- Laboratoria Przyszłości
- Dolnośląska e-szkoła
- Usuwamy bariery...
- Szkoła Myśląca o Każdym- SMoK
- Od Piastów do Solidarności
- Owoce w szkole
- Mleko w szkole
- Program edukacji teatralnej "Którędy"
- Dolnośląska szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie edukacji
- Lepsza edukacja- lepsza przyszłość- nauka języka angielskiego
- Szkolenie nauczycieli w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych uczniów
- „Podniesienie kompetencji nauczycieli z obszarów wiejskich Dolnego Śląska w zakresie innowacyjnych metod nauczania w obszarach ICT i nauk matematyczno-przyrodniczych”
- Twórcze Lato w Powiecie Bolesławieckim
- SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK
- Nowy system doskonalenia nauczycieli w powiecie bolesławieckim
- "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzce kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".
- Aktywna edukacja
- Pomagamy rozwinąć skrzydła- rozwój edukacji w Szkole Podstawowej w Żeliszowie
- Modernizacja oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
- BEZPIECZNA +
- MAŁY MISTRZ
- UMIEM PŁYWAĆ
- Aktywna Tablica
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Cyfrowobezpieczni.pl
- Otwarty umysł - Twoją szansą na rozwój
- Nauka pływania - Basen "Orka" w Bolesławcu dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żeliszowie...
- Kreatywne przedszkola
- TIK w szkole
- WROTA HISTORII RODZINY
- 100 LAT NIEPODLEGŁEJ
- Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia
- Zdalna Szkoła +
- Zdalna Szkoła
Aktywna Tablica
ZESTAWIENIE ILOŚCIOWO-WARTOŚCIOWE
Interaktywny monitor dotykowy o przekątnej ekranu 55 cali - 13998 PLN ( 2 sztuki)
Kwota przyznanego wsparcia finansowego na zakup pomocy dydaktycznych- 13998 PLN
Kwota wykorzystanego wsparcia finansowego- 13998 PLN
Finansowy wkład własny- 2799,6 PLN
Ocena wpływu stosowania TIK w szkołach na zaangażowania nauczycieli w proces nauczania i uczniów w proces uczenia się.
Technologie informacyjne i komputerowe są potrzebne w edukacji. Dzięki udziałowi w programie „Aktywna tablica” uczniowie i nauczyciele podnieśli swoje kompetencje cyfrowe. Wszyscy biorący udział w realizacji programu stwierdzają, że efekty są pozytywne. Od momentu zainstalowania ekranów dotykowych, stopniowo odkrywano możliwości sprzętu. Udział w szkoleniach on-line i szkoleniu stacjonarnym pozwolił nauczycielom szybko opanować podstawowe funkcje i możliwości nowych narzędzi, a w konsekwencji korzystać z nich w trakcie prowadzonych zajęć. Kolorowy obraz i dźwięk dobrej jakości, funkcje tablicy interaktywnej, gry i testy interaktywne wpłynęły na podniesienie stopnia atrakcyjności lekcji, a tym samym stopnia przyswajania przez uczniów nowych wiadomości. Użycie konkretnych przykładów w formie graficznej lub video pomagało zrozumieć dzieciom abstrakcyjne tematy i pojęcia. Odbywało się to często w sposób mimowolny i przyjemny. Ważną rolę odegrał wizualizer podłączony do laptopa i ekranu dotykowego, dzięki któremu można obserwować na dużym ekranie np. przebieg doświadczenia z fizyki lub chemii, czy sposób wykonania pracy plastycznej.
Praca z ekranem dotykowym wyzwalała w uczniach aktywność i chęć poznawania, przyspieszała i ułatwiała nabywanie różnych umiejętności, a także sprzyjała procesowi twórczemu. Pozwalała również w nowoczesny sposób sprawdzić swoją wiedzę, np. poprzez rozwiązywanie interaktywnych testów. Dzięki realizacji programu uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na zajęciach lekcyjnych, ale także na zajęciach dodatkowych.
Stosowanie nowoczesnych technik przyczyniło się do ich wszechstronnego rozwoju, ponieważ każdy mógł odnieść sukces na miarę swoich możliwości. Uczniowie bardziej wycofani, o niskiej samoocenie, chętnie podejmowali próby rozwiązania właśnie zadań interaktywnych. Uczniowie przekonali się również, że narzędzia TIK to nie tylko sprzęt do komunikowania się, ale także ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy.W szkole powołany został e-koordynator, który nadzorował działania związane ze stosowaniem technologii TIK oraz zespoły nauczycielskie, realizujące zadania związane z udziałem w programie. Natomiast koordynatorzy ze szkół gminy Bolesławiec, biorący udział w programie, powołali międzyszkolną sieć współpracy. Nauczyciele, w ramach zespołów i międzyszkolnej sieci współpracy, obserwowali swoją pracę podczas lekcji otwartych, wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami na temat realizacji zajęć. Dzielili się opracowanymi scenariuszami zajęć z wykorzystaniem TIK i przykładami dobrych praktyk. W razie wątpliwości konsultowali się i pomagali sobie w rozwiązywaniu problemów. Osoby, które rzadko stosują nowoczesne technologie, zawsze mogły liczyć na wsparcie.
Przygotowanie się do lekcji z wykorzystaniem technologii TIK wymagało większego zaangażowania ze strony nauczycieli. Wykorzystanie tych technologii nie mogło być bowiem celem samym w sobie, a tylko sposobem osiągania zamierzonych celów dydaktycznych. Dlatego konieczne było staranne dobranie i opracowanie materiałów, samodzielne przygotowanie ćwiczeń interaktywnych (np. w programie Class Flow). Błyskawiczny dostęp do funkcji tablicy interaktywnej pozwalał na uzupełnianie wyświetlanych podczas zajęć materiałów dodatkowymi informacjami, notatkami.Stosowanie podczas zajęć narzędzi TIK nie wymagało zmian organizacyjnych w szkole. W razie potrzeby nauczyciele udostępniali swoje pracownie zainteresowanym koleżankom, kolegom i każdy mógł wykorzystać sprzęt według własnych potrzeb.
Nauczyciele, stosujący częściej niż dotychczas TIK na zajęciach, zwracali uwagę na podnoszenie atrakcyjności lekcji, a także wzrost zainteresowania i zaangażowania uczniów. Często skutkowało to też podniesieniem poziomu zadowolenia z prowadzonych lekcji i świadomością pracy w nowoczesnej szkole.
Wszystkie działania związane z realizacją wymogów programu przyczyniły się do zwiększenia efektywności nauczania oraz zacieśnienia współpracy między nauczycielami.