Nawigacja

Archiwum

Rok szkolny 2009_2010

 

Dodaj wiadomości
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Gminny Turniej Ekologiczny
 
 

     Dnia 21 kwietnia 2010 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy odbył się po raz kolejny Gminny Turniej Ekologiczny klas I – III.. Tym razem turniej połączony był ze szkolnymi  obchodami Dnia Ziemi.

     W ekologicznej rywalizacji wzięli udział przedstawiciele klas młodszych z pięciu szkół gminy Bolesławiec. Byli to:

 • Szkoła Podstawowa w Brzeźniku  -  Natalia Horbacz, Daria Wyrębska,               Dominika Kulczycka
 • Szkoła Podstawowa w Kruszynie – Szymon Biegała, Jacek Konefał,                         Julia Suchecka
 • Szkoła Podstawowa w  Kraśniku Dolnym –     Marcel Ostrowski, Katarzyna Mrozik, Michał Pałucki
 • Szkoła Podstawowa w Trzebieniu –       Wiktor Wydmuch, Emilia Radwańska, Dominika Budrewicz
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żeliszowie –  Magdalena Liana, Bartłomiej Zabawa, Anna Górniak

 Turniej składał się z pięciu części:

1.    prezentacja przedmiotu lub stroju wykonanego wcześniej z surowców wtórnych;

 1. test wyboru  - 10 pytań
 2. zabawa planszowa „Ślimak”
 3. zadania praktyczne: puzzle – symbole parków narodowych, rozpoznawanie zbóż
 4. sprawdzian wiedzy ekologicznej:   

-  mapa – kierunki główne i pośrednie

-  Parki Narodowe

-  sposoby ochrony przyrody

-  rozpoznawanie pospolitych gatunków zwierząt

-  segregacja odpadów

-  wykorzystanie surowców wtórnych

-  sposoby oszczędzania energii i wody

-  zanieczyszczenie środowiska i sposoby ich zwalczania

     Poziom wiedzy i umiejętności dzieci oceniała niezależna komisja w składzie:

 • Pani Monika Krosondowicz – podinspektor do spraw Ochrony Środowiska Gminy Bolesławiec
 • Pani Helena Szymula – dyrektor GZOSZ – u w Bolesławcu
 • Pani Joanna Czaplicka – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie               ( wybrana do jury w drodze losowania )

     Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą ekologiczną zdobywając następującą ilość punktów:

SP Trzebień –                    56 punktów    - I miejsce

SP Kruszyn  -                    53 punkty        II miejsce

SP Kraśnik Dolny –          53 punkty        II miejsce

SP  Brzeźnik –                  47 punktów     IV miejsce

SP  Żeliszów  -                  44 punkty        V miejsce

 

     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki oraz nagrody ufundowane przez sponsorów konkursu:

 • Nadleśnictwo Bolesławiec
 • Urząd Gminy w Bolesławcu
 • MZGK w Bolesławcu  

Organizatorzy:

    Joanna Sawicka

     Mariola Tyc

 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Kolejny konkurs, kolejny sukces!
 
 

Ledwie zakończył się konkurs polonistyczny dla klas VI, a już 30 marca 2010r. odbył się kolejny. Tym razem adresowany był do uczniów klas IV. Jego hasło brzmiało
„Z każdym grzecznie,  z bliskim serdecznie”. Motywem przewodnim była historia Pinokia według książki  Carla Collodiego. Startujący w konkursie uczniowie mogli sprawdzić umiejętność czytania i pisania, znajomość języka ojczystego, w tym znaczenia podanych wyrazów czy rozumienia wskazanych związków frazeologicznych.

Do finału powiatowego, który odbył się Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Bolesławcu, zakwalifikowało się niemal 60 uczestników z naszego regionu. Wśród nich aż troje uczniów
z naszej szkoły! Byli to Łukasz Janiec, Klaudia Kowalik i Martynka Przybylska. Wszyscy włożyli wiele wysiłku w jak najlepsze przygotowanie się do rywalizacji. z pozostałymi konkurentami. I opłaciło się!

Komisja konkursowa po sprawdzeniu kilkudziesięciu prac wyłoniła dziesiątkę laureatów. Znalazło się w niej dwoje naszych reprezentantów. Są to Łukasz Janiec
i Klaudia Kowalik
. Po ogłoszeniu wyników trochę smutno było Martynce Przybylskiej, bowiem zajęła 11 miejsce. Zabrakło jej do podium dosłownie jednego punktu i to za... ortografię. Martynka przyrzekła, że od dzisiaj zabiera się za pracę i w następnym roku pokaże wszystkim, gdzie raki zimują.

Grażyna Ott

 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Po raz kolejny pozyskaliśmy środki finansowe z Unii Europejskiej
 
 


 


Z wielką  przyjemnością informuję wszystkich czytelników naszej witryny, że niebawem rozpoczniemy realizację zadań edukacyjnych, finansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Dolnośląska e-Szkoła", który jest częścią programu "Dolnośląska szkoła liderem  projakościowych zmian w polskim systemie edukacji". W nowym roku szkolnym będziemy pracować z nowoczesnymi  pomocami dydaktycznymi, zostaną zorganizowane zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, odbędą się wycieczki dydaktyczne oraz wyjazdy do Multicentrum. 


 Arkadiusz Kruszelnicki

 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
I znów mamy się kim (czym) pochwalić!
 
 

 

W dniu 18.02.2010r. w Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr
w Bolesławcu odbył się finał Konkursu Języka Polskiego dla Klas VI „Klucze do bliskiej przeszłości”.

W rywalizacji udział wzięło 42 najlepszych młodych polonistów z całego powiatu bolesławieckiego. Naszą szkołę reprezentowała Angelika Dudek, która odniosła ogromny sukces, zajmując PIERWSZE miejsce! Wielkie brawa dla naszej laureatki!!!

 

Grażyna Ott

 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Sukces goni sukces!
 
 

Zawsze powtarzaliśmy, że nasza szkoła szczyci się uzdolnionymi uczniami. Dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na konkursach czy turniejach. Ostatnio laury przypadły naszym wychowankom w dziedzinie poezji pisanej i mówionej.

Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu już po raz VIII zorganizował Konkurs Poetycki „Ogrody Jesieni”. Komisja konkursowa złożona z nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych  nagrodziła Anię Szczepańską za wiersz „Sposób na nudę” i wyróżniła Angelikę Dudek za utwór „Jesienną porą”, oraz Asię Kowalik za liryk „Liście”.

Brawo!

Dnia 19 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kruszynie odbył się etap gminny Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów i to bardzo godnie, bowiem wszyscy wrócili „z tarczą” jako zwycięzcy!

I miejsce zdobyła Karolina Tobiasz z kl. VI

II miejce zajął Łukasz Janiec z klasy IV

Wyróżnienia przypadły Angelice Dudek i Asi Kowalik z kl. VI

Gratulujemy!

Laureaci I i II miejsca będą przedstawicielami naszej gminy w etapie powiatowym, który odbędzie się w Bolesławcu. Już teraz trzymamy kciuki.

 

Grażyna Ott

 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Ferie bez nudy
 
  2010-02-08

Kiedy rozpoczyna się rok szkolny, często na korytarzu szkoły słychać rozmowy uczniów na temat czekającej ich ciężkiej pracy oraz dni wolnych od nauki. Po kilku miesiącach obowiązków, nie mogą się doczekać dłuższej przerwy, czyli ferii zimowych. A gdy nadchodzą, okazuje się, że za szkołą tęsknią i żyć bez niej nie mogą.
Mimo że mróz daje w kość, a śnieg utrudnia życie pieszym i zmotoryzowanym, nie przeszkadza to jednak najbardziej wytrwałym uczniom w dotarciu do ukochanej szkoły. Wiedzą bowiem o tym, że w niej nudzić się nie sposób.
W pierwszym tygodniu ferii Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żeliszowie zaoferowała swoim wychowankom wiele atrakcyjnych zajęć, począwszy od sportowych, poprzez świetlicowe, a skończywszy na komputerowych. Codziennie przez cztery godziny można było uczestniczyć w rozgrywkach sportowych, grając w ulubione dyscypliny zespołowe, m.in. w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną halową, rozegrać śnieżną batalię bądź zaliczyć saneczkowy slalom. Kto nie chciał aktywnie spędzać wolnego czasu, mógł skorzystać z zajęć wymagających mniejszego ruchu – plastycznych, czytelniczych, recytatorskich lub oglądania filmów o przygodach ulubionych bohaterów. Chwilę wytchnienia dla nóg, ale nie dla rąk i głów dawały zajęcia przy komputerach, które, o czym dzieci wiedzą najlepiej, nie służą tylko do zabawy, lecz i do nauki, np. ortografii i poszerzania wiedzy.
Tydzień minął szybko. W ostatnim dniu, gdy dzieci rozchodziły się do domów, słychać było słowa: „Teraz to dopiero będą nudy!”
Grażyna Ott
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
RYWALIZACJA DZIEWCZĄT W POWIECIE
 
  2010-02-08

Po udanym występie w Finale Gminnym w piłce ręcznej – nasze zawodniczki przystąpiły do dalszej walki – tym razem w Finale Powiatu. Spotkanie to odbyło się dnia 25. 01. 2010 r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu. Piłka ręczna jest niełatwą grą. Wiedzą o tym ci, którzy uprawiali tę dyscyplinę sportu. Wymaga dużej siły, szybkości i sprytu w rozgrywaniu każdej akcji w meczu. Dodatkowo (jak wszystkie gry sportowe), wymaga pełnego zaangażowania całego zespołu w każdą akcję, współdziałania całej drużyny. Dziewczęta nasze podjęły to trudne wyzwanie i odważnie przystąpiły do tego spotkania. W turnieju tym uczestniczyło w sumie cztery drużyny. Dziewczęta nasze w pierwszym meczu spotkały się z drużyną z SP nr 1 w Bolesławcu, z którą jednak przegrały. Drugi mecz z zespołem z SP w Czernej zdecydowanie wygrały. Ostatnim przeciwnikiem naszym były późniejsze zwyciężczynie całego turnieju oraz ubiegłoroczne Mistrzynie Strefy Jeleniogórskiej – drużyna z Nowogrodźca, która mecz ten wygrywała.

Klasyfikacja końcowa turnieju:
I miejsce – SP w Nowogrodźcu
II miejsce – SP nr 1 w Bolesławcu
III miejsce – SP w Żeliszowie
IV miejsce – SP w Czernej

Szkołę naszą reprezentowały:
1. Bilińska Małgorzata
2. Dudek Angelika
3. Kosyk Magdalena
4. Kowalik Joanna
5. Lisak Anita
6. Mielecka Paulina
7. Tobiasz Karolina
8. Szczepańska Anna
9. Zawada Sylwia

Gratulacje za odważną i ambitną postawę sportową dla całej drużyny.

Aleksander Kłodnicki
 
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Obchody Dnia Babci i Dziadka w Żeliszowie
 
  2010-02-01 Dlaczego kochamy babcie i dziadków? Chyba za to po prostu, że są. Dla wielu dzieci obecność babć i dziadków jest niemal tak samo oczywista i konieczna jak obecność rodziców. Bez nich nie byłoby pełnej rodziny. Większość dzieci jest o tym najszczerzej przekonana. Dlatego święto seniorów naszych rodzin wywołuje zawsze tak wielkie emocje. I jest tak oczekiwane przez wszystkich – zarówno wnuczęta jak i dziadków.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, to piękne rodzinne święto uczciliśmy w Żeliszowie popisami artystycznymi młodszej części naszych uczniów, wspólną zabawą i spotkaniem przy pysznym cieście i kawie. W tym roku – nieco później niż wynika z kalendarza – zebraliśmy się 29 stycznia, w ostatnim dniu przed feriami.
Zaproszeni dużo wcześniej dziadkowie stawili się licznie mimo niesprzyjającej pogody i zniechęcającego do podróży stanu dróg. Zdecydowana większość wnucząt miała z kim dzielić radość spotkania.
Występy, jak zawsze zaczęli najmłodsi artyści. Wszystkie dzieci zaangażowane zostały do popisów scenicznych i zaprezentowały „bałwankową” scenkę, a następnie śpiewająco zakomunikowały, że „…lepsza babcia niż przedszkole…”. Gościom niezwykle podobały się dowcipne dialogi wygłoszone przez najmłodszych aktorów, którzy potrafili zapamiętać naprawdę imponującą ilość tekstu.
Pierwszaki zabrały nas do mieszkania babci i dziadka, w którym obywało się pieczenie świątecznego ciasta. Tą odpowiedzialną czynnością zajął się dziadek, któremu przyglądali się wnuczkowie, kot i piesek Bryś. Na zakończenie swojej części pokazu pierwszoklasiści poinformowali publiczność, że „…u babci jest słodko…”, a ucieszyli wszystkich życząc gościom większych emerytur.
Połączony oddział klas II i III przygotował scenki „kalendarzowe”. Upływ czasu i następujące po sobie pory roku przedstawiały pięknie przystrojone „Wiosna”, „Lato”, „Jesień’ i „Zima”. Później odpowiednio udekorowane „miesiące” składały babciom i dziadkom życzenia na cały rok. Uczniowie uatrakcyjnili swój występ piosenkami i akompaniamentem do jednej z nich wykonanym przez kilkuosobowe grupy na instrumentach perkusyjnych.
Zwieńczeniem części artystycznej było wspólne przez wszystkich uczniów odśpiewanie „Sto lat”, któremu nadawali ton uczniowie III klasy grający piosenkę na cymbałkach.
Gdy wszyscy zaproszeni otrzymali już swoje prezenty przygotowane własnoręcznie przez wnuków, nastąpiła kolejna część spotkania. Tym razem „wykazać się” musieli dorośli. Kilka par babcia – wnuczek przy żywiołowym wspomaganiu publiczności odgadywało tytuły przygotowanych dla nich melodii. Zadanie okazał się nietrudne i oczywiście wszyscy zasłużyli na słodkie nagrody.
Chcieliśmy, aby po miłej uroczystości została nam pamiątka, dlatego na zakończenie poprosiliśmy zgromadzonych, aby z przygotowanych wcześniej elementów wykonali dziecięce „portrety” techniką płaskiego orgiami. Pomysłowość twórców daleko przerosła oczekiwania autorek zabawy. Wykonane dziś prace utworzą małą galerię, która jeszcze po feriach przypominała będzie o wspólnie spędzonych chwilach. Bo w tym szczególnym święcie najważniejsze jest chyba właśnie to, aby uświadomić sobie jak cenny dla wszystkich jest czas spędzony razem.
Joanna Sawicka
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Karnawałowe szaleństwa
 
  2010-02-01 27 stycznia 2010r.Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich uczniów naszej szkoły zabawę karnawałową. Jak zwykle impreza została przygotowana perfekcyjnie. Zadbano o atrakcyjne konkursy z nagrodami, świetną muzykę i wspaniałą atmosferę.
Gdy dziewczęta z Samorządu wraz z opiekunką ledwie przywitały gości, a już na tanecznym parkiecie pojawiły się różnorodne postaci – począwszy od księżniczek
i rycerzy, a skończywszy na robotach, spidermanach czy nawet śmierci straszącej każdego.
Pląsy, wygibasy przy muzyce znanych hitów szybko zmęczyły tancerzy, toteż na chwilę oddechu pozwoliła pani Grażyna Ott, ogłaszając wyniki konkursu na najpiękniejszą maskę karnawałową. Zwyciężczynią okazała się Ania Szczepańska z kl. VI., której praca najbardziej zachwyciła jury. Zresztą wszystkie maski charakteryzowały się dużą pomysłowością, pracochłonnością i starannością wykonania.
Po krótkiej przerwie na nabranie sił znowu rozpoczęło się „dansowanie” na parkiecie aż do czasu ogłoszenia kolejnej konkurencji. Były to tzw. gorące krzesła, czyli mniej krzeseł,
a więcej chętnych, aby na nie usiąść, gdy muzyka ucichnie. Uczestników coraz bardziej ubywało. W końcu po zaciętej rywalizacji pomiędzy Heniem z kl. V a Bartkiem z kl. VI zwycięzcą ogłoszono tego ostatniego. Po męczącej potyczce udano się do klas na poczęstunek przygotowany przez mamy. Jednak szybko powrócono na parkiet, by tańczyć, tańczyć i jeszcze raz tańczyć (skąd dzieci czerpią tyle siły?).
Przedostatnim konkursem było przekazywanie sobie pluszowej maskotki. Osoba trzymająca misia - gdy muzyka przestanie grać - odpada. Cała sala wzięła udział w tej konkurencji. Śmiechu nie było końca, ponieważ nikt nie chciał przytulanki, a była taka śliczna i mięciutka… Ostatecznie pyszne czekoladki wygrała dziewczynka z klasy „0”, pokonując sprawnych i zwinnych uczniów z klas I - VI!
Szkolny bal zwieńczył wybór króla i królowej balu. I wcale nie chodziło o osobę najładniej przebraną, ale taką, która bawiła się w czasie całej zabawy, tańcząc przy każdej piosence i biorąc aktywny udział we wszystkich konkursach.
Tytuł króla balu otrzymał Bartek Kuczyński , a królowej – Klaudia Mozgwa, którym wręczono nagrody i zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Co dobre, szybko się kończy, toteż po trzech godzinach karnawałowych szaleństw trzeba było rozejść się do domów.
A dla Samorządu Uczniowskiego i uczniów klasy VI została satysfakcja z organizacji udanej imprezy oraz... sprzątanie sali.
Grażyna Ott
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
DRUGI SUKCES NASZYCH DZIEWCZĄT
 
  2010-01-21 Po piłce ręcznej przyszła pora na piłkę siatkową, kolejną grę sportową, w której przyszło rywalizować naszym dziewczętom z klasy VI. W dniu 18 I 2010 r. w Szkole Podstawowej w Trzebieniu odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce siatkowej dziewcząt klas VI czwórkami. Do rywalizacji stanęły drużyny ze szkół z: Brzeźnika, Kraśnika Dln., Trzebienia i Żeliszowa. Grano systemem każdy z każdym. Nasze dziewczęta rozegrały trzy spotkania i wszystkie trzy wygrały. Powtórzyły swój sukces z IV i V klasy, gdzie również zajęły I miejsca w Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej. Przeciwniczkom udało się urwać tylko jednego seta naszym zawodniczkom. Najskuteczniejszymi elementami techniki naszego zespołu były: skuteczna i mocna zagrywka oraz przyjęcie i rozegranie pierwszej piłki, a zatem te czynniki, które decydują najbardziej o zwycięstwie drużyny. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy udanych spotkań w dalszej rywalizacji w Finale Powiatu.

Skład zwycięskiej drużyny:
Dudek Angelika, Kosyk Magdalena, Kowalik Joanna, Lisak Anita, Mielecka Paulina, Szczepańska Anna, Tobiasz Karolina, Zawada Sylwia

Klasyfikacja końcowa turnieju:
I miejsce – S P Żeliszów
II miejsce – S P Brzeźnik
III miejsce – S P Kraśnik Dln.
IV miejsce – S P Trzebień

Aleksander Kłodnicki
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Pierwszy start naszych tenisistów stołowych w Nowym - 2010 Roku
 
  2010-01-21 W rozegranych 6 stycznia 2010 r. w Szkole Podstawowej w Kruszynie Mistrzostwach Gminy w tenisie stołowym drużyna naszych dziewcząt w składzie:
1. Dudek Angelika
2. Zawada Sylwia
zajęła III miejsce, natomiast chłopców w składzie:
1. Lis Dawid
2. Potocki Damian €“ V miejsce w turnieju.

Aleksander Kłodnicki
 
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole
 
  2010-01-04 22 grudnia w murach naszej szkoły odbyła się uroczysta Wigilia. Zjednoczyła ona wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, pracowników oraz rodziców i gości przy wspólnym stole niczym jedną wielką rodzinę. W atmosferę świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas dzieci, przedstawiając historię przyjścia na świat maleńkiej Dzieciny. Piękna dekoracja, kolędy i życzenia podniosły i tak wzruszający nastrój spotkania. Całości dopełniło łamanie się opłatkiem - każdego z każdym. W kąt poszły wszystkie urazy i niechęci a na sali zapanowała prawdziwa radość. Przyjemnie było patrzeć na szczęśliwe, uśmiechnięte buzie, jak również łzy wzruszenia (zwłaszcza dorosłych uczestników Wigilii). Tradycyjnie na stołach przykrytych białymi obrusami pojawiły się barszcz czerwony z uszkami przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starych Jaroszowic oraz pyszne ciasta upieczone przez mamy. Wspólnemu posiłkowi towarzyszyły rozmowy, kolędy i sesja zdjęciowa w betlejemskiej szopce.
Uroczyste spotkanie zakończyło wręczenie nagród laureatom konkursów artystycznych o tematyce bożonarodzeniowej
Pełni świątecznych, nowych postanowień rozeszliśmy się do domów, by powrócić do szkoły dopiero w 2010 roku!

Grażyna Ott
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Andrzejki w szkole i nie tylko…
 
  2010-01-04 „Na świętego Andrzeja w serca wstępuje nadzieja”. W serca naszych uczniów wstępowała ona aż przez trzy dni, bowiem tradycyjne andrzejki obchodzono podczas szkolnej zabawy
oraz dwudniowej wycieczki.
27 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę połączoną z wróżbami, konkursami i poczęstunkiem. Każdy uczestnik zabawy mógł poznać swoją przyszłość
u „wykwalifikowanych” wróżbiarek, które w sposób prawie profesjonalny odczytywały karty czy też specjalnie przygotowane tablice. Oblężenie szkolnych wyroczni świadczyło o ogromnej chęci poznania przez zainteresowane osoby tego co nieznane. W międzyczasie na sali tanecznej odbywały się konkursy, m.in. wykonanie mumii (owinięcie ochotnika papierem toaletowym), karaoke czy „wygibasy z balonami”. W klasach zaś czekały stoły zastawione pysznymi ciastami i owocami. Taneczne pląsy trwały aż cztery godziny i były tak wyczerpujące, że gdy nadszedł czas zakończenia imprezy, nikt nie oponował i ledwie żywy podążał do czekających w samochodach rodziców.
Jednak to nie koniec…, bo nazajutrz, czyli 28 listopada o godzinie 8.00 uczniowie klas
IV – VI wyjechali na dwudniową andrzejkową wycieczkę. Jej uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, a w nim relikwie patronki miasta oraz podziemia bazyliki, o których bardzo interesująco opowiadał tutejszy ksiądz. Po strawie duchowej przyszedł czas na strawę w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo w postaci ulubionych przez dzieci fast foodów, a potem przepysznych ciastek i lodów serwowanych przez najlepszą - naszym zdaniem - trzebnicką kawiarnię. Polecamy!
Następnie zwiedziliśmy murowany, gotycki kościół pw. św. Jakuba z 1492r. z kaplicą grobową Hatzfelda z XVII w. z bogatymi stiukami barokowymi.
O godzinie 17.00 dotarliśmy do miejsca noclegu, czyli „Dworku” w Kuraszkach. Tutaj nastąpił ciąg dalszy andrzejkowej zabawy i gdyby adwent nie rozpoczynał się o godzinie 24.00, dyskoteka trwałaby do białego rana. Przyznajemy, że młodzież mamy zdyscyplinowaną i odpowiedzialną, co wywołało podziw właścicieli schroniska i innych uczestników wycieczki. Jesteśmy z tego dumni!
29 listopada zwiedziliśmy przepiękny zespół klasztorny cystersów w Lubiążu. Nasz niekłamany zachwyt wzbudziły Sala Książęca i refektarz, które, odrestaurowane, stanowią przykład najwspanialszych wnętrz barokowych w Polsce. Obejrzeliśmy też kościół
pw. św. Walentego, ale nie wypadało nam długo podziwiać jego wystroju ze względu na rozpoczynającą się mszę. Po obejrzeniu interesujących zabytków architektury sakralnej zrobiliśmy ośmiokilometrową przebieżkę Doliną Odry. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do domów, planując już przyszłoroczne „Andrzejki w schronisku”.


Grażyna Ott

 
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Żeliszów świętował 91. rocznicę odzyskania niepodległości
 
  2009-11-12 Mimo niemal wieku, jaki upłynął od odzyskania wolności, wspomnienia chwil tryumfu nadal wywołują silne emocje. Moment przywrócenia niezawisłości naszego państwa – jeden z najradośniejszych w naszej historii – wart jest ciągłego przypominania i utrwalania w świadomości kolejnych pokoleń. Tradycją Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie stało się szczególnie uroczyste obchodzenie kolejnych rocznic Święta Niepodległości.
Tegoroczne spotkanie odbyło się 10 XI o godz. 11.15 w sali gimnastycznej naszej szkoły zamienionej z tej okazji w izbę pamięci narodowej.
Dzięki organizatorom uroczystości, wspomaganym przez zaprzyjaźnione osoby i instytucje – widzowie mogli zobaczyć autentyczne przedmioty z czasów I wojny światowej, białą broń, elementy umundurowania oraz plakaty przedstawiające żołnierzy polskich z różnych epok. Wszystkie te elementy pełniły rolę dekoracji scenicznej.
Tym razem nauczycielki przygotowujące akademię opracowały scenariusz obliczony na udział dużej grupy młodych aktorów. W szkole liczącej 100 uczniów do występów zaangażowano 20 osób. Zaprezentowały się dzieci z klas od III do VI. Mimo wczesnej pory spektakl oglądali nie tylko uczniowie szkoły, ale również zaproszeni wcześniej członkowie ich rodzin.
Scenariusz miał klasyczną - w tym przypadku - formę poglądowej lekcji historii. Starsi uczniowie tłumaczyli niesfornemu trzecioklasiście zawiłe dzieje naszej ojczyzny – przyczyny i przebieg kolejnych rozbiorów i następujących przez dziesięciolecia prób odzyskania wolności. Uczennice symbolizujące zaborcze państwa w sugestywny sposób prezentowały kolejne etapy rozbiorów, zabierając z mapy Polski przedrozbiorowej elementy przedstawiające tereny przywłaszczane podczas trzech zaborów. Duże wrażenie na publiczności zrobił moment „zakucia” w kajdany „Polski” przedstawianej przez uczennicę klasy VI.
Szczególnie podniosłą chwilą było brawurowe wykonanie przez niemal wszystkich wykonawców „Warszawianki”, tym bardziej, że wszyscy prezentowali się bardzo „bojowo” – ubrani w jednakowe mundury wojskowe przystrojone biało-czerwonymi kotylionami.
Niemal wszystkie wypowiedzi artystyczne przeplatane lub uzupełniane były fragmentami muzycznymi z repertuaru klasycznego (Beethoven, Chopin) i bardziej współczesnymi - muzyką filmową Wojciecha Kilara. Całość zwieńczyła piosenka Marka Grechuty „Wolność”, podczas której dzieci ułożyły z elementów wcześniej pełniących rolę dekoracji – wielką flagę Polski.
Z zebranych na gorąco opinii widzów można wnioskować, że tegoroczna forma obchodów Święta Niepodległości zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie i warta jest kontynuowania.Joanna Sawicka
Mariola Tyc
 
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Górale w naszej szkole
 
  2009-10-27
20 października naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście. Byli to górale z małej wsi Jaworzanka leżącej na styku trzech granic: polskiej, czeskiej i słowackiej. Spotkanie rozpoczęli regionalną pieśnią. Wszyscy z zachwytem i ciekawością wsłuchiwali się w jej słowa, ponieważ przybysze posługiwali się niezrozumiałą dla nas gwarą, odpowiednią dla swojego regionu.
Następnie zapoznali nas z instrumentami góralskimi, których nikt prawie nie znał i nie widział. Instrumentem wzbudzającym największe zainteresowanie wśród widowni była trąbita. Jest to 3 metrowa rura wykonana ze świerku, w którą chętni uczniowie mogli zadmuchać, co okazało się bardzo trudne. Później goście zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Włączyli się do niej nie tylko uczniowie, ale również nauczycielki , które nie wstydząc się, na środku sali gimnastycznej wymachiwały rękoma i nogami, niczym prawdziwe góralki. Nauczyliśmy się też króciutkiego fragmentu piosenki góralskiej i mogliśmy pokazać przybyłym gościom jak umiemy śpiewać.
Naszą uwagę przykuł również strój góralski. Opowiadała nam o nim gaździna, odsłaniając kolejne elementy ubioru: zapaski, spódnice, chusty. Natomiast gazda zapoznał wszystkich z przyodziewkiem baców i juhasów.
Najzabawniejszym momentem niecodziennej lekcji muzyki był taniec zbójnicki w wykonaniu chłopców z klasy IV. Trzeba przyznać, że swoim wielkim zaangażowaniem udowodnili zadatki na prawdziwych harnasi.
Mamy nadzieję, że kolejne muzyczne spotkania okaże się dla nas równie niezwykłym przeżyciem, jak to odbyte z mieszkańcami przybyłymi do Żeliszowa aż "spot samiutkich Tater".

Grażyna Ott
Anna Szczepańska
Joanna Kowalik
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Dzień Edukacji Narodowej
 
  2009-10-27 Jak co roku w dniu 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysta akademia w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie rozpoczęła się o godz. 8.30. Przybyli na nią: dyrektor szkoły Arkadiusz Kruszelnicki, grono pedagogiczne, Rada Rodziców, zaproszeni rodzice, szczególnie uczniów klasy pierwszej oraz cała społeczność uczniowska.
Tego dnia nasi najmłodsi z klasy pierwszej zostali przyjęci do braci uczniowskiej naszej szkoły. Jednak za nim do tego doszło, uczniowie pod opieką wychowawczyni Anny Kozdra, przedstawili program artystyczny. Dzieci przeniosły nas na chwilę do krainy fantazji, gdzie spotkały Pinokia, który opowiedział im swoją historię pierwszych kroków w szkole. Występ dzieci został nagrodzony gromkimi brawami.
Zaraz po nich w atmosferze wielkiego oczekiwania i napięcia, rozpoczęła się dalsza część uroczystości, na którą wszyscy czekali, mianowicie pasowanie uczniów klasy pierwszej. Dzieci, z podniesionymi dwoma palcami prawej ręki, za przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego powtarzały słowa przysięgi i obiecywały być dobrymi kolegami, sumiennymi uczniami, dbać o imię klasy, szkoły, uczyć się pilnie i kochać swoją ojczyznę – Polskę.
Po złożeniu ślubowania, dyrektor szkoły – Arkadiusz Kruszelnicki – mianował dzieci przy pomocy wielkiego ołówka na uczniów Szkoły Podstawowej w Żeliszowie. Gromkie brawa były wyrazem uznania i formą akceptacji widzów. Na pamiątkę tej uroczystości,
już uczniowie naszej szkoły, otrzymali dyplomy od wychowawcy, upominki od swoich starszych kolegów, a także występ uczniów klas starszych pod opieką pani Joanny Sawickiej pt. „Duch analfabety”.
Druga część uroczystości była poświęcona obchodom Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Grażyny Ott. Po akademii dumni pierwszoklasiści zostali zaproszeni na poczęstunek i zabawę, zorganizowane przez rodziców.
Dzień ten na długo zapadnie w pamięć nie tylko pierwszoklasistom i ich rodzicom, ale także całej społeczności szkolnej.

Anna Kozdra
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Spotkanie z pracownikiem ochrony
 
  2009-10-15 W środę 7 X 2009 oddział przedszkolny odwiedził koordynator d/s ochrony z firmy Jarexs. Opowiadał o bezpieczeństwie - poinformował dzieci, jak powinny zachować się w stosunku do osób nieznajomych oraz reagować w sytuacjach trudnych. Zachęcił dzieci do zapamiętania domowych numerów telefonów oraz dokładnego adresu zamieszkania. Informacje te pomocne będą w nietypowych dla dzieci sytuacjach. Na pamiątkę spotkania z przedszkolakami otrzymał wykonane przez dzieci obrazki i laurki.
Renata Gogulska
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Pierwsza wycieczka przedszkolaków
 
  2009-10-15 Dnia 1 października 2009 roku byliśmy z uczniami klasy I na wyjazdowej wycieczce . Odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne w Ostaszowie, gdzie gościła wioska indiańska. Zobaczyliśmy kolorowe Tipi, a w nich mnóstwo misternie wykonanych przedmiotów codziennego użytku, strojów, instrumentów muzycznych, a także różnego rodzaju broń . Eksponaty wykonane z różnorodnych materiałów takich jak : skóra, koraliki, pióra, kolce igłozwierza, drewno, włosy i wzorowane na oryginalnych przedmiotach wykonanych przez Indian. Mieliśmy okazję spróbować swoich sił w takich konkurencjach jak: indiański tor przeszkód, rzuty rzutkami do celu, równoważnia czejeńska oraz strzelanie z łuku.. W przerwie między zmaganiami fizycznymi jedliśmy kiełbaski przy ognisku w stylowym Tipi i słuchaliśmy pieśni indiańskich. Na zakończenie polowaliśmy na bizona i zwiedziliśmy mini zoo.Renata Gogulska
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka
 
  2009-10-15 Dnia 30 września w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Imprezę organizowały dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego: Angelika Dudek, Anita Lisak, Joanna Kowalik, Ania Szczepańska, Sylwia Zawada, Paulina Mielecka, Karolina Tobiasz, Joanna Grzybek oraz opiekunka SU p. Grażyna Ott. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 1600 i trwała do godz. 1900. Każdy uczestnik zabawy musiał zapłacić za wstęp 50 gr, a w zamian dostawał pięknie zdobione serduszko. Wszyscy szaleli na całego! W międzyczasie odbywały się konkursy. Pierwszy konkurs to była „Randka w ciemno”, w której brali udział: Damian Potocki z kl. IV, Gosia Bilińska z kl. VI, Ola Ligiżyńska z kl. II oraz Patrycja Lis z kl. III. Konkurs prowadziły Ania Szczepańska i Asia Kowalik. Zwyciężczynią okazała się Gosia Bilińska, natomiast pozostałym kandydatkom się nie powiodło. W nagrodę Damian i Gosia musieli zatańczyć przy wolnej piosence. Po konkursie wszyscy bawili się dalej. Po pewnym czasie odbył się następny konkurs. Polegał on na tym, że pięciu chłopców wraz ze swymi partnerkami walczyli zawzięcie o pierwsze miejsce, w konkurencji na najlepszą fryzurę. Zwyciężył Marcel Krzyżanowski, którego czesała Weronika Andrukiewicz. Niektórzy uczestnicy dyskoteki popadali ze zmęczenia, jednak pozostali tańczyli do upadłego. W międzyczasie odbył się ostatni z konkursów na najlepszy makijaż partnerki. Chłopcy przez dłuższą chwilę zastanawiali się jaki kosmetyk do czego służy. Niektóre dziewczyny z widowni podpowiadały chłopcom jak mają malować dziewczęta. W tej konkurencji wygrali: Bartek Zabawa wraz z Nikolą Grabową. Do końca dyskoteki wszyscy wspaniale się bawili. O godzinie 18 50 zakończyliśmy dyskotekę, ponieważ przyszła pora na najgorszą część każdej imprezy- sprzątanie.

Anita Lisak, Joanna Kowalik
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
Udany start dziewcząt
 
  2009-10-15 Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim sezon startowy w szkolnej rywalizacji sportowej. Zapoczątkowały go nasze zawodniczki – dziewczęta z klasy VI. 29 września w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym odbyły się Mistrzostwa Gminy w mini piłce ręcznej dziewcząt. Nasze zawodniczki po zaciętym spotkaniu pokonały drużynę gospodarzy wynikiem 7:6. Zajęły I miejsce i uzyskały tym samym tytuł – Mistrzyń Gminy w mini piłce ręcznej. Czeka je teraz start w Mistrzostwach Powiatu, gdzie będą reprezentować naszą szkołę i miejmy nadzieję będą starały się zdobyć jak najlepsze tam miejsce. Mocno w to wierzymy. Gratulacje dla całej drużyny.

Skład naszej drużyny:
Dudek Angelika
Kosyk Magdalena
Lisak Anita
Mielecka Paulina
Szczepańska Anna
Tobiasz Karolina
Zawada Sylwia


Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły – Henryk Wiktorowski z klasy V zajął I miejsce w Mistrzostwach Gminy w Indywidualnych Biegach Przełajowych, zorganizowanych w dniu 27 IX 2009 r. Gratulacje i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Aleksander Kłodnicki
 
     
 
ZmieńUsuńw góręna dół
SPRZĄTANIE ŚWIATA I ŚWIĘTO ZIEMNIAKA
 
  2009-10-15 „Aby wokół było czysto i ...wesoło!” – takie hasło przyświecało tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata” połączonej z tradycyjnym już Świętem Ziemniaka w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie.
Dnia 23 września wszyscy uczniowie zebrali się na apelu, który przybliżył im ideę kampanii znanej na całej ziemi. Następnie dzieci zaopatrzone w rękawiczki i pojemne worki wyruszyły wraz z opiekunami na wyznaczone trasy według otrzymanych mapek. Dzięki takiej formie mogły poczuć się jak na rajdzie, na którym należy wykonać różnorodne zdania. Najważniejszym z nich było gruntowne wysprzątanie okolicy, co udało się znakomicie.
W miejscach, gdzie przeszła ekipa porządkowa, nie można było znaleźć nawet najmniejszego nawet papierka, nie mówiąc już o jakimkolwiek większym odpadku.
Po powrocie do szkoły rozpoczęło się świętowanie z ziemniakami. Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził liczne konkurencje artystyczne i sprawnościowe, których motywem przewodnim był kartofel lub, jak wolą poznaniacy, pyra. Były to m.in. „Ziemniaczane stempelki” czy „Ziemniaczana rzeźba”. Poziom wszystkich prac był tak wysoki, że jury miało ogromny dylemat z wyborem tych najlepszych. Każdego
z oglądających zachwyciła niezwykła wręcz pomysłowość artystów, wśród których znaleźli się też najmłodsi uczniowie – nasze przedszkolaki.
Na szkolnym boisku rywalizowano w: „Ziemniaczanym biegu z przeszkodami”, „Rzucie ziemniakiem do celu”, „Szukaniu ziemniaków” i „Zbieraniu ziemniaków na czas”.
Trzeba przyznać, że walka była zacięta, ale fair play - jak na prawdziwych sportowców przystało i konieczne było przeprowadzenie kilku dogrywek.
W każdej konkurencji przyznano miejsca od I do III. Laureaci otrzymali
od organizatorów nagrody rzeczowe i wspaniałe dyplomy, a pozostali uczestnicy konkursów nagrody pocieszenia. Wszystkie prace plastyczne zostały wyeksponowane w szkolnej galerii, gdzie można było podziwiać sztukę uczniów klas 0 – VI.
Dzień pełen wrażeń zakończyło ognisko z degustacją pieczonych ziemniaków sponsorowanych przez Panów Jacka Kozłowskiego i Bolesława Potockiego.
Każde z dzieci przyznaje, że już od teraz z niecierpliwością czeka na kolejną akcję takiego sprzątania i ziemniaczane spotkanie.

Angelika Dudek - SU
Grażyna Ott - opiekun SU
Elżbieta Czyżowicz
 
     

Jako administrator możesz modyfikować strony. Zwykli użytkownicy nie będą widzieli tej sekcji.
 Ustawienia dla wszystkich stron
 Kliknij, aby uruchomić tryb prezentacji
 
 
 
     

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć