Dnia 9 listopada 2015 r. nasza szkoła ponownie odwiedziła gościnne progi Biblioteki Gminnej
w Żeliszowie. Tym razem byliśmy uczestnikami żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę pokazową Hegemon, którą zaprosiła Pani Danuta Kędzierska. Temat zajęć nawiązywał poniekąd
do zbliżającego się Święta Niepodległości, ponieważ odnosił się do początków państwa polskiego
na przełomie X i XI wieku oraz jego potęgi. Przybyli do nas średniowieczni goście - Mścisław
i Brzetysław - opowiedzieli nam w bardzo przystępny i niezwykle atrakcyjny sposób, jak rodziły się legendy na przestrzeni wieków. Sposób ten można porównać do dzisiejszej zabawy w głuchy telefon, o czym się przekonaliśmy, gdy wybrane osoby z sali miały przekazać imiona pierwszych władców ziem polskich we właściwej kolejności - rozbieżności i zmyślenia były przeogromne. Przypomnieliśmy sobie historię powstania państwa Polan, godła i stolicy państwa polskiego.
Z kolei zapoznano nas z przebiegiem wyboru na urząd władcy państwa. Nie obyło się przy tym bez walki przedstawicieli kandydatów, którymi byli Grzmotysława (Julka Mozgwa) i Dobromir (Kamil Kuczyński). Przy pomocy większości męskiej części widowni, która skandowała imię swojego reprezentanta, na tronie zasiadł Dobromir - władca spokojny i sprawiedliwy.
Uczniowie naszej szkoły mieli tez okazję poznać plan grodu i podgrodzi, w tym plan średniowiecznego Gniezna, historię chrztu przyjętego przez Mieszka I w imieniu Polski, władanie pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, dzieje św. Wojciecha - misjonarza i męczennika oraz nauczyli się sztuki fechtunku. Mimo toporów, ostrych mieczy i strzał pokaz walk wojów był dla widzów niewątpliwą atrakcją. Sami też wykazywali ogromną chęć wzięcia udziału w pojedynkach, co im umożliwiono
przy pomocy bezpiecznej, bo piankowej broni.
Pokaz edukacyjny w wykonaniu grupy Hegemon - Panów Tomasza Miękusa i Tomasza Sokołowskiego - był trzecią lekcją historii przeprowadzoną dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie. Dzięki możności przeżywania historii niemal na żywo wzmocniło się nasze poczucie przynależności narodowej, a słowa: Polska, Polak, Polka teraz naprawdę brzmią dumnie.
Grażyna Ott