Nawigacja

 • Wizyta przedszkolaków w bibliotece

   

                                   

   

  W piątek maluszki z przedszkola wybrały się do Publicznej Biblioteki w Żeliszowie. Pani Danusia oprowadziła dzieci po całej bibliotece, opowiedziała o swojej pracy. Przedszkolaków  zaciekawiły regały z literaturą dziecięcą, a w szczególności bajki o Kubusiu Puchatku. Dlatego dzieci postanowiły narysować wszystkich bohaterów tej bajki. Podczas wizyty dzieci zobaczyły, jak wygląda karta biblioteczna, dowiedziały się jak można wypożyczyć książki i poznały zasady prawidłowego korzystania z książek. Pod koniec spotkania dzieci wypożyczyły książki i atlasy dotyczące dinozaurów. Wizyta odbyła się w miłej atmosferze. Dla większości przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale na pewno nie ostatnia! Dzieci obiecały, że niedługo znowu odwiedzą Panią Bibliotekarkę!

   

                                                                                                                                                       Jagoda Depka 

 • Wrocławska wyprawa klasy III

                             

   

  15 listopada uczniowie klasy III, ich mamy oraz kilku starszych uczniów z klasy VI i VII wybrali się do Wrocławia. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie „Hydropolis” , ale mieliśmy również inne plany, których realizacja uzależniona była od pogody. Na szczęście aura nam sprzyjała i zrealizowaliśmy wszystkie zamiary.

  Po pierwsze – podróż pociągiem. Większość osób najczęściej podróżuje samochodem więc jazda pociągiem okazała się jedną z głównych atrakcji wycieczki. Kolejny etap podróży to jazda tramwajem z wrocławskiego Dworca Głównego tramwajem nr 5. Każdy uczestnik wycieczki musiał osobiście skasować swój bilet tramwajowy. I wreszcie – wizyta w „Hydropolis” – centrum wiedzy o wodzie. To wyjątkowe miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, ekrany dotykowe, dokładne modele i repliki służą przekazaniu jak największej ilości informacji o wodzie w różnych jej aspektach.

  Bardzo sympatyczny przewodnik ,który oprowadzał nas po ekspozycjach, interesująco opowiadał o  stanach skupienia wody, o zawartości wody w poszczególnych organach ciała ludzkiego, o wyprawach w najgłębsze oceany świata. Potem mogliśmy samodzielnie poprzyglądać się wszystkim stanowiskom i odpocząć w strefie relaksu przy projekcji nocnej plaży przy szumiącym morzu.

  Kolejnym przeżyciem była przeprawa nad Odrą w wagonie „Polinki” – kolejki linowej zbudowanej przy kompleksie budynków Politechniki Wrocławskiej. Dla niektórych mam podróż  „Polinką” była dużym wyzwaniem…

  Dzięki dobrej pogodzie pozostały czas mogliśmy przeznaczyć na spacer po wrocławskim Starym Mieście, na którym szukaliśmy wszechobecnych krasnoludków. Znaleźliśmy ich ponad dziesięć.

  Na koniec już tylko jedzonko w wybranej restauracji i powrót pociągiem.

  Wycieczka podobała się tak samo dzieciom jak i ich mamom. Od razu powstały pomysły kolejnych wypraw…

   

                                                                                                                                                            Joanna Sawicka

 •             

  Dnia 9 listopada 2017 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żeliszowie odbyła się niezwykła uroczystość -  wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, m.in. rodzice naszych uczniów, ksiądz Romuald Glapa – proboszcz parafii św. Jana w Żeliszowie oraz p. Danuta Kędzierska – opiekun Domu Ludowego i Biblioteki Publicznej    w Żeliszowie.

                  Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie uczniowie klas IV-VII, pod kierunkiem Joanny Sawickiej i Agaty Jasińskiej, przedstawili montaż słowno-muzyczny „Droga do niepodległości…”. Odświętnie ubrani, w blasku zapalonych lampionów, na tle muzyki Fryderyka Chopina zaprezentowali najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, ukazując jednocześnie ducha narodu polskiego, który nigdy nie pogodził się z utratą wolności. Mówiono o utworzeniu Legionów Polskich we Włoszech, o wybuchu Powstania Listopadowego, o Wiośnie Ludów i strajku dzieci we Wrześni. Przedstawiono również sylwetkę Józefa Piłsudskiego, będącego „ucieleśnieniem wszystkich snów o potędze, wszystkich narodowych nadziei…”.

  Recytacje wierszy J. Słowackiego i C. K. Norwida ubarwione zostały pieśniami patriotycznymi  w wykonaniu uczniów klasy III, co sprawiło, że była to niezwykła lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Agata Jasińska

 • PIERWSZY SUKCES NASZYCH BADMINTONISTÓW

                      

     Badminton jest obecnie uznawany za jeden z najszybszych tzw. „sportów rakietowych.” Współczesna gra

  w badmintona jest grą wymagającą od grających w nią zawodników niezwykle dużej dynamiki, szybkości, precyzji oraz wytrzymałości. O wysiłku, jaki trzeba włożyć w grę, świadczy rekord szybkości, z jaką leciała uderzona lotka – osiągnęła prędkość 332 km/h. Obecnie zawodnicy rozgrywający trzysetowy mecz w badmintona potrafią „przebiec”po całym boisku do 2 km, ze średnią ilością odbić lotką do 400 razy. Tyle mówią badania.

  W dniu 9 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Szklarskiej Porębie odbyły się Mistrzostwa Strefy Jeleniogórskiej w badmintonie drużynowym dziewcząt i chłopców. W zawodach tych naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klasy VII: Kamila Czajka, Szymon Kędzierski, Klaudia Marut

  i Marek Wyskup. Każdy z naszych zawodników miał do rozegrania mecze w grze pojedynczej, jak też w grze podwójnej. Po prawie trzygodzinnych zmaganiach, w klasyfikacji końcowej nasze dziewczęta zajęły w swojej kategorii klas VII – I miejsce, zaś chłopcy ukończyli dzisiejsze zawody na II miejscu.

  Cieszy nas wszystkich to, że nasi zawodnicy po raz pierwszy startowali w zawodach w grze w badmintona i w tak poważnej imprezie, jaką jest Finał Strefy Jeleniogórskiej.

  Sukces w sporcie przyjdzie prędzej czy później, najważniejsze jest to, żeby zacząć i chcieć podjąć trud treningu.

  Gratulujemy naszym młodym zawodnikom dużego sukcesu sportowego w tej bardzo pasjonującej i niełatwej grze sportowej, jaką jest badminton.

  Życzymy dalszych sukcesów sportowych w następnym roku.

   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • "Śniadanie daje moc"

             

  „Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!” – oto myśl przewodnia ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. 8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, stąd pomysłodawcy programu ustanowili tę datę „Dniem Śniadanie Daje Moc”.

  W ramach promocji zdrowego trybu życia, klasy I-III naszej szkoły dołączyły do wielu innych szkół biorących udział w akcji. Dzieci przygotowały pyszne, kolorowe, apetyczne, a przede wszystkim zdrowe kanapki, które z wielkim apetytem spożyły podczas wspólnego śniadania. Posiłek poprzedziły zajęcia edukacyjne poświęcone zasadom zdrowego żywienia.

  Oby nasze śniadania zawsze były tak smaczne i pożywne!

   

  Katarzyna Matoryn

 • "W zdrowym ciele zdrowy duch"

                      

           W naszym przedszkolu przez dokładnie dwa tygodnie realizowaliśmy projekt edukacyjny pt. „Człowiek” (Ciało – cudowna maszyna). Badaliśmy ludzkie ciało, dzięki czemu dowiedzieliśmy się  o nim wielu niezwykle interesujących rzeczy oraz poruszyliśmy bardzo istotne kwestie. Dowiedzieliśmy  się m.in., że ciało składa się z kości, mięśni oraz, że jest pokryte skórą. Uczyliśmy się o zmysłach, które pomagają człowiekowi poznawać świat oraz o tym, iż zmysły czasem potrzebują pomocy: wzrok – okularów, słuch – aparatu słuchowego. Dzieci dowiedziały się również, że zdarzają się sytuacje, kiedy musimy sobie radzić bez któregoś ze zmysłów. W trakcie projektu poznaliśmy rolę mózgu i serca w naszym ciele oraz drogę pokarmu przez nasze ciało. Gościliśmy również specjalistów, którym bardzo dziękujemy za spotkanie : pielęgniarkę panią Joannę Kędzierską oraz  nauczyciela wychowania fizycznego Aleksandra Kłodnickiego. Zajęcia przeprowadzone z  zaproszonymi gośćmi   pozwoliły nam dowiedzieć się , na czym polega ich praca. Oprócz tego uzyskaliśmy niezbędne informacje dotyczace zdrowia, roli aktywności ruchowej i  zdrowego  odżywiania dla naszego organizmu. Dziękujemy również Wam Drodzy Rodzice za przeprowadzone  rozmowy  z dziećmi na temat ludzkiego ciała, które rozbudziły zainteresowanie tematyką zdrowia. 

                                                                                                                                                      Milena Banecka 

 • W fabryce bombek

   

            

   

   

  W czwartek 2 listopada, klasy I, IV i V odwiedziły fabrykę Bombek „Vitbis” w Złotoryi. Wycieczkę rozpoczęły zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie samodzielnie ozdobili swoje pamiątkowe bombki. O tym, że produkcja tych pięknych ozdób to długotrwały i skomplikowany proces, dzieci dowiedziały się, zwiedzając kolejne działy fabryki – dmuchalnię, dekoratornię oraz pakowalnię. Ostatnim punktem wycieczki był sklep firmowy, w którym uczniowie zaopatrzyli się w różnorodne ozdoby świąteczne.

  Tam czekały już zamówione przed wyjazdem bombki z dedykacją lub imieniem. Do szkoły wszyscy wycieczkowicze wrócili pełni wrażeń i bardzo zadowoleni, bowiem – co się rzadko zdarza – udało się dowieźć szklane zakupy w całości, bez stłuczek. Będą cieszyły nasze oczy, zawieszone na choinkach, podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

   

  Katarzyna Matoryn

 • Na muzycznym szlaku

        

  W ostatni dzień października, tuż przed  Świętem Zmarłych, mury szkoły wypełniły „Dźwięki pachnące nutką orientu” – taki bowiem tytuł miał kolejny koncert muzyczny w wykonaniu artystów z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Muzyczna opowieść, dzięki której dzieci miały okazję przenieść się w podróż do wybranych krajów Orientu (Japonia, Chiny, Tybet, Indie) wzbudziła ogromne zainteresowanie. Magiczne brzmienie instrumentów perkusyjnych charakterystycznych dla muzyki Dalekiego Wschodu, takich jak: misy tybetańskie, janczary, grzechotki, pobrzękujące dzwoneczki i wiele innych, pobudziły wyobraźnię młodych odbiorców, a egzotyczne i niezwykłe melodie zachęciły do poznania krain z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.

   

  Katarzyna Matoryn

 • Pokaz historyczny

                       

   

  26 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu zorganizowanym przez grupę artystycznąPokazy historyczne”. Była to wyjątkowa lekcja historii, w trakcie której przenieśliśmy się w odległy świat rycerstwa średniowiecznego. Poznaliśmy obyczaje i kulturę tej epoki, byliśmy świadkami pasowania na rycerza oraz zapierających dech w piersiach pojedynków. Najwięcej przyjemności sprawiła uczniom możliwość zapoznania się z ekwipunkiem średniowiecznych wojowników – strojami i dużą kolekcją broni. Przymiarkom nie było końca… Dzięki temu ta żywa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Agata Jasińska

 • Narodowe Czytanie

   

                               

      Wczoraj, to jest 24 października, po raz drugi w tym roku szkolnym odbyło się spotkanie klas I – III w ramach akcji Narodowe Czytanie. Tym razem na nasze zaproszenie przybyła do nas Pani Grażyna Ott, która przez wiele lat uczyła w naszej szkole języka polskiego.

  W związku z tym, że 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt, jesteśmy w trakcie zbierania karmy dla „bezdomniaków” przebywających w schronisku w Dłużynie , więc książka, którą czytała dzieciom  Pani Grażyna była  oczywiście o zwierzętach - „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”.

  Fantastyczne przerywniki, które stosowała Pani Ott, spowodowały, że dzieci cały czas musiały uważnie słuchać i odpowiadać na zadawane pytania.

  Przeczytany fragment  zachęcił dzieci do przeczytania całej książki ( drugoklasiści już ją czytają).

  Na zakończenie spotkania Pani Grażyna rozdała  słuchaczom słodkości.

  W nagrodę za wzorowe uczestnictwo i wzorowe zachowanie w czasie czytania książki, dzieci otrzymały kolorowanki z postaciami zwierząt i doktora Dolittle.

   Pani Grażynie Ott serdecznie DZIĘKUJEMY!!! Do następnego spotkania!

   

  Mariola Tyc

   

   

 • KOLEJNY RAZ NA ROWERACH – „NA JESIENNYM SZLAKU”

   

    

   

         

  Minęły cztery tygodnie od pierwszego rajdu rowerowego, w jakim uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie. Dnia 21 października 2017 r. odbył się kolejny pod nazwą: „Na jesiennym szlaku”. Nasi uczniowie będący otwarci na każdy rodzaj aktywności fizycznej połączony z poznawaniem okolic i przebywaniem w otoczeniu przyrody chętnie wyruszyli w trasę. Pogoda tego dnia wręcz zachęcała do udziału i skorzystania z tej formy spędzenia czasu w gronie rówieśników. Trasa rajdu wiodła z Żeliszowa przez Raciborowice dalej do Lubkowa kończąc się w Okmianach, gdzie odbył się postój i odpoczynek połączony z poczęstunkiem w restauracji Mc Donald. Po krótkim odpoczynku, nabraniu sił i nowej energii na dalszą jazdę, wyruszono w drogę powrotną przez Wartowice do Żeliszowa. Mimo pokonanych prawie czterdziestu kilometrów trasy, nasi uczniowie nie czuli trudów dzisiejszej wyprawy. Cieszy również to, że mimo dłuższego dystansu, większa była też liczba uczestników rajdu. Widać, że ten prosty rodzaj aktywności służący zdrowiu i wzmocnieniu więzi społecznych zyskuje coraz większą liczbę chętnych wśród naszej młodzieży. Czekamy zatem wszyscy na kolejną wyprawę.   

   

  Aleksander Kłodnicki

 • SPOTKANIE Z LITERATURĄ

                

     17 października, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Żeliszowie, odwiedzili nas Państwo Edyta i Robert Zarębscy.  Pani Edyta pisze książki dla dzieci, wykonuje do nich ilustracje, maluje obrazy,  a jej mąż jest muzykiem. Artyści od dziesięciu lat spotykają się z dziećmi, opowiadają o książkach, zachęcają do ich czytania, rozbudzają wyobraźnię małych odbiorców.

  Podczas spotkania literacko – muzycznego, przeznaczonego dla klas 0 – III, usłyszeliśmy opowieść autorki o jej dzieciństwie i marzeniach, dzięki którym została pisarką. Pan Robert w aktorski sposób odczytał fragment opowiadania oraz zaprosił dzieci do wspólnego śpiewania piosenki o mądrej rzece. Nie obyło się także bez pokazu próbki talentu plastycznego pisarki, bowiem na oczach dzieci, krok po kroku, stworzyła przepiękną, barwną ilustrację do bajki.

  Zaciekawienie na twarzach dzieci, aktywne uczestnictwo w spotkaniu i ogromna uwaga, z jaką słuchały, są dowodem na to, że ten rodzaj kontaktu z literaturą bardzo się podoba najmłodszym czytelnikom.

   Katarzyna Matoryn

 • Dzień Edukacji Narodowej

   
  13 października odbył się uroczysty apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Obchody tego święta corocznie połączone są z pasowaniem na ucznia pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły, Pan Arkadiusz Kruszelnicki, który przywitał zgromadzonych na sali gości oraz złożył życzenia wszystkim pracownikom. Następnie zaprezentowali się uczniowie klasy pierwszej.  W przygotowanym programie artystycznym pokazali swoje umiejętności recytatorskie, śpiewacze i taneczne.  Udowodnili, że znają już niektóre litery i cyfry, nie są im obce zasady obowiązujące w szkole, wiedzą, co znaczy być dobrym uczniem i co oznacza słowo „koleżeństwo”. W przekonywujący sposób  potwierdzili swą gotowość do piastowania odpowiedzialnej roli ucznia.  Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły, poprzez symboliczne dotknięcie ramienia ołówkiem przez dyrektora szkoły, dokonał się akt pasowania.  Nie obyło się oczywiście bez słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
  Kolejnym punktem obchodów Dnia Edukacji Narodowej był krótki program w wykonaniu przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, podczas którego nauczyciele i pracownicy szkoły usłyszeli najlepsze życzenia oraz otrzymali drobne upominki. Społeczność uczniowska wyraziła w ten sposób swoją wdzięczność osobom odpowiedzialnym za jej edukację i wychowanie.
   
                                                                                                                                                                       Katarzyna Matoryn
 • POLICJANCI Z WIZYTĄ W SZKOLE

                                   

  W dniu 9 października naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze policji w Kruszynie. Mundurowi przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób obcych, zasady obowiązujące w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu (numer alarmowy: 112). Policjanci omówili również zagadnienia dotyczące zagrożeń wynikających z nierozważnego korzystania z internetu. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie wzięli sobie do serca wszystkie rady i przestrogi.

   

  Marta Butrymowicz

 • WIZYTA POLICJI W PRZEDSZKOLU

   

         

  Dnia 09.10.2017 w przedszkolu odbyła się prelekcja z udziałem funcjonariuszy z Komisariatu Policji w Kruszynie.Tematem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczacych bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Ponadto pan policjant w formie praktycznej przypomniał podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię. Nastepnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z osobami nieznajomymi oraz do kogo należy się zwrócić  w sytuacjach zagrożenia. Dzieci dowiedziały się również jak odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta.Każdy uczeń bardzo chętnie słuchał rad i wskazówek zaproszoych gości.Na zakończenie wszyscy podziękowali policji za pościęcony czas  oraz obiecali wykorzystać zdobyte informacje w codziennym życiu.

  Milena Banecka

 • Kolejni uczestnicy kursu nauki pływania

  Dnia 02.10.2017r. odbyły się pierwsze zajęcia nauki pływania dla klasy VII. Miały one miejsce na basenie "Orka" w Bolesławcu i zostały poprowadzone przez instruktora - pana Roberta Kalinowskiego. Na zajęciach zostaliśmy podzieleni na dwie grupy - umiejących i nieumiejących pływać. Grupa, która nie potrafiła pływać uczyła się od podstaw na basenie rekreacyjnym, zaś reszta doskonaliła swoje umięjętności na olimpijskim. Pod koniec zajęć, można było skorzystać z atrakcji, które oferuje basen. Wszystkim bardzo się podobało i z radością oświadczyli, że chętnie będą uczęszczać w lekcjach pływania.

  Klaudia Marut

  Kamila Czajka

 • Wyjazd do teatru

   

            

  We wtorek 3 X  klasy  I – III pojechały do Bolesławca na spektakl „Kuba i Buba czyli savoire – vivre dla dzieci” oparty na tekstach znanego autora utworów dla dzieci – Grzegorz Kasepke. Przedstawienie odbywało się wcześnie więc wyjechaliśmy już w połowie pierwszej lekcji. Widownia bolesławieckiego teatru wypełniona była niemal do ostatniego miejsca. Przedstawienie krakowskiego teatru zrobiło na nas duże wrażenie. Poza wartką akcją, dużą ilością humoru i świetnymi piosenkami – podziwialiśmy również piękne efekty specjalne. Na ścianach i suficie sali pojawiały się generowane przez lasery wspaniałe – ruchome wzory.
  Nie trzeba chyba dodawać,że w trakcie przedstawienia widzowie poznali (lub przypomnieli sobie) wiele zasad savoire – vivre, które – miejmy nadzieję – zostaną dobrze przez wszystkich zapamiętane.

  Joanna Sawicka

 • Sprzątanie Świata 2017

       Wrzesień kojarzy nam się z końcem wakacji, początkiem jesieni, smakiem ziemniaków z ogniska. Jednak co roku we wrześniu ma miejsce jeszcze jedno ważne dla Ziemi wydarzenie- Sprzątanie Świata. Jest to akcja, której celem  jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
  „Nie ma śmieci - są surowce” to hasło tegorocznej edycji, a jej celem jest  zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Fundacja Nasza Ziemia, organizator Akcji w Polsce, zwraca uwagę, że w rzeczach, często nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki).

      Po wysłuchaniu apelu przygotowanego przez kolegów i koleżanki z klasy VII wszyscy uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki na odpady wyruszyli podjąć walkę z zanieczyszczeniami. Zbierali to, co ludzie pozostawili w okolicy szkoły– m.in. plastikowe opakowania, elementy odzieży, opakowania foliowe, puszki, butelki.  Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Czynny udział w akcji dał wszystkim do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

  Agnieszka Kamińska

 • Dzień Ziemniaka

       W piękny, słoneczny dzień 29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach, grach i zabawach z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka.  Bohaterem dnia był ziemniak, stąd wszystkie działania skupiły się wokół tego popularnego warzywa: uczniowie szukali ziemniaków na terenie sali gimnastycznej, „sadzili” je podczas konkursów biegowych, zbierali, rzucali nimi do celu itp. Na zakończenie  najlepsze drużyny otrzymały nagrody. Na szczególne wyróżnienie zasługują twórcy  ziemniaczanych  stworków, ponieważ wszystkie prace były przemyślane, pracochłonne i stąd - wyjątkowe. Komisja oceniająca  „kartoflane dzieła” miała duży kłopot z wyłonieniem zwycięzcy, ale po długich debatach   za najbardziej oryginalną uznano pracę Łukasza Szymańskiego z klasy V .

      Beata Adamus

 • Narodowe Czytanie wśród najmłodszych

             
  Rozpoczęła się szósta już edycja akcji Narodowe Czytanie.  Obowiązującą w tej edycji lekturą jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – dzieło wybitne, lecz z oczywistych powodów zbyt trudne w odbiorze dla najmłodszych uczniów. Stąd, aby wziąć udział w ogólnopolskim czytaniu, nauczyciele klas  I – III zdecydowali się na repertuar bardziej przystępny i zrozumiały dla małych dzieci. Wybór padł na „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy. W fantastyczny i barwny świat akademii oraz jej uczniów (chłopców, których imiona rozpoczynają się literą „A”) wprowadziła słuchaczy jedna z zaproszonych mam. Muzyczny przerywnik czytania stanowiły wspólnie odśpiewane piosenki, znane z ekranizacji lektury, takie jak „Kaczka Dziwaczka”, czy „Na wyspach Bergamutach”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanego tekstu. Mamy nadzieję, że to spotkanie z literaturą zachęci uczniów do samodzielnego przeczytania dalszej części książki i bliższego poznania jej bohaterów.
  Katarzyna Matoryn
strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie
  Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec

 • (075)784 3293
  szkolazeliszow@wp.pl

Galeria zdjęć