• O programie 

           

          Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

          Realizacja projektu w naszej szkole:

          Wrzesień 2022 r.

           

          W ramach projektu Laboratoria Przyszłości pomyśleliśmy o zaspokojeniu potrzeb uczniów w obszarze wielu aktywności. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszą się klocki konstrukcyjne, które pomagają rozwijać myślenie twórcze oraz sprawności manualne. Ten element wyposażenia został zaplanowany głównie z myślą o dzieciach korzystających z opieki świetlicowej.

          Październik 2022 r.

          Dzieci to wspaniali mali odkrywcy. Zamiłowanie do nauki i pasja, jaką przejawiają,  niejednokrotnie zaskakuje nas, dorosłych. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom dnia 25.10.2002r. w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja astronomii.
          Nauka połączona z zabawą pozwoliła uczniom klasy IV dowiedzieć się, dlaczego mamy noc i dzień, pory roku oraz na czym polega zaćmienie Słońca. Młodzi odkrywcy mogli na żywo oglądać przez teleskop oraz szkiełka spawalnicze częściowe zaćmienie Słońca, które na ten dzień właśnie przypadło. Teleskop, z którego uczniowie tak chętnie korzystali, został zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Sprzęt ten bardzo uatrakcyjnił zajęcia. Większość uczniów po raz pierwszy miała możliwość posługiwania się tego typu urządzeniem.
          Podczas długiej przerwy nie tylko czwartoklasiści, ale także całą społeczność szkolna mogła podziwiać to niecodzienne zjawisko, jakim jest zaćmienie Słońca. „ Kolejne będzie może za 100 lat…” jak mówią słowa piosenki. Podczas zajęć wszystkim towarzyszyły uśmiechy i dobry humor. A po zajęciach uczniowie pytali, kiedy kolejna taka lekcja.

           

           Agnieszka Kamińska

           

          Listopad 2022 r.

          W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie realizowany jest cykl zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, podczas których uczniowie  mogą korzystać z atrakcyjnych pomocy dydaktycznych oraz materiałów eksploatacyjnych zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, zainicjowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W dniu 24 listopada 2022 r.  naszą placówkę odwiedzili eksperci z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych.

          Instruktorzy przeprowadzili zajęcia warsztatowe, w których uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. W ofercie znalazły się pokazy i ćwiczenia laboratoryjne, ukierunkowane na wykorzystywanie nowych technologii, w tym drukarek 3D oraz robotów. Uczniowie, pod czujną opieką  ekspertów, mieli możliwość zaprojektowania elementów przestrzennych oraz uruchomienia procesu ich drukowania. Dużo radości naszym podopiecznym dał udział w warsztatach multimedialnych, w trakcie których wykonywane były ćwiczenia polegające na kształceniu umiejętności autoprezentacji, przy wykorzystaniu kamery oraz specjalistycznego oprogramowania.

          Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.

           Arkadiusz Kruszelnicki

          W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie prowadzone są działania innowacyjne - „Akademia Pana Kleksa”, które mają na celu stworzenie wyjątkowych dni dla uczniów, łączących rozrywkę z nauką i integrację społeczności szkolnej

          Wtorek 29 listopada 2022 r. był „Dniem w Akademii Pana Kleksa”. Uczniowie przyszli do szkoły bez podręczników i uczyli się „w bajkowym stylu”. Brali udział w niecodziennych zajęciach: kleksografii, przędzenia liter, sportowych, literackich i innych.

          Na zajęciach kleksografii uczniowie wykonywali kleksy z farb, a następnie tworzyli z nich zwierzątka lub przedmioty, poprzez dorysowanie różnych niecodziennych elementów. Na lekcji „przędzenia liter” uczniowie wyklejali kolorową włóczką litery tworzące imię i nazwisko poszczególnych uczniów lub (w klasach młodszych) Ambrożego Kleksa.

          Do wykonania prac plastycznych wykorzystano farby oraz włóczkę, które zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          Bogusława Posacka

           

           

          W celu zapoznawania uczniów z  różnymi zawodami, dnia 30 listopada 2022 r., w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie, odbyło się spotkanie z pracownikiem ceramiki. Uczniowie klasy II i III poznali tajniki zdobienia naczyń unikatową metodą stempelkową oraz dowiedzieli się, jakie cechy powinien posiadać pracownik, by perfekcyjnie umieścić wzory na naczyniu. 

          Następnie, z pomocą naszego Gościa, zaprojektowali i wykonali swoje autorskie prace – ozdabiali biskwitowego bałwanka. Dzieci miały możliwość sprawdzenia swojego twórczego potencjału, rozwijania lub odkrycia talentów plastycznych, doskonalenia zdolności manualnych. Mogły rozwijać swoją wyobraźnię i wrażliwość artystyczną. Ćwiczyły cechy takie, jak dokładność, precyzja i cierpliwość. Bawiły się barwami. Do wykonania prac wykorzystano farby, które zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          Bogusława Posacka

           

          Grudzień 2022 r.

          W ramach realizacji treści programowych przedmiotu technika w klasie piątej zaplanowano zajęcia z zakresu rękodzieła artystycznego. Wykorzystano ramki, stanowiące namiastkę profesjonalnego krosna tkackiego oraz materiały włókiennicze, zakupione w ramach projektu Laboratorium Przyszłości. Zadaniem uczniów było wykonanie zakładki do książek, wykorzystując technikę przeplatania wątku i osnowy.

           

          Styczeń 2023 r.

          Uczniowie klas I-III, w ramach zajęć świetlicowych, mieli okazję do pracy z wykorzystaniem klocków konstrukcyjnych. Indywidualne pomysły i wyobraźnia prowadziły uczniów do wykonania atrakcyjnych projektów przestrzennych.

          Luty 2023 r.

           

           

          W klasie 4. odbyły się zajęcia  z zakresu programowania. Uczniowie na tabletach pozyskanych w ramach dotacji UE zainstalowali aplikację do pracy z robotami Photon Edu. Pierwsze kroki w programowaniu przyniosły dużo satysfakcji z samodzielności w działaniu.

          Marzec 2023 r.

            

          Uczniowie klasy 8. doskonalili kompetencje w zakresie programowania w ramach lekcji informatyki. Każdy uczestnik zajęć mógł wybrać odpowiedni dla siebie poziom działania. Uczniowie mający większe doświadczenie w pracy z programem Scratch wykorzystywali tę aplikacje, aby uruchomić tryb pracy robota Photon Edu. Pozostali wykorzystywali inne możliwości sterowania robotami. Z wielką satysfakcją w tym miesiącu w zajęciach z programowania uczestniczyli uczniowie klas II i III w ramach zajęć świetlicowych.

          Kwiecień 2023 r.

            

          W ramach lekcji informatyki w klasach: piątej, szóstej i siódmej odbyły się zajęcia z zakresu programowania i obsługi robotów Photon Edu.

          Wszyscy uczniowie mogli samodzielnie zaprogramować elementy wyglądu robota oraz uruchomić akcję, polegającą na przemieszczaniu postaci w różnych kierunkach.

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Żeliszowie: Przedszkole Publiczne w Żeliszowie; Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żeliszowie
      • (075)784 3293 kom. szkoła: 797256890 kom. przedszkole: 797107682
      • Żeliszów 102, 59-700 Bolesławiec Poland
      • Arkadiusz Kruszelnicki Adres skrzynki podawczej ePUAP: /ZSP_Zeliszow/SkrytkaESP Adres do e-Doręczeń: PL-30313-19260-CVTUF-23
      • Piotr Chałaszczyk, telefon: 513644118 , e-mail: bezp.info@gmail.com
    • Logowanie