W dniu 19 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, które było zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i jednocześnie pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, podczas której zwrócono uwagę na siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci.
Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przez wiele lat pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku i co roku w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
W tym dniu uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie włączyli się w uczczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. W trakcie apelu przedstawiciele Samorządu Szkolnego wprowadzili nas w tematykę powstania w getcie warszawskim, przedstawili fakty oraz skłonili do chwili zadumy na temat godności i wolności każdego niezależnie od rasy, narodowości, wyznawanej religii czy światopoglądu.
Tegoroczne obchody dedykowane były w szczególności cywilom. Opowiadały historie ich cichego oporu, tak samo bohaterskiego jak ten z bronią w ręku. Pamiętajmy, że historia nie jest tylko „pisana” walką zbrojną, ale także trwaniem i oporem ludności cywilnej, bohaterstwem samego życia.
Uczniowie, na znak solidarności, wykonali i przypięli sobie papierowe żonkile.
Honorata Ambroszko