Nawigacja

 • RAJD ROWEROWY – „POŻEGNANIE LATA”

     

    W sobotni poranek 23 września 2017 r. kilkunastoosobowa grupa aktywnych rowerzystów
  z naszej szkoły postanowiła pożegnać lato, a powitać kalendarzową jesień. Dwunastu uczniów z klas V, VI i VII wraz z dyrektorem szkoły Panem Arkadiuszem Kruszelnickim i Panem Aleksandrem Kłodnickim, wsiadło na rowery i wyruszyło na rajd rowerowy pod hasłem: „Pożegnanie lata”. Jazda rowerem to nie tylko aktywny wypoczynek służący utrzymaniu zdrowia i kondycji fizycznej,          lecz także poznawanie nieznanych miejsc, obcowanie z naturą, obserwacja i poznawanie pomników przyrody, które są wokół nas.
  Trasa dzisiejszego rajdu wiodła z Żeliszowa poprzez malownicze tereny leśne do Rakowic Małych, gdzie po krótkim odpoczynku nad zalewem wodnym, wyruszono również urokliwą trasą przez Włodzice Wielkie do obozowiska „Piekiełko”. Tam odpoczywano     i przy ognisku zajadano się ze smakiem pieczonymi kiełbaskami. To był ostatni postój dzisiejszego ponad trzydziestokilometrowego rajdu. Ostatnim etapem podróży był powrót przez Ustronie do Żeliszowa, skąd wszyscy zanim pożegnali się i rozjechali się do swoich domów, już planowali następną wyprawę. Może jeszcze tej jesieni…

   

  Aleksander Kłodnicki

 • ZIELONY ROWER

   

                                    

     W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjno-warsztatowym „Zielony Rower”, zorganizowanym przez Nadleśnictwo Świeradów Zdrój.Głównym celem projektu jest edukacja, promowanie lasu, przyrody i zdrowego trybu życia oraz poznawanie tajników pracy leśnika.

     Udział w projekcie uczniowie klas III-VII rozpoczęli 15.09.2017r., rozwiązując Quiz wiedzy o lesie. Zadnia dla niektórych okazały się bardzo proste (choć wymagały sporej wiedzy przyrodniczej), dla innych dość trudne.
  Kolejnym etapem były zajęcia warsztatowe. Miały one miejsce 19.09.2017 roku, kiedy to  w progach naszej szkoły pojawili się leśnicy. Przyjechali oni na rowerze i hulajnodze, czym wzbudzili ogromne zainteresowanie. Ciekawe opowieści leśników przybliżyły uczniom klas IV i V zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkania przebiegły w miłej i radosnej atmosferze. Młodzi przyrodnicy z zapartym tchem słuchali historii o tym, na czym polega praca leśnika, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyli się, jak należy zachowywać się w lesie. Spotkania trwały ok. 2 godz. i składały się z 2 części –części  warsztatowej w klasach i części terenowej w lesie. Młodsze dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „Szalona leśna atomowa przygoda profesora lisa Astrolisa”, w trakcie których mogły rozwijać swoje zdolności artystyczne oraz umiejętność pracy w grupie, tworząc kosmiczny pojazd tytułowego bohatera historii, opowiedzianej przez leśnika. Natomiast starsi uczniowie   „Odkrywali tajemnice lasu”. Podczas zajęć poszerzali swoje wiadomości na temat lasów, ich rodzajów, budowy. Uczestnicy poznawali różne rodzaje drzew liściastych i iglastych, a także rozpoznawali je po liściach lub szyszkach.
      Po krótkiej przerwie obie grupy udały się do pobliskiego lasku, aby wziąć udział  w niezwykle emocjonujących zajęciach terenowych. Zadaniem czwartoklasistów było zbudowanie takiego toru, po którym przygotowana wcześniej drewniana kula toczyłaby się jak najwolniej. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, iż tor miał być zbudowany z elementów znalezionych w lesie oraz powinien posiadać zakręt i skocznie. Prace konstruktorskie okazały się nie lada wyzwaniem, wzbudzającym wiele uśmiechów na twarzach uczestników. Przed klasą piątą stało natomiast inne wyzwanie. Musieli oni rozpoznać i dokładnie opisać wybrane drzewo, a następnie narysować je, zwracając szczególną uwagę na jego liście. Pomocne okazały się lupy, które uczniowie otrzymali od leśników. Kolejne zadanie polegało na rozpoznawaniu tropów zwierząt. Jednak doświadczenie i wiedza posiadana przez naszych uczniów, pozwoliły na szybkie rozwiązanie zagadek. Zwieńczeniem zajęć okazały się drobne upominki, otrzymane przez wszystkich uczestników warsztatów.
     Podsumowaniem całej akcji był apel zorganizowany 20.09.2017r. W jego trakcie Dyrektor szkoły, Arkadiusz Kruszelnicki, wraz z panią Agnieszka Kamińską, nauczycielem przyrody, wręczyli nagrody- Power banki i okolicznościowe dyplomy tym uczniom, którzy wykazali się największą wiedzą podczas Quizu. Byli to: Patrycja Kura klasa IV, Julia Polilejko klasa IV, Oliwia Amolin klasa VI, Bartosz Artymowicz klasa VI, Natalia Kura klasa VI oraz Adrian Lech klasa VI. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali słodki upominek w postaci lizaka. Wszystkie nagrody ufundowało Nadleśnictwo Karwin, skąd pochodzili leśnicy.

      Uważamy, że promowanie przyrody przez osoby, które mają bezpośredni kontakt z jej walorami, jest  bardziej wiarygodne dla każdego z nas i na pewno zaowocuje prawidłowymi postawami podczas spacerów w lesie.

                                                                                                                                                            Agnieszka Kamińska

 • NASI ZAWODNICY KIBICAMI III MEMORIAŁU IM. J. RUTYŃSKIEGO

                                                                   

  III MEMORIAŁ JANA RUTYŃSKIEGO

     Dnia 7 września 2017 r. w hali sportowej Cuprum w Lubinie odbył się III Memoriał Jana Rutyńskiego, jednego z pierwszych założycieli i prezesa klubu w Lubinie. W turnieju tym startowały cztery zespoły siatkarskie z polskiej ekstraklasy: Cerrad Czarni Radom,PGE Skra Bełchatów, Espadon Szczecin oraz gospodarze Cuprum Lubin.

  W ramach współpracy Bolesławieckiego Towarzystwa Siatkarskiego w Bolesławcu z naszą szkołą nasi młodzi siatkarze z klas VI i VII uczestniczyli w drugim dniu tego turnieju w roli kibiców. Po pierwszym dniu eliminacji przyszedł czas na półfinał pomiędzy zespołami Espadon Szczecin i Skrą Bełchatów, w którym górą byli szczecinianie, zajmując III miejsce. W grze o I miejsce zmierzyły się zespoły: Cerradu Czarnych Radom z gospodarzami Cuprum Lubin. Tutaj zwycięzcami okazali się gospodarze – Cuprum Lubin, którzy zwycięstwem w tym Memoriale pomyślnie zainguarowali nowi senon w polskiej PlusLidze.

  Wszystkie mecze stały na równym, wysokim poziomie. Nasi młodzi siatkarze mieli możność obejrzenia wysokich umiejętności wszystkich zawodników w grze „na żywo”. Dopełnieniem tego spotkania były wspólne zdjęcia naszych chłopców z zawodnikami z polskiej ekstraklasy siatkarskiej w tym jednym z najlepszych polskich zawodników w historii polskiej piłki siatkowej, aktualnym drużynowym mistrzem świata i najlepszym jeszcze atakującym świata – Mariuszem Wlazłym ze Skry Bełchatów.

  Czekamy na kolejny wyjazd i wielki emocje sportowe z udziałem drużyn polskiej ekstraklasy.

   

  Aleksander Kłodnicki

 • NARODOWE CZYTANIE „WESELA”

                                     

     2 września w całym kraju odbyła się akcja Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, nad którą patronat obejmuje Prezydent RP.

   11 września nasza szkoła również włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, promocja dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.   Wśród lektorów znaleźli się uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły.

            Tekst dzieła nie należy do łatwych, stąd wymagał od czytających biegłej sprawności językowej. Wszyscy uczniowie (oraz nauczyciele) poradzili sobie jednak bardzo dobrze, dlatego gratulujemy odwagi i liczymy na Was w przyszłym roku.

   

  Marta Butrymowicz

   

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

  4 września - po nieco dłuższych niż zwykle wakacjach - rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dla wszystkich uczniów i nauczycieli będzie on wyjątkowy – rozpoczęło się wdrażanie kolejnej reformy systemu oświaty. W efekcie wprowadzanych zmian powitaliśmy ponownie uczniów ubiegłorocznej klasy VI. Po raz pierwszy od niemal 20 lat w naszej szkole (podobnie jak w każdej innej szkole podstawowej) pojawiła się klasa VII. Powiększyło się również grono pedagogiczne – dołączyły do nas panie uczące chemii, fizyki i biologii, powitaliśmy również dwie nowe polonistki oraz panią, która będzie uczyła porozumiewania się w języku angielskim.

  Jak zawsze przejęte pojawiły się pierwszaki i przedszkolaki, które zostały serdecznie powitane przez pana dyrektora ,samorząd szkolny oraz przedstawicieli klasy III i IV, którzy w ostatnim tygodniu wakacji przygotowali króciutki program artystyczny.

  Wszystkim życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym!

  Joanna Sawicka

 • PROFILAKTYKA W ŚWIETLICY - BEZPIECZNE WAKACJE