Nawigacja

 • NASI LEKKOATLECI W FINALE DOLNOŚLĄSKIM - Obrazek 1      NASI LEKKOATLECI W FINALE DOLNOŚLĄSKIM - Obrazek 2

       Zakończeniem tegorocznej szkolnej rywalizacji sportowej był Dolnośląski Finał w lekkiej atletyce. Dnia 12 czerwca 2018 r. na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbyły się ostatnie zawody, w których uczestniczyli najlepsi sportowcy z regionu Dolnego Śląska. W grupie tej znalazła się również dwójka naszych uczniów – Kamila Dudek, która startowała w biegu na 60 m i Bartek Maćkowiak, nasz kulomiot. Oboje nasi reprezentanci pewnie przeszli eliminacje i znaleźli się w ścisłych finałach, skupiających po ośmiu najlepszych zawodników. W końcowej klasyfikacji Kamila zajęła VI miejsce, a Bartek otarł się o podium zajmując IV miejsce.

  Pokazali tym samym, że podejmując trudy treningu systematyczną pracą można osiągnąć sukces i znaleźć się w gronie najlepszych sportowców.

  Życzymy dalszych osiągnięć naszym młodym lekkoatletom w kolejnych startach, ale już w następnym roku szkolnym.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • SPOTKANIE Z PANEM ZBIGNIEWEM JUNKIEWICZEM - Obrazek 1     SPOTKANIE Z PANEM ZBIGNIEWEM JUNKIEWICZEM - Obrazek 2

  „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło.”

  „Przeszłość – to dziś, tylko cokolwiek dalej.”

                                                 Cyprian Kamil Norwid

       Słowa poety idealnie oddają charakter spotkania z panem Zbigniewem Junkiewiczem, które odbyło się
  12 czerwca 2018 roku w Domu Ludowym w Żeliszowie. Uczniowie klas IV – VII z wielką uwagą i skupieniem wysłuchali opowieści o Polesiu, czyli krainie geograficznej  i historycznej, leżącej głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy oraz częściowo Polski i Rosji. To właśnie ta część Europy ma szczególne miejsce w sercu pana Z. Junkiewicza, gdyż stamtąd wywodzą się jego przodkowie. Dzięki dociekliwości, uporowi, wytrwałości i ciężkiej pracy naszego gościa mogliśmy obejrzeć wiele pięknych fotografii przedstawiających wyjątkowy charakter tej niezwykłej krainy. Usłyszeliśmy o zawiłościach historycznych oraz o trudach życia na Polesiu, słynącym ze swej malowniczej i nieprzewidywalnej przyrody, pełnej łąk, lasów, rzek oraz bagien.

  Spotkanie z panem Zbigniewem Junkiewiczem było niezwykle pouczające. Uświadomiło nam bowiem, jak wielkie mamy szczęście, żyjąc w dzisiejszych czasach, pełnych dostatku, wygody i swobody wyborów.

  Mam nadzieję, że uczniowie, w trakcie nadchodzących wakacji, zrealizują prośbę pana Junkiewicza i stworzą drzewa genealogiczne swoich rodzin. Bo przecież: „Każdy z nas ma przodków. Nie każdy jednak o nich wie…”.

   

   

  Agata Jasińska

 •      NASZA WYCIECZKA DO WROCŁAWIA - Obrazek 1    NASZA WYCIECZKA DO WROCŁAWIA - Obrazek 2

      Wyjechaliśmy z Bolesławca o 8.20. Niestety, w Legnicy musieliśmy się przesiadać, bo było ciasno. We Wrocławiu poszliśmy na autobus do "Go Jump".
  Na początek musieliśmy kupić sobie skarpetki z podgumowaniem, następnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna poszła do strefy przygody, druga- na trampoliny. Ja byłam w grupie pierwszej, czyli w strefie przygody. Po godzinie zmieniliśmy się i poszliśmy na trampoliny. Spędziliśmy tu dużo czasu. Po wyjściu z parku pojechaliśmy tramwajem na Rynek, na warsztaty lizakowe. Pani kazała nam wytrzeć ręce, potem oglądaliśmy jak robi się lizaki. A wyglądało to tak: najpierw pani wylała karmel na blat. Zabezpieczając karmel, dała wokół niego 4 metalowe pasy, czekała aż będzie można wlać na połowę karmelu barwnik. Później podzieliła to na trzy kawałki i zaczęła przekładać karmel. Z czerwonego zaczął robić się różowy, a z żółtego biały, dlatego że traciły temperaturę. Potem robiła  z nich paski i układała je na zmianę, a następnie to zrolowała. Dalej oderwała pasek i zwinęła karmel w  ślimaka i włożyła patyczek do lizaka i go trochę ręką spłaszczyła. My tylko zawijaliśmy karmel, wkładaliśmy patyczek i zgniataliśmy lizaka. Na koniec mogliśmy kupić sobie słodycze.
       Po wyjściu z warsztatów umówiliśmy się, że pójdziemy coś zjeść na wrocławskim Rynku. Grupa, w której byłam ja miała iść do KFC. Niestety, nie znaleźliśmy go i poszliśmy do Pizza Hut. Niektórzy wzięli frytki, niektóry sałatki , a inni pizzę.
  Stamtąd poszliśmy pieszo na dworzec. Po drodze wstąpiliśmy na lody. Wybrałam sobie arbuzowe z prawdziwymi pestkami. Pociąg tym razem był większy i mogliśmy spokojnie do niego wsiąść. Kiedy wróciliśmy do Bolesławca , udaliśmy się do domów.
  Podobała mi się ta wycieczka. Chciałabym tam jeszcze wrócić.

                                                                                                                                             Julia Mickiewicz klasa III

 • POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W SZKOLE - Obrazek 1     POKAZ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W SZKOLE - Obrazek 2

         Znajomość i umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest w dzisiejszym świecie sprawą zrozumiałą i konieczną. Codziennie jesteśmy  informowani o różnych zdarzeniach, wypadkach, w których szybka reakcja osób ratujących zdrowie i życie pozwala uniknąć najgorszego. Poza teorią niezwykle ważną rzeczą jest praktyczna znajomość zastosowania umiejętności ratowania zdrowia i życia człowieka. Z taką intencją dnia 8 czerwca 2018 r. szkołę naszą odwiedziła pani Karolina Nenkin (ratownik medyczny), która w bardzo przystępny i zrozumiały dla naszych dzieci sposób przeprowadziła prezentację, dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych zdarzeniach. Była mowa o zachowaniu w miejscu wypadku, złamaniach, zwichnięciach, krwotokach, zakrztuszeniach i oparzeniach. Na koniec każdy uczestnik spotkania miał okazję osobiście przeprowadzić próbę resuscytacji, czyli przywrócenia podstawowych czynności życiowych u osób poszkodowanych.

  Mamy nadzieję, że znajomość tych umiejętności pozwoli na świadomą i szybką reakcję w podjęciu prawidłowych działań ratowniczych.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki    

 • Dzień Patrona Szkoły, Dzień Dziecka - Obrazek 1           Dzień Patrona Szkoły, Dzień Dziecka - Obrazek 2     Dzień Patrona Szkoły, Dzień Dziecka - Obrazek 3

      Piątkowa uroczystość składała się z kilku części: pokazu tańca towarzyskiego, Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pt. „W wesołym świecie wierszy Jana Brzechwy” oraz Turnieju Klas sprawdzającego wiedzę uczniów związaną z biografią i twórczością patrona szkoły.

  Po przywitaniu zgromadzonych gości, zapoznaniu z celem oraz harmonogramem dnia obejrzeliśmy krótki pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu zaproszonych gości – Konrada Gawlikowskiego i Agnieszki Adamus. Następnie swoimi zdolnościami tanecznymi oraz sprawnością fizyczną mogli wykazać się uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie tańca na matach.

  Po emocjonujących zawodach tanecznych w szranki stanęli recytatorzy, laureaci etapów klasowych Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, finaliści etapu szkolnego. Wysłuchaliśmy czternastu pięknych recytacji wierszy Jana Brzechwy, jednak na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Amelia Różańska z oddziału przedszkolnego, Łukasz Szymański z klasy V, Natalia Kura z klasy VI oraz Kamila Czajka, uczennica klasy VII. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek, a zwycięzców uhonorowano dodatkowo drobnymi nagrodami rzeczowymi.

  Kolejnym punktem szkolnej uroczystości był Turniej Klas adresowany do uczniów klas 0 – VI. Prowadzenie konkursu powierzono przedstawicielom klasy VII. Rywalizujące ze sobą drużyny wykazały się dużą znajomością życia i twórczości patrona, zręcznością oraz refleksem jak również umiejętnościami, plastycznymi i literackimi. Zwycięzcą rozgrywek została klasa VI, drugie miejsce wywalczyła silna grupa przedszkolaków, natomiast trzecia pozycja przypadła uczniom klasy V.

  Dodatkową atrakcją był poczęstunek przygotowany dzięki niezawodnej Radzie Rodziców a także upominki dla dzieci sponsorowane przez sołtysa wsi Ustronie, Pana Romana Gałkę. Wszystkim, którzy pomagali w organizacji tego radosnego dla nas święta i uczynili je wyjątkowym, serdecznie dziękujemy.

  Mamy nadzieję, że miniona uroczystość zapisze się w pamięci uczestników tego wydarzenia jako twórcza, ciekawa oraz pożyteczna forma spędzania wolnego czasu, a każde następne szkolne święto będzie okazją do miłego spotkania dzieci, rodziców oraz nauczycieli.

  Katarzyna Matoryn

 • WIWAT MAJ - Obrazek 1      WIWAT MAJ - Obrazek 2

   

  Witaj majowa jutrzenko,
  Świeć naszej polskiej krainie,
  Uczcimy ciebie piosenką,
  Która w całej Polsce słynie.

        Maj to miesiąc wyjątkowy, obfitujący w liczne uroczystości upamiętniające najważniejsze wydarzeni i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Mowa oczywiście o Święcie Pracy, Święcie Konstytucji 3 Maja, a także o kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej. To właśnie o tych wydarzeniach opowiadali uczniowie klasy VII, przeprowadzając nas przez karty  i  obrazy historii Polski, których nie wolno zapomnieć.  Należy je  bowiem z szacunkiem pielęgnować już od najmłodszych lat, ponieważ – jak pisał M. Piechal w wierszu „Ojczyzna”:

  Polska nie ma czasu przeszłego.
  Ma w nadziei czas przyszły.
  Może być pojęta jedynie w trybie warunkowym,
  Nigdy w odmianie słowa dokonanego.
  Nie jest jeszcze zrobiona.
  Jest zaledwie zaprojektowana.

                                                                                                                                           

                                                                                                                                  Agata Jasińska

 • SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO - Obrazek 1      SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO - Obrazek 2

      Podczas wspólnego apelu uczniowie oglądali m.in. filmiki dostępne na stronie cyfrowobezpieczni.pl.,
  a następnie odpowiadali na zadawane przez prowadzącą pytania. Chętnie też dzielili się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem zdobytym podczas korzystania z Internetu. W odpowiedzi pani Edukator przedstawiła sposoby radzenia sobie  z niektórymi zagrożeniami w sieci. 

       Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe, w trakcie których uczniowie klas IV-VII poznawali sposoby tworzenia bezpiecznych haseł oraz sprawdzali ich siłę. Przed i po warsztatach uczestnicy wypełniali ankiety monitorujące ich wiedzę.
        Kolejnym punktem SDBC było spotkanie z wychowawcami. W jego trakcie wyświetlono m.in. fragment filmu, który ma wspomóc nauczycieli i wzbogacić wiedzę rodziców na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz zaprezentowano bogate zasoby strony cyfrowobezpieczni.pl. Na zakończenie przekazane zostały plakaty, broszurki dla nauczycieli i rodziców oraz płyta z filmem do odtworzenia podczas spotkania z rodzicami.
       Działania podjęte w ramach Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego okazały się bardzo owocne. Podkreśliły ogrom roli Internetu w życiu współczesnego człowieka oraz uświadomiły nam, jakie zagrożenia i ryzyko wynikają z korzystania z narzędzi cyfrowych.

   

                                                                                                                                                   Agnieszka Kamińska
   

 • LEKKOATLECI Z AWANSEM PO STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ

  LEKKOATLECI Z AWANSEM PO STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ - Obrazek 1     LEKKOATLECI Z AWANSEM PO STREFIE JELENIOGÓRSKIEJ - Obrazek 2

       Dnia 25 maja 2018 r. na stadionie miejskim w Zgorzelcu rozegrane zostały Mistrzostwa Strefy Jeleniogórskiej w lekkiej atletyce. Szkołę naszą reprezentowało troje zawodników – Kamila Dudek startująca w biegu sprinterskim na  dystansie 60 m, Bartek Maćkowiak w pchnięciu kulą i Andrzej Młyńczyk w rzucie piłeczką palantową. W zawodach brali udział najlepsi lekkoatleci z całego naszego regionu. Biegi odbywały się w seriach na czas. Chłopcy mieli do wykonania po trzy próby. Najlepszych ośmiu przechodziło do ścisłego finału. Nasi faworyci ponownie nie zawiedli. Startująca w pierwszej serii Kamila swoim wynikiem zapewniła sobie miejsce w strefie medalowej, zajmując wysokie III miejsce. Bartek po dwóch seriach rzutów zajął IV miejsce. Oboje swoimi wynikami zapewnili sobie prawo startu w najważniejszej imprezie, jaką jest Finał Dolnośląski w lekkiej atletyce we Wrocławiu. Gratulujemy naszym zawodnikom wielkiego sukcesu i trzymamy kciuki za nich w następnym starcie.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki     

 • Wycieczka do Ochli - Obrazek 1   Wycieczka do Ochli - Obrazek 2    Wycieczka do Ochli - Obrazek 3

       Skansen w Ochli to magiczne miejsce, gdzie można zobaczyć unikalne chałupy kryte strzechą. Najstarszy obiekt liczy 330 lat. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła XVIII – wieczna winiarnia oraz klasa szkolna. Wszyscy mogliśmy zasiąść w starych , zielonych ławkach, z kałamarzami i piórami gęsimi. Próby pisania nimi okazały się dość trudne. Trzeba bardzo uważać, żeby nie zrobić kleksów!

  Każdego roku organizowane są tu pokazy ginących zawodów ludowych. Oglądaliśmy umiejętności kowala, drwala, garbarza, garncarza, hafciarki i wielu innych. Praliśmy na tarze, piłowaliśmy drewno, nosiliśmy wodę w wiadrach umieszczonych na nosidłach ( nieźle gniotły w kark), mieliliśmy zboże na mąkę, obserwowaliśmy, jak wyplata się koszyki. Niektórzy odważnie wyszli na scenę i uczyli się tańców bukowińskich.

  Uczniowie kupili mnóstwo pamiątek wykonanych ręcznie przez ludowych twórców.

  Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że musimy tu kiedyś wrócić. Ze szkolną wycieczką lub z rodziną.

   

   

  Mariola Tyc

 • GMINNY DZIEŃ SPORTU W TRZEBIENIU - Obrazek 1      GMINNY DZIEŃ SPORTU W TRZEBIENIU - Obrazek 2

     Słoneczny wtorkowy poranek dnia 22 maja 2018 r. przywitał wszystkich startujących sportowców z terenu naszej gminy. Tego dnia odbył się po raz kolejny Gminny Dzień Sportu, a terenem zmagań były obiekty sportowe Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Trzebieniu. Naszą szkołę reprezentowała liczna grupa sportowców od klasy IV do VII. Rywalizowano w konkurencjach lekkoatletycznych oraz grach sportowych: w grze w dwa ognie, piłce siatkowej dziewcząt, piłce nożnej chłopców oraz piłce ręcznej chłopców.

  Nasze dziewczęta zajęły II miejsce w piłce siatkowej, chłopcy -III miejsce w piłce nożnej.

  Bardzo dobrze spisali się nasi lekkoatleci. Kamila Dudek zwyciężyła w biegu krótkim na 60 m oraz w skoku w dal, Bartosz Maćkowiak był pierwszy w pchnięciu kulą, a Alan Piekarz w biegu krótkim na 60 m. Drugie miejsca na podium były również udziałem naszych reprezentantów. Patryk Walicki zajął II miejsce w pchnięciu kulą, Kamil Tur w skoku w dal i w biegu na 60 m, Natalia Kura w pchnięciu kulą. III miejsce w biegu na 60 m zajął Andrzej Młyńczyk.

  Podsumowując występ naszych reprezentantów można zaliczyć do udanych. Gratulujemy sukcesu sportowego wszystkim startującym i życzymy sukcesów w następnych startach.

   

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • Czy już wiemy, skąd się bierze woda w kranie? - Obrazek 1     Czy już wiemy, skąd się bierze woda w kranie? - Obrazek 2

      21 maja byliśmy na wycieczce w bolesławieckich wodociągach. Na początku obeirzeliśmy prezentację o obiegu wody. Później musieliśmy dopasować karteczki do obrazka pokazującego obieg wody w przyrodzie. Nastepnie pani przyniosła tacji z przyborami do zrobienia filtra wody. Użyliśmy do tego plastikowej butelki, wacików, piasku i kamyków. Gdy skończyliśmy była przerwa śniadaniowa. Mogliśmy napić się wody z dodatkami: z miętą, kiwi, cytryną, melisą i werbeną. 
  Po śniadaniu pojechaliśmy autobusem do oczyszczalini ścieków. Myśleliśmy, że będzie niezbyt przyjemnie, ale nie było tak źle. Dowiedzieeliśmy się, że wodę oczyszczają bobre bakterie.Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w punkcie czerpania i uzdatniania wody. Zobaczyliśmy pompę wodną, halę filtrów i centrum zarządzania siecią wodociągową.
  Na koniec wszyscy dostaliśmy upomonki. To była wspaniała wycieczka.
   

 • Z wizytą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie - Obrazek 1     Z wizytą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie - Obrazek 2    Z wizytą w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie - Obrazek 3

       Zwiedzanie zaczęliśmy od Sali Tradycji - tu poznaliśmy dzieje Stanisława Maczka (patrona 10 BKPanc ) oraz jego żołnierzy. Następnie udaliśmy się na symulator strzelania „Śnieżnik”, gdzie chętni uczniowie mogli się sprawdzić w strzelaniu do celu, jak na prawdziwym polu walki. Kolejnym miejscem był pokaz pojazdów pancernych, które można było obejrzeć z bliska, a nawet wejść do środka. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nowoczesne czołgi: Leopard 2A4 i Leopard 2A5. Podczas pobytu w Jednostce towarzyszyli nam żołnierze, którzy oprowadzali nas, opowiadali o swojej pracy, odpowiadali na pytania, a na koniec zaprosili na kolejne odwiedziny.

  Wizyta w Świętoszowie z pewnością długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. I kto wie, może wzbudziła w kimś miłość do munduru…

   

  Marta Butrymowicz

 • Finał akcji „ Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”

  Finał akcji „ Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” - Obrazek 1       Finał akcji „ Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” - Obrazek 2 

   Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się do  społecznej  akcji  „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, której celem jest zbieranie funduszy na renowację polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą na tzw. Kresach Wschodnich. Patronuje jej Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu oraz Dolnośląski Kurator Oświaty, a patronem medialnym jest Telewizja Wrocław.Dla naszych uczniów to wielka lekcja patriotyzmu, ale przede wszystkim okazja do poznania historii swoich przodków, którzy 70 lat temu przybyli z Kresów na Zachód do nieznanych wsi i miasteczek.
  Na uroczystości pojawiły się delegacje szkół i powiatów z terenu Dolnego Śląska, jak również zaproszeni goście ze Wschodu. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych prowadzonych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia, która grała znane melodie patriotyczne. Nasz poczet w składzie Kamila Czajka, Klaudia Marut i Patryk Walicki wraz  z wieloma przedstawicielami dolnośląskich szkół przemaszerował wokół rynku.. Gościem honorowym uroczystości był kardynał Henryk Gulbinowicz, który wyraził swoją wdzięczność tym, którzy pamiętają o naszych przodkach pochowanych poza granicami Rzeczypospolitej.
  Zwieńczeniem uroczystości był patriotyczny koncert zespołów pieśni i tańca z Kresów Wschodnich, będący wyrazem podziękowania dla wszystkich uczniów i nauczycieli dolnośląskich szkół, aktywnie uczestniczących w tym niezwykłym przedsięwzięciu.
   Wrocław to miasto pełne przepięknych zabytków i atrakcji turystycznych, dlatego też zanim dotarliśmy na Rynek odwiedziliśmy Ogród Japoński i Pergolę wraz z pokazem fontann multimedialnych. Dzięki ładnej pogodzie mieliśmy okazję przespacerować się po Ostrowie Tumskim - najstarszej dzielnicy Wrocławia, zwiedzając całą dawną wyspę katedralną, wraz z Katedrą Św. Jana Chrzciciela. W drodze powrotnej nie mogło również zabraknąć wizyty w restauracji McDonalds, która okazała się jedną z głównych atrakcji wycieczki. To był niezapomniany dzień, pełen wspaniałych wrażeń. Wracaliśmy wszyscy w pogodnej atmosferze z piosenką na ustach.

