Nawigacja

 • KIBICOWALIŚMY NASZEJ LOKALNEJ DRUŻYNIE

  KIBICOWALIŚMY NASZEJ LOKALNEJ DRUŻYNIE - Obrazek 1     KIBICOWALIŚMY NASZEJ LOKALNEJ DRUŻYNIE - Obrazek 2

   

     Popularność, jaką cieszy się piłka siatkowa w wydaniu męskim, w naszym kraju jest wszystkim znana. Zwłaszcza po zdobyciu przez naszą narodową reprezentację kolejnego tytułu Mistrzów Świata. Wielu młodych chłopców marzy, by grać tak jak Kurek, Nowakowski, Bieniek i inni zawodnicy. Poza umiejętnościami czysto technicznymi, liczy się też wsparcie i kibicowanie dla lokalnych drużyn w piłce siatkowej. Do takich fanów można zaliczyć również uczniów naszej szkoły, którzy niejednokrotnie uczestniczyli, jako kibice w rozgrywkach zespołów PlusLigi. Tak samo było w dniu 20 lutego 2019 r., gdzie grupa uczniów naszej szkoły brała udział w  meczu 21 kolejki PlusLigi w Lubinie, pomiędzy zespołami Cuprum Lubin, a Zaksą Kędzierzyn – Koźle. Gospodarze gościli u siebie pierwszą w tabeli drużynę rundy zasadniczej rozgrywek ekstraklasy siatkarskiej. Nasi młodzi adepci gry w piłkę siatkową z dużą uwagą przypatrywali się ceremonii otwarcia spotkania, rozgrzewce zawodników, powitaniu zespołów, trenerów oraz sędziów. Mecz był pokazem umiejętności siatkarskich obu drużyn. Zaksa mająca w swoim składzie aktualnych trzech mistrzów świata, jakimi są reprezentacyjni zawodnicy: Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka oraz dwukrotny mistrz świata – libero Paweł Zatorski wygrała całe spotkanie 3 : 0.

  Drużyna gospodarzy momentami stawiała dzielnie opór mocnym atakom gości, dając tym nadzieję kibicom na wyrównaną walkę w dalszych kolejkach PlusLigi. Najlepszym zawodnikiem meczu został nasz reprezentacyjny mistrz świata, przyjmujący  – Aleksander Śliwka. Mamy nadzieję, że jeszcze zagościmy na parkietach siatkarskich Polskiej Ligi Siatkówki.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Karnawału Czas!

  Karnawału Czas! - Obrazek 1     Karnawału Czas! - Obrazek 2     Karnawału Czas! - Obrazek 3

  Karnawał to czas beztroskiej zabawy, śpiewu i tańca. Wiedzą o tym dobrze uczniowie naszej szkoły, którzy 25. stycznia uczestniczyli w corocznym Balu Karnawałowym. Impreza była pełna konkursów oraz zabaw: graliśmy w znane i lubiane „krzesełka” i wyłoniliśmy najpiękniej wykonane maski.  Panował fantastyczny nastrój, a w szkole można było spotkać barwne postaci, np.: Indianina, Pszczółkę Maję, strażników leśnych, czy wróżkę. Najpiękniejsze stroje zostały wyróżnione atrakcyjnymi nagrodami.

  Koniec karnawału zbliża się wielkimi krokami, jednak przed nami jeszcze jedna okazja, aby go uczcić: Tłusty Czwartek!

 • SIATKARKI Z AWANSEM DO FINAŁU POWIATU - Obrazek 1       SIATKARKI Z AWANSEM DO FINAŁU POWIATU - Obrazek 2      SIATKARKI Z AWANSEM DO FINAŁU POWIATU - Obrazek 3

     Kolejną drużyną startującą w szkolnej lidze siatkarskiej, która brała udział w zawodach o tytuł Mistrzyń Gminy w mini piłce siatkowej, był zespół naszych młodych siatkarek z klasy V, tzw. „trójek”. Szkołę naszą reprezentowały: Zofia Barczuk, Karolina Drozd, Maria Lasak, Nicola Piekarz, Julia Polilejko oraz Wiktoria Piotrowska. Zawody z ich udziałem odbyły się w dniu 14 lutego 2019 r. w sali sportowej naszej szkoły. Dziewczęta broniły tytułu mistrzowskiego, jaki zdobyły w roku ubiegłym. W zawodach brały udział cztery zespoły. Każda drużyna miała do rozegrania po 3 mecze. Nasze zawodniczki wszystkie trzy spotkania wygrały, ponownie zajmując I miejsce. Czeka je teraz kolejny etap walki sportowej, tym razem w Mistrzostwach Powiatu. Gratulujemy sukcesu i liczymy na kolejny udany występ w następnych rozgrywkach.  

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 •  

                                SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO!!! - Obrazek 1              SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO!!! - Obrazek 2

   

  W celu zwiększenia świadomości na temat roli zdrowego odżywiania uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły, pod czujnym okiem wychowawców, przygotowali zdrowe śniadanie. Na stołach znalazły się kolorowe kanapki oraz warzywne i owocowe sałatki.                 Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci i młodzież mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych.    Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
                                                                                                                                        Marta Butrymowicz

 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Obrazek 1   DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Obrazek 2   DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Obrazek 3

  Dzień Babci i Dziadka - nie lada to gratka!!!
  Jednym ze świąt, które na stałe wpisało się do kalendarza imprez naszej szkoły jest Dzień Babci i Dziadka. Obchodzimy je bardzo uroczyście od wielu lat. Nie było inaczej i w tym roku.
  Tegoroczne święto odbyło się 22 stycznia w Sali Ludowej i zgromadziło, jak zwykle, liczne grono gości. Po oficjalnym powitaniu i złożeniu życzeń, dziadkowie i babcie obejrzeli specjalnie dla nich przygotowany program artystyczny składający się z wierszy, piosenek oraz tańca. Dzieci w najprostszy dla siebie sposób wyraziły  wdzięczność, oddanie i miłość,  wywołując wzruszenie, a niejednokrotnie i łezkę w oku u najstarszych członków rodzin.
   Chóralne „Sto lat” oraz własnoręcznie wykonane upominki, laurki i życzenia dopełniły całości, a dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek. Kolorytu uroczystości dodały piękne serduszka wykonane wspólnymi siłami przez dziadków i wnuków.  Staną się one ozdobą klas i przypominać będą pięknie spędzone chwile.
  Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny pokazały, jak ważne i potrzebne są takie spotkania. Zadbajmy więc wszyscy, abyśmy mogli w podobny sposób przebywać razem przez kolejne lata.

                                                                                                                                                         Katarzyna Matoryn

 • PONOWNIE NAJLEPSI W GMINIE - Obrazek 1     PONOWNIE NAJLEPSI W GMINIE - Obrazek 2

     Styczeń jest tym miesiącem, w którym rozpoczyna się coroczna szkolna liga siatkarska uczniów klas IV – VI oraz VII – VIII. Jako pierwsi do walki o tytuł Mistrzów Gminy w piłce siatkowej stanęli uczniowie klasy VIII. W dniu 11. I .2019 r. w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym odbyły się Mistrzostwa Gminy w tej grze. W turnieju wzięło udział 6 zespołów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kuba Kalina, Adrian Kura,

  Konrad Lipiński, Patryk Trębacz, Kamil Tur, Patryk Walicki i Marek Wyskup.

  W swojej karierze nasi zawodnicy już czterokrotnie zajmowali I miejsce najpierw w mini piłce siatkowej, teraz przyszła kolej na grę w piłkę siatkową 6 – osobową. Podczas tego turnieju nasi siatkarze rozegrali w sumie trzy spotkania i wszystkie trzy wygrali, nie tracąc przy tym żadnego seta. Po raz piąty z rzędu zajęli I miejsce i awansowali tym samym do Finału Powiatu.

  Gratulujemy kolejnego zwycięstwa naszym reprezentantom szkoły i trzymamy kciuki za ich start w rozgrywkach powiatowych. 

   

   

  Aleksander Kłodnicki

   

   

 • Świąteczna wycieczka do Wrocławia - Obrazek 1     Świąteczna wycieczka do Wrocławia - Obrazek 2

      11 grudnia uczniowie klas: IV, VI i VII wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Były z nami dwie, wspaniałe nauczycielki: Pani Marta Butrymowicz i Pani Aleksandra Czerniak. Podróż minęła nam bardzo szybko. 
      Po przyjeździe udaliśmy się do Galerii Dominikańskiej, a następnie ruszyliśmy  na Wrocławski Rynek, gdzie, jak co roku o tej porze, odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Było tam, jednym słowem, pięknie! Przywitała nas cudowna, bajkowa sceneria. Wśród pachnących lasem choinek i aromatu pierników można było poczuć magię świąt.
  Z rynku udaliśmy się do kina Nowe Horyzonty, gdzie obejrzeliśmy adaptację filmową książki J. K. Rowling (autorki powieści o Harrym Potterze) pt. „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindenwalda”. Po filmowych wrażeniach, udaliśmy się do KFC. Następnie ponownie wróciliśmy na Jarmark. Było już ciemno i można było podziwiać piękne, świąteczne iluminacje. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć.
      Niestety, czas szybko minął i musieliśmy ruszyć do domu. W drodze powrotnej słuchaliśmy  różnych piosenek, do których wesoło śpiewaliśmy. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Żeliszowa.
      

  Amelka Tobiasz
  (uczennica klasy VII)

 • SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W SZKOLE - Obrazek 1     SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W SZKOLE - Obrazek 2

       W czwartkowy poranek 6 grudnia 2018 r. sala sportowa naszej szkoły zapełniła się  w całości. Wszyscy zebrani przyszli na spotkanie z kimś wyjątkowym – Mikołajem. W oczekiwaniu na gościa przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przybliżyli najbardziej znaną wszystkim dzieciom postać, charakteryzującą się niesieniem pomocy i obdarowywaniem potrzebujących.  

  Uczniowie naszej szkoły przywitali gościa, jak najlepiej tylko potrafili, czytając napisane do niego listy, śpiewając piosenki, tańcząc i wciągając wszystkich w radosną atmosferę oczekiwania. Czuło się wielkie napięcie i nagle… dał się słyszeć dźwięk dzwoneczka, najpierw w oddali, cichutki, a potem coraz głośniejszy. Do sali wszedł Mikołaj, zmęczony długą podróżą, ale uśmiechnięty. Pozdrowił wszystkich i opowiedział o swojej długiej podróży. W rozmowie z dziećmi podziękował za napisane do niego listy oraz program artystyczny przygotowany na jego przybycie. Następnie zaprosił wszystkie dzieci do swoich klas, gdzie rozdał każdemu przygotowaną dla niego paczkę.

  Do zobaczenia, Mikołaju, za rok…   

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Świętujemy Magiczne Andrzejki! - Obrazek 1      Świętujemy Magiczne Andrzejki! - Obrazek 2

        Nie mogło zabraknąć ich również w naszej szkole!  Samorząd Uczniowski przygotował z tej okazji wyjątkową dyskotekę pełną najprzeróżniejszych atrakcji. Każde dziecko mogło zobaczyć, co czeka je w przyszłości dzięki wielu różnym wróżbom; pomalować twarz w kolorowe wzorki, kupić przekąski w specjalnym sklepiku, czy wziąć udział w zabawnych konkursach. Najciekawsze były jednak przebrania; wśród  nas przechadzało się wiele czarownic, księżniczek, sławny youtuber – kamerzysta, a nawet legionista rzymski! Najważniejszy konkurs wieczoru - na najpiękniejszy strój - wygrała Amelia Różańska z klasy I-szej. Serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że zabawa podobała się wszystkim, a w przyszłym roku będzie jeszcze większa frekwencja i ciekawsze kostiumy!

   

                                                                                                                                                                     SU

 • ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 1     ŚPIEWAMY DLA NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 2

       Patriotyzm można pokazywać na wiele sposobów... także śpiewając! W ten właśnie sposób uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie uczcili obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
  26. listopada  wszystkie klasy zebrały się w sali gimnastycznej, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego opowiadali o rysie historycznym każdej piosenki. Usłyszeliśmy dźwięki takich utworów, jak: Rota, Marsz Pierwszej Brygady, Rozkwitały Paki Białych Róż, czy Wojenko, Wojenko. Duch patriotyzmu unosił się w powietrzu!

                                 

   

                                                                                                                                                               SU

 • W miniony piątek 30.11 nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość oraz dowiedzieć się "kim będą w przyszłości". Dzień minął we wspaniałej atmosferze, pełnej tanca, zabaw i uśmiechów. Ten magiczny czas był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.

                             Andrzejki w przedszkolu - Obrazek 1                            Andrzejki w przedszkolu - Obrazek 2

 • Wojewódzki etap konkursu „Bezpieczny KRUSnal”

  Wojewódzki etap konkursu „Bezpieczny KRUSnal” - Obrazek 1        Wojewódzki etap konkursu „Bezpieczny KRUSnal” - Obrazek 2

     Celem konkursu było upowszechnianie podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym, uświadomienie zagrożeń chorobowych i wypadków występujących w środowisku wiejskim oraz zapoznanie dzieci z bezpiecznym zachowaniem się na obszarze leśnym. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 28 pytań wyboru i jednego pytania problemowego.

       Z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego z bardzo dobrym wynikiem zakwalifikował się uczeń klasy VI – Łukasz Szymański. Uzyskał on wyróżnienie i przywiózł ze sobą całą masę upominków oraz dyplom.

  Podczas konkursu ratownicy z GOPR i strażacy z OSP w Rybnicy przygotowali dla dzieci szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przy użyciu fantoma oraz sprzętu wykorzystywanego do ratownictwa przez te służby.

   

  Marta Butrymowicz

 • „Wrota historii rodziny” - Obrazek 1     „Wrota historii rodziny” - Obrazek 2

  W wyjeździe wzięli udział Oliwia Amolin, Kamila Czajka, Natalia Kura, Klaudia Marut, Szymon Kędzierski, Adrian Kura, Kamil Kuczyński, Kamil Tur, pani Agnieszka Kamińska oraz koordynator projektu pan Sebastian Zielonka. Grupę uzupełniali uczniowie i opiekunowie ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu oraz panie Danuta Kędzierska i Grażyna Wężyk z Gminnych Bibliotek Publicznych w Żeliszowie i Kruszynie.
  Zbiórka miała miejsce dość wcześnie, bo o godz. 6.45 na dworcu PKP w Bolesławcu, skąd wyjechaliśmy pociągiem do Wrocławia. Po dotarciu do stolicy Dolnego Śląska  spotkaliśmy się z naszą przewodniczką, która zaprowadziła nas na Rynek, opowiadając po drodze ciekawostki  o miejscach i budowlach, które mijaliśmy. Nasza wędrówka przebiegała pod hasłem „Kto nie ma korzeni, ten nie ma skrzydeł”. Zobaczyliśmy m. in. najcenniejsze kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek Ratusza oraz dwa małe domki zwane „Jasiem”         i „ Małgosią”. Mieliśmy okazję pospacerować Dzielnicą Czterech Świątyń zwaną też Wzajemnego Szacunku. Tu w niewielkiej odległości znajdowały się: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny zbór i synagoga. Widzieliśmy także gmach Uniwersytetu Wrocławskiego.
    Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Ossolineum - polskim instytucie naukowym i kulturalnym. Wzięliśmy tu udział w warsztatach „Tajemnice Grafiki”- tworzymy książkę. Prowadzący zajęcia w atrakcyjny i zrozumiały sposób przekazał nam praktyczną wiedzę, obejmującą podstawowe zasady rządzące grafiką. Poznaliśmy etapy tworzenia matrycy i wykonywania odbitek. Zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy podczas realizacji własnych prac graficznych. Każdy z nas miał za zadanie zaprojektować własny ekslibris. Na jego podstawie wykonaliśmy matryce i odbitki, które zabraliśmy na pamiątkę.  Po wyczerpującej pracy postanowiliśmy zjeść obiad.

  Następnie, pełni sił, udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza. Znajdujące się w jednej z kamienic na Rynku muzeum zrobiło na nas duże wrażenie. Niedawno otwarty obiekt posiada bogatą ekspozycję na temat historii i obyczajowości polskiego romantyzmu. Tu wzięliśmy udział w multimedialnej lekcji „Zobaczyć Soplicowo… Opowieść o Polsce szlacheckiej”. Nowoczesne środki audiowizualne pozwoliły na atrakcyjne spędzenie czasu  i przeniesienie się w czasy pierwszej połowy XIX wieku. Znaczna część ekspozycji, którą podziwialiśmy, poświęcona była epopei Adama Mickiewicza. Z pewnością czas spędzony w Muzeum Pana Tadeusza nie był stracony, a zdobytą wiedzę wykorzystamy na lekcjach języka polskiego.

  Ostatnim etapem wycieczki był spacer po Rynku i podziwianie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Chwile spędzone wśród choinek, światełek, mikołajów, przy dźwiękach kolęd i pastorałek wprowadziły nas w klimat świąt.

  Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bolesławca, skąd odebrali nas najbliżsi.

   

   

    Agnieszka Kamińska

 • 26 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia . Każdy przyniósł do przedszkola swojego ukochanego pluszaka. Dzieci chętnie wysłuchały  bajeczkę o Kubusiu Puchatku. Poza tym, chętnie nauczyły się piosenki o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły w rytm ulubionych melodii. Dużą atrakcją były zabawy z kolorową chustą animacyjną. Wszyscy mieli okazję sprawdzić się w konkurencjach sportowych. Dzieci podzielone na drużyny dzielnie walczyły o tytuł „Dzielnego Misia”.

  Podczas trwającego spotkania każdy mógł wykonać laurkę dla swojej maskotki oraz skosztować ulubionego przysmaku każdego niedźwiadka- słodkiego miodku.

                                                                                                                                                 Małgorzata Gil

 • NASZE BADMINTONISTKI W FINALE DOLNOŚLĄSKIM - Obrazek 1     NASZE BADMINTONISTKI W FINALE DOLNOŚLĄSKIM - Obrazek 2

       Podobnie jak w roku ubiegłym, dwie nasze uczennice – Kamila Czajka i Klaudia Marut po dobrym starcie w Mistrzostwach Strefy Jeleniogórskiej w badmintonie wzięły udział w kolejnych zawodach wyższego szczebla, czyli Finale Dolnośląskim, który odbył się dnia 21 XI 2018r. we Wrocławiu. Do rywalizacji stanęło 11 zespołów, po trzy z każdej z czterech stref Dolnego Śląska. Każda z zawodniczek rozgrywała swoją grę – o wygranym meczu drużyny decydował debel, czyli gra podwójna. Po wyjściu z grupy nasze dziewczęta rozegrały jeszcze dwa spotkania, startując z drugiej pozycji.

  W klasyfikacji końcowej uplasowały się na wysokim VII miejscu. Widać, że z każdym kolejnym startem z ich udziałem spodziewać się można coraz lepszych wyników.

  Gratulujemy sukcesu sportowego obu naszym młodym zawodniczkom i życzymy dalszych w dyscyplinie fascynującej i niełatwej, jaką jest badminton.

                                                                                                                                             Aleksander Kłodnicki

 • NASI BADMINTONIŚCI NA STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ - Obrazek 1     NASI BADMINTONIŚCI NA STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ - Obrazek 2

      Gra w tą ciekawą i bardzo efektowną dyscyplinę sportu wymaga sporych umiejętności. Preferowane cechy motoryczne zawodników to: szybkość, zwinność, wytrzymałość i duża odporność psychiczna. Mistrzowie tej gry potrafią uderzyć lecącą lotkę z prędkością przekraczającą 300 km na godzinę. Tak mówią badania i statystyki.

  W turnieju strefowym, który odbył się 14 XI 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie, szkołę naszą reprezentowali uczniowie: Kamila Czajka, Szymon Kędzierski, Adrian Kura, Klaudia Marut oraz Marek Wyskup.

  Wśród dziewcząt jak i chłopców startowało po siedem zespołów. Nasi zawodnicy grali w grze pojedynczej, jak i podwójnej. Aby wygrać, każda drużyna musiała pokonać przeciwników w 3 spotkaniach do 11 punktów każdy.

  W klasyfikacji końcowej obie nasze drużyny zakończyły rywalizacje sportową na wysokich IV miejscach.

  Gratulację za sportową i ambitną walkę naszym młodym badmintonistom.

  Życzymy powodzenia w kolejnych startach.

   

   

  Aleksander Kłodnicki   

 • PO RAZ TRZECI MISTRZOWIE GMINY - Obrazek 1   PO RAZ TRZECI MISTRZOWIE GMINY - Obrazek 2

     Kolejną dyscypliną sportową, w której przyszło rywalizować naszym sportowcom był tenis stołowy w kategorii chłopców klas VIII. Jest to gra drużynowa, a w wykonaniu zawodniczym wymaga od jego uczestników dużej sprawności ogólnej, szczególnie szybkości i zwinności. Rozróżnia się dwa jej rodzaje – grę pojedynczą (singiel) oraz grę podwójną (debel). Aby wygrać mecz potrzebna jest wygrana w obu jej rodzajach.

  W dniu 13 XI 2018 r. w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Trzebieniu rozegrane zostały Mistrzostwa Gminy dziewcząt i chłopców klas VIII. Reprezentację naszej szkoły stanowili uczniowie: Jakub Kalina, Patryk Walicki i Marek Wyskup. Do rozgrywek stawiły się cztery drużyny. Nasi tenisiści stołowi rozegrali trzy spotkania i wszystkie trzy wygrali.

  Po raz trzeci z rzędu uzyskali tytuł Mistrzów Gminy w tej popularnej dyscyplinie sportowej, uzyskując prawo startu w rozgrywkach powiatowych.

  Gratulacje za zdobycie tytułu mistrzowskiego i życzenia kolejnego sukcesu w rozgrywkach wyższego szczebla.

   

  Aleksander Kłodnicki   

 • Żywa lekcja historii

  Żywa lekcja historii - Obrazek 1     Żywa lekcja historii - Obrazek 2

    Dzięki zaproszeniu Pani Danuty Kędzierskiej kolejny raz mogliśmy spotkać się z członkami grupy rekonstrukcyjnej Hegemon. Prowadzący zabrali nas w podróż do średniowiecza. W bardzo interesujący sposób przybliżyli dzieciom czasy i obyczaje rycerskie. Najwięcej przyjemności sprawiła uczniom możliwość zapoznania się z ekwipunkiem średniowiecznych wojowników – strojami i dużą kolekcją broni. Przymiarkom nie było końca… . Byliśmy świadkami zapierającego dech w piersiach pojedynku polsko-krzyżackiego.  Mamy nadzieję, że ta nietypowa, ciekawa i pełna humoru  lekcja rozbudziła wyobraźnię dzieci i zachęciła je do zgłębiania wiedzy.

                                                                                                                                                                           Honorata Ambroszko

 • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 1     OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 2      OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 3

        W tym roku było jednak piękniej, bardziej uroczyście, wzniośle i wyjątkowo. Wszystko dlatego, że Polska obchodzi w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach niewoli, pełnych cierpienia, smutku i wyrzeczeń, naszym odważnym przodkom udało się zrealizować marzenia o wolnym państwie. To właśnie pamięci tych ludzi uczniowie klas IV-VIII  oddali hołd w montażu słowno-muzycznym „Ku niepodległości”. Była to niezwykle wzruszająca lekcja historii przygotowana pod bacznym okiem pań: M. Butrymowicz  i A. Jasińskiej. Uczniowie zaprezentowali swe wszechstronne umiejętności, od deklamacji wierszy takich twórców jak: I. Krasicki i C. K. Norwid po patriotyczny taniec z flagą. Całość przeplatały pieśni: „Wojenko, Wojenko”, „Piechota”, „My Pierwsza Brygada” w wykonaniu uczniów klasy IV. Nie zabrakło również „Roty” odśpiewanej przez wszystkich uczestników i słuchaczy, zaproszonych gości. Występ pokazał, jak cenną wartością w życiu człowieka jest wolność ojczyzny, o którą każdy powinien dbać, bo przecież – jak pisał C. K. Norwid – „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

  Klimat apelu podkreśliła przepiękna dekoracja, która powstała dzięki pomysłom, ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, w tym pań: B. Adamus, A. Czerniak, A. Kamińskiej.

  Po wzruszającym, nagrodzonym głośnymi brawami występie, na scenie pojawił się Zespół Śpiewaczy Żeliszów, który oczarował publiczność przepięknymi strojami i niezwykłym wykonaniem pieśni patriotycznych.

  Ostatnim etapem tego wyjątkowego dnia było wspólne odśpiewanie 4 strof „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.

    9 listopada 2018 r. był dniem, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Pokazał on, że patriotyzm to nie tylko pięknie brzmiące słowo. To również hołd i szacunek oddany przodkom i przeszłości -  trudnej, bolesnej, ale jakże ważnej w życiu każdego z nas.

  Agata Jasińska

 •           Rozstrzygnięcie konkursów historycznych - Obrazek 1

      Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rokiem dla niepodległej”, w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jedną z form uczczenia tego wielkiego jubileuszu był udział uczniów naszej szkoły w dwóch konkursach plastycznych o tematyce patriotycznej: „Bohaterowie, współtwórcy niepodległości” oraz „Barwy wolności”. Celami konkursów było promowanie wśród młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa, a także uczczenie okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy  uczestnik starał się, aby jego pomysł był oryginalny, a praca estetycznie wykonana.

  Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac w zakładce „Album fotograficzny”.

  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział. Zwycięzcom gratulujemy!!!

                                                                  Katarzyna Matoryn, Honorata Ambroszko

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć