- Laboratoria Przyszłości
- Dolnośląska e-szkoła
- Usuwamy bariery...
- Szkoła Myśląca o Każdym- SMoK
- Od Piastów do Solidarności
- Owoce w szkole
- Mleko w szkole
- Program edukacji teatralnej "Którędy"
- Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji
- Lepsza edukacja- lepsza przyszłość- nauka języka angielskiego
- Szkolenie nauczycieli w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych uczniów
- „Podniesienie kompetencji nauczycieli z obszarów wiejskich Dolnego Śląska w zakresie innowacyjnych metod nauczania w obszarach ICT i nauk matematyczno-przyrodniczych”
- Twórcze Lato w Powiecie Bolesławieckim
- SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK
- Nowy system doskonalenia nauczycieli w powiecie bolesławieckim
- "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzce kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".
- Aktywna edukacja
- Pomagamy rozwinąć skrzydła- rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie
- Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
- BEZPIECZNA +
- MAŁY MISTRZ
- UMIEM PŁYWAĆ
- Aktywna Tablica
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Cyfrowobezpieczni.pl
- Otwarty umysł - Twoją szansą na rozwój
- Nauka pływania - Basen "Orka" w Bolesławcu dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żeliszowie...
- Kreatywne przedszkola
- TIK w szkole
- WROTA HISTORII RODZINY
- 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
- Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia
- Zdalna Szkoła +
- Zdalna Szkoła
100 LAT NIEPODLEGŁEJ
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości” - Józef Piłsudski.
Słowa Józefa Piłsudskiego można uznać za motto uroczystości, która miała miejsce w naszej szkole dnia 9 listopada 2018 roku. Obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości na stałe wpisały się w nasz kalendarz świąt. Tym razem było jednak piękniej, bardziej uroczyście, wzniośle i wyjątkowo. Wszystko dlatego, że Polska obchodzi w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach niewoli, pełnych cierpienia, smutku i wyrzeczeń, naszym odważnym przodkom udało się zrealizować marzenia o wolnym państwie. To właśnie pamięci tych ludzi uczniowie klas IV-VIII oddali hołd w montażu słowno-muzycznym „Ku niepodległości”. Była to niezwykle wzruszająca lekcja historii przygotowana pod bacznym okiem pań: M. Butrymowicz i A. Jasińskiej. Uczniowie zaprezentowali swe wszechstronne umiejętności, od deklamacji wierszy takich twórców jak: I. Krasicki i C. K. Norwid po patriotyczny taniec z flagą. Całość przeplatały pieśni: „Wojenko, Wojenko”, „Piechota”, „My Pierwsza Brygada” w wykonaniu uczniów klasy IV. Nie zabrakło również „Roty” odśpiewanej przez wszystkich uczestników i słuchaczy, zaproszonych gości. Występ pokazał, jak cenną wartością w życiu człowieka jest wolność ojczyzny, o którą każdy powinien dbać, bo przecież – jak pisał C. K. Norwid – „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
Klimat apelu podkreśliła przepiękna dekoracja, która powstała dzięki pomysłom, ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, w tym pań: B. Adamus, A. Czerniak, A. Kamińskiej. Po wzruszającym, nagrodzonym głośnymi brawami występie, na scenie pojawił się Zespół Śpiewaczy Żeliszów, który oczarował publiczność przepięknymi strojami i niezwykłym wykonaniem pieśni patriotycznych.
Ostatnim etapem tego wyjątkowego dnia było wspólne odśpiewanie 4 strof „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.
9 listopada 2018 r. był dniem, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Pokazał on, że patriotyzm to nie tylko pięknie brzmiące słowo. To również hołd i szacunek oddany przodkom i przeszłości - trudnej, bolesnej, ale jakże ważnej w życiu każdego z nas.
Agata Jasińska