- Laboratoria Przyszłości
- Dolnośląska e-szkoła
- Usuwamy bariery...
- Szkoła Myśląca o Każdym- SMoK
- Od Piastów do Solidarności
- Owoce w szkole
- Mleko w szkole
- Program edukacji teatralnej "Którędy"
- Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji
- Lepsza edukacja- lepsza przyszłość- nauka języka angielskiego
- Szkolenie nauczycieli w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych uczniów
- „Podniesienie kompetencji nauczycieli z obszarów wiejskich Dolnego Śląska w zakresie innowacyjnych metod nauczania w obszarach ICT i nauk matematyczno-przyrodniczych”
- Twórcze Lato w Powiecie Bolesławieckim
- SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK
- Nowy system doskonalenia nauczycieli w powiecie bolesławieckim
- "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzce kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".
- Aktywna edukacja
- Pomagamy rozwinąć skrzydła- rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie
- Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
- BEZPIECZNA +
- MAŁY MISTRZ
- UMIEM PŁYWAĆ
- Aktywna Tablica
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Cyfrowobezpieczni.pl
- Otwarty umysł - Twoją szansą na rozwój
- Nauka pływania - Basen "Orka" w Bolesławcu dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żeliszowie...
- Kreatywne przedszkola
- TIK w szkole
- WROTA HISTORII RODZINY
- 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
- Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia
- Zdalna Szkoła +
- Zdalna Szkoła
Program edukacji teatralnej "Którędy"
Młodzi aktorzy z Żeliszowia
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2012/2013 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie uczestniczyli w wyjątkowym przedsięwzięciu edukacyjnym. W ramach współpracy partnerskiej z Młodzieżowym Domem Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu realizowaliśmy teatralny projekt "Którędy", upowszechniający idee wychowawcze Janusza Korczaka , ujęte w zadaniu publicznym pod nazwą: "ŻyjMy z PASJĄ". Projekt miał na celu wspieranie rozwoju aktywności własnej dziecka, wychowanie w partnerstwie, kształtowanie wzajemnego szacunku i akceptacji. Pomysłodawcy, czyli MDK oraz Starostwo Powiatowe w Bolesławcu, pozyskali na realizację planowanych działań dotację z Ministerstwa Edukacji Narodowej.We wrześniu pięćdziesięcioro uczniów naszej szkoły wyjechało do bolesławieckiego Teatru Starego na inauguracyjne spotkanie uczestników projektu. Będąc na miejscu, nie kryliśmy zachwytu, patrząc na odrestaurowany budynek teatru. A wewnątrz jest jeszcze piękniej! Wspaniały żyrandol migający różnokolorowymi światłami, scena, widownia, balkony wywarły na nas ogromne wrażenie.
Uczestnicy warsztatów, czyli - my - oraz uczniowie ze szkół w Gromadce, Warcie Bolesławieckiej i Raciborowicach zostali przywitani przez dyrektora MDK Pana Marka Łętowskiego, po którym głos zabrał Członek Zarządu Powiatu Pan Dariusz Kwaśniewski. Obaj apelowali do nas o to, byśmy starali się, żeby obiekt ten tętnił życiem, a nie stanowił jedynie pięknej fasady. Wzięliśmy sobie te słowa do serca!
Po tak poważnym wystąpieniu przyszedł czas na spektakl pt. „Co w książkach piszczy? ”, który przygotowały dla nas aktorki z Legnickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych.
Przez kolejne 10 tygodni pracowaliśmy w szkole pod czujnym okiem profesjonalistów, legnickich aktorów – Panów Tomasza Barana i Piotr Pawarskiego. Warsztaty teatralne cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów. Prowadzący zyskali sobie sympatię dzieci, ponieważ bardzo szybko i sprawnie zadomowili się w naszej szkole, stwarzając wrażenie, że są z nią związani od dawna. Pod kierunkiem instruktorów powstawała etiuda teatralna pod tytułem „Oko na świat”, której fabuła została oparta na podaniach i legendach związanych z Żeliszowem, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Zadaniem warsztatowiczów było opanowanie tekstu, ruchu scenicznego, jak również przygotowanie rekwizytów i elementów scenografii.Koniec projektu zbliżał się nieuchronnie. W listopadzie młodzi aktorzy ze szkoły w Żeliszowie dwukrotnie prezentowali efekty swojej pracy. Próbę generalną stanowił występ przygotowany dla społeczności szkoły, w którym licznie uczestniczyli również rodzice.
Najważniejsze wydarzenie miało jednak miejsce 30 listopada 2012 r. Ponownie grupa pięćdziesięciorga uczniów udała się do bolesławieckiego teatru na spotkanie podsumowujące projekt, z tą różnicą, że tym razem uczestnicy warsztatów teatralnych mieli za zadanie wystąpić na prawdziwej scenie, prezentując efekty swojej pracy zacnej widowni ze Starostą Bolesławieckim Panem Cezarym Przybylskim na czele.
Nasi uczniowie, wykonując etiudę „Oko na świat” , pokazali prawdziwy kunszt aktorski. Brawurowo wykonana inscenizacja, została owacyjnie przyjęta przez zgromadzoną publiczność. Wielkie brawa otrzymali najmłodsi aktorzy oraz ich nauczyciele, czyli Pan Tomasz Baran i Pan Piotr Pawarski.W dalszej części spotkania mogliśmy obejrzeć występy pozostałych uczestników projektu- równie znakomite i zasługujące na uznanie.
Na zakończenie części oficjalnej dyrektor MDK w Bolesławcu Pan Marek Łętowski, dokonał podsumowania projektu. W nagrodę za wysiłek i zaangażowanie, wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do obejrzenia spektaklu teatralnego pt. „Niekończąca się opowieść” w wykonaniu aktorów Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy.W imieniu uczestników warsztatów oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie pragniemy serdecznie podziękować Panu Cezaremu Przybylskiemu – Staroście Bolesławieckiemu oraz Panu Markowi Łętowskiemu - dyrektorowi MDK w Bolesławcu za zaproszenie do udziału w projekcie.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Tomasza Barana i Pana Piotra Pawarskiego. Mamy nadzieję, ze nie było to nasze ostanie spotkanie.
Grażyna Ott
Arkadiusz Kruszelnicki