                                                                                                                                      Aleksandra Czerniak
                                                                                                                                                               Agnieszka Kamińska

 • LEKKOATLETYCZNI MISTRZOWIE POWIATU

  LEKKOATLETYCZNI MISTRZOWIE POWIATU - Obrazek 1      LEKKOATLETYCZNI MISTRZOWIE POWIATU - Obrazek 2

       Po zakończonym sezonie w halowych grach sportowych, rozpoczęła się rywalizacja sportowców w konkurencjach lekkoatletycznych. Maj jest tym miesiącem, w którym startują sportowcy – lekkoatleci. Do podstawowych konkurencji królowej sportu, jak nazywa się lekkoatletykę zaliczamy – biegi, skoki i rzuty.

  Dnia 10 maja 2018 r. na stadionie miejskim w Bolesławcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w lekkiej atletyce. Szkołę naszą reprezentowała dwójka zawodników: Kamila Dudek i Bartosz Maćkowiak. Kamila startowała w biegu krótkim na dystansie 60 m i jako ubiegłoroczna Mistrzyni Powiatu broniła tytułu w tej konkurencji. Bartek po raz pierwszy startował w pchnięciu kulą. Po startach w swoich konkurencjach Kamila po raz drugi z rzędu zajęła I miejsce w biegu sprinterskim na 60 m, uzyskując wynik – 8, 44 s. Podobnie Bartek w pierwszym swoim starcie również zajął I miejsce z wynikiem – 8, 83 m. Teraz obu naszych Mistrzów Powiatu czeka udział w Finale Strefy Jeleniogórskiej.

  Gratulujemy dużego sukcesu naszym młodym lekkoatletom i życzymy dalszych podczas kolejnych startów.

   

   

   

  Aleksander Kłodnicki 

    

 •    Spotkanie Autorskie - Obrazek 1        Spotkanie Autorskie - Obrazek 2

       Jakub Skworz to dziennikarz i pisarz, który w 2015 roku zadebiutował jako autor książek dla dzieci i młodzieży – od tego czasu młodzi czytelnicy nieustannie domagają się kolejnych tytułów. Jest autorem takich książek jak „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”, „Wampirek Alfred i ostatni ząbek”, „Księżniczka Adela i duszek Elbit” oraz „Prawie bajki. Nieznajomość prawa szkodzi”. 

  Do Żeliszowa Pan Jakub zawitał na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej, a opowieść
  o tym, „Jak księżniczka Adela szuka przyjaciela” wywarła na uczniach wielkie wrażenie. Każdy chciał zostać przyjacielem  bohaterki. Okazało się, że jest to możliwe po przejściu kilku, wcale niełatwych prób. Dzieci świetnie przebrnęły przez wszystkie zadania,
  a szczęśliwym zakończeniem spotkania była wspólna, pamiątkowa fotografia.

                                                                                                                        Katarzyna Matoryn

 • Dzień Ziemi - Obrazek 1     Dzień Ziemi - Obrazek 2

       Dnia 26 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Żeliszowie obchodzono Dzień Ziemi .

  W uroczystości uczestniczyła cała społeczność uczniowska.  Uczniowie klas I – IV zaprezentowali prace plastyczne o tematyce ekologicznej oraz zaśpiewali piosenkę przyrodniczą.  Wszyscy uczniowie klas I – IV za wkład pracy zostali nagrodzeni słodkimi niespodziankami.  Natomiast uczniowie klas V – VII brali udział w konkursie ekologicznym.

  Największą wiedzą na temat ochrony środowiska wykazali się uczniowie klasy VII , za co zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi.

       Ostatnim punktem programu obchodów Dnia Ziemi był pokaz mody ekologicznej, w którym uczestniczyli chętni uczniowie ze wszystkich klas. Za wkład pracy i pomysłowość uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

   

   

                                                                                   Elżbieta Sowińska

 •  

  STOP UZALEŻNIENIOM - Obrazek 1     STOP UZALEŻNIENIOM - Obrazek 2     STOP UZALEŻNIENIOM - Obrazek 3

       Dzisiejsze życie niesie ze sobą wiele ułatwień i udogodnień, ale też wiele niebezpieczeństw, zagrażających zdrowiu i życiu każdego człowieka. Wśród nich wymienić należy – uzależnienia. Uzależnienie: „to taki stan zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się stałym lub okresowym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania różnych substancji chemicznych”- tak określa definicja. Można być uzależnionym od nikotyny, alkoholu, narkotyków, dopalaczy, telefonu komórkowego, czy Internetu. O tych i innych rodzajach uzależnień opowiadała uczniom z klas: IV, V, VI i VII naszej szkoły pani Beata Mrozik  z bolesławieckiego Sanepidu. Po zakończonej prezentacji multimedialnej nasi uczniowie mogli sami przekonać się, jak reaguje się po zażyciu narkotyków i spożyciu alkoholu wykorzystując do tego alkogogle i narkogogle, imitujące zastosowanie powyższych używek.

  Mamy nadzieję, że to spotkanie jak najdłużej zostanie w pamięci naszej młodzieży i uchroni ją od sięgania w przyszłości po różnego rodzaju używki.

   

  Aleksander Kłodnicki   

   

 • Spotkanie wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” - Obrazek 1       Spotkanie wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” - Obrazek 2  

   Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Z tej okazji 27 kwietnia gościliśmy wolontariuszy, którzy ratowali polskie cmentarze pozostawione za wschodnią granicą. Nasi goście, mieszkańcy Żeliszowa, w ubiegłym roku pracowali przy porządkowaniu kresowych nekropolii w Maksymówce – miejscowości zamieszkiwanej niegdyś przez ich przodków. Wolontariusze z ciekawością opowiedzieli nam, jak wyglądał ich tygodniowy pobyt na kresach. Dla naszych uczniów była to prawdziwa  lekcja patriotyzmu i okazja do poznania historii naszego rodu .

  Aleksandra Czerniak

 • SPOTKANIE Z KOMENDANTEM KOMISARIATU POLICJI W KRUSZYNIE - Obrazek 1     SPOTKANIE Z KOMENDANTEM KOMISARIATU POLICJI W KRUSZYNIE - Obrazek 2

   

     Wiedza na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesne życie i umiejętność radzenia sobie z nimi jest powodem, żeby bliżej zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa, którymi powinniśmy kierować się każdego dnia. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i młodych ludzi. Celowi temu służą spotkania z przedstawicielami Policji.

  Dnia 24 kwietnia 2018 r. naszą szkołę odwiedził Komendant Komisariatu Policji w Kruszynie podkomisarz Piotr Waszak, aby zaznajomić naszych uczniów z klas IV, V, VI i VII z  przepisami prawa. Gość przedstawił zebranym zbiór obowiązujących w Polsce przepisów prawnych zawartych w kodeksach, dawał przykłady różnego rodzaju zagrożeń, na jakie narażeni są często młodzi ludzie i konsekwencji, jakie z nich wynikają. Była też mowa o bezpiecznym korzystaniu z portali społecznościowych w Internecie oraz cyberprzemocy. Młodzież zainteresowana problematyką zadawała pytania, dotyczące poruszanych zagadnień.  Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie mocno wzięli sobie do serca te wszystkie uwagi, jak też porady, do których zachęcał wszystkich nasz gość.

   

   

  Aleksander Kłodnicki  

 • „Talent jest darem uniwersalnym, ale potrzeba wielkiej odwagi, żeby go wykorzystać. Potrzeba także wielu godzin ciężkiej pracy, żeby go rozwinąć” Paulo Coelho


       20 kwietnia 2018 r. siedmioro uczniów z naszej szkoły miało możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na deskach Teatru Starego w Bolesławcu podczas IV Gminnej Gali „Odkrywców Talentów” pod patronatem Wójta Gminy. W światłach reflektorów uczniowie z poszczególny szkół wiejskich Gminy Bolesławiec mogli zaprezentować swoje uzdolnienia. 
  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy wygrali szkolny „Mam talent”, czyli: Natalia Kura z piosenką „Kasztany”  oraz Lilianna Tobiasz, Nicola Beneda, Dominika Lech, Tymon Dudek, Filip Dębiński  i Konrad Jamrozy z tańcem „Twist”.
  Występ naszych artystów został nagrodzony gromkimi brawami. Gala zakończyła się wręczeniem nagród oraz certyfikatów uczestnictwa. Gratulujemy  uczniom występów i odwagi oraz liczymy na odkrycie kolejnych talentów w najbliższym czasie.

                                                                                                                                            Marta Butrymowicz

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć