i nadzieją na silną władzę królewską. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej.
Akademia odbyła się 29 kwietnia 2024 r. Rozpoczęło ją uroczyste wprowadzenie Sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnu Polski. Następnie uczniowie klas: piątej i siódmej przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Informacje wzbogaciła prezentacja multimedialna dotyczącą postaci, które odegrały najistotniejszą rolę przy tworzeniu nowego rozdziału historii polskiego narodu. Hasłem części artystycznej było motto: „Nie oddamy wolności”.
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno.
Międzynarodowy Dzień Pracy przypada 1 maja. To święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 roku i jest wyrazem ogólnoświatowego szacunku dla pracy oraz docenienia wysiłku ludzkiego wkładanego w rozwój społeczeństwa i gospodarki. Jest to także okazja do upamiętnienia walki o godne warunki pracy, sprawiedliwe wynagrodzenie i prawa pracownicze.
Nie możemy zapomnieć, że w tym roku świętujemy 20 –lecie przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Było to wydarzenie historyczne o dalekosiężnych skutkach, dotykające praktycznie każdej dziedziny życia narodu i funkcjonowania państwa. Stało się to 1 maja 2004 roku.
Nie przypadkowo od 2004 roku w przededniu Dnia Konstytucji obchodzimy także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak długo biało-czerwone barwy kojarzone będą z Polską i Polakami zależy wyłącznie od nas Polaków, a przede wszystkim, od młodych Polaków. Po to dziś przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać czasy rozbiorów i trudny wiek dwudziesty.
Po zakończeniu występu Pan Dyrektor Arkadiusz Kruszelnicki podziękował wszystkim występującym uczniom za zaangażowanie, nauczycielom za pracę oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób uświetnili tegoroczną akademię. Mamy nadzieję, że apel obudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w ciekawy sposób przedstawił wydarzenia historyczne.
Honorata Ambroszko