Nawigacja

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA - Obrazek 1     SPRZĄTANIE ŚWIATA - Obrazek 2

        Celem tegorocznej akcji było promowanie ograniczenia ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. W związku z tym tego dnia uczniowie klasy VIII pod kierunkiem pani Agnieszki Kamińskiej przygotowali apel propagujący segregację odpadów. Po pouczającej lekcji wszyscy udali się na sprzątanie wyznaczonych terenów. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy były zadowalające. Czynny udział w akcji dał wszystkim do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko nie tylko jeden dzień w roku, ale każdego dnia.
     Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach akcji.

   

  Agnieszka Kamińska

 • Dzień Języków Obcych - Obrazek 1      Dzień Języków Obcych - Obrazek 2

      Jego głównym celem było podkreślenie  znaczenia znajomości języków obcych we współczesnym świecie.   Z tej okazji uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych i anglosaskich. Młodsze klasy natomiast przygotowały prezentacje wybranych krajów europejskich w formie plakatów. Po raz kolejny pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.  

   

  Aleksandra Czerniak

 • UDANY START NASZYCH SZCZYPIORNISTÓW - Obrazek 1

  Jako pierwsi do rywalizacji stanęli nasi najstarsi uczniowie – chłopcy z klasy VIII, którzy w dniu 19 września 2018 r. wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w piłce ręcznej. Zawody te odbyły się w Szkole Podstawowej w Ocicach. Startowało pięć zespołów.  Każdy zespół rozegrał po cztery spotkania. Nasza drużyna w składzie: Jakub Kalina, Kamil Kuczyński, Adrian Kura, Konrad Lipiński, Andrzej Młyńczyk, Patry Trębacz, Marek wyskup oraz Patryk Walicki wygrała trzy spotkania i jedno zremisowała z drużyną gospodarzy.

  Nasi chłopcy od razu weszli w rytm gry, przeprowadzając szybkie ataki skrzydłami  i zdobywając kolejne bramki w efektownych wyskokach, nie dając rywalom żadnych szans obrony. W klasyfikacji końcowej zajęli wysokie II miejsce. Gratulacje za sportową walkę dla całej drużyny. Wierzymy, że o naszych reprezentantach usłyszymy jeszcze nie raz.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • NARODOWE CZYTANIE 2018 - Obrazek 1     NARODOWE CZYTANIE 2018 - Obrazek 2

       Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją organizowaną pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.  W tym wyjątkowym roku, kiedy to obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicy akcji musieli zmierzyć się z utworem niezwykle trudnym, zmuszającym do autorefleksji i samokrytyki. Mowa oczywiście o „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, powieści wydanej w 1924 roku, stawiającej szereg pytań o kształt i dokonania państwa polskiego.

   

  Agata Jasińska

 • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 - Obrazek 1

            3 września 2018 roku dziedziniec naszej szkoły wypełnił się radosnym śmiechem i rozmowami uczniów, którzy po 2 miesiącach wypoczynku stawili się gotowi do ciężkiej pracy.

   Najpierw wysłuchali tradycyjnego przemówienia pana dyrektora, Arkadiusza Kruszelnickiego, a następnie obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu przedstawicieli klas II-VIII. Szczególnie powitani zostali nasi  najmłodsi – pierwszoklasiści.  Wszyscy mamy nadzieję, że będą czuli się w naszej szkole tak, jak ich starsi koledzy, czyli wspaniale.

    Na wszystkich czekają nowe zadania, nowe wyzwania, mnóstwo pracy, ale i radości.

  Szczęśliwego Nowego Roku Szkolnego 2018/2019 !

   

   

  Mariola Tyc

 • WAKACJI NADSZEDŁ CZAS! - Obrazek 1    WAKACJI NADSZEDŁ CZAS! - Obrazek 2    WAKACJI NADSZEDŁ CZAS! - Obrazek 3

       22 czerwca przygoda ze szkołą w roku szkolnym 2017/2018 dobiegła końca. Nadszedł najbardziej wyczekiwany dzień w roku szkolnym. Jednak nim uczniowie otrzymali świadectwa, wzięli udział we Mszy Świętej w kościele parafialnym w Żeliszowie. Następnie w szkole Pan Dyrektor dokonał podsumowania dziesięciu miesięcy ciężkiej pracy oraz wspólnie z wychowawcami klas wyróżnił i nagrodził najlepszych uczniów.  Pozostali uczniowie otrzymali swoje świadectwa w klasach. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna -skecz w wykonaniu uczniów klasy VII oraz pokaz wokalno– taneczny w wykonaniu uczennic z klas: II, III i IV.

  Dziękujemy wszystkim za ten rok szkolny. Życzymy bezpiecznego, przyjemnego odpoczynku i do zobaczenia po wakacjach!

  Marta Butrymowicz

 • Rajd rowerowy „ Wiosną aktywnie” - Obrazek 1     Rajd rowerowy „ Wiosną aktywnie” - Obrazek 2     Rajd rowerowy „ Wiosną aktywnie” - Obrazek 3

      19 czerwca odbył się kolejny rajd rowerowy pod hasłem "wiosną aktywnie". Po raz pierwszy w takiej imprezie uczestniczyły dziewczęta i chłopcy z klasy IV. Trasa wiodła leśnymi drogami do ruin pałacu w Skale. Początki zamku sięgają XIV wieku. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Po licznych przebudowach dzisiejszy wygląd, już jako pałac otrzymał na przełomie XVIII i XIX w. Ciekawostką tego miejsca jest to, że w parku okalającym pałac do dzisiaj zachowały się dwa dwustuletnie tulipanowce amerykańskie – „Tom” i „Mustang”. Po tym krótkim spotkaniu z historią, nasi młodzi rowerzyści ruszyli w dalszą trasę, podczas której zrobiono odpoczynek w znanym z wcześniejszych wypraw obozowisku „Piekiełko”. Poczęstunek stanowiły pieczone na ogniu kiełbaski, które wszystkim bardzo smakowały. Po odpoczynku ruszono w drogę powrotną do szkoły. I znowu, jak jesienią ubiegłego roku chciałoby się rzec: „…czekamy na kolejną wyprawę”.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

   

 •  

   

  18 czerwca dzieci z przedszkola udały się do "Parku Wrocławskiego" w Lubinie. Lubiński park jest  małym ogrodem zoologicznym,w którym mieszkają różne gatunki zwierząt. Większość z nich stanowią ptaki(m.in. papużki faliste,puchacze, pawie, bażanty, głuszce, żurawie). Jest tam również  dziedziniec pełen osiołków, kucyków, świnek, królików oraz owieczek.W Centrum Edukacji Przyrodniczej oprócz żywych zwierząt znajduje się  szlak dinozaurów, na którym rozmieszczono naturalnej wielkości repliki tych prehistorycznych gadów. Jednak największą atrakcją dla dzieci był plac zabaw z nowoczesnymi huśtawkami, drabinkami, linowym wigwamem, karuzelami, zjeżdżalniami,  fontanną itp.  Wszystkie te urządzenia wzbudziły  aktywność ruchową u maluchów, które w trakcie beztroskiej zabawy mogły  wzmocnić swoją sprawność i tężyznę fizyczną.Wszystkim uczestnikom wycieczki bardzo się podobało i obiecali, że napewno jeszcze tu powrócą.
                                                                                                                                                  Małgorzata Gil 

 • STRAŻACY OSP Z BRZEŹNIKA I STARYCH JAROSZOWIC Z WIZYTĄ W SZKOLE - Obrazek 1     STRAŻACY OSP Z BRZEŹNIKA I STARYCH JAROSZOWIC Z WIZYTĄ W SZKOLE - Obrazek 2

       Zawód strażaka jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych, a zarazem jednym z najniebezpieczniejszych. Wiedzą o tym ci, którzy w swoich rodzinach mają przedstawicieli tego zawodu. Dzisiejsi strażacy biorą udział nie tylko podczas gaszenia pożarów. Potrafią ratować ludzkie życie, pomagają ofiarom wypadków drogowych, to specjaliści od zagrożeń chemicznych, powodzi, uczestniczą w akcjach z udziałem Policji i wojska. Poza Państwową Strażą Pożarną, są również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W wyniku wystąpienia lokalnych zagrożeń, jako pierwsi niosą pomoc i ratunek.

  Dnia 15 czerwca 2018 r. dwa oddziały Ochotniczej Straż Pożarnej z Brzeźnika i ze Starych Jaroszowic przybyły do naszej szkoły z pokazem swoich umiejętności oraz ze sprzętem pożarniczym wykorzystywanym podczas akcji. Najpierw odbył się próbny alarm przeciwpożarowy, gdzie wszyscy uczniowie wraz z pracownikami szkoły w oznaczonym czasie szybko udali się drogami ewakuacyjnymi na plac alarmowy. Próba ta została wysoko oceniona przez dowódcę jednostek. Widać było, że nasi uczniowie oraz pracownicy szkoły potrafią zachować się odpowiednio w sytuacjach zagrożenia.

  Próbny alarm był tylko wstępem do zaprezentowania wysokich i profesjonalnych umiejętności strażaków– ochotników. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpili do likwidacji zagrożeń. Odcięto kurtyną wodną strefę ogniową i ustawiono odpowiednio wozy bojowe. Kolejnym punktem był pokaz ratownictwa przedmedycznego wobec poszkodowanych poprzez umieszczenie i przeniesienie ofiar na noszach ratowniczych. Po tym nastąpił pokaz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu wozów bojowych. Każdy mógł spróbować ugasić ogień wężem strażackim, zwiedzić kabinę drużyny i zasiąść za kierownicą wozu bojowego, czy przymierzyć hełm strażacki. Pokaz uzupełniali słowem goście, omawiając szczegóły zastosowania sprzętu.  

  Nadszedł czas pożegnania obu drużyn strażackich. Nasi uczniowie brawami podziękowali gościom za wizytę w szkole. Mamy nadzieję, że jeszcze się kiedyś spotkamy doskonaląc nasze umiejętności oraz wiedzę w tej dziedzinie.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • NASI LEKKOATLECI W FINALE DOLNOŚLĄSKIM - Obrazek 1      NASI LEKKOATLECI W FINALE DOLNOŚLĄSKIM - Obrazek 2

       Zakończeniem tegorocznej szkolnej rywalizacji sportowej był Dolnośląski Finał w lekkiej atletyce. Dnia 12 czerwca 2018 r. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbyły się ostatnie zawody, w których uczestniczyli najlepsi sportowcy z regionu Dolnego Śląska. W grupie tej znalazła się również dwójka naszych uczniów – Kamila Dudek, która startowała w biegu na 60 m i Bartek Maćkowiak, nasz kulomiot. Oboje nasi reprezentanci pewnie przeszli eliminacje i znaleźli się w ścisłych finałach, skupiających po ośmiu najlepszych zawodników. W końcowej klasyfikacji Kamila zajęła VI miejsce, a Bartek otarł się o podium zajmując IV miejsce.

  Pokazali tym samym, że podejmując trudy treningu systematyczną pracą można osiągnąć sukces i znaleźć się w gronie najlepszych sportowców.

  Życzymy dalszych osiągnięć naszym młodym lekkoatletom w kolejnych startach, ale już w następnym roku szkolnym.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • SPOTKANIE Z PANEM ZBIGNIEWEM JUNKIEWICZEM - Obrazek 1     SPOTKANIE Z PANEM ZBIGNIEWEM JUNKIEWICZEM - Obrazek 2

  „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło.”

  „Przeszłość – to dziś, tylko cokolwiek dalej.”

                                                 Cyprian Kamil Norwid

       Słowa poety idealnie oddają charakter spotkania z panem Zbigniewem Junkiewiczem, które odbyło się
  12 czerwca 2018 roku w Domu Ludowym w Żeliszowie. Uczniowie klas IV – VII z wielką uwagą i skupieniem wysłuchali opowieści o Polesiu, czyli krainie geograficznej  i historycznej, leżącej głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy oraz częściowo Polski i Rosji. To właśnie ta część Europy ma szczególne miejsce w sercu pana Z. Junkiewicza, gdyż stamtąd wywodzą się jego przodkowie. Dzięki dociekliwości, uporowi, wytrwałości i ciężkiej pracy naszego gościa mogliśmy obejrzeć wiele pięknych fotografii przedstawiających wyjątkowy charakter tej niezwykłej krainy. Usłyszeliśmy o zawiłościach historycznych oraz o trudach życia na Polesiu, słynącym ze swej malowniczej i nieprzewidywalnej przyrody, pełnej łąk, lasów, rzek oraz bagien.

  Spotkanie z panem Zbigniewem Junkiewiczem było niezwykle pouczające. Uświadomiło nam bowiem, jak wielkie mamy szczęście, żyjąc w dzisiejszych czasach, pełnych dostatku, wygody i swobody wyborów.

  Mam nadzieję, że uczniowie, w trakcie nadchodzących wakacji, zrealizują prośbę pana Junkiewicza i stworzą drzewa genealogiczne swoich rodzin. Bo przecież: „Każdy z nas ma przodków. Nie każdy jednak o nich wie…”.

   

   

  Agata Jasińska

 •      NASZA WYCIECZKA DO WROCŁAWIA - Obrazek 1    NASZA WYCIECZKA DO WROCŁAWIA - Obrazek 2

      Wyjechaliśmy z Bolesławca o 8.20. Niestety, w Legnicy musieliśmy się przesiadać, bo było ciasno. We Wrocławiu poszliśmy na autobus do "Go Jump".
  Na początek musieliśmy kupić sobie skarpetki z podgumowaniem, następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna poszła do strefy przygody, druga- na trampoliny. Ja byłam w grupie pierwszej, czyli w strefie przygody. Po godzinie zmieniliśmy się i poszliśmy na trampoliny. Spędziliśmy tu dużo czasu. Po wyjściu z parku pojechaliśmy tramwajem na Rynek, na warsztaty lizakowe. Pani kazała nam wytrzeć ręce, potem oglądaliśmy jak robi się lizaki. A wyglądało to tak: najpierw pani wylała karmel na blat. Zabezpieczając karmel, dała wokół niego 4 metalowe pasy, czekała aż będzie można wlać na połowę karmelu barwnik. Później podzieliła to na trzy kawałki i zaczęła przekładać karmel. Z czerwonego zaczął robić się różowy, a z żółtego biały, dlatego że traciły temperaturę. Potem robiła  z nich paski i układała je na zmianę, a następnie to zrolowała. Dalej oderwała pasek i zwinęła karmel w  ślimaka i włożyła patyczek do lizaka i go trochę ręką spłaszczyła. My tylko zawijaliśmy karmel, wkładaliśmy patyczek i zgniataliśmy lizaka. Na koniec mogliśmy kupić sobie słodycze.
       Po wyjściu z warsztatów umówiliśmy się, że pójdziemy coś zjeść na wrocławskim Rynku. Grupa, w której byłam ja miała iść do KFC. Niestety, nie znaleźliśmy go i poszliśmy do Pizza Hut. Niektórzy wzięli frytki, niektóry sałatki , a inni pizzę.
  Stamtąd poszliśmy pieszo na dworzec. Po drodze wstąpiliśmy na lody. Wybrałam sobie arbuzowe z prawdziwymi pestkami. Pociąg tym razem był większy i mogliśmy spokojnie do niego wsiąść. Kiedy wróciliśmy do Bolesławca , udaliśmy się do domów.
  Podobała mi się ta wycieczka. Chciałabym tam jeszcze wrócić.

                                                                                                                                             Julia Mickiewicz klasa III

 • POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W SZKOLE - Obrazek 1     POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W SZKOLE - Obrazek 2

         Znajomość i umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest w dzisiejszym świecie sprawą zrozumiałą i konieczną. Codziennie jesteśmy  informowani o różnych zdarzeniach, wypadkach, w których szybka reakcja osób ratujących zdrowie i życie pozwala uniknąć najgorszego. Poza teorią niezwykle ważną rzeczą jest praktyczna znajomość zastosowania umiejętności ratowania zdrowia i życia człowieka. Z taką intencją dnia 8 czerwca 2018 r. szkołę naszą odwiedziła pani Karolina Nenkin (ratownik medyczny), która w bardzo przystępny i zrozumiały dla naszych dzieci sposób przeprowadziła prezentację, dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych zdarzeniach. Była mowa o zachowaniu w miejscu wypadku, złamaniach, zwichnięciach, krwotokach, zakrztuszeniach i oparzeniach. Na koniec każdy uczestnik spotkania miał okazję osobiście przeprowadzić próbę resuscytacji, czyli przywrócenia podstawowych czynności życiowych u osób poszkodowanych.

  Mamy nadzieję, że znajomość tych umiejętności pozwoli na świadomą i szybką reakcję w podjęciu prawidłowych działań ratowniczych.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki    

 • Dzień Patrona Szkoły, Dzień Dziecka - Obrazek 1           Dzień Patrona Szkoły, Dzień Dziecka - Obrazek 2     Dzień Patrona Szkoły, Dzień Dziecka - Obrazek 3

      Piątkowa uroczystość składała się z kilku części: pokazu tańca towarzyskiego, Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „W wesołym świecie wierszy Jana Brzechwy” oraz Turnieju Klas sprawdzającego wiedzę uczniów związaną z biografią i twórczością patrona szkoły.

  Po przywitaniu zgromadzonych gości, zapoznaniu z celem oraz harmonogramem dnia obejrzeliśmy krótki pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu zaproszonych gości – Konrada Gawlikowskiego i Agnieszki Adamus. Następnie swoimi zdolnościami tanecznymi oraz sprawnością fizyczną mogli wykazać się uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie tańca na matach.

  Po emocjonujących zawodach tanecznych w szranki stanęli recytatorzy, laureaci etapów klasowych Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, finaliści etapu szkolnego. Wysłuchaliśmy czternastu pięknych recytacji wierszy Jana Brzechwy, jednak na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Amelia Różańska z oddziału przedszkolnego, Łukasz Szymański z klasy V, Natalia Kura z klasy VI oraz Kamila Czajka, uczennica klasy VII. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek, a zwycięzców uhonorowano dodatkowo drobnymi nagrodami rzeczowymi.

  Kolejnym punktem szkolnej uroczystości był Turniej Klas adresowany do uczniów klas 0 – VI. Prowadzenie konkursu powierzono przedstawicielom klasy VII. Rywalizujące ze sobą drużyny wykazały się dużą znajomością życia i twórczości patrona, zręcznością oraz refleksem jak również umiejętnościami, plastycznymi i literackimi. Zwycięzcą rozgrywek została klasa VI, drugie miejsce wywalczyła silna grupa przedszkolaków, natomiast trzecia pozycja przypadła uczniom klasy V.

  Dodatkową atrakcją był poczęstunek przygotowany dzięki niezawodnej Radzie Rodziców a także upominki dla dzieci sponsorowane przez sołtysa wsi Ustronie, Pana Romana Gałkę. Wszystkim, którzy pomagali w organizacji tego radosnego dla nas święta i uczynili je wyjątkowym, serdecznie dziękujemy.

  Mamy nadzieję, że miniona uroczystość zapisze się w pamięci uczestników tego wydarzenia jako twórcza, ciekawa oraz pożyteczna forma spędzania wolnego czasu, a każde następne szkolne święto będzie okazją do miłego spotkania dzieci, rodziców oraz nauczycieli.

  Katarzyna Matoryn

 • WIWAT MAJ - Obrazek 1      WIWAT MAJ - Obrazek 2

   

  Witaj majowa jutrzenko,
  Świeć naszej polskiej krainie,
  Uczcimy ciebie piosenką,
  Która w całej Polsce słynie.

        Maj to miesiąc wyjątkowy, obfitujący w liczne uroczystości upamiętniające najważniejsze wydarzeni i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Mowa oczywiście o Święcie Pracy, Święcie Konstytucji 3 Maja, a także o kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej. To właśnie o tych wydarzeniach opowiadali uczniowie klasy VII, przeprowadzając nas przez karty  i  obrazy historii Polski, których nie wolno zapomnieć.  Należy je  bowiem z szacunkiem pielęgnować już od najmłodszych lat, ponieważ – jak pisał M. Piechal w wierszu „Ojczyzna”:

  Polska nie ma czasu przeszłego.
  Ma w nadziei czas przyszły.
  Może być pojęta jedynie w trybie warunkowym,
  Nigdy w odmianie słowa dokonanego.
  Nie jest jeszcze zrobiona.
  Jest zaledwie zaprojektowana.

                                                                                                                                           

                                                                                                                                  Agata Jasińska

 • SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO - Obrazek 1      SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO - Obrazek 2

      Podczas wspólnego apelu uczniowie oglądali m.in. filmiki dostępne na stronie cyfrowobezpieczni.pl.,
  a następnie odpowiadali na zadawane przez prowadzącą pytania. Chętnie też dzielili się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem zdobytym podczas korzystania z Internetu. W odpowiedzi pani Edukator przedstawiła sposoby radzenia sobie  z niektórymi zagrożeniami w sieci. 

       Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe, w trakcie których uczniowie klas IV-VII poznawali sposoby tworzenia bezpiecznych haseł oraz sprawdzali ich siłę. Przed i po warsztatach uczestnicy wypełniali ankiety monitorujące ich wiedzę.
        Kolejnym punktem SDBC było spotkanie z wychowawcami. W jego trakcie wyświetlono m.in. fragment filmu, który ma wspomóc nauczycieli i wzbogacić wiedzę rodziców na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz zaprezentowano bogate zasoby strony cyfrowobezpieczni.pl. Na zakończenie przekazane zostały plakaty, broszurki dla nauczycieli i rodziców oraz płyta z filmem do odtworzenia podczas spotkania z rodzicami.
       Działania podjęte w ramach Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego okazały się bardzo owocne. Podkreśliły ogrom roli Internetu w życiu współczesnego człowieka oraz uświadomiły nam, jakie zagrożenia i ryzyko wynikają z korzystania z narzędzi cyfrowych.

   

                                                                                                                                                   Agnieszka Kamińska
   

 • LEKKOATLECI Z AWANSEM PO STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ

  LEKKOATLECI Z AWANSEM PO STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ - Obrazek 1     LEKKOATLECI Z AWANSEM PO STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ - Obrazek 2

       Dnia 25 maja 2018 r. na stadionie miejskim w Zgorzelcu rozegrane zostały Mistrzostwa Strefy Jeleniogórskiej w lekkiej atletyce. Szkołę naszą reprezentowało troje zawodników – Kamila Dudek startująca w biegu sprinterskim na  dystansie 60 m, Bartek Maćkowiak w pchnięciu kulą i Andrzej Młyńczyk w rzucie piłeczką palantową. W zawodach brali udział najlepsi lekkoatleci z całego naszego regionu. Biegi odbywały się w seriach na czas. Chłopcy mieli do wykonania po trzy próby. Najlepszych ośmiu przechodziło do ścisłego finału. Nasi faworyci ponownie nie zawiedli. Startująca w pierwszej serii Kamila swoim wynikiem zapewniła sobie miejsce w strefie medalowej, zajmując wysokie III miejsce. Bartek po dwóch seriach rzutów zajął IV miejsce. Oboje swoimi wynikami zapewnili sobie prawo startu w najważniejszej imprezie, jaką jest Finał Dolnośląski w lekkiej atletyce we Wrocławiu. Gratulujemy naszym zawodnikom wielkiego sukcesu i trzymamy kciuki za nich w następnym starcie.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki     

 • Wycieczka do Ochli - Obrazek 1   Wycieczka do Ochli - Obrazek 2    Wycieczka do Ochli - Obrazek 3

       Skansen w Ochli to magiczne miejsce, gdzie można zobaczyć unikalne chałupy kryte strzechą. Najstarszy obiekt liczy 330 lat. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła XVIII – wieczna winiarnia oraz klasa szkolna. Wszyscy mogliśmy zasiąść w starych , zielonych ławkach, z kałamarzami i piórami gęsimi. Próby pisania nimi okazały się dość trudne. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zrobić kleksów!

  Każdego roku organizowane są tu pokazy ginących zawodów ludowych. Oglądaliśmy umiejętności kowala, drwala, garbarza, garncarza, hafciarki i wielu innych. Praliśmy na tarze, piłowaliśmy drewno, nosiliśmy wodę w wiadrach umieszczonych na nosidłach ( nieźle gniotły w kark), mieliliśmy zboże na mąkę, obserwowaliśmy, jak wyplata się koszyki. Niektórzy odważnie wyszli na scenę i uczyli się tańców bukowińskich.

  Uczniowie kupili mnóstwo pamiątek wykonanych ręcznie przez ludowych twórców.

  Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że musimy tu kiedyś wrócić. Ze szkolną wycieczką lub z rodziną.

   

   

  Mariola Tyc

 • GMINNY DZIEŃ SPORTU W TRZEBIENIU - Obrazek 1      GMINNY DZIEŃ SPORTU W TRZEBIENIU - Obrazek 2

     Słoneczny wtorkowy poranek dnia 22 maja 2018 r. przywitał wszystkich startujących sportowców z terenu naszej gminy. Tego dnia odbył się po raz kolejny Gminny Dzień Sportu, a terenem zmagań były obiekty sportowe Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Trzebieniu. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa sportowców od klasy IV do VII. Rywalizowano w konkurencjach lekkoatletycznych oraz grach sportowych: w grze w dwa ognie, piłce siatkowej dziewcząt, piłce nożnej chłopców oraz piłce ręcznej chłopców.

  Nasze dziewczęta zajęły II miejsce w piłce siatkowej, chłopcy -III miejsce w piłce nożnej.

  Bardzo dobrze spisali się nasi lekkoatleci. Kamila Dudek zwyciężyła w biegu krótkim na 60 m oraz w skoku w dal, Bartosz Maćkowiak był pierwszy w pchnięciu kulą, a Alan Piekarz w biegu krótkim na 60 m. Drugie miejsca na podium były również udziałem naszych reprezentantów. Patryk Walicki zajął II miejsce w pchnięciu kulą, Kamil Tur w skoku w dal i w biegu na 60 m, Natalia Kura w pchnięciu kulą. III miejsce w biegu na 60 m zajął Andrzej Młyńczyk.

  Podsumowując występ naszych reprezentantów można zaliczyć do udanych. Gratulujemy sukcesu sportowego wszystkim startującym i życzymy sukcesów w następnych startach.

   

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Czy już wiemy, skąd się bierze woda w kranie? - Obrazek 1     Czy już wiemy, skąd się bierze woda w kranie? - Obrazek 2

      21 maja byliśmy na wycieczce w bolesławieckich wodociągach. Na początku obeirzeliśmy prezentację o obiegu wody. Później musieliśmy dopasować karteczki do obrazka pokazującego obieg wody w przyrodzie. Nastepnie pani przyniosła tacji z przyborami do zrobienia filtra wody. Użyliśmy do tego plastikowej butelki, wacików, piasku i kamyków. Gdy skończyliśmy była przerwa śniadaniowa. Mogliśmy napić się wody z dodatkami: z miętą, kiwi, cytryną, melisą i werbeną. 
  Po śniadaniu pojechaliśmy autobusem do oczyszczalini ścieków. Myśleliśmy, że będzie niezbyt przyjemnie, ale nie było tak źle. Dowiedzieeliśmy się, że wodę oczyszczają bobre bakterie.Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w punkcie czerpania i uzdatniania wody. Zobaczyliśmy pompę wodną, halę filtrów i centrum zarządzania siecią wodociągową.
  Na koniec wszyscy dostaliśmy upomonki. To była wspaniała wycieczka.
   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć