Nawigacja

 • Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej chłopców klas VII i VIII

     Początek roku szkolnego to również początek startów w zawodach sportowych szkół naszej Gminy. Rozgrywki te, jak co roku odbywają się z udziałem naszych reprezentantów. Jako pierwsi do rywalizacji o tytuł Mistrzów Gminy stanęli piłkarze nożni – chłopcy z klas VII i VIII. Zawody z ich udziałem odbyły się dnia 10 października 2019 r. na boisku sportowym Szkoły Podstawowej w Ocicach. Szkołę naszą reprezentowali: Patryk Gałka, Adrian Lech, Bartosz Maćkowiak, Andrzej Młyńczyk, Łukasz Szymański i Sebastian Trębacz. Poza Bartkiem i Andrzejem wszyscy pozostali zawodnicy brali pierwszy raz udział w tego typu rozgrywkach. W pierwszym meczu nasi piłkarze nożni pokonali drużynę gospodarzy wysoko wynikiem 3:0. W drugim spotkaniu naszych piłkarzy z drużyną z Trzebienia był remis. W całym turnieju nasi młodzi zawodnicy zajęli wysokie II miejsce. Gratulacje za sportową postawę i dużą wolę walki.

   

  Aleksander Kłodnicki    

    

 • Dzień Edukacji Narodowej Pasowanie na Ucznia

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dzieci z Samorządu Uczniowskiego zaprezentowały krótkie przedstawienie, w którym podziękowały wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trudną pracę oraz złożyły  serdeczne życzenia.

      Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie 14 października dzieci z klasy pierwszej zaprezentowały swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym.

  Po zdaniu egzaminu przed rodzicami i społecznością szkolną, ślubowaniu na Sztandar Szkoły i pasowaniu ołówkiem, zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Stały się                  pełnoprawnymi członkami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie.

  Witamy ich serdecznie!

   

  Mariola Tyc

 • Projekt „Wrota Solidarności”

  27.09.2019 r. w ramach projektu  „Wrota Solidarności” uczniowie klasy 7 – Natalia Agos i Łukasz Szymański oraz uczniowie klasy 8 – Oliwia Amolin, Patryk Gałka, Natalia Kura, Bartosz Maćkowiak, Laura Okrasa, Wiktoria Stachów i Amelia Tobiasz, wraz z uczniami szkół w Kruszynie i Szczytnicy, koordynatorem projektu panem Sebastianem Zielonką oraz paniami Danutą Kędzierską i Grażyną Wężyk z Gminnych Bibliotek Publicznych w Żeliszowie i Kruszynie  zebrali się o godz.8 na bolesławieckim dworcu PKP, skąd wyruszyli w podróż do Wrocławia. Na miejscu czekała już na nas Pani Małgosia nasza przewodniczka. Celem naszej podróży było poznanie dziedzictwa  kulturowego, historycznego i naukowego Wrocławia  poprzez m.in. zwiedzanie Rynku miasta, renesansowych kamieniczek, Placu Solnego. Pani przewodnik przybliżyła dzieciom historię Wrocławia  ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca i wydarzenia związane z czasami „Solidarności”. Spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach, podziwiając stare kamienice, kościoły i pomniki. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsce spotkań, dialogu, wzajemnego szacunku-Dzielnicę Czterech Świątyń. Odwiedziliśmy synagogę. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe, które jest jednym z głównych muzeów Wrocławia. Zobaczyliśmy zbiory muzeum obejmujące przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sztukę Śląska. Także w tym miejscu odbyło się niezwykłe spotkanie uczniów z Panią Marią Sonią Krok założycielką nielegalnej organizacji młodzieżowej „Orlęta”. Mogliśmy poznać dramatyczne i trudne losy, naszej bohaterki, która przybliżyła nam historię wykrycia i rozpracowania jej organizacji. To spotkanie wywarło ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach.

        Zamierzone cele wycieczki zostały zrealizowane. Pogoda nam dopisała, a uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń około 18.30 wrócili do domów.

                                                           Honorata Ambroszko

 • NARODOWE CZYTANIE 2019

  Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja organizowana pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest zachęcanie Polaków do spotkania z najwybitniejszymi dziełami naszej literatury.

  9 września 2019 roku uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami zebrali się w holu naszej szkoły, gdzie wysłuchali listu, w którym Prezydent RP, Andrzej Duda, wyjaśnił, dlaczego tegoroczny wybór padł na 8 nowel autorstwa: E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej, B. Prusa, B. Schulza,                         W. S. Reymonta, S. Żeromskiego, H. Sienkiewicza, H. Rzewuskiego. Następnie podjęli próbę zmierzenia się  z głosową interpretacją dość trudnego utworu pt. „Sachem”. Jak zwykle wybrnęli                     z tego zadania wyśmienicie. W niezwykle emocjonujący sposób oddali atmosferę panującą podczas występu cyrkowca – ostatniego potomka plemienia Czarnych Wężów, występującego na zgliszczach rodzinnej miejscowości.

  Wychowawcy natomiast wprowadzili nas w świat noweli S. W Reymonta pt. „Orka”, podkreślając tragiczny wymiar egzystencji polskiej rodziny chłopskiej, skazanej na klęskę w walce                                z problemami życia codziennego.

  Spotkanie to pokazało, że literatura polska to nie tylko długie, epickie teksty. To także krótkie, jednowątkowe utwory, w których zawarto ponadczasową problematykę - życia, śmierci, cierpienia, niesprawiedliwości społecznej - z którą utożsamiać się może każdy z nas.

  Agata Jasińska

   

 • WITAJ SZKOŁO!

       W poniedziałek, drugiego września 2019 roku, wkroczyliśmy w nowy rok szkolny! Mieliśmy okazję powitać stałych pracowników szkoły i uczniów kontynuujących naukę, jak i nową klasę pierwszą oraz uczniów, którzy dołączyli do społeczności naszej szkoły. Przywitaliśmy również nowych pedagogów. Do ich grona dołączyły: pani Bogusława Posacka, która została wychowawcą klasy III oraz pani Aneta Pietrzak – wychowawca młodszej grupy przedszkolnej.

  Ten słoneczny poniedziałek był jak co roku dniem przełomowym. Skończyły się tak ukochane przez nas wszystkich wakacje, a zaczął kolejny rok pełen wyzwań, przygód i ciężkiej pracy.

  Mamy jednak nadzieję, że zarówno dla uczniów, jak i wszystkich pracowników szkoły te nadchodzące dziesięć miesięcy będą czasem pełnym uśmiechów i zrealizowanych celów!

   

  Samorząd Uczniowski

 • WIZYTA W BOLESŁAWCU

        23.05.2019r. uczniowie klas VII i VIII pod opieką p. H. Ambroszko i p. A. Kamińskiej uczestniczyli w wycieczce do Bolesławca. Odwiedziliśmy Muzeum Ceramiki, gdzie obejrzeliśmy wspaniałą wystawę zatytułowaną „Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie”. Dzięki temu prześledziliśmy niezwykłą przemianę surowego kamienia w elegancką i unikatową XIX-wieczną biżuterię m.in.
  z granatami. Pokazano nam także zbiory z epoki napoleońskiej między innymi: militaria, grafiki, meble oraz przedmioty z wyposażenia żołnierzy.

   Drugim punktem był seans filmu „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego,      w kinie „Forum”. Obejrzeliśmy opowieść sensacyjno-szpiegowską, bazującą na prawdziwej misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a właściwie Zdzisława Antoniego Jeziorańskiego, słynnego „kuriera z Warszawy”. Przenieśliśmy się w realia czasu II wojny światowej, obserwując wydarzenia i autentyczne postaci historyczne z ich rozterkami w obliczu trudnych i dramatycznych decyzji. To było niezwykłe przeżycie.  Emocje związane z filmem pozostały do późnego popołudnia.

  H. Ambroszko i A. Kamińska

 • Dzień z Brzechwą

  W piątek 31 maja świętowaliśmy podwójnie – obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły oraz Dzień Dziecka.

  Działania związane z uczczeniem sylwetki Jana Brzechwy tym razem przeprowadziliśmy metodą projektu edukacyjnego. Zaplanowane wcześniej zadania, w tym m.in.: konkursy (plastyczne, językowe, recytatorski), prace przestrzenne, quizy sprawdzające wiedzę na temat twórczości poety, konkurencje sportowe, quiz multimedialny znalazły swój finał podczas piątkowej uroczystości. Dzięki takiej formie organizacji święta, umożliwiliśmy aktywny udział wszystkim zainteresowanym uczniom.

  Po pełnych emocji i dobrej zabawy zmaganiach przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców oraz dalsze atrakcje na świeżym powietrzu. Pozytywną rolę odegrała pogoda, która okazała się naszym sprzymierzeńcem i pozwoliła na miłe spędzenie czasu.

  Serdecznie dziękujemy mamom z Rady Rodziców oraz sołtysowi wsi Ustronie, który, jak co roku obdarował naszych uczniów słodkościami.

  Koordynator projektu „Dzień z Brzechwą”
  Katarzyna Matoryn

 • Lekkoatleci w czołówce Mistrzostw Powiatu

     17 maja 2019 r. odbyły się na stadionie miejskim w Bolesławcu zawody sportowe – Mistrzostwa Powiatu w lekkiej atletyce dziewcząt i chłopców klas VII i VIII. Wśród uczestniczących tam zawodników, znajdowali się również uczniowie reprezentujący naszą szkołę. Byli tam: Kamila Czajka, Kamil Kuczyński, Adrian Kura, Bartosz Maćkowiak, Andrzej Młyńczyk, Alan Piekarz i Patryk Walicki. Każdy startował w swojej wybranej konkurencji. Kamila, Bartek i Patryk brali udział w pchnięciu kulą. Alan i Andrzej, jako sprinterzy biegli na królewskim dystansie (jak mawia się o biegu na 100 m), natomiast Adrian i Kamil startowali w biegu średnim na dystansie 1000 m.

  Oto wyniki naszych lekkoatletów:

  Alan Piekarz zajął II miejsce w biegu na 100 m,

  Kamil Kuczyński zajął III miejsce w biegu na 1000 m,

  Bartek Maćkowiak zajął III miejsce w pchnięciu kulą.

  Wszystkim gratulujemy wyników i życzymy powodzenia w nadchodzących startach.

   


  Aleksander Kłodnicki


 • Drugie miejsce siatkarzy plażowych w Powiecie

  Drugie miejsce siatkarzy plażowych w Powiecie

     Kolejnym i zarazem ostatnim już startem w rozgrywkach szkolnej ligi siatkarskiej był udział siatkarzy plażowych w Mistrzostwach Powiatu. W turnieju, który odbył się dnia 15 maja 2019 r. w Ośrodku Sportów Wodnych w Bolesławcu uczestniczyły trzy szkoły – mistrzowie z okolicznych gmin. Szkołę naszą reprezentowała ta sama, co w zawodach gminnych trójka zawodników: Adrian Kura, Patryk Trębacz i Marek Wyskup. Mimo panujących trudnych warunków pogodowych, w jakich odbywały się zawody, nasi siatkarze po raz kolejny pokazali swoją wysoką formę sportową, kończąc swój udział w całym turnieju na wysokim II miejscu. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych z ich udziałem.

   

  Aleksander Kłodnicki

 • ZDROWIE, BEZPIECZEŃSTWO I ROZWAGA – TEGO OD SIEBIE WYMAGAM!

  10 maja 2019 r. do naszej szkoły zawitali niezwykle ważni goście: Ratownicy Medyczni z Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starych Jaroszowic oraz Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kruszynie. Akcja miała na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym. Ratownicy pokazali  jak udzielać prawidłowo pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak się zachować w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Chętni uczniowie mieli możliwość przećwicznia resuscytacji pod okiem fachowców. Policjanci przeprowadzili prezentację na temat wpływu środków odurzających na życie i zdrowie młodych ludzi. Ostrzeżenia dotyczyły również dopalaczy. Mundurowi w dość dosadny sposób tłumaczyli, że eksperymentowanie z nimi kosztowało niektórych życie. Funkcjonariusze mówili jeszcze o odpowiedzialności karnej nieletnich oraz o tym, jak się zachować w razie ataku terrorystycznego. Strażacy omówili temat bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstania pożarów – w domu, w szkole i na podwórku. Mówili również, jak należy się zachować w momencie, gdy dochodzi do wybuchu ognia. Wszystkie służby przypomniały numery telefonów alarmowych oraz zasady udzielania informacji dyspozytorowi w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Na końcu uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska, a nawet wejść do środka i obejrzeć sprzęt w karetce, wozie strażackim oraz radiowozie.
      Mamy nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić ideę konieczności niesienia pomocy osobom potrzebującym i, że nikt z obecnych nigdy nie przejdzie obojętnie obok człowieka potrzebującego ratunku. Dzięki takiej lekcji uczniowie z pewnością nauczyli się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania komuś życia.
                                                                                                  Marta Butrymowicz, Aleksandra Czermiak

 • Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2019

  25.04.2019

  Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2019 - Obrazek 1

  Za nami etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który rozegrano 25 kwietnia 2019 r. na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej nr 2 w Bolesławcu. Gminę Bolesławiec reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie: Adrian Lech, Patryk Walicki i Krzysztof Turek. Zawodnicy, w części teoretycznej, rozwiązywali testy weryfikujące znajomość przepisów obowiązujących uczestników ruchu drogowego, następnie pokonywali tor przeszkód, wykazując się doskonałą umiejętnością jazdy na rowerze. Reprezentacja naszej szkoły zajęła w Turnieju III miejsce.

   

  Arkadiusz Kruszelnicki

 • Biskupin – projekt edukacyjny - Obrazek 1       Biskupin – projekt edukacyjny - Obrazek 2

       Biskupin – osada obronna kultury łużyckiej odkryta w 1933 roku przez nauczyciela Walentego Szwajcera. Na terenie grodu znajdowało się około 100 domostw usytuowanych rzędowo wzdłuż 13 drewnianych ulic. Otoczonych wałem drewniano-ziemnym.

  Uczniowie mieli możliwość dokonania wyboru – pracować samodzielnie lub w grupie na zasadzie koleżeńskich więzów i sympatii. Dzięki realizacji projektu doskonalono umiejętności: planowania poszczególnych etapów pracy, współpracy, pracy w grupie, odpowiedzialności za wspólne przedsięwzięcie oraz sumienności i staranności w pracy. Nasi młodzi twórcy mogli podzielić się własną wizją, przemyśleniami, a do pełnego sukcesu czasem potrzebny był kompromis.

  Uczniowie klasy piątej odwzorowali osadę w najdrobniejszych szczegółach wykorzystując przeróżne materiały m. in. wykałaczki, gałązki, słomę czy mech i techniki. Autorzy wszystkich prac wykazali się ogromną kreatywnością. Efekty ich pracy zostały ocenione i zaprezentowane na szkolnej wystawie.

   

                                                                                                                       Honorata Ambroszko

   

 • I DOLNOŚLĄSKI BIEG PRZEŁAJOWY - Obrazek 1     I DOLNOŚLĄSKI BIEG PRZEŁAJOWY - Obrazek 2

     Biegi przełajowe zaliczają się do tzw. biegów średnich, ich długość rozpoczyna się od dystansu powyżej 400 m. Trasa biegów przełajowych przebiega w terenie zmiennym, nierównym, biega się pod górę, jak i zbiega z niej. Taką trasę pokonywali nasi lekkoatleci – biegacze, którzy w dniu 21 marca 2019 r. brali udział w I Dolnośląskich Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych w Bolesławcu. Szkołę naszą reprezentowało 12 zawodników: Julia Królikowska, Amelia Różańska, Aleksandra Czajka, Oliwia Łukasiewicz, Emilia Turecka, Dominik Woźniak, Jakub Kopiec, Bartosz Dmuchowski, Patrycja Kura, Kamil Kuczyński, Adrian Kura i Kamil Tur. Najmłodsi zawodnicy z klas I – III biegli na dystansie 300 i 600 m, najstarsi mieli do pokonania trasę długości 2000 m. W klasyfikacji końcowej nasi biegacze zajęli miejsca: Adrian Kura – III, Oliwia Łukasiewicz – IV, Bartosz Dmuchowski – V, Kamil Tur – VI, Ola Czajka – VIII,

  Emilia Turecka – IX miejsce. Był to pierwszy start naszych lekkoatletów w tego typu zawodach. Gratulacje dla wszystkich za udział w tej trudnej i wymagającej wielkiej wytrzymałości i determinacji konkurencji, jaką są biegi przełajowe.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • DEBIUT NAJMŁODSZYCH SIATKARZY - Obrazek 1     DEBIUT NAJMŁODSZYCH SIATKARZY - Obrazek 2

     Po raz pierwszy w swojej karierze sportowej do rozgrywek w szkolnej lidze siatkarskiej stanęli najmłodsi uczestnicy – dziewczęta i chłopcy z klas IV. Reprezentacja dziewcząt w składzie: Daria Członka, Martyna Didyk, Aleksandra Haniszewska i Patrycja Kura w dniu 14 marca 2019 r. walczyła o tytuł Mistrzyń Gminy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym. W zawodach wzięły udział trzy zespoły. Nasze zawodniczki, po zaciętej walce sportowej z późniejszymi zwyciężczyniami - gospodarzami turnieju, zajęły wysokie II miejsce. Gratulujemy pierwszego znaczącego sukcesu i liczymy na kolejne.

   

  Z kolei reprezentacja chłopców w składzie: Bartosz Dmuchowski, Tymon Dudek, Filip Dębiński, Kacper Grabowy i Konrad Jamrozy uczestniczyła w Mistrzostwach Gminy, rozegranych w sali sportowej naszej szkoły w dniu 18 marca 2019 r. Do rywalizacji stanęło łącznie 5 zespołów. Żaden jednak nie dorównał umiejętnościom siatkarskim naszych sportowców, którzy wygrali wszystkie swoje spotkania, zajmując w całym turnieju I miejsce i tytuł Mistrzów Gminy w swojej kategorii. Gratulujemy wielkiego sukcesu i z niecierpliwością czekamy na kolejne, a okazją do tego będą Mistrzostwa Powiatu. Trzymamy kciuki.

   

   

  Aleksander Kłodnicki   

 • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU

                                                                       PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W PRZEDSZKOLU - Obrazek 1 

   W  czwartek  21 marca  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny.  Tego dnia wszyscy założyli kolorowe ubrania. Powitanie Wiosny rozpoczęło się od odczytania listu od Bociana Długonogiego, w którym zapisane były wskazówki ułatwiające odnalezienie wiosny. Nie zabrakło również   konkursów, gier i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci śpiewały piosenki oraz głośnym zaklęciem przepędziły zimę. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy poszukać pierwszych oznak wiosny.

                                                                                                                                                 Małgorzata Gil

 •               LEKCJA ZDROWIA - Obrazek 1   LEKCJA ZDROWIA - Obrazek 2

  Co robić by nie chorować i być zawsze zdrowym? – to jedno z najważniejszych pytań, które jeszcze nie doczekało się pełnej odpowiedzi. Współczesna nauka potrafi jednak wskazać te czynniki, które decydują o zdrowiu człowieka.

              Właśnie na temat tych czynników 4 marca 2019 uczniowie klas V - VIII  mogli usłyszeć od przedstawicielki Powiatowej Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej w Bolesławcu.

              Pani Beata Mrozik przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję multimedialną na temat zasad higieny oraz zdrowego odżywiania. Głównym jej celem było poszerzenie wiedzy na temat własnego zdrowia, jak o nie dbać (zdrowe odżywianie, codzienne spacery, dbanie o higienę osobistą), czego się wystrzegać i unikać, aby żyć zdrowo i prawidłowo się rozwijać.

              Podczas spotkania uczniowie zadawali sporo pytań, a Pani ochotniczo odpowiadała i udzielała wskazówek.

              Była to bardzo przydatna lekcja na temat dbania o zdrowie.

   

  Marta Butrymowicz

   

 • KOCHAMY, WIĘC POMAGAMY! - Obrazek 1     KOCHAMY, WIĘC POMAGAMY! - Obrazek 2     KOCHAMY, WIĘC POMAGAMY! - Obrazek 3

  1 marca 2019 członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza w Żeliszowie odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Dłużynie Górnej. 
      Głównym celem naszego wyjazdu było wzbudzenie wrażliwości i zachęcenie do niesienia pomocy. W schronisku znajdują się psy i koty, które tylko czekają na to, aż ktoś je zaadoptyje i podaruje kochający dom – taki prawdziwy, na zawsze.
      Po dotarciu na miejsce przekazaliśmy: karmę, koce, smycze oraz zabawki zebrane podczas akcji „Psu na budę”. Następnie pani pracująca w schronisku oprowadziła nas po nim i opowiedziała o swojej codziennej pracy. Byliśmy zafascynowani czworonogami, lecz jednocześnie odczuwaliśmy wielki smutek z powodu przykrej przeszłości większości z nich. Po obejrzeniu schroniska mieliśmy możliwość zobaczenia gabinetu weterynaryjnego. Pan weterynarz również opowiedział nam o swojej pracy, a także o tym, jak należy opiekować się swoimi pupilami oraz jakie choroby nam grożą  w przypadku ich zaniedbania. Z ciekawością wszystkiego wysłuchaliśmy i chętnie zadawaliśmy pytania. Potem mieliśmy okazję pomóc pracownikom w ich codziennych obowiązkach takich, jak: zbieranie i mycie misek, porządkowanie pościeli i koców, mycie kuwet, nalewanie świeżej wody, noszenie karmy czy wyprowadzanie psów na spacer.
       Na koniec pani kierowniczka schroniska serdecznie podziękowała nam za dostarczoną  pomoc. Dla nas okazała się bezcenna wdzięczność w oczach samotnych psiaków. Obiecaliśmy, że jeszcze do nich wrócimy, aby chociaż na chwilę sprawić im radość w codziennym życiu za kratami. Wizyta w Dłużynie Górnej okazała się ogromnym przeżyciem dla nas wszystkich, wspaniałą lekcją miłości, szacunku i odpowiedzialności za zwierzęta. Z pewnością długo o niej nie zapomnimy.       Z całego serca zachęcamy również do adopcji piesków i kotków przebywających w schroniskach i wyczekujących na swojego człowieka. 
                                                                                                                         Klaudia Marut
                                                                                                          (wolontariuszka, uczennica kl. VIII)

 •   " Nie ma jak Miód" - Obrazek 1   " Nie ma jak Miód" - Obrazek 2   " Nie ma jak Miód" - Obrazek 3

    Poniedziałkowy poranek zawsze jest  trudny. Nie chce się wstawać, pospałoby się jeszcze trochę. Ale tym razem, dla uczniów klasy IV Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie, tydzień rozpoczął zupełnie inaczej.

  4 marca 2019r., parę minut po godzinie ósmej, wraz z panią Agnieszką Kamińską, wyruszyliśmy busem w kierunki Chocianowa. Dla wielu z nas był to kierunek zupełnie nieznany. Po godzinie jazdy dotarliśmy na miejsce, do siedziby Stowarzyszenia LG „Wrzosowa Kraina”.
  Po krótkim powitaniu, panie Aneta i Wioletta wprowadziły nas w temat zajęć. Początek był bardzo słodki- zajęcia rozpoczęły się od degustacji miodów,  podczas której panie opowiadały o różnych rodzajach miodów i o kwiatach z jakich powstają poszczególne jego rodzaje. Prowadzące, w sposób ciekawy i interesujący, opowiadały o  życiu pszczół i  roli jaką pełnią te owady w środowisku naturalnym. Dowiedzieliśmy się, że nie tylko miód jest darem od pszczół. Mieliśmy okazję zobaczyć i powąchać takie skarby, jak pyłek, propolis i jad pszczeli, które wykorzystuje się w medycynie i kosmetologii. Z wosku pszczelego każdy z nas własnoręcznie zrobił świecę, którą mógł zabrać do domu jako pamiątkę. Ponadto dowiedzieliśmy się, na czym polega praca pszczelarza i do czego służą różne tajemnicze sprzęty, jak np. podkurzacz. Mieliśmy okazję poznać budowę ula i zajrzeć do jego wnętrza. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Całe zajęcia wzbogacała wyświetlana prezentacja multimedialna. Kolejnym etapem było składanie z puzzli 3D modeli  owadów, które potem także zabraliśmy do domu. Następnie pani Agnieszka podzieliła nas na trzy drużyny, które rywalizowały w quizie wiedzy. Zabawa ta wzbudziła wiele emocji.

  Wreszcie nadszedł czas na drugie śniadanie. Świeżo przygotowane bułeczki z masłem panie smarowały miodami  lub domowej roboty dżemami. Każdy mógł najeść się do syta. Do picia była lemoniada oczywiście z miodem- przepyszna. Z pełnymi brzuszkami przystąpiliśmy do komponowania własnych „misio - słoiczków”. To był ostatni punkt naszego pobytu we Wrzosowej Krainie. Spędzony tu czas minął bardzo szybko.

  Zaopatrzeni w nową wiedzę oraz drobne gadżety wróciliśmy do szkoły. Bardzo nam się podobało i  chętnie wrócimy w to ciekawe miejsce na kolejne warsztaty.

   

                                                                                                                                                                             Uczniowie klasy IV

  Agnieszka Kamińska

 • NASZE SIATKARKI PONOWNIE WICEMISTRZYNIAMI POWIATU - Obrazek 1   NASZE SIATKARKI PONOWNIE WICEMISTRZYNIAMI POWIATU - Obrazek 2

     Kolejną naszą drużyną, która odniosła duży sukces w rozgrywkach w mini piłce siatkowej, był zespół dziewcząt z klasy V. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Zofia Barczuk, Karolina Drozd, Maria Lasak, Nicola Piekarz, Wiktoria Piotrowska i Julia Polilejko po raz drugi w swojej sportowej karierze stanęła do walki o tytuł Mistrzyń Powiatu. Zawody z ich udziałem odbyły się dnia 28 lutego 2019 r. w sali sportowej naszej szkoły. Uczestniczyły w nich cztery zespoły reprezentujący okoliczne gminy. Nasz zespół w pierwszym meczu pewnie wszedł do gry, pokonując w dwóch setach drużynę z Parowej. Drugi mecz był wyrównanym, choć przegranym w tie – breaku, pojedynkiem z późniejszymi zwyciężczyniami całego turnieju – drużyną z Raciborowic. Ostatnie wygrane spotkanie z siatkarkami ze szkoły Zakonu Pijarów z Bolesławca pozwoliło naszej drużynie zająć wysokie II miejsce w tych zawodach.

  Cieszymy się z kolejnego, drugiego z rzędu tytułu wicemistrzowskiego i gratulujemy całemu naszemu zespołowi sukcesu sportowego. Miejmy nadzieję, że nie ostatniego z ich udziałem.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

   

 • NASI TENISIŚCI STOŁOWI NA DRUGIM MIEJSCU W POWIECIE - Obrazek 1   NASI TENISIŚCI STOŁOWI NA DRUGIM MIEJSCU W POWIECIE - Obrazek 2

  Po zajęciu I miejsca w Mistrzostwach Gminy, tenisiści stołowi, reprezentanci naszej szkoły: Jakub Kalina, Kamil Tur i Marek Wyskup wzięli udział w kolejnych zawodach wyższego szczebla – Mistrzostwach Powiatu w tej konkurencji. Zawody odbyły się w dniu 25 lutego 2019 r. w sali sportowej Gimnazjum Samorządowego w Iwinach. Do rywalizacji stanęło pięć zespołów, mistrzów okolicznych gmin. Każda drużyna miała do rozegrania po cztery spotkania. Mecze pomiędzy zespołami odbywały się do trzech wygranych gier, w setach do 11 punktów każdy. Nasi zawodnicy po raz kolejny udowodnili, że w tej dyscyplinie sportu liczą się w ścisłej czołówce Powiatu bolesławieckiego.  Z czterech swoich pojedynków wygrali trzy, ulegając jedynie Mistrzom Powiatu w obecnym, jak i w ubiegłym roku, drużynie z bolesławieckiej dwójki i w końcowej klasyfikacji zajęli wysokie – II miejsce. Gratulacje za kolejny sukces w rozgrywkach na szczeblu Powiatu.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